Rusijoje militarizmas pasiekė naują lygį, anksčiau matytą tik totalitarinėse valstybėse. Vaikų įtraukimas į karinę veiklą apima ne tik tradicinius kadetų korpusus, tačiau ir vidurines mokyklas, darželius ar bažnyčias. Šimtams tūkstančių įvairaus amžiaus vaikų yra diegiamos propagandinės Putino valdžios ir „aplink – vien priešai“ ideologijos.

Putino „Hitlerjungendas“. Kaip veikia smegenų plovimo mašina Rusijoje (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas

Putino „Hitlerjungendas“. Kaip veikia smegenų plovimo mašina Rusijoje (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas

Juos galėtų sustiprintai mokyti kalbų, fizikos, matematikos ar programavimo – tuomet ateityje vaikai galėtų tapti šalies vystymosi ir ekonominio gerbūvio pagrindu. Vietoje to jie mokosi šaudyti ginklais, ropoti purvais ir agresyvių lozungų.

Visuotinės vaikų militarizacijos praktika buvo itin paplitusi totalitarinėse XX a. valstybėse: Stalino laikų SSRS, nacių Vokietijoje, Mao Dzedongo Kinijoje. Be Šiaurės Korėjos ir Irano XXI a. šią praktiką tęsia teroristinės organizacijos Hamas, Islamo valstybė ir… Putino valdoma Rusija.

Ukrainiečių analitinio tinklapio „InformNapalm“ ekspertai surinko išsamią informaciją apie tai, kaip Rusija vykdo tikslingą vaikų militarizacijos politiką, nelabai kažkuo besiskiriančią nuo minėtų teroristinių organizacijų veiklos, gal tik jos mastai didesni, rašoma „Rusmonitor“.

REKLAMA

2019-ųjų gegužę jau 500 tūkst. vaikų priklausė Rusijos sukarintam judėjimui „Jaunaarmietis“, rašoma portale.

Vaikams skiepijama, kad valdžios veiksmai yra „šventa“

Po to, kai Rusija 2008-aisiais užpuolė Gruziją ir 2014-aisiais – Ukrainą, militaristinė isterija šios šalies visuomenėje buvo nuolat kurstoma. Į agresyvų smegenų valymą, ksenofobijos ir neapykantos skatinimą buvo ir vis dar yra leidžiamos milžiniškos sumos.

Karinė propaganda yra nukreipta ne tik į vaikus – ji apima ir vaikus. Kremlius aktyviai veikia nesusiformavusias asmenybes ir bando įskiepyti vaikams teoriją, kad karai, kuriuos sukelia valdžia – tai „šventa kiekvieno Rusijos piliečio pareiga“.

Karinis-propagandinis darbas apima ne tik Rusijos vaikus, tačiau ir tuos, kurie gyvena užgrobtose Donbaso teritorijose, o taip pat ir šalyse-satelituose (Baltarusija, Serbija), kitose kaimyninėse šalyse. Prisidengiant „kaimynystės bendradarbiavimu“ į sukarintas stovyklas buvo siunčiami ir vaikai iš Lietuvos mokyklų.

Per paskutinius 10 metų Rusijoje buvo sukurtas puikiai organizuotas ir visa apimantis karinio vaikų parengimo tinklas, neišskiriant ir darželio amžiaus mažylių. Ne sykį tėvams, nenorintiems dalyvauti karinėse valdžios schemose, teko kovoti dėl to, kad jų vaikai nedalyvautų militaristiniuose užsiėmimuose, kuriuose politiniai propagandininkai nevengia gąsdinti net ir pačių mažiausiųjų gąsdinti „banderininkais“, „fašistais“ ir „priešais“, su kuriais kovoja Kremliaus užkurta karinė sistema.

Masinis įtraukimas

Šiuo metu karinę parengtį nuo 3 iki 18 metų vaikams Rusijoje užtikrina Gynybos ministerija, Švietimo ir mokslo ministerija, FST, Nepaprastųjų situacijų gelbėjimo tarnyba, VRM, Tyrimų Komitetas, kiti Rusijos valdžios institutai, net stačiatikių bažnyčia, įvairiausio plauko sukarintos organizacijos, tokios kaip „kazokų bendruomenės“, valstybinės bendrovės ir pan.

REKLAMA

Dar 2009-aisiais Rusijos prezidentas V. Putinas atnaujino DOSAAF (Savanoriška pagalba armijai, aviacijai ir jūrų laivynui) veiklą. 2015-2016 metais DOSAAF pagrindu buvo sukurta „Jaunaarmiečių“ organizacija.

„Jaunaarmiečiams“ nuo 2018-ųjų vadovauja Rusijos Dūmos parlamentaras, Rusijos kariuomenės ginkluotųjų pajėgų pulkininkas Romanas Romanenka. Organizacijos štabą sudaro Rusijos kariuomenės pajėgų atstovai, įvairūs valstybės veikėjai, politikai, sportininkai ir propagandininkai. Iš plačiajai visuomenei žinomų veikėjų galima būtų paminėti „Comedy Club“ narį Michailą Galustianą, televizijos laidų vedėją Tiną Kandelaki, olimpinę čempionę Jeleną Isinbajevą.

„Jaunaarmiečių“ gretos auga itin sparčiai. Gynybos ministerijos finansavimą užsitikrinusi organizacija 2018-aisiais turėjo 272 tūkst. narių (nuo 8 iki 18 metų), 2019-ųjų gegužę – jau 501 tūkst. Iki 2020-ųjų planuojama šį skaičių padvigubinti.

Visoje šalyje taip pat ruošiamasi atidaryti daugiau nei 500 „Jaunaarmiečių“ centrų. Maža to, 2019-aisiais „Jaunaarmiečių“ skyriai bus atidaryti visose Rusijos mokyklose (apie 42 tūkst. mokymo įstaigų).

Tuo pat metu darosi aišku, kad mokyklose stojimas į „Jaunaarmiečius“ vykdomas konvejerio principu. Artimieji skundžiasi, kad vaikai faktiškai neturi pasirinkimo, rašoma „Rusmonitor“:

„Klasėje, kurioje mokosi anūkas, praktiškai priverstinai verčia stoti į Jaunąją armiją. Sugalvojo 10-metį vaiką tampyti po šaudymo iš automato ir pan. užsiėmimus“.

„Sūnus mokosi 5-oje klasėje. Paskelbė, kad stoti į „Jaunaarmiečius“ turi visa klasė. Ar galima atsisakyti? O kam ieškoti priešų? Nieko nedarysi, nors pati idėja man nepatinka. Vaikus verčia ropoti purve ir rengia mirčiai“.

REKLAMA

„Iš tiesų tai ši tema nėra kažkokia naujiena, tačiau būtent nuo šių metų (2019) iš viršaus buvo nuleista privaloma direktyva kurti skyrius. Jaunaarmiečiai kiekvienos mokyklos bazėje“, – cituojama vienos iš Rusijos mokyklų direktorė. Šią informaciją anonimiškai patvirtino daugelio kalbintų mokyklų direktoriai, rašoma „Rusmonitor“. „Mums primygtinai rekomendavo pasidomėti šiuo klausimu, įvardindami ir konkrečias sąlygas: jaunaarmiečių turi būti ne mažiau 5 proc. mokyklos mokinių“, – cituojama neįvardinta mokyklos direktorė.

Itin daug dėmesio projektui skiria Rusijos Gynybos ministerija: įsakyta įkurti kiekvienoje karinėje gamykloje „Jaunaarmiečių“ būrius ir organizuoti karinius-patriotinius klubus.

Auga ne tik „Jaunaarmiečių“ narių skaičius, plečiama ir paties darinio struktūra. 2017-ųjų pabaigoje po „Jaunaarmiečių“ sparnu atsidūrė „Jaunasis laivynas“, kurį kuruoja Transporto ministerija.

„Jaunaarmiečių“ nariai mokosi įvairių karinių disciplinų, susipažįsta su karine technika, šaudo iš automatų, šokinėja su parašiutais, vyksta į įvairias karines stovyklas ir poligonus.

Vaikų karinis parengimas vykdomas tiek laisvu laiku, tiek ir vietoje pamokų.

„Jaunoji armija“ – labiausiai žinoma už Rusijos ribų rusų vaikų karinio parengimo sistema, kurią kai kurie režimo kritikai vadina „Putinjungendu“ (pagal „Hitlerjungendą“). Net ir pats „Jaunaarmiečių“ judėjimas tėra nežymi platesnio masto sistemos dalis, į kurią įtrauktos šimtai vaikų ir suaugusiųjų organizacijų.

Rusijos gynybos ministerija po savo sparnu taip pat glaudžia ir taip vadinamuosius kadetų korpusus bei kadetų mokyklas. Tam tikras ribotas panašių įstaigų skaičius nėra retenybė ir kitose šalyse. Tačiau Rusijoje per pastaruosius metus buvo atidarytos tūkstančiai tokių klasių paprastose mokyklose.

REKLAMA

2014-aisiais Rusijoje jau buvo 177 Gynybos ministerijos kadetų korpusų (beveik 62 tūkst. vaikų). Pažymėtina, kad tais metais Maskvoje buvo atidaryta tik pirmoji kadetų klasė (regionuose tai jau buvo normali praktika), o 2017-aisiais Rusijos sostinėje veikė jau 168 mokyklos su kadetų klasėmis, kuriose mokėsi 12,5 tūkst. vaikų. Ir čia kalbama apie vaikus nuo 7 metų ir paprastas mokyklas, į kurias kasdien yra vaikštoma su karinėmis uniformomis, papildomai mokomasi karybos, lankomasi kariniuose poligonuose.

Apėmė darželius: dainuoja Putiną šlovinančias dainas

„Putinjungendas“ sparčiu tempu užkariauja ne tik mokyklas, tačiau ir vaikų darželius. Visiškai mažus vaikus moko dainuoti karines dainas, piešti ir modeliuoti karinę techniką, žaisti karo žaidimus, laikyti rankose ginklus, nešioti karinę uniformą. Darželiuose taip pat yra kuriamos „kadetų grupės“, kur vaikai kasdien nešioja karinę uniformą ir yra supažindinami su karine struktūra, technika, ginkluote.

Atsirado darbo Rusijos vaikų darželiuose ir karų Čečėnijoje, Sirijoje, Ukrainoje veteranams. Kovinės patirties turintys vyrai, galimai susiję su karo nusikaltimais, užsiima ikimokyklinukų švietimo veikla, rašoma „Rusmonitor“.

Visos šios grandys yra susietos tarpusavyje, vaikai nuo pat 3 iki 18 metų yra įtraukiami į karinę veiklą.

 

Vaikai ne tik iš kadetų klasių mokyklose ar kadetų grupės vaikų darželiuose yra įtraukiami į karinę sistemą ir propagandą. Likę taip pat priversti dalyvauti kariniuose-patriotiniuose renginiuose.

Gegužės 9-osios ar Vasario 23-iosios šventės Rusijos mokymosi įstaigose jau kuris laikas nebėra „paprasta šventine diena“. Šioms dienoms pasirengti mokyklose ir vaikų darželiuose vyksta „karinio-patriotinio pasirengimo mėnesis“. Šių dviejų laikotarpių metu vaikai žaidžia karinės tematikos žaidimus, lankosi kariniuose daliniuose ir karo muziejuose, lanko temines pamokas, dalyvauja atitinkamuose konkursuose, paraduose, dainuoja karo dainas. Vaikai aktyviai išnaudojami ir kitomis įsimintinomis dienomis, kurios dažniausiai siejasi su Antruoju pasauliniu karu – tokiomis kaip „miesto/rajono/srities išvadavimo diena“.

REKLAMA

Karinės propagandos ir vaikų militarizacijos kulminacija Rusijoje tapo gegužės 9-oji, kuomet vyksta taip vadinami „ikimokyklinukų karo paradai“ ir „vaikų vežimėlių paradai“. Mokymo įstaigos yra raginamos juos rengti, skelbiami konkursai ir renkami „gražiausi paradai“.

Įtraukta ir Bažnyčia

Neapsieita ir be Bažnyčios. Stačiatikių cerkvėse yra kuriami „kariniai-patriotiniai klubai“, dalis jų turi tai patvirtinančią informaciją savo tinklapiuose internete.

Stačiatikių bažnyčia taip pat užsiima vaikų karinių stovyklų organizavimu. Jau nekalbant apie „tradicinę“ veiklą – kadetų palaiminimą.

Vaikų karinis parengimas Rusijoje dažnai įgauna keistą ir prieštaringą formą: supinami religinių ir karinių dainų tekstai, kariniuose poligonuose atliekami religiniai ritualai, o karinės priesaikos duodamos cerkvėse, stačiatikių šventųjų ikonos statomos šalia J. Stalino ar V. Putino paveikslų.

Vaikų kariniu parengimu užsiima ir sukarintos organizacijos: kazokų bendruomenės, „Donbaso savanorių sąjunga“, „Afganistano veteranų sąjunga“, Rusijos karinė-istorinė bendruomenė, „Karinė brolija“ ir daugelis kitų. Karinės patirties „karštuosiuose taškuose“ turintys asmenys organizuoja vaikams stovyklas, mokymus. 2017-aisiais tokių karinių klubų vaikams buvo ne mažiau nei 5,5 tūkst.

„Tautų draugystė“: karinė propaganda eksportuojama ir į aplinkines šalis

Karine vaikų parengtimi Rusija rūpinasi ir „draugiškose“ šalyse, tokiose kaip Baltarusija ar Serbija. Baltarusijoje atsirado „Putino pionieriai“. Minsko ir Tambovo kadetų korpusas yra pasirašę bendradarbiavimo sutartį. Rusijos kadetai lankosi šiose srityse, mainų principu iš jų į Rusiją atvyksta vietiniai vaikai.

REKLAMA

Neišvengė šių karinės propagandos spąstų ir Lietuvos mokymosi įstaigos.

2014-aisiais metai paaiškėjo, kad Vilniaus Sofijos Kovalevskajos ir Vasilijaus Kačialovo mokyklų mokiniai vyksta į karines stovyklas „Sojuz“. Ten vaikai mokėsi elgtis su ginklais, buvo apmokomi kariuomenėje naudojamų psichologijos poveikio būdų.

2017-aisiais vienos Plungės mokyklos mokiniai važiavo į Rusiją, kur susitiko su Kremliaus propogandoje aktyviai veikiančiu baikerių klubu „Naktiniai vilkai“.

Tuometinis VSD vadovas Gediminas Grina 2014-aisiais žiniasklaidai patvirtino, kad „iš karinių stovyklų Rusijoje grįžę moksleiviai Lietuvoje yra stebimi saugumo pareigūnų“.

Ekspertai ir pačioje Rusijoje pažymi vaikų militarizacijos žalą

Tokia švietimo sistemos ir visos visuomenės militarizacija gali stipriai paveikti vaikų vystymąsi ir ateitį, teigia ekspertai.

„Vaikams sukuriamas iliuzinis, fiktyvus paveikslas, kuriame tikrosios įvykių priežastys yra pakeičiamos fiktyviomis. Vaikams leidžiama suprasti, kad jie atsidūrė priešų apsupty, kad jie glaudžiai jungiasi apginti savo namus. Nacistinės Vokietijos pavyzdys rodo, kad vaikystėje įskiepytas propagandines instrukcijas žmogus gali nešiotis visą gyvenimą. Maža to, prieštaringų minčių sankaupa sąmonėje neleidžia susiformuoti normaliai suaugusiai asmenybei. Tai psichologinė mėsmalė“, – cituojama psichologė Larisa Vološina.

„Užtikrintai aiškinti, kokios bus išsilavinimo militarizacijos pasekmės vaiko psichinei sveikatai yra pakankamai sunku. Tai yra, mes negalime pasakyti, kad tai nulems daug didesnį kažkokių psichinių sutrikimų lygį, nes mokslinių tyrimų šia tema nebuvo, ir greičiausiai nebus. Tačiau, toks švietimo militarizavimas ir išorės priešo įvaizdžio formavimas vaikams gali turėti itin neigiamas pasekmes. Tai paverčia vaikus agresyvesniais, tai trukdys jiems kritiškai mąstyti ateityje. Šie vaikai iškęs ir kentės smurto „vardan tėvynės“ naudojimą. Adekvačiai įvertinti ar tėvynei iš tiesų kažkas gresia, ar priešas iš tiesų realus – jiems, greičiausiai, bus pernelyg sudėtinga“, – teigė Rusijos psichinės sveikatos centro specialistas, vaikų neurologas Maksimas Roziajevas.

Tema
2019-07-21 15:50:08
Nusibodo isterija Rusijos atžvilgiu.Keiskit tema.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Feliksas 2019-07-22 12:54:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kaip veikia TV3.lt visiško smegenų zombinimo programa?   ATSAKYTI
Ne 2019-07-21 23:00:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Eik troli rusams rašinek savo su... Nuomone apart grybauskaites ir Landsbergio nieko nesugalvojat   ATSAKYTI
Kestas 2019-07-21 20:06:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Gerbiami rasytojai as manyciau kad ponia Grybauskaite ir visas Lansbergynas sugebejo aplenkti ne tik Rusija bet ir Amerika toks smegenu plovimas pasaulije dar niekas nezinojo o jus rasote apie Rusija nes jiems reikia atsilaikyti ne tik Nato puolimo bet ir dar sukurto Grybauskaites ir Lansbergio ispuolio kur sakoma kad Rusai puola nereikia plauti smegenu kitiems nes prasiplaukite savo Lansberginui tada rasykite smegenu plovejai.   ATSAKYTI
xxL 2019-07-21 19:55:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Putinas yra chuilo, o rusai dziaugiasi kad ju vaikai bus patranku mesa. Stai tokas tas putlerlendas, apgailetinas ir smirdantis.    ATSAKYTI
Kestas 2019-07-21 20:09:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
xxL Ar tik nebusi pats Lasberginis Smirdalas nes nuo tavo parasyto teksto matosi koks esi smirdalius  
AlyBaba 2019-07-22 14:24:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
xxL -ui cia tau ir visiems kitiems kuriuos RUSAI PUOLA ISKRYPELIAMS!!!Arvydo Bruniaus dainuska:EI BANDYYYTAI MAFIJOZAI lenSSbiergo auginti,Bekite visi kaip vienas buvusiu KGB--istu ginti(lenSSbiergo GAUJOS)  
mukele 2019-07-21 18:06:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Matosi kad ir cia troliu yra,net rasyt lietuviskai nemoka. Atsibodo isterija rusijos(kremliaus) atzvilgiu??? Man tai jau atsibodo (kremliaus) agresyvumas kitu saliu atzvilgiu. Kaip jie prades normaliai elgtis su kitom salim tai ir kremliofobija baigsis. Su Rusais nepainiokim, yra ir daug labai geru rusu kaip Kasparovas, Navalnas, Nemcovas(amzina atilsi) Politkovskaja(nuzudyta) Gerai Grybauskaite pasake:Teroristine valstybe su prezidentu KGBistu ziurkes akim.   ATSAKYTI
laurisfm 2019-07-21 18:54:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
teisingai Grybauskaite yra KGBiste , bet vaiku mokymai vyksta netik rusijoi , Lietuvoi irgi , jaunuju sauliu sajunga ,Amerikoi daug sukarintu vaiku mokyklu , ir visur rusai puola ?
  
be pykčio 2019-07-21 16:54:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Mus visi puola, kas tik netingi....ir pas mus rašinėja nesąmones taip pat tie, kurie greitai suprato, kad lengviausia Lietuvoje išlikiti net pačiam kvailiausiam yra - RUSAI PUOLA :D ...   ATSAKYTI
Buržujus 2019-07-21 16:37:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Kad ir ginkluojasi, Rusija vis tiek silpniausia valstybė. Mirus Putinui ji irgi "Ruchnet".   ATSAKYTI
Kaunas 2019-07-21 16:06:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
O čia nieko naujo,rusija visais laikais tą darė,ir darys.Visur matė priešus ir matys.   ATSAKYTI
laurisfm 2019-07-21 18:58:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
taipat ir grybauskaite su lanzbergiu
  
Joni!!!!! 2019-07-21 15:51:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Raayt ismok    ATSAKYTI
Tema 2019-07-21 15:50:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Nusibodo isterija Rusijos atžvilgiu.Keiskit tema.   ATSAKYTI
Jonis 2019-07-21 15:35:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
OO pasus tai jau kitaip rusai puola nuo ryto ikivakaro o jiaunieji sauliai cia kas tokie ir jitlerjugendas   ATSAKYTI
Eik is cia 2019-07-21 15:49:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
1 rasyt ismok 2 tu esi kacapas ir tuom viskas pasakyta   

Top Video

Įspūdingi Ziono Williamsono žaidimo epizodai NBA ikisezoninėse varžybose
DABAR RODOMA
Įspūdingi Ziono Williamsono žaidimo epizodai NBA ikisezoninėse varžybose
DABAR RODOMA
Moteris manė, kad namuose vaidenasi: tiesa pasirodė visai kitokia
DABAR RODOMA
Kamerų įrašas atskleidė moterų sąmokslą: apsvaigino vyrą ir juo pasinaudojo
DABAR RODOMA
Šiurpą keliantis reginys: vyras kameromis užfiksavo neįprastą reiškinį
DABAR RODOMA
100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
Užfiksuotas šokiruojantis tėvų poelgis su kūdikiu: istorija kelia pyktį
DABAR RODOMA
Berniukas įsiuto dėl mamos poelgio – jo moralas nepaliks abejingų
DABAR RODOMA
Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Užfiksavo šlykšų pabėgioti išėjusios moters poelgį: paviešino, kad sugėdintų
DABAR RODOMA
Po paviešinto įrašo iš darbo mergina buvo atleista – klientai pašėlo
REKLAMA
Kalėjimas (nuotr. stop kadras)
Vaizdo įrašas iš Dominikos Respublikos kalėjimo ne juokais supykdė. Internete ėmė plisti medžiaga, kaip kameroje surengtas tikras vakarėlis, o jame dalyvauja kalinys su dviem ...
Išsiliejusi nafta Brazilijoje (nuotr. stop kadras)
Vienus gražiausių Brazilijos paplūdimių ir toliau teršia nežinia iš kur atnešami naftos teršalai. Brazilai kaltina šalies prezidentą, kad šis nesiima veiksmų ekologinei ...
Perspėjo dėl „Brexit“ sutarties (nuotr. SCANPIX)
Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas antradienį paskelbė stabdantis pastangas užsitikrinti „Brexit“ sutarties patvirtinimą parlamente, kai įstatymų leidėjai šiam ...
Mama (nuotr. stop kadras)
Ohajuje gyvenantis sūnus sumanė pajuokauti ir išdurti mamą. Ši jau pamanė, kad namuose vaidenasi ir ne juokais sunerimo. Vaizdo įraše matosi, kaip moteris paėmė vandens ...
Borisas Johnsonas (nuotr. SCANPIX)
Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas antradienį pareiškė, kad jei parlamentas atmes jo siūlomą trijų dienų grafiką priimti „Brexit“ įstatymui, jis jį atsiims ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų