Treneriui su rinktinėmis praeiti metai buvo itin geri. Įskaičiuojant studentų rinktines, D. Novickas su 3x3 Lietuvos komandomis iškovojo net 6 medalių komplektus.
Moterų komanda laimėjo auksą Europos žaidynėse ir bronzą Europos čempionate, vyrai – sidabrą Europos čempionate, merginų U23 ekipa – bronzą pasaulio čempionate, taip pat auksą tiek Europos, tiek pasaulio studentų čempionatuose iškovojo VDU 3x3 komanda.
Tokį puikų žygį dabar D. Novickui su trijulių rinktinėmis norėtųsi pratęsti ir pavasarį – olimpinėse atrankose, kurioms vyrai jau pradėjo ruoštis pilnu tempu.
„Iš vienos pusės tie medaliai dar labiau padrąsina, kad yra didelės galimybės išeiti tiek su moterimis, tiek su vyrais į olimpiadą, bet iš kitos pusės uždeda truputį spaudimo, kad negalima pralaimėti.
Per tuos trejus metus jau yra tiek įdirbta, kad mes jau ir negalime žingsnio atgal dėti, dabar liko tik į priekį“, – ryžtingai prieš pasiruošimo ciklą kalbėjo D. Novickas.
Treneris bendraudamas su naujienų portalu tv3.lt papasakojo apie besikeičiantį požiūrį į trijulių krepšinį, favoritų statusą ir Rusijos sportininkus olimpinėse žaidynėse.
Ilgas pasiruošimo laikotarpis – pirmą kartą
Šeši potencialūs vyrų 3x3 rinktinės nariai praeitą savaitę jau pradėjo pasiruošimą olimpinėms atrankoms. Gerai žinomi ir pergalių skonį jau jautę Marijus Užupis, Aurelijus Pukelis, Evaldas Džiaugys, Šarūnas Vingelis, Darius Tarvydas ir Gintautas Matulis jau pluša treniruoklių ir krepšinio salėse.
„Jau pradėjom, penkios dienos kaip sportuojame su vyrais Kaune, sporto centre, – kalbėjo D. Novickas. – Moterys prisijungs šiek tiek vėliau, nes iš esmės visos žaidžia užsienyje Eurolygoje arba Europos taurėje. Kai jos baigs savo sezonus, tada pradės jungtis, nes joms vėliau ir atranka.“
Tiesa, treneris svarstė, kad pavardės moterų kandidačių sąraše irgi bus pažįstamos:
„Merginos bus turbūt tos pačios – Monika Grigalauskytė, Giedrė Labuckienė, Kamilė Nacickaitė, Gabrielė Šulskė, Martyna Petrėnaitė, turbūt Dalia Donskichytė, Gabija Meškonytė…
Žiūrėsime, kalbinsime, nes dar visos savame sezone, sunku išprašyti iš tų klubų. Dar mėnesį moterų turbūt netrukdysime“, – šyptelėjo jis.
Tiesa, nors į pirmąjį turnyrą Prancūzijoje, skirtą geresniam pasiruošimui, vyrai išvyks jau savaitės pabaigoje, tačiau D. Novickas teigė, kad toks ilgas pasiruošimo ciklas suteiktas pirmą kartą.
„Turime galimybes beveik tris mėnesius ruoštis, nutraukė jie (krepšininkai – aut. past.) kontraktus klubuose. Ačiū sakau federacijai, asociacijai, klubams, kurie suprato, kokios reikšmės yra šita atranka.
Po truputėlį, po truputėlį, kol turime galimybę, kreipsime dėmesį į detales – ko trūksta, kur pastiprinti kokį raumenį, metimus, taktiką. Stengsimės atsisukti į tas mažas detales, kur mums labiausiai trūko laiko anksčiau. Ten, kur esame silpniausi, stengsimės stiprinti“, – dėstė treneris.
Po jau minėto turnyro krepšininkai sugrįš į Lietuvą, kur turės 20 dienų tarpą treniruotėms, o tada vėl sugrįš į Prancūziją, kur turnyre jau lauks rinktinės, su kuriomis lietuviai susitiks ir atrankose – Puerto Rikas, Prancūzija, Belgija, Nyderlandai.
Vėliau komandos dar lauks vizitas Serbijoje, o po to – olimpinė atranka.
Amžina varžovė
Viena iš pagrindinių varžovių Lietuvai ir vėl turėtų tapti kaimyninė Latvija. Kaip sakė pats D. Novickas, krepšininkams jau netgi yra susiformavęs psichologinis nusistatymas, kad Latvijos rinktinė yra itin didelė kliūtis.
„Mes bandome gydytis tą psichologinį dalyką, kad pamatome latvius ir mums baisu, mes ir Europos čempionate pralošėme jiems pusfinalyje labai skaudžiai. Iš bendrų rungtynių turbūt 7:3 esame laimėję, bet pačius skaudžiausius pralošiame tuo vienu tašku“, – prisiminė treneris.
Į 2020 m. olimpines žaidynes duris lietuviams taip pat užvėrė Latvija, kuri ketvirfinalyje mūsiškius įveikė 18:21. Tiesa, vėliau latviai tapo olimpiniais čempionais.
„Latvija jau su treneriu irgi ruošiasi, kaip tik atvažiuoja į turnyrą savaitgalį, tai pažiūrėsime. Aišku, niekas neatskleis savo derinių, tikslų ir pan., ten tik tam, kad pagautum fizinę formą.
Kalbėjausi su latvių treneriu, kad ims tą, kas geriausiai atrodys. Nežiūrės nei į laimėjimus, nei nieko – tas, kas bus su geriausia fizine forma, tas ir važiuos, tai manau, kad pajungs jaunimo. Aišku, su Nauriu Mieziu turbūt važiuos, bet turbūt nei Agnis Čavaras, nei Edgaras Kruminis nevažiuos“, – svarstė D. Novickas.
Visgi išlieka neaišku, ar lietuviams visgi teks susitikti su „braliukais“, nes jiems atranka į olimpiadą prasidės kiek anksčiau.
„Latviai dar turi vieną atranką šiek tiek anksčiau, nes pirma atranka yra tų šalių, kurios dvejus metus iš eilės olimpiadoje nebuvo nei vyrų, nei moterų 5 prieš 5, – aiškino pašnekovas. – Ten žais latviai, austrai, olandai. Jei latviai pralaimės savo atranką, tai kažkas pas mus ateis naujo.
Pirma grupė (joje varžysis ir lietuviai – aut. past.) tikrai stipri – Puerto Rikas kaip Amerikos vicečempionai atvažiuoja, Brazilija, Latvija. Kitas pogrupis lengvesnis šiek tiek, tai jei išeiname iš grupės, tai galbūt lengvesnis pusfinalis bus, bet čia spėlionė.“
Nepaisant praeities nuoskaudų ir psichologinių baimių D. Novickas ryžto nestokoja. Jo nuomonė viena – norint išpildyti šį tikslą, reikia laimėti viską.
„Turime laiko ir psichologiškai, ir fiziškai pasiruošti, tai viskas bus gerai. Pirmą kartą turime tokį ilgą laiko tarpą, tai kreipsime dėmesį į tas detales, ko mums labiausiai trūksta“, – kalbėjo jis.
„Tikėkimės, kad pirmą kartą istorijoje visos trys rinktinės – penki prieš penkis bei vyrų ir moterų 3x3 – pateks į olimpines žaidynes“, – pridūrė treneris.
„Didžiausia nesąmonė“
Paties D. Novicko paminėtas olimpinis čempionas Nauris Miezis itin pagarsėjo vienu savo pasisakymu.
Paaiškėjus galutiniam Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) sprendimui dėl leidimo rusams ir baltarusiams olimpiadoje varžytis kaip neutraliems, latvis pranešė, kad boikotuos žaidynes, jei šie sportininkai išties pasirodys Paryžiuje.
Tokijo olimpinių žaidynių 3x3 krepšinio čempionas tapo pirmuoju Latvijos sportininku, pareiškusiu savo sprendimą nedalyvauti Paryžiaus olimpinėse žaidynėse po to, kai TOK paskelbė savo poziciją.
„Man nepatinka, kai sportininkai yra įtraukiami į tokius politinius reikalus, bet šį kartą mes turime kažką pasakyti ir galime kažkaip padėti, – tada kalbėjo jis. – TOK sprendimas, mano nuomone, nėra teisingas, ir mes, sportininkai, galime ką nors padaryti geriau.“
Su tv3.lt kalbėjęs D. Novickas taip pat pritarė tokiai sportininko pozicijai.
„Čia pati didžiausia nesąmonė. Žūsta Ukrainos atletai, o čia dabar atvažiuos po neutralia vėliava. Kokia neutralia? Vis tiek tai yra šalis agresorė, o tuo labiau, kad ten pusė sportininkų priklauso CSKA, armijos sporto klubams.
Labai didelis liūdesys, kad leido, tik tiek, kad komandiniame neleido. Juokiamės, tam pačiam N. Mieziui sakiau, kad boikotuoti lengva, kai dar nepapuolei į olimpines, bet aš irgi palaikyčiau“, – kalbėjo treneris.
D. Novickas pripažino, kad gauti bilietą į Paryžiaus olimpiadą būtų svajonės išsipildymas, tačiau viską temdytų būtent šis sprendimas. Nors komandinėse sporto šakose varžytis Rusijos ir Baltarusijos sportininkams ir nebus leidžiama, tačiau lietuvis net sutikti šių atletų nenorėtų.
„Baisiausias dalykas, kai žūsta Ukrainos čempionai ar kiti sportininkai apkasuose, o kažkas leidžia šalies agresorės žmones eiti į olimpiadą.
Įdomu, jei susitiktume kažkur ten rusus, jausmas, turbūt labai nekoks. Anksčiau mes ir ruošdavomės Rusijoje, ir turėjau draugų, bet dabar su niekuo nebendraujame, viskas ištrinta. Jie tos propagandos prisiklausę ir galvoja bet ką.
Man netgi Serbija jau yra tokia, kur nebėra tokio draugiškumo, kaip būdavo anksčiau. Atšalimas jaučiasi, bet Rusija, manau, dar ilgai neturėtų dalyvauti jokiuose sporto renginiuose“, – tvirtino pašnekovas.
Kyla ir pasitikėjimas, ir spaudimas
Kaip jau minėta, D. Novickui 2023 m. net šešetą kartų teko džiaugtis su savo auklėtiniais įvairių prabų medaliais. Treneris neslepia – pasitikėjimo tokie apdovanojimai tikrai prideda.
„Savaime aišku, kad jie suteikia. Per tą ciklą, nuo tada, kai neišėjome į olimpiadą, jau yra 10 medalių – esame ir pasaulio, ir Europos vicečempionai, su studentais ir pasaulio čempionai. Su jaunimu esame tarp elito, moterys pasaulyje laimėjo U23 bronzos medalius.
Mes tuos medalius visą laiką laimime ir jaučiu aš pats tą tokį spaudimą, nes nelabai ką pralošiame, jeigu važiuojame“, – kalbėjo treneris.
Būtent dėl tokių rezultatų Lietuvos 3x3 komandos jau įsitvirtino ir tarp elito, todėl kartais spaudimas gali jaustis ne tik treneriui, bet ir patiems sportininkams.
„Dabar atrankose taip pat iš pirmo reitingo eisime. Kaip sakau, uždedamas tas favorito statusas, o prieš favoritus visi pasitempia dvigubai labiau.
Turime mes to pasitikėjimo, mums jo netrūksta. Kiek važiuojame, niekada neatvažiuojame kaip žiūrovai, o visada kaunamės dėl medalių.
Iš vienos pusės tie medaliai dar labiau padrąsina, kad yra didelės galimybės išeiti tiek su moterimis, tiek su vyrais į olimpiadą, bet iš kitos pusės uždeda truputį spaudimo, kad negalima pralaimėti. Per tuos trejus metus jau yra tiek įdirbta, kad mes jau ir negalime žingsnio atgal dėti, dabar liko tik į priekį“, – sakė startegas.
D. Novickas kalbėdamas apie olimpiadą dairosi tik į medalius nors paties kelialapio į Paryžių krepšininkai kišenėje dar neturi. Visgi treneris netruko paaiškinti, kodėl laikosi tokio požiūrio.
„Tris kartus sunkiau yra papulti į olimpiadą nei joje iškovoti medalius, nes papuola tik 8 komandos, – dėstė pašnekovas. – Dvi atrankos bus: vienoje ta vienintelė šalis išeina iš 8, o kitoje – likusios trys.
Papuolus tarp 8 komandų turbūt yra daugiau šansų nei iš viso pasaulio. Yra toks nonsensas, kad tik 8 papuola. Papulti mums yra beprotiškai sunku, bet jei papulsime, tai mes, Amerika, Serbija esame vieni iš favoritų.
Moterys turės vienintelę atranką Debrecene, Vengrijoje, tai iš 16 išeis 3 rinktinės. Ten vyrai dalyvaus, jei neišeis iš pirmos atrankos ir moterys.“
Požiūris keičiasi
Puikūs D. Novicko pasiekimai su 3x3 rinktinėmis nelieka nepastebėti. Dvejus metus iš eilės jis buvo nominuotas tapti geriausiu metų treneriu. Tiesa, abu kartus pašnekovas statulėlės neiškovojo.
„Smagu, kaip ir pernai buvau nominuotas į trejetuką, taip ir šiemet. Pernai buvo truputį sunkiau, nes buvo ryškus favoritas, o šiemet buvo įdomesnė kova.
Smagu jau vien kai gauni nominaciją. Tie treneriai, kurie nominuoti, visi nusipelnę, visi dirbo, bet komisija sprendžia, o mes darome savo darbą“, – tokių apdovanojimų rezultatų nesureikšmino jis.
Visgi D. Novickas šyptelėjo ir sakė, kad „planą“, kaip būti išrinktam metų treneriu, jis jau turi.
„Kaip ir sakiau, dar didesnė motyvacija siekti daugiau ir matau, kad reikia atvežti olimpinį medalį, galbūt tada pavyks laimėti ir metų trenerį, bus lengviau apsispresti komisijai“, – juokėsi pašnekovas.
Įdomu, ar tokie pasiekimai, medaliai ir gražios pergalės dar ir populiarina šią krepšinio rūšį mūsų šalyje?
„Aišku, jaučiame populiarumą, tą didėjimą, atsiranda ir norinčių prisijungti profesionalių krepšininkų, – į tai reaguodamas sakė D. Novickas. – Bet mums nelabai dėkingas tas laikas, kai mes startuojame gegužės mėnesį.
Galėtų būti kuo daugiau tų profesionalių komandų, kur jie gautų pinigus, algas, kur sportuotų visą laiką, tada žmonės pasirinktų, ar nori 3x3, ar 5x5, nes visas pasaulis eina į tai.
Pavyzdžiui, nei olandai, nei austrai, šveicarai nebežaidžia 5x5. Jie niekada nebuvo tarp favoritų, o dabar pereina į 3x3 ir ateina vardai iš 5x5 rinktinių.“
Lietuvos rinktinių treneris vardino, kad kitose šalyse, o ypač – kiek silpnesnėse 5x5 krepšinyje, sportininkai pereina į trijulių krepšinį ir toks formatas puikiai veikia.
Vieną žinomesnių vardų, kuris dabar yra kandidatų sąraše varžytis su 3x3 rinktine, D. Novickas įvardino buvusį „Žalgirio“ legionierių Axelį Toupane’ą, kuris yra sukaupęs nemenką patirtį NBA ir europiniuose klubuose.
„Iš karto jaučiasi tas pakilimas, turi trenerius, samdo ir iš užsienio. Jie realiai per pusę metų pasivijo ir mus.
Mes turime vienintelę tą Raudondvario „Hoptrans“, kur pusiau profesionalūs, aišku, dar yra Marijampolė, jaunimas VDU, Plungė. Norėtųsi, kad po olimpiados, o jei bus medaliai, ir dar labiau padidėtų tas stimulas.
Norėtų, kad visi – savivaldybės, klubai, patys žaidėjai – suprastų, kad užsidirbti galima, rentas, stipendijas laimėti taip pat galima“, – vylėsi pašnekovas.
„Mes visą vasarą vargstame, tada jie pereina į 5x5, baigia gegužės mėnesį, neturi nė poilsio ir vėl pereina į 3x3. Taip išeina, kad neturi nė vieno mėnesio laisvo, tai labai norisi, kad profesionaliau būtų, kad atsirastų treneriai, profesionalūs klubai. Tada visiems būtų daug lengviau“, – pridūrė jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!