Tačiau egzistuoja ir kita krepšinio pusė – Lietuvos krepšininkai mūsų šalyje turi išskirtinį statusą – sekamas kiekvienas jų žingsnis, o klaidos aikštėje ir už jos ribų išnarstomos po kaulelį.
Naujienų portalas tv3.lt kviečia prisiminti ryškiausius Lietuvos krepšininkus, kuriuos vienu ar kitu karjeros etapu lydėjo skandalai.
Jeigu tarpukario Lietuvoje arba paskutiniame XX a. dešimtmetyje jau būtume gyvenę socialinių tinklų eroje, būtų galima tik įsivaizduoti, kiek dar papildomų skandalingų istorijų ir turinio mums galėtų sugeneruoti pergalingos ir linksmybių nevengusios Prano Lubino, Modesto Paulausko ar Arvydo Sabonio kartos.
Pastaraisiais dešimtmečiais socialinių tinklų ir internetinės žiniasklaidos įtaka tapo tokia didelė, kad menkiausias slystelėjimas krepšininkams gali kainuoti reputaciją ar netgi geidžiamą kontraktą.
Raimundas Čivilis – bohemiškos išvaizdos ir elgesio ikona
Šviesaus atminimo Raimundas Čivilis yra puikiai žinomas vyresniajai krepšinio mėgėjų kartai. Jis su Kauno „Žalgiryje“ rungtyniavo 1977–1988 m. ir buvo svarbiausių pergalių dalimi.
Dailiai nuaugęs vidurio puolėjas „Žalgiryje“ debiutavo vos 18-metų. 1979 m. komandos vyr. treneriu tapo Vladas Garastas, kuris suteikė R. Čiviliui galimybių atsiskleisti aikštėje – jis buvo startinio penketo narys ir vienas pagrindinių komandos lyderių.
1981 m. prie „Žalgirio“ prisijungė kitas 18-likmetis – Arvydas Sabonis. Megatalento kaunietis greitai nukonkuravo R. Čivilį ir tapo pagrindiniu komandos „centru“. R. Čivilis buvo neblogo lygio žaidėjas, tačiau visi suprato, kad kol komandoje bus A. Sabonis, barzdotasis bohemiškos išvaizdos R. Čivilis turės taikstytis su antraeiliu vaidmeniu.
Supratęs, kad pirmuoju smuiku „Žalgiryje“ jam griežti veikiausiai neteks, R. Čivilis vis dažniau pasinerdavo į pramogas už aikštės ribų, kur dominavo alkoholis, rūkymas ir kiti vakarėlių atributai. Čivilio pavardė daugeliui lietuvių iki šiol asocijuojasi su ne tik su krepšiniu, bet ir su pačiais geriausiais vakarėliais ir bohemiška atmosfera.
Reikia pripažinti, kad dauguma devintojo dešimtmečio „Žalgirio“ žaidėjų kur kas laisviau žiūrėjo į alkoholio vartojimą ir sportinį režimą, todėl šioje situacijoje nederėtų išskirti vien R. Čivilio asmenybės. Taurelės nevengdavo tas pats A. Sabonis, Rimas Kurtinaitis, Valdemaras Chomičius, Sergejus Jovaiša ir kiti.
Vis tik šio legendinio R. Čivilio susiklostė skaudžiau nei daugelio kitų komandos draugų. Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, krepšininkas rungtyniavo Bulgarijoje, tačiau ten neįsitvirtino.
Grįžus į Lietuvą, R. Čivilis nesėkmingai ėmėsi verslo, trumpai dirbo Krašto apsaugos ministerijos (KAM). Savo žemišką kelionę 205 cm ūgio krepšininkas baigė būdamas vos 41-erių. R. Čivilio gyvybė užgeso 2000-aisiais. Oficiali mirties priežastis – tuberkuliozė. Neabejojama, kad prie ankstyvos legendinio krepšininko mirties prisidėjo ir audringa jaunystė.
Nors R. Čivilio negalima vadinti pagrindine epochos žvaigžde aikštėje ar už jos ribų, bohemiška krepšininko išvaizda ir gyvenimo būdas itin atspindėjo devintojo dešimtmečio dvasią ir lietuvių pramogas.
Daugiau apie devintojo dešimtmečio „Žalgirį“ pasakojama Edmundo Jakilaičio dokumentiniame filme „Bilietas“, kurį galite jums patogiu metu pažiūrėti „Go3“ televizijoje.
Gintaras Einikis – unikalus kablys ir iššvaistyti pinigai
Dar vienas Lietuvos krepšinio banginis. Gintaras Einikis – vienintelis mūsų šalies krepšininkas, su nacionaline rinktine iškovojęs net tris olimpinius bronzos medalius (1992, 1996, 2000 m.). Unikaliu žaidimą baudos aikštelėje garsėjęs atletas amžiams įsirašė į Lietuvos krepšinio istoriją kaip išskirtinis krepšininkas ir vakarėlių liūtas.
Simboliška, kad R. Čivilis paskutinį savo sezoną „Žalgiryje“ žaidė būtent su G. Einikiu, kuriam 1987–1988 m. Kauno klubo gretose buvo debiutiniai.
Žaisdamas krepšinį aukščiausiu lygiu, G. Einikis sugebėjo gyventi aukščiausiu bėgiu ir naktiniuose klubuose, ir baruose. Krepšininkas, anot bičiulių, visada būdavo geros širdies žmogus, dažnai apmokėdavęs įvairių švenčių ir pasisėdėjimų sąskaitas.
Deja, išlaidavęs ir už kitų linksmybes mokėjęs krepšininkas iššvaistė savo uždirbtus pinigus. Karjerą G. Einikis galutiniai baigė 2010 m. Kretingiškis daugelį kartų turėjo reikalų su policija dėl smurto artimoje aplinkoje ir viešosios tvarkos drumstimo.
Apie G. Einikio paklydimus, nuodėmes ir bandymus atsitiesti galima kalbėti ir rašyti labai ilgai. Rekomenduojame jums patogiu metu „Go3“ televizijoje pažiūrėti dokumentinį serialą „Einikis“ (kūrėjai – Rolandas Skaisgirys ir Ignas Grinevičius).
Dabar G. Einikiui – 54-eri. Pastaruoju metu legendinis krepšininkas atrodo susitvarkęs ir atradęs gyvenimo balansą. Nors didelių turtų jis nesukaupė, G. Einikis su mylima žmona Jurgita gyvena paprastą ir laimingą gyvenimą Klaipėdoje.
Darius Sirtautas – išsikapstęs iš alkoholio liūno
Darius Sirtautas – vienas šokliausių visų laikų Lietuvos krepšininkų. Atakuojantysis gynėjas tris kartus tapo Lietuvos čempionu (1996, 1997, 1998 m.), o karjerą baigė 2005 m. Krepšininkas taip pat tris kartus yra laimėjęs LKL „Oro karaliaus konkursą“.
Baigęs karjerą krepšininkas garsiai prakalbo apie turėtą priklausomybę nuo alkoholio.
D. Sirtautas įsitikinęs, kad nevartodamas alkoholio, kaip krepšininkas, būtų pasiekęs kur kas daugiau. Pasak atleto, per alkoholį krepšininkas prarado daug patrauklių kontraktų ir netgi galimybę žaisti Lietuvos rinktinėje.
Baigęs krepšininko karjerą, atsivėrusią tuštumą D. Sirtautas bandė užpildyti dar didesniu kiekiu alkoholiu. Tai, anot pačio krepšininko, pradėjo rimtai kenkti šeimos santykiams.
Dabar D. Sirtautas, pasitelkdamas savo patirtį, edukuoja jaunimą ir atskleidžia niūriąją alkoholio pusę – depresiją, nerimą, įvairias baimes ir kitas problemas.
D. Sirtautas alkoholio nevartoja jau daugelį metų, yra praktikuojantis krikščionis ir dirba treneriu Kauno „Žalgirio“ jaunimo krepšinio akademijoje.
Lietuvos krepšininkų istorijos, nori to ar ne, tiesiog persipina pačios. Iš alkoholio liūno išsikapstęs D. Sirtautas yra ištiesęs pagalbos ranką ir aptartam G. Einikiui.
Linas Kleiza – charizmatiška žvaigždė, taip pat draugavusi su alkoholiu
Linas Kleiza – vienas geriausių visų laikų Lietuvos krepšininkų. Puolėjas sėkmingai žaidė NBA, Eurolygoje ir itin svariai prisidėjo prie net trijų Lietuvos rinktinės medalių pasaulio ir Europos čempionatuose.
Karjerą dėl traumų L. Kleiza baigė itin jaunas – vos 30-ies. Itin pajėgus L. Kleiza buvo ne tik aikštėje, bet ir už jos ribų. Charizmatiškas ir žodžio kišenėje neieškantis vyras nuo pat jaunų dienų sulaukdavo didžiulio moterų dėmesio ir buvo aktyvus „užklasinėje veikloje“. Naktį sutikti L. Kleizą Vilniaus senamiestyje ar naktiniame klube buvo normalus dalykas. Tiesa, tai būdavo tik vasaromis (pasibaigus sezonui), kadangi L. Kleiza niekada nėra žaidęs jokiame Lietuvos klube.
Tikru liaudies folkloru tapo 2007 m. rugsėjį vykęs Lietuvos rinktinės pasitikimas Vilniaus rotušėje. Lietuvos rinktinė tuomet iš Ispanijos grįžo su Europos čempionato bronza.
Sutiktuvių metu, tiesioginiame TV3 televizijos eteryje L. Kleiza buvo paklaustas, ką gėrė lėktuve. „Mes asmeniškai negeriam“, – tuomet nerišliai atsakė krepšininkas.
Reikia pažymėti, kad krepšininkai turėjo pilną teisę švęsti – kas Madride ir buvo padaryta pilnu pajėgumu iki pat paryčių.
2010 m., Lietuvai laimėjus pasaulio čempionato bronzą ir L. Kleizai patekus tarp geriausių penkių Pasaulio taurės žaidėjų, krepšininkas Vilniaus rotušėje vėl sulaukė klausimo apie „Sprite“ gėrimą.
2015 m. karjerą baigęs L. Kleiza netrukus tapo Vilniaus „Ryto“ sporto direktoriumi. Per vieną iš uždarų sezono uždarymo vakarėlių L. Kleiza, galimai išgėręs, užsilipęs ant stalo skandavo „Žalia k**va” (mėgstama „Ryto“ sirgalių skanduotė „Žalgirio“ atžvilgiu).
Tai – tik keli ryškūs spalvingo L. Kleizos gyvenimo momentai.
Vėliau krepšininkas rado savyje jėgų visiškai atsisakyti alkoholio ir šiuo metu mėgaujasi blaivybe.
Gyvenimu L. Kleiza skųstis tikrai negali – per karjerą jis uždirbo daug pinigų, kuriuos sėkmingai investavo, todėl dabar gali mėgautis gyvenimu.
Simas Jasaitis – brangios skyrybos ir buitiniai konfliktai
41-erių Simas Jasaitis vis dar tęsia savo krepšininko karjerą – šiuo metu rungtyniauja trečioje Italijos lygoje.
Per savo karjerą puolėjas yra tapęs Lietuvos čempionu, laimėjęs dvi Europos taures ir du medalius su Lietuvos rinktine.
S. Jasaitis žaisdamas krepšinį taip pat gyveno pilna širdimi – nevengė vakarėlių, vilnietį nuolat supo daug gražių moterų.
Vis tik tai netruko atsisukti prieš išvaizdų vyrą – S. Jasaičiui brangiai kainavo skyrybos, kurių buvo net dvi.
Eurolygoje žaidęs ir solidų vaidmenį prestižiniame Senojo žemyno krepšinio turnyre turėjęs S. Jasaitis per karjerą tikrai uždirbo pakankamai pinigų, tačiau nesugebėjo tinkamai jų įdarbinti.
Paskutinį kartą krepšininkas į skandalą buvo įsipainiojęs lygiai prieš metus. Tuo metu S. Jasaitis rungtyniavo Mažeikių klube ir su juo ruošėsi NKL finalo ketvertui.
Mažeikių daugiabučio gyventojai neapsikentę triukšmo iškvietė policiją, o atvykę pareigūnai rado S. Jasaitį sėdinį ant laiptinės laiptų. Krepšininkas atsisakė pasitikrinti blaivumą. Vėliau vyras paaiškino, kad su antrąja puse įvyko buitinis konfliktas, o jis, norėdamas išvengti bet kokios fizinio konflikto galimybės, išėjo į laiptinę.
Tai nėra vienintelis krepšininko buitinis konfliktas, tačiau jie visi kažkuo panašūs, todėl šioje vietoje plėstis daugiau neverta.
Šiuo metu S. Jasaitis draugauja su modeliu Elma Šegždavičiūte ir mėgaujasi Italijos teikiamais privalumais.
Dovydas Redikas – skandalų magnetas
Vienas jauniausių šio straipsnio herojų. 1992 m. gimęs D. Redikas kartu su Jono Valančiūno karta laimėjo visus įmanomus titulus jaunimo Europos ir pasaulio čempionatuose, o sulaukęs 20-ies turėjo kontraktą su Vilniaus „Ryto“ klubu.
Vis tik krepšininko vidiniai demonai neleido jam realizuoti savo potencialo. Fiziškai itin pajėgų gynėją pradėjo varginti priklausomybės nuo alkoholio, lošimų ir... moterų. Skandalistas vienu metu draugavo su žymiu modeliu Asta Valentaite.
Vis tik dviejų žvaigždžių draugystė netruko tapti skandalinga. Nustatyta, kad krepšininkas iš A. Valentaitės 2014–2016 m. pavogė juvelyrikos ir kitų prabangių daiktų už 90 tūkstančių eurų.
D. Redikui už tai buvo iškelta baudžiamoji byla. Krepšininkui grėsė ir kalėjimo vienutė, tačiau kameros atletas išvengė.
Šį sezoną 31-erių krepšininkas pradėjo Prancūzijoje, vėliau išvyko į Italiją, o dabar yra be klubo.
Tarp vertų paminėjimo – ir Jonas Valančiūnas
Aukščiau aptartas Lietuvos krepšininkų šešetukas savo veiksmais aikštėje ir „užklasinėje“ veikloje paliko gilų įspaudą.
Vis tik egzistuoja ir daugiau krepšininkų, kurie vienu ar kitu savo gyvenimo momentu buvo pametę vidinį kompasą
Vienas tokių – ryškiausio kalibro Lietuvos krepšinio žvaigždė, rezultatyviausias visų laikų NBA lietuvis Jonas Valančiūnas. 2014 m. rungtyniaudamas Toronto „Raptors“ klube krepšininkas buvo sulaikytas už vairo neblaivus.
Prie vairo neblaivus J. Valančiūnas pagautas Vasaga Biče (Ontarijo valstijoje). Lietuvis buvo suimtas, jam pareikšti kaltinimai. Ontarijo pareigūnų teigimu, sulaikytame automobilyje rasta atidarytų alaus butelių. Krepšininkas pripūtė 0,8 promilės.
Vėliau krepšininkas už savo poelgį atsiprašė:
„Laikau save aukšto lygio krepšininku ir jaučiu atsakomybę būdamas „Raptors“ dalimi. Atsiprašau organizacijos, komandos, šeimos, gerbėjų. Apgailestauju dėl sukeltų neigiamų emocijų“, – oficialiame pranešime teigė J. Valančiūnas.
Toronto klubo išplatintame pranešime buvo teigiama, kad Kanados organizacija yra nusivylusi lietuviu.
„Savo organizacijos nariams keliame pačius aukščiausius reikalavimus. Toks elgesys yra netoleruotinas“, – teigiama klubo pranešime.
Beje, dar 2010 m. gegužės mėnesį dar žaisdamas Vilniuje, krepšininkas buvo nubaustas už vairavimą neturint tam teisės – jam tada buvo 17 metų.
Paskutinis skandalas su J. Valančiūnu įvyko 2023 m. vasarą. Vilniuje Lietuvos rinktinė žaidė kontrolines rungtynes, o „Avia Solutions Group“ arenoje rungtynes stebėjusi Jono žmona Eglė buvo fotografuota savo darbą dirbusio žurnalisto.
Nors E. Valančiūnienė buvo viešoje vietoje ir žurnalistas jokių jos duomenų apsaugos teisių nepažeidė, krepšininko žmona pasiskundė vyrui, o šis jau po rungtynių, vėlų vakarą, paskambino pačiam fotografui ir su juo bendravo pakeltu tonu.
Dabar J. Valančiūnas tęsia sėkmingą NBA karjerą ir ruošiasi olimpinei atrankai su Lietuvos rinktine.
Tar kitų paminėjimo vertų Lietuvos krepšininkų – Vilmantas Dilys ir Žydrūnas Kelys. Abiems krepšininkams buvo piešiama šviesi ateitis, tačiau jie savo potencialo neišpildė. Tam įtakos turėjo ir alkoholio problemos bei iš to plaukiantys nuolatiniai skandalai.
Abu krepšininkai karjeras baigė 2017 m. būdami trisdešimties.
Į skandalus buvo įsipainioję Vaidas Kariniauskas (lažybos, alkoholis) ir Tomas Lekūnas (alkoholis).
Vis tik abu krepšininkai rado savyje jėgų atsitiesti ir sėkmingai tęsia profesionalių krepšininkų karjeras.
Kažką praleidome? Kažko pasigedote? Išreikškite savo nuomonę komentaruose!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!