Lietuvos tūkstantmečio programos lėšų poreikis siekia 0,5 mlrd. litų - ja norima tinkamai pristatyti Lietuvą pasauliui ir padėti įgyvendinti tautos ateičiai reikšmingus kultūros projektus.
Programos projektas jau yra pateiktas Vyriausybei ir ji apsispręs, kuriems projektams bus teikiamas prioritetas.
"Pirmasis šios programos akcentas iki 2009-ųjų bus Lietuvos valstybės - Karaliaus Mindaugo karūnavimo 750 metų jubiliejaus renginiai. Tai liepos 6-ąją vyksiantis minėjimas bei svarbių projektų pabaiga - atidarytas Karaliaus Mindaugo tiltas, pastatytas jam paminklas, sutvarkytos gatvės, Savivaldybės aikštė, Gedimino prospektas, baigtas M. Mažvydo bibliotekos priestatas. Numatyta daugelis kultūrinių renginių", - sakė “Eltai” Lietuvos tūkstantmečio minėjimo direkcijos vadovas Gediminas Ilgūnas.
Lietuvos tūkstantmečio programos projekte svarbiausiais akcentais turėtų tapti 94 mln. litų pareikalausiantis Valdovų rūmų atkūrimas, 80 mln. litų kainuosianti Vilnius universiteto bibliotekos statyba, apie 17 mln. litų vertės Nacionalinės XX amžiaus dailės galerijos rekonstrukcija ir išplėtimas.
Mokslinių tyrimų ir leidybos projektams įgyvendinti 2003-2009 metais prašoma numatyti 8,6 mln. litų.
"Šią programą mes jau įgyvendiname - yra paremta leidinių už daugiau kaip milijoną litų. Esame parėmę 48 leidinius - nemokamai bibliotekoms išdalyta 18,2 tūkst. tomų. Tai ženklus dalykas", - akcentuoja G. Ilgūnas.
Skirtingai nei Karaliaus Mindaugo karūnavimo 750 metų jubiliejui paminėti, Tūkstantmečio programos projektas išeina už Vilniaus ribų - pinigų bus skirta Plungės Oginskių, Rokiškio, Paežerių bei kitiems dvarams rekonstruoti, Seniesiems Trakams sutvarkyti, Lietuvos liaudies buities muziejaus miestelio kompleksui užbaigti bei kitiems.
Programai "Vilnius - Europos kultūros sostinė" finansuoti prašoma skirti apie 24 mln. litų.
"Lietuva pasauliui prisistatys nacionaliniais ir kultūriniais projektais. Numatoma paroda "Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės palikimas" su Ukraina, Rusija, Lenkija. "Baltų menas" - su Latvija ir Lenkija, Tarptautinė paroda "Jogailaičiai Europoje" ir kitos", - vardija G. Ilgūnas.
Tūkstantmečio programa bus finansuojama valstybės ir savivaldybių biudžetų bei Europos Sąjungos paramos lėšomis. Kai kurie šios programos projektai jau yra finansuojami nuo 2000 metų.
Lietuvos vardas pirmąkart buvo paminėtas 1009 metais Vokietijos miesto Kvedlinburgo analuose. Pasak istorikų, Lietuvai ši data reikšminga kaip perėjimo iš bevardės egzistencijos į Vakarų civilizaciją pradžia.ELTA