• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Švilpauk ir lauk, kol atvažiuos... policija

Kanapių plotelius iki šiol kvadratiniais centimetrais ar metrais skaičiavę pareigūnai prarado žadą Obelių žemės ūkio bendrovės laukuose išvydę daugiau kaip 6 hektarus šio draudžiamo augalo. Stiprėja versija, jog čia augintos narkotinių medžiagų turinčios kanapės. "Gimtasis Rokiškis" rašo, kad nuimti viso derliaus nepavyko, nes sutrukdė pareigūnai.

REKLAMA
REKLAMA

18 maišų kanapių

Grįžtantį iš kanapių lauko bendrovės kombainą pareigūnai sustabdė Audronių kaime. Kombaino galiniame bunkeryje jie rado 13 užrištų ir antspauduotų maišų su kanapių sėklomis. Apžiūrėdami bendrovės sandėlius, pareigūnai viename jų aptiko dar 5 užrištus ir antspauduotus maišus su kanapių sėklomis.

REKLAMA

Kombainą vairavęs bendrovės darbuotojas pareigūnų apklaustas, o bendrovės vadovas R.O. uždarytas į areštinę. Dėl įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas. Komisariato viršininkas Stasys Meliūnas teigė, kad komisariatas turėjo operatyvinių duomenų apie auginamas kanapes ir kruopščiai rengėsi įtariamųjų sulaikymui su įkalčiais. "Pagal ekspertizei pateiktų sėklų pavyzdžių tyrimo preliminarius rezultatus stiprėja versija, jog čia buvo auginamos narkotinių medžiagų turinčios kanapės. Tačiau galutinių atsakymų kol kas nėra", - teigė S.Meliūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Jis sakė, jog sulaikytas Obelių bendrovės direktorius biržietis R.O. yra siejamas su nusikalstama "pelėsių" grupuote. Ši grupuotė keliuose šalies rajonuose, taip pat ir Rokiškio, supirkinėjo žemės ūkio bendroves ir apgaule bandė pasinaudoti Europos Sąjungos parama.

Kol kas nepatvirtinta, ar bendrovė pati augino kanapes, ar buvo išnuomojusi lauką kitiems asmenims. Minėtas plotas nėra įtrauktas į bendrovės pateiktą pasėlių deklaraciją. Jei pasitvirtins, jog čia augintos narkotinės kanapės, teks iš lauko surinkti ir kanapių šiaudus, kurie taip pat turi narkotinių medžiagų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu lauke jau nuimtas derlius daugiau kaip nuo 2 hektarų. Dalyje nukulto ploto ražienos paliktos labai aukštos, nupjautos tik kanapių viršūnės, subrandinusios sėklas. Nukultų kanapių pluoštas paliktas lauke.

Obelių bendrovės agronomas Algirdas Lapinskas sakė žinojęs, kad čia auga kanapės. Kadangi bendrovės vadovas lauką buvo išnuomojęs kitam asmeniui, esą jis į šį reikalą nesikišo. Agronomas patvirtino, jog žemę, kurioje aptikta draudžiamų kanapių, ruošė, apsėjo ir pradėjo kulti derlių bendrovės technika. Anot A.Lapinsko, matyt, kanapių šeimininkas pirko tokią paslaugą iš bendrovės. Jis pridūrė, kad kanapės buvo pasėtos gana vėlai, todėl ir kulti neskubėta.

REKLAMA

Lietuviškos geriausios

Vyriausybėje ir Seime jau įsisiūbuoja karštos diskusijos dėl pluoštui auginamų kanapių legalizavimo, nes ES šį augalą leidžiama auginti. Oponentai vienu balsu šaukia, jog legalizavus pluoštines kanapes nusikalstamo pasaulio atstovai lengvai ras būdų auginti didelius plotus narkotinių medžiagų turinčių kanapių, iš kurių nesunkiai pagaminami stiprūs kvaišalai. Mat šių augalų abi rūšys išvaizda nesiskiria. Tik ekspertizė nustato, ar augalų sėklose nėra mirtį nešančių narkotinių medžiagų.

REKLAMA

Kiek daugiau nei prieš mėnesį įkurtos Baltijos šalių kanapių augintojų asociacijos vadovu tapo rokiškėnas šou verslo žvaigždė Ramūnas Rudokas.

Laikraštyje "LT" kiek anksčiau buvo rašyta, kad viskas prasidėjo prieš pusantrų metų, kai, keliaudamas po Europą, Ispanijoje R.Rudokas pamatė didžiulę pramoninių kanapių plantaciją ir, pasikalbėjęs su jos savininku, sužinojo apie Europos pramoninių kanapių augintojų ir perdirbėjų asociaciją. Nuvykęs į jos būstinę Prancūzijoje aktorius suprato, jog ši kultūra - išsigelbėjimas nuo sausrų ir liūčių kenčiantiems Lietuvos ūkininkams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Pramoninėms kanapėms nereikia nieko - nei trąšų, nei saulės, nei lietaus, nei priežiūros. Net nesvarbu, kokioje žemėje jos augs - durpingoje ar smėlingoje. Pasodinai ir 4-5 mėnesius švilpaudamas lauki, kol derlius užaugs. Svarbiausia sąlyga - dienos šviesa. Kadangi Lietuvoje vasarą dienos ilgos, čia ši kultūra augtų net geriau nei Ispanijoje", - užtikrino asociacijos prezidentas. Anot jo, tai būtų išsigelbėjimas ir linų perdirbėjams, kurių verslas šiuo metu Lietuvoje yra beveik žlugęs. Mat reikėtų pakeisti tik vieną staklių detalę - šukas, ir jie galėtų perdirbti kanapes.

REKLAMA

Pasaulyje pramoninių kanapių pluoštas naudojamas labai plačiai - medicinoje, maisto, tekstilės, statybų, kosmetikos pramonėje.

"Lietuviškų pramoninių kanapių pluoštas būtų labai paklausus ir užsienyje, nes jis užaugtų nuo sovietmečio pesticidais netręštoje žemėje, kuri per 10-15 metų jau išsivalė. Todėl lietuviškos pramoninės kanapės užaugtų ypač ekologiškai švarios", - įsitikinęs R.Rudokas.

REKLAMA

Tačiau šiai novatoriškai aktoriaus ir jo bendražygių idėjai įgyvendinti iškilo nemažai sunkumų. Visų pirma - Lietuvos įstatymai, prieštaraujantys net Europos Sąjungos direktyvoms.

"Nepriklausomybės pradžioje buvo išleistas įstatymas, draudžiantis Lietuvoje auginti kanapes. Jo kūrėjai nė nesusimąstė, kad yra net 30 rūšių pramoninių kanapių, neturinčių nieko bendra su narkotikais. Be to, ES šios kultūros augintojai gauna subsidijas, o lietuviai - ne. Šiomis bei kitomis problemomis ir rūpinsis Baltijos kanapių augintojų asociacija", - L.T. sakė R.Rudokas, neketinantis ateityje tapti ūkininku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų