Vytautas Žebrauskas
Medicinos skandalai drebina ne tik Lietuvą. Marijampolės, Šiaulių ar Klaipėdos gydytojų klaidos, palyginti su kaimynų lenkų medikų darbeliais, tiesiog dėmesio nevertos smulkmenos.
Ne paslaptis, kad greitosios pagalbos tarnybų ryšiai su laidojimo paslaugas teikiančiomis firmomis egzistuoja visur. Deja, Lenkijoje greitoji pagalba tapdavo mirties automobiliu...
Nusikalstama schema
Šios savaitės pradžioje Lodzėje sulaikyti pirmieji 7 žmonės. 29 metų Jaroslavas F. ir 49 Romanas K. net savo bendradarbių dėl žiaurumo kartais buvo pravardžiuojami "Mirties angelu" ir "Daktaru Mengele". Beje, pastarasis buvo aršus eutanazijos įteisinimo šalininkas, praktikoje nelabai paisęs ribų tarp eutanazijos ir paprasčiausios žmogžudystės. Romanas K. prisipažino iš laidojimo biurų iš viso gavęs apie 10 000, o Jaroslavas F. - 3 800 zlotų. Dar 5 sulaikytieji - gydytojas, trys laidojimo biurų savininkai ir vienas jų darbuotojas. Nors konkretūs skaičiai dar nepateikiami, žurnalistai teigia, kad vien tik šie du daktarai gali būti prisidėję prie kelių dešimčių žmonių mirčių.
Šiuos žmones Lenkijos teisėsaugininkai sekė jau daugiau kaip pusmetį. Gydytojų ryšiai su laidojimo biurų savininkais nekėlė jokių abejonių, tačiau teisėsaugininkai net neįtarė, kad paramedikai patys paspartina ligonių mirtį. Ir tik žurnalistai išsiaiškino, kad Lodzės greitosios pagalbos gydytojai naudoja neįprastai didelius raumenis atpalaiduojančio preparato pavulono kiekius. Šis preparatas naudojamas tuomet, kai ligonį reikia prijungti prie dirbtinio kvėpavimo aparato. Suleidus didesnę šio preparato dozę pradeda silpniau plakti žmogaus širdis, susilpnėja kvėpavimas. Nusilpusiam ligoniui tai reikšdavo mirtį. Jokių įtarimų nekildavo, kadangi daktarai žudikai pasirinkdavo tas aukas, kurių dienos ir taip būdavo suskaičiuotos, be to, kas gi galėtų įtarti greitosios pagalbos medikus? O tuo metu pas numarintojo gimines jau skubėdavo laidojimo paslaugas teikiančių firmų agentai, iš medikų gavę visą informaciją apie mirusįjį. Neaišku, kaip kituose miestuose, tačiau jau beveik neabejojama, kad Lodzėje veikė puikiai organizuota paramedikų ir laidojimo biurų nusikalstamos veiklos sistema, netgi buvo pasidalinta įtakos zonomis.
Lenkijoje vyriausybė mirties atveju moka gana nemažas pašalpas, todėl net ir kukliausioms laidotuvėms vidutiniškai išleidžiama po 7 500-8 000 zlotų (zlotas beveik lygus litui). Už informaciją apie mirštantįjį daktarai gaudavo apie 600-800 zlotų. Suma padvigubėdavo, jei pacientui būdavo padedama numirti. Aukomis dažniausiai tapdavo pagyvenę žmonės. Jų giminėms greitosios pagalbos gydytojai be jokių skrupulų pasiūlydavo konkrečios laidojimo firmos paslaugas. Pamatę, kad giminės "užkibo" ir pasiūlymu greičiausiai pasinaudos, medikai greitosios pagalbos automobilyje ligoniui sušvirkšdavo pavulono. Kai kurie artimieji dabar su kraupu prisimena, kad mirtina injekcija būdavo sušvirkščiam tiesiog jų akivaizdoje, kartu važiuojant į ligoninę.
Tyrimas įsibėgėja
Panašia veikla gydytojai užsiima ir kitose Lenkijos vietovėse. Prokuratūra teigė, kad nusikalstamos veiklos įrodymų jau rasta Belske, Olštyne ir Žešove, tačiau nepatikslina, ar ir šiuose miestuose pacientai buvo žudomi.
Nusikaltimų mastai pritrenkiantys - prokuratūra atskleidė, kad Lodzėje vien tik pernai užfiksuota daugiau nei 300 atvejų, kai prieš mirtį žmonėms buvo sušvirkšta pavulono. Manoma, kad bent trečdaliu atvejų tai buvo visai nereikalinga. Palyginimui galima pateikti tokį skaičių - sostinėje Varšuvoje, kur gyvena keletą kartų daugiau žmonių, šis preparatas iš viso panaudotas tik 90 kartų. Daugelio Lodzės greitosios pagalbos automobilių vaistinėlėse pavulono likę gerokai mažiau nei turėtų būti. Ypač daug pavulono naudojo tie du ekipažai, kuriais važinėdavo "Mirties Angelas" ir "Daktaras Mengelė". Šių ekipažų vairuotojai papasakojo, kad buvo žudoma ne vien tik preparatais - neretai greitosios pagalbos automobiliai sąmoningai neskubėdavo į įvykio vietą.
Tai jau ne pirmas Lenkijos sveikatos apsaugos sistemą sukrečiantis skandalas. Prieš trejus metus Lenkijoje atlikta sveikatos apsaugos sistemos reforma, tačiau gydytojų atlyginimai beveik nepakilo ir liko labai maži. Lenkijos ligoninėse ir poliklinikose siaučia baisi korupcija - be kyšio neįmanoma gauti net paprasčiausios medicininės pagalbos.
Tas pat vyksta ir Čekijoje
Skandalas Lenkijoje paskatino savo greitosios pagalbos veikla susidomėti ir kitų šalių žmones. Šios savaitės pradžioje informacijos apie nusikalstamus gydytojų sandėrius su laidojimo paslaugas teikiančiomis firmomis pasirodė ir Čekijos dienraščiuose. Tiesa, įtarimų apie nužudymus čia kol kas nėra, bet policija pažadėjo ištirti kiekvieną bent kiek įtartinesnį atvejį. Savo pavardės neatskleidusi medicinos sesuo papasakojo žurnalistams, kad beveik visi greitosios pagalbos ekipažai apie mirštančius ar jau mirusius asmenis praneša laidojimo biurams. Už vieną tokį pranešimą mokama apie 1 700 kronų (apie 170 litų). Moteris teigė, kad kai kurie medikai verčiasi "lavonų medžiokle" ir kasdien praneša apie 3-4 mirties atvejus.