Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Niekas tiksliai nepasakys, tačiau manoma, kad per pastaruosius dešimt metų iš Lietuvos į užsienio šalis trumpam ar visiems laikams emigravo šimtai tūkstančių jaunų, energingų, išsilavinusių tautiečių. Vieni jų svetur tęsia studijas, susirado legalų darbą, sukūrė šeimas ir laimingai gyvena, kiti - o tokių dauguma! - išvyko vieninteliu tikslu: rasti nelegalų užsiėmimą ir užsidirbti nemažai pinigų.
Deja, dauguma išvykusiųjų jau pirmosiomis gyvenimo ir darbo svečiose šalyse dienomis susiduria su galybe problemų. Susigundžiusieji gerai apmokamu nelegaliu darbu (taip skelbiama!) kenčia ne tik nuo vietinių darbdavių savivalės, nesiskaitymo, bet ir nuo tą darbą parūpinusių tarpininkų (dažniausiai irgi tautiečių) reikalavimų ar net įžūlių grasinimų. Skųstis nėra prasmės - vietos teisėsaugos pareigūnai turi rimtesnių problemų nei padėti aiškintis nesutarimus, kilusius tarp imigrantų... Negana to, bet koks priekaištas, bandymas rasti teisybę ar užtarimą gali baigtis tuo, kad "teisybės ieškotojas" į namus bus pargabentas cinkuotame karste.
Žūtys keliuose
Pastaraisiais metais labai padaugėjo į užsienio šalis išvykusių ir autoavarijose nukentėjusių lietuvaičių.
Pirmaisiais šių metų mėnesiais Lenkijos keliuose jau buvo mirtinai sužaloti septyni Lietuvos piliečiai: trys Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento pareigūnai, Klaipėdos uždarosios akcinės bendrovės "Hoja" vairuotojo žmona (į Vokietiją komandiruotam vyrui palaikiusi kompaniją) bei Kaune nelegaliai veikusios įdarbinimo firmos mikroautobusiuku dirbti į Vokietiją vežti trys keleiviai - dvi moterys ir vyras. Visose šiose eismo nelaimėse buvo sužalota žmonių, nukentėjo ir vaikų.
Per tragiškus įvykius Ispanijos keliuose šiemet jau žuvo keturi lietuviai. Vasario viduryje į Lietuvą buvo pargabenti šioje šalyje per eismo nelaimę žuvusio Naujosios Akmenės gyventojo Andriaus B. (18 m.) palaikai. Žuvusiojo artimiesiems buvo pranešta, kad automobilis, kuriame su dar dviem draugais sėdėjo Andrius, nuvažiavo nuo tilto. Visi trys automobilyje buvę jaunuoliai (vienas - iš Klaipėdos, kitas - iš Ukrainos; pirminiais duomenimis, pastarasis sėdėjo prie vairo) žuvo vietoje.
Gavę žinią apie Andriaus žūtį, namiškiai iš pradžių netikėjo, kad viskas taip ir buvo: vaikino mirties aplinkybes jie iš naujo aiškinosi ir tikslinosi Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje, skambino į atitinkamas tarnybas Ispanijoje bei šioje šalyje dirbantiems Andriaus draugams. Pavyko sužinoti, kad avarija netgi buvo nufilmuota ir vaizdajuostė greitu laiku būsianti pristatyta į Lietuvą. Tai, žinoma, šiek tiek nuramino žuvusiojo tėvus.
Andrius į Ispaniją buvo išvažiavęs prieš metus. Vaikinas norėjo užsidirbti pinigų, pamatyti pasaulio. Porą kartų jis buvo grįžęs į namus. Kelios dienos prieš mirtį vaikinas tėvams pranešė greitai parvažiuosiąs, mat devynioliktąjį gimtadienį sakėsi norįs atšvęsti namuose. Deja, gyvas Andrius gimtųjų namų taip ir nepasiekė.
Neseniai iš Ispanijos grįžo panevėžietė Daiva G. (35 m.). Jai pavymui lėktuvas į Lietuvą parskraidino Ispanijoje žuvusio vyro Virgilijaus kūną.
Dvi mažametes dukreles palikę Lietuvoje, sutuoktiniai jau metus laiko uždarbiavo šalyje prie Atlanto. Darbšti lietuvių šeima susirado neblogus darbus, puikiai vertėsi. Įleidę šaknis, sutuoktiniai šiemet planavo į Ispaniją išsivežti ir dukteris. Tačiau visus planus sujaukė vasario 16-oji...
Tą dieną Daivos G. vairuojamas automobilis Almerijos provincijoje pateko į avariją - susidūrė su priešpriešiais didžiuliu greičiu lėkusia mašina, kurią vairavo vietinis gyventojas. Daiva buvo sužalota, o šalia sėdėjęs jos vyras nuo patirtos traumos mirė.
Prireikė daugybės pastangų, kol žuvusiojo palaikai pasiekė Lietuvą. Nekalbant jau apie paskutinės kelionės kainą... Laimė, nukentėjusiai šeimai daug padėjo Lietuvos ambasada Ispanijoje, Lietuvos URM Konsulinės pagalbos skyriaus darbuotojai. Sužinoję apie lietuvių šeimą ištikusią skaudžią nelaimę, šiek tiek paaukojo ir panevėžiečius pažinoję ispanai, buvę darbdaviai. Deja, galybės kilusių problemų, susijusių su nukentėjusiųjų ar žuvusių asmenų pargabenimu į Lietuvą, našta dažniausiai gula ant vienų - artimųjų - pečių, nes, kaip tvirtina URM konsulinės pagalbos skyriaus darbuotojai, itin sunkioje finansinėje padėtyje esanti Lietuvos valstybė išgali pagelbėti tik išimtinais atvejais.
Vasario pabaigoje kelionė tragiškai baigėsi ir Vokietijoje uždarbiavusiam ukmergiškiui Tomui D. (22 m.). Pirmąkart į užsienį išvykusiam jaunuoliui pavyko susirasti neblogai apmokamą staliaus darbą. Kad Tomui sekasi, labai džiaugėsi ir Lietuvoje likusi kūdikio besilaukianti jo draugė...
Tą tragišką naktį Tomas sėdėjo darbdavio vairuojamame lengvajame automobilyje. Kol kas nėra tiksliai žinoma, kokiomis aplinkybėmis šis automobilis pateko į skaudžią avariją. Pirminiais duomenimis, vairuotojas nepasirinko saugaus greičio ir nesuvaldyta transporto priemonė atsitrenkė į pakelės stulpą. Nuo smūgio ant galinės automobilio sėdynės sėdėjęs Tomas per išdaužtą langą iškrito lauk ir sunkiai susižalojo. Užuot pakvietęs medikus, vairuotojas iš įvykio vietos pabėgo, leisgyvį lietuvį palikęs ant kelio numirti. Tiesa, avarijos kaltininkas vokietis greitai buvo sulaikytas, jam iškelta baudžiamoji byla, tačiau vieno iš trijų sūnų netekusiems tėvams, būsimą vyrą ir kūdikio tėvą praradusiai Tomo draugei tai menka paguoda...
Daugėja smurto aukų
Pastaruoju metu kaip niekad anksčiau pasipylė pranešimai apie svetur nužudytus Lietuvos piliečius. Visai neseniai kaunietei Editai M. paskambino Londone gyvenanti dukra Aurelija ir pranešė sukrečiančią žinią: žiauriai nužudyta Aurelijos sesuo, vyresnioji Editos dukra, irgi Londone gyvenusi Jolanta!
34 metų moteris, mažametę dukrytę palikusi motinai, jau kuris laikas gyveno Londone: studijavo koledže, o laisvu nuo mokslų metu dirbo vadybininke viename iš didmiesčio barų. Anglijoje Jolantai puikiai sekėsi - čia ji ne tik dirbo ir mokėsi, bet ir ištekėjo už inteligentiško, išsilavinusio vyriškio.
Sumani vadybininkė greitai įgijo baro savininko pasitikėjimą, gavo arabų tautybės pavaldinį. Būtent šis vyriškis, kaip įtariama, ir susidorojo su reiklia vadybininke. Yra duomenų, kad karštakošis barmenas, įpykęs dėl Jolantos jam keliamų reikalavimų ir reiškiamų pastabų, ne kartą buvo grasinęs ją nužudyti. Tačiau tokias kalbas ir Jolanta, ir jos draugės palaikė "juoduoju humoru".
Žiauriai subadyta moteris buvo rasta užrakinta bare, kuriame ir dirbo. Barmenas, su kuriuo tądien ji turėjo dirbti drauge, buvo kažkur pradingęs. Prieš keletą dienų Lietuvą pasiekė žinia, kad iš Egipto į Londoną uždarbiauti atvykęs Mohamedas Eldinas (28 m.) jau sulaikytas. Tiesa, jis kol kas neigia nusikaltęs, tačiau, remiantis surinktais įrodymais, jam jau pateiktas kaltinimas.
Jokios informacijos apie sūnaus Valdo N. (31 m.) nužudymo tyrimą neturi ir Jonavoje gyvenantys nelaimėlio artimieji. Valdas M. kartu su dar 7 jonaviškiais į Ispaniją išvyko pernai. Visi apsistojo Granados provincijoje. O netrukus Lietuvą pasiekė šiurpi žinia: Valdas N. nužudytas! Greitai po šios tragedijos Ispanijos policija sulaikė... tuos pačius jonaviškius, su kuriais Valdas išvažiavo uždarbiauti, ir vieną rusą. Buvo gauta duomenų, kad vyriškis nepakluso lietuvių reketininkų gaujos reikalavimams, todėl su juo buvo žiauriai susidorota.
Šiemet, vėlgi Ispanijoje, nuo smurtautojų rankų mirė dar vienas lietuvis. Ukmergėje gimęs ir augęs Valdas M. (45 m.) uždarbiauti į Ispaniją išvyko pernai rudenį. Organizavusieji šią kelionę primygtinai reikalavo, kad vyriškis į užsienį keliautų nuosavu lengvuoju automobiliu. Valdui M. Ispanijoje sekėsi nekaip: gaudavo tik laikinus, mažai apmokamus darbus, brangiai atsiėjo pragyvenimas, tad susitaupyti niekaip nesisekė. Tėvams ir Panevėžyje gyvenančiai žmonai Valdas paskambindavo dažnai - nesiskųsdavo, tačiau ir neturėdavo kuo girtis. Buvo užsiminęs, kad svečioje šalyje dirbs dar mažiausiai metus.
Paskutiniu metu Granados provincijoje apsistojęs vyriškis buvo rastas negyvas viename iš Albunjolio apskrities gyvenamųjų namų. Jo galva buvo kruvina, šalimais gulėjo du tušti litriniai buteliai, kuriuose, kaip rodė etikečių užrašai, buvęs spiritas. Nors vietos policija intensyviai aiškinasi Valdo M. mirties aplinkybes, mūsų žiniomis, apčiuopiamų rezultatų kol kas nepasiekta: nerandama įvykio liudytojų, trūksta įkalčių. O kol vyksta tyrimas, pagal šioje šalyje veikiančius įstatymus, nužudyto asmens palaikus draudžiama išgabenti iš šalies. Tuo remiantis Valdas M. buvo palaidotas nedidelio, Granados provincijai priklausančio miestelio kapinaitėse. Negana to, privatus morgas už suteiktas paslaugas nužudytojo artimiesiems pateikė solidžią sąskaitą! Tokia žinia šokiravo velionio šeimą - juk jau buvo susiskolinta reikiama pinigų suma palaikams kremuoti ir pargabenti į tėviškę!
Gyvybės ir sveikatos draudimas - būtini!
Lietuvos URM Konsulinės pagalbos skyriuje sužinojome, kad pranešimai apie nelaimingus atsitikimus, kuriuose nukenčia lietuviai, gaunami beveik kiekvieną dieną. Kasmet užsienio šalyse žūsta apie 200 lietuvių. Tačiau tik kas dvidešimtas į užsienį išvykstantis tautietis sudaro sveikatos draudimo sutartį. Nuo 1999 metų kovo mėnesio, kai Šengeno valstybės su Lietuva pasirašė bevizio režimo sutartį, vykstantiems į užsienį Lietuvos piliečiams draustis nėra būtina, tačiau keletą litų bandantys sutaupyti keliautojai rizikuoja prarasti kur kas didesnes sumas. Mat ištikus bėdai ir gydymas, ir kitokia pagalba vietoje atsieina keliolika kartų brangiau.
Pastaraisiais metais ypač padaugėjo problemų, susijusių su Ispanijoje nukentėjusiais Lietuvos piliečiais. Vien pernai Ispanijoje buvo užregistruota 20 lietuvių mirčių: 8 žmonės žuvo autoįvykiuose ar per nelaimingus atsitikimus darbe, kiti buvo nužudyti ar, kaip teigiama oficialiame Lietuvos URM Konsulinės pagalbos skyriaus rašte, žuvę "neaiškiomis aplinkybėmis". Per pirmuosius du šių metų mėnesius Ispanijoje jau mirė (žuvo avarijose ar buvo nužudyti) šeši Lietuvos piliečiai.
Mirusių asmenų pargabenimas į Lietuvą brangus - apie 15 000 litų. Vien cinkuotas karstas (kitokiu draudžiama palaikus gabenti) kainuoja apie pusantro tūkstančio litų. Užsienio šalyse brangiai įkainotas žuvusiojo nugabenimas į morgą, saugojimas šaldytuve, teismo medicinos ekspertizės atlikimas, kūno balzamavimas ir kt.
Velionio artimiesiems, norintiems žuvusįjį palaidoti gimtinėje, neretai tenka šiai kelionei skolintis pinigų. Kai kurie net užstato nekilnojamąjį turtą ar prašo, kad būtų leidžiama už kelionę išsimokėti per kelis mėnesius.
Tokių problemų kiltų mažiau, jei į užsienio šalis išsiruošę lietuviai apsidraustų sveikatą ir gyvybę. Tai, pasak Lietuvos URM darbuotojų, nekainuoja didelius pinigus (jei žmogus pusei metų draudžiasi 10 000 litų gyvybės draudimu, jam tereikia sumokėti vienkartinį 130 litų mokestį), o susižalojimo atveju nemokama pirmoji medicininė pagalba, kaip ir mirties atveju - nemokamas palaikų pargabenimas, būtų garantuoti.
Griežtinami įstatymai imigrantams
Kaip redakciją informavo Lietuvos ambasada Ispanijoje, šių metų sausio 23 dieną Ispanijoje įsigaliojo naujasis Užsieniečių įstatymas, sukėlęs daug diskusijų ir kontroversiškų vertinimų. Ispanijos Vyriausybės duomenimis, šalyje gyvena apie 200 000 nelegalių imigrantų ir šiam srautui sustabdyti būtinos griežtos įstatymo pataisos.
Šios pataisos skelbia, jog pričiuptas nelegalus imigrantas per 72 valandas privalo savanoriškai palikti šalį - priešingu atveju gali būti sulaikytas ir deportuotas. Taip pat nustatyta skubaus deportavimo (per 48 valandas) procedūra. Iki tol pirmą kartą sulaikytiems nelegaliai šalyje gyvenusiems asmenims buvo numatytos baudos ir tik po to - deportacija, kurios procedūra dažnai trukdavo 40 dienų ir ne visada buvo įvedama į bendrą duomenų banką. Tai leisdavo nelegalui likti toliau gyventi šalyje - pakakdavo tik pakeisti gyvenamąją vietą.
Minėtas įstatymas gerokai padidino bausmes nelegalius asmenis įdarbinančioms įmonėms, mafijos nariams, užsiimantiems nelegalų įvežimu į šalį. Pagal dabartinį įstatymą, penkeriems metams leidžiama sustabdyti nelegalus į darbą priėmusių įmonių veiklą, konfiskuoti jų turtą, o už kiekvieną nelegaliai įdarbintą darbininką numatomos iki 10 milijonų pesetų (20 000 litų) dydžio baudos.