Rusija toliau dominuoja Lietuvos energetikoje, padidėjo tikimybė, kad ji perims "Mažeikių naftą" bei "Klaipėdos naftą", be to, nuolat auga jos įtaka Europos Sąjungos (ES) institucijose. Tai kelia pavojų Lietuvos nacionaliniam saugumui, konstatuojama Vyriausybės 2004 metų veiklos ataskaitos priede.
Grėsmes šalies nacionaliniam saugumui apžvelgiantį Vyriausybės ataskaitos priedą pirmadienį spaudos konferencijoje citavo opozicijos lyderis Andrius Kubilius.
Priede konstatuojama, kad 2004 metų pabaigoje dėl užsitęsusių įtemptų "Jukos" santykių su Rusijos vyriausybe išaugo tikimybė, kad Lietuvai sutriks naftos tiekimas ir kad Rusija per Kremliui lojalias kompanijas "Lukoil" ar "Gazprom" perims tiesioginę "Mažeikių naftos", o vėliau - galbūt ir "Klaipėdos naftos" kontrolę.
"Tokiu atveju minėtosios Rusijos kompanijos imtų dominuoti Lietuvos naftos sektoriuje (ar net keliuose energetikos sektoriuose - "Gazprom" atveju)", - rašoma priede.
Teigiama, kad pagrindinė grėsmė elektros energetikos sektoriuje 2004 metais išliko nepakitusi - sektorius ir toliau priklauso nuo Rusijos, kurios bendrovė "JES Rossii" "visiškai kontroliavo" lietuviškos elektros energijos eksportą ir jo sąlygas.
Priede taip pat svarstoma, jog gali būti, kad didžiosios ES valstybės sąjungos institucijose bus linkusios palaikyti Rusijos interesams palankius sprendimus, o mainais už tai tikėsis ekonominių nuolaidų Kaliningrado srityje ar pačioje Rusijoje.
Tokius įtarimus kelia Rusijos strategija plėtoti dvišalius santykius su didžiosiomis ES valstybėmis, tuo pačiu metu vis mažiau dėmesio skiriant oficialioms ES institucijoms.
Kitas ekonominis pavojus nacionaliniam saugumui - šalyje veikiančios "didžiulės finansinės (įtakos) grupės", kurios dalyvauja valstybės ir savivaldybės turto privatizavime bei mėgina "paveikti" valstybinių institucijų pareigūnus priimti "tam tikroms įmonėms" palankius sprendimus, rašoma priede.
Pacitavęs priedo tekstą, A. Kubilius atkreipė dėmesį, kad tekste nėra jokių pasiūlymų, kaip grėsmę nacionaliniam saugumui sumažinti ar įveikti. Jo nuomone, analizės išvadas parengė Valstybės saugumo departamento (VSD) specialistai.
Vyriausybės 2004 metų veiklos ataskaita, kuri pirmadienį buvo paskelbta spaudoje, Seime bus skaitoma ketvirtadienį. Po to ją svarstys Seimo komitetai, vėliau tvirtins Seimas.
"Jukos" valdo 53,7 proc. "Mažeikių naftos" akcijų. Valstybei priklauso daugiau kaip 70 proc. krovos bendrovės "Klaipėdos nafta" akcijų.
ELTA