REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Chaosas dėl studentų bendrabučių Vilniuje ir Klaipėdoje. Ne visi mokslus vėl krimsti pradėsiantys jaunuoliai turi, kur gyventi: eilėse dėl bendrabučio kambario laukia šimtai studentų. Mat nuomos kainos studentams neįkandamos, o bendrabučiuose vietų tiesiog nėra.

Chaosas dėl studentų bendrabučių Vilniuje ir Klaipėdoje. Ne visi mokslus vėl krimsti pradėsiantys jaunuoliai turi, kur gyventi: eilėse dėl bendrabučio kambario laukia šimtai studentų. Mat nuomos kainos studentams neįkandamos, o bendrabučiuose vietų tiesiog nėra.

REKLAMA

Dalis studentų prašo valdžios įsikišimo: kompensacijų už nuomą. Proga įgelti konservatorių valdomai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai naudojasi socialdemokratai, kurie šalia ministerijos suorganizavo protestą.

„Daug yra studentų, daug yra norinčių patekti į bendrabučius, ne visi gali, ne visi gauna, visi bendrabučiai plius minus užimti“, – sako antrakursis Augustas.

Šiemet sostinės bendrabučiai perpildyti, norinčiųjų gauti vietą kaip niekad daug. Antrakursiai klaipėdiečiai Augustas ir Deividas už Vilniaus universiteto bendrabučio kambarį moka po 50 eurų per mėnesį. O nuomotis butą sostinėje studentai neišgali.

REKLAMA
REKLAMA

„Galima ten daug šimtų pakloti už mėnesį ir tai be komunalinių mokesčių. O čia studentai sumoka apie 40–50 eurų“, – kalba Augustas.

„Bendrabučio pasirinkimas yra pats geriausias, tai yra tikrai labai gera kaina ir sutaupai. Jeigu tėvai išlaiko, tėvams mažesnis spaudimas yra, kad pinigų duotų“, – tikina antrakursis Deividas.

REKLAMA

O Vilniaus universiteto administracija pamačiusi, kad visų norinčiųjų nesutalpins, pradėjo kambarius pildyti. Pavyzdžiui, ten, kur gali, stato papildomas lovas ir apgyvendina dar vieną studentą.

„Tos lovos atnešamos, daug pasipiktinimo, ypač daugiau nei pernai metais, kad ir tie kurie gyveno, turėjo sutartį, kad gyvens dviese triviečiame, vis tiek atneša trečią žmogų“, – pasakoja Deividas.

Tiesa, Vilniaus universitetas ieško išeičių – kalbasi su kitomis aukštosiomis mokyklomis, bando surasti jose laisvų vietų.

„Tikrai yra susidomėjimas, pavadinkime iššūkiu, kurio nebuvo 15 metų. Šiandien kaip tik skelbėm atsilaisvinusias vietas, yra 100 žmonių laukiančių vis dar. Intensyviai ieškome turbūt dabar tam tikras judėjimas jau vyksta, žmonės ieško, išsikelia iš patalpų, susiranda rinkoje, tikimės, kad rugsėjo vidurį situacija normalizuosis“, – teigia Vilniaus universiteto kancleris Raimundas Balčiūnaitis.

REKLAMA
REKLAMA

„Rinkos kaina yra gerokai padidėjusi ir šitoje vietoje siekiant suvaldyti, šitą kainos kilimą, arba padėti studentams, kaip labiau pažeidžiamai grupei, bent jau mano nuomone, valstybė irgi turėtų prisidėti“, – tikina Vilniaus universiteto studentų atstovybės prezidentė Neda Žutautaitė.

Vietų trūksta ir Klaipėdoje, kuri artimiausiu metu pradės naujo bendrabučio studentams statybas.

„Visi studentai bando gauti bendrabutį. Bendrabučiai, aišku, yra neguminiai. Laukiančiųjų sąraše liko apie šimtas studentų, galėtų mielai apsigyvent, bet, deja, negalim nieko pasiūlyti“, – sako Klaipėdos universiteto infrastruktūros ir plėtros prorektorius Benediktas Petrauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiek Vilniaus, tiek Klaipėdos atvejais dalį vietų bendrabučiuose užima ukrainiečiai, kurie įsikūrė, kai laisvų vietų buvo sočiai.

„Turim priėmę ir apgyvendinę ukrainiečių pabėgėlių asmenų. Jie dažniausiai yra pas mus apsigyvenę mūsų studentų artimieji giminės, yra brolis, yra jaunesnysis brolis, yra mama, sesuo atbėgusi. Tos kelios vietos tikrai per daug neišspręs problemos, tos, kur laukia studentai. Laukia studentai daugiau vietų“, – teigia B. Petrauskas.

„Tada, kada buvo karantinas, kada buvo labai smarkiai atsilaisvinę bendrabučiai, tada natūralu, kad reikėjo užsipildyti tas vietas, kad bendrabučiai būtų rentabilūs“, – aiškina studentų sąjungos prezidentas Vytautas Kučinskas.

REKLAMA

Valdžios dėmesį bando atkreipti ne tik studentai, bet ir socialdemokratai. Grupelė partijos narių ir jiems pritariančių asmenų surengė protesto akciją, pasistatė palapinę prie Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, taip bando įgelti ministeriją valdantiems konservatoriams.

„Nuomos kaina yra tiesiog nereali, fantastiška. Turėtų būti sukurta finansavimo priemonė, kuri padėtų žmonėms, kurie nori išsinuomoti privačiame sektoriuje tą daryti“, – kalba protesto dalyvis Tadas Vinokuras.

Socialdemokratai prie ministerijos reikalauja studentams kompensuoti nuomos išlaidas, didinti bendrabučių skaičių.

„Problema yra, jos neneigiam, ministerija nėra pati atsakinga už bendrabučius ir bendrabučių neturi“, – kalba švietimo, mokslo ir sporto viceministras Gintautas Jakštas.

REKLAMA

Valdžia bado pirštais į pačias aukštąsias mokyklas, esą bendrabučiai jų reikalas, ir primena, kad vargingai gyvenantys studentai jau dabar gali gauti daug išmokų.

„Imant vaikus iš žemo sociaekonominio statuso. Tai jie gauna, apie 300 eurų stipendiją socialinę, gali gauti paramą ir iš savivaldybės būsto kompensavimui, kuris siekia beveik 300 eurų“, – teigia G. Jakštas.

„Geriausias sprendimo būdas, greita kooperacija ir informacijos dalinimasis tarp aukštųjų mokyklų ir netgi profesinių mokyklų. Už gerą komunikaciją niekas labiau nepadės“, – tikina V. Kučinskas.

Nuomos mokesčio dalies kompensacija 2020-aisiais sostinėje pasinaudojo 40 studentų, pernai 188 studentai. Vilniuje 1 asmeniui skiriama nuo 150 iki 210 eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų