• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vokiečių spauda patarinėja, ką Vašingtone turėtų sakyti užsienio reikalų ministras J. Fischeris, o britų dienraščiai ragina T. Blairą atvirai kalbėtis su JAV prezidentu. Prancūzų spauda rašo apie sausrą ir apie Čekijos prezidentą Vaclavą Klausą, o didžiausias Italijos dienraštis skelbia dokumentus, patvirtinančius, kad komunistų partijos vadovas Palmiro Togliatti išdavė savo bendražygį.

REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienio (07.17) užsienio laikraščius apžvelgia “Laisvosios Europos” radijo žurnalistė Irena Vaišvilaitė.

REKLAMA

Vokietijos dienraštis “Welt” mano, kad Joschka Fischeris turėtų pasiūlyti Jungtinėms Valstijoms kuo didesnę Vokietijos pagalbą atkuriant taiką Irake, nes tokios pagalbos Amerikai reikia. Tiesa, ta pagalba turėtų būti ne karinė. Vokiečiai, pavyzdžiui, galėtų padėti su logistika. Taip Jungtinėms Valstijoms būtų pasitarnauta, o kancleris Schroederis išlaikytų savo pažadus. Be to, dabar deramas laikas įtikinti amerikiečius įtraukti į Irako atkūrimą NATO ir Jungtinių Tautų Organizaciją, mano dienraštis “Welt”.

REKLAMA
REKLAMA

Britų dienraštis “Guardian” mano, kad šiandienis Tony Blairo apsilankymas Vašingtone nebus toks pergalingas, kaip buvo galima tikėtis tuoj po Irako karo. Žinoma, Jungtinių Valstijų parlamente Blairas išklausys daug pagyrų. Tačiau būtų gerai, kad privačiame pokalbyje su prezidentu Bushu, abu vadovai pabandytų išsiaiškinti, kodėl toks sėkmingas ir tiek mažai aukų kainavęs karas prieš visų nekenčiamą tironą jiedviem atnešė tiek asmeninių ir politinių problemų. Pasak “Guardian”, didžiausia problema - besiformuojanti visuomenės nuomonė, kad Bushas ir Blairas nelabai sąžiningai paaiškino karo būtinybę. Dienraščio redaktoriai mano, kad dabar būtina nauja Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucija dėl Irako atstatymo, nes tokia rezoliucija leistų prisidėti Vokietijai, Prancūzijai ir islamo valstybėms. Dienraščio “Guardian” redaktoriai mano, kad būtent tuos dalykus Tony Blairas turėtų pasakyti Bushui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kito britų dienraščio “Financial Times” redakcijos straipsnis primena, kad draugai turi kalbėtis atvirai, tad derėtų sveikinti Tony Blairo pasiryžimą Amerikos Kongresui pasakyti apie Britanijos ir Jungtinių Valstijų nuomonių skirtumus. Apie tuos skirtumus Blairas turėtų kalbėtis ir su Bushu, mano dienraščio “Financial Times” redaktoriai ir kai kuriuos skirtumus primena: Britanija nesutinka, kad Gvantanamo bazėje laikomus kalinius, tarp kurių yra ir Britanijos piliečių, teistų karinė komisija. Be to, Britanija yra už daug svarbesnį Jungtinių Tautų vaidmenį atstatant Iraką. Blairas Jungtinėse Valstijose turi svorį, o dabar atėjo laikas tą įtaką panaudoti, rašo britų verslo dienraštis “Financial Times”.

REKLAMA

Prancūzų dienraštis “Figaro” šiandien rašo apie šalį alinančią sausrą ir audras, nuo kurių praėjusią parą žuvo keli žmonės. Dauguma aukų - turistai. Pavyzdžiui, žuvo po medžiu palapinę pasistatę vokietis ir olandė. Vėjo greitis per audras siekė net 160 kilometrų per valandą greitį, be elektros liko du milijonai gyventojų. Prancūzų dienraštis guodžia skaitytojus statistika, rodančia, kad šių metų sausra dar nepasiekė 1976 metų lygio.

Italijos dienraštyje “Corriere della Sera” Romos universiteto istorijos profesorius Silvio Ponsas skelbia Kominterno archyve Maskvoje surastą laišką, patvirtinantį įtarimus, kad vienas garsus Italijos komunistų partijos vadovas pasirūpino, kad kitas dar garsesnis jo bendražygis mirtų kalėjime. Fašistinio režimo kalintas Antonius Gramsci, Italijos komunistų ideologas, mirė 1937 metais. Tarybų sąjungoje gyvenusių Kominterno narių bandymai džiova sergantį Gramsci iškeisti ar išsiderėti jo paleidimą įstrigo. Pats Gramsci įtarė, kad dėl nesėkmės kaltas Palmiro Togliatti, sparčiai kilęs partinės karjeros laiptais. Istoriko Silvio Ponso publikuojami dokumentai rodo, kad Kominterne dėl spėjamo Gramsci išdavimo buvo pradėta Toljačio byla, pasiekusi patį Staliną. Bylos eigą sustabdė prasidėjęs Tarybų sąjungos ir Vokietijos karas.

REKLAMA

Paryžiuje amerikiečių leidžiamas dienraštis “International Herald Tribune” spausdina Thomo Fullerio straipsnį, skirtą Vokietijos ir Prancūzijos vadovų pasisakymams apie biudžeto deficitą. “Antrą kartą per porą savaičių Europos Sąjungoje atsirado rimtas nesutarimas. Priešingai nei įsižeidimai ir atsiprašymai dėl Italijos ministro pirmininko Silvio Berlusconio humoro jausmo, šis nesutarimas rimtas”, - rašo Fulleris. Vokietijos kancleris Gerhardas Schroederis pritarė Prancūzijos prezidento Jacques’o Chiraco raginimui sušvelninti euro stabilumo sutarties biudžeto deficito taisykles.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Chiraco siūlymą kritikavo mažos Europos Sąjungos narės ir Prancūzijos prezidentas su savo idėja iš pradžių atrodė vienišas. Tačiau Schroederis pavadino Chiraco pastabas “didžiomis ir labai svarbiomis”, tuo jį paremdamas ir galbūt pastumdamas Europą link didesnės biudžeto deficito ribos. Netruks paaiškėti, ar Schroederio pastaba reiškia, kad pasikeitė Vokietijos laikysena dėl bendros Europos valiutos šalių biudžeto deficito suvaržymo. Prancūzija atrodo pasiryžusi toliau spausti dėl laisvesnių taisyklių. Antradienį Prancūzijos finansų ministras dar labiau papiktino mažąsias eurą įsivedusias šalis, pareikšdamas, kad jo valstybė trečius metus iš eilės pažeis deficito taisykles. Pernai Prancūzijos biudžeto deficitas vos viršijo 3 procentus, šiemet jis tikriausiai jau sieks 3,6 proc. Kol kas ginčas dėl euro stabilumo sutarties labai kalbinis. Prancūzijos vyriausybės spaudos atstovas vakar sakė, kad Paryžius gerbs sutarties “dvasią”. Chiracas ragino sutartį “atpalaiduoti”. Europos Sąjungos prekybos pareigūnas Pascalis Lamy vakar sakė, kad sutartis turėtų būti “modernizuota”, o kiti jo kolegos iš Europos Komisijos pasisakė už didesnį sutarties “lankstumą”, pažymi Thomas Fulleris dienraštyje “International Herald Tribune”.

REKLAMA

Keli vokiečių dienraščiai šiandien aptarinėja Europos Komisijos pasiūlymus uždrausti nepagrįstus reklamos pažadus, tokius kaip tvirtinimas, kad jogurtas stiprina imunitetą. “Tai ne dar vienas anekdotas apie Briuselio biurokratiją. Europos Komisija tikrai šį klausimą svarsto”, - rašo Miunchene leidžiamas laikraštis “Sueddeutsche”. Labai daug ginčų sukėlusį įstatymą dėl tabako reklamos draudimo prastūmęs Davidas Byrne’as dabar nori jėga apginti europiečius nuo tuščių reklamos pažadų. “Keista, kad politikai nori, jog piliečiai prisiimtų didesnę atsakomybę už savo ateitį, pavyzdžiui, taupydami senatvei, bet netiki, kad jie yra pajėgūs skirti reklamą nuo tikrovės”, - rašo Miuncheno dienraštis “Sueddeutsche”.

REKLAMA

Kitas vokiečių dienraštis “Tageszeitung” išpūstos reklamos draudimą sveikina ir piktinasi, jo žodžiais, “pasibaisėtina” vartojimo kultūra. Kiekvienas, ką nors perkantis, žino, apie ką kalbama. Maisto pramonės reklamos yra juokingos. Reikia padėti vartotojams geriau, pigiau ir greičiau maitintis. Nauja Europos Sąjungos etikečių tvarka prie to gali prisidėti. Reikia stengtis apsaugoti vartotojus nuo jų pačių, rašo Berlyne leidžiamas dienraštis “Tageszeitung”.

Prancūzų kairiųjų dienraštis “Liberation” šiandien spausdina straipsnį apie vakar dviejų dienų vizitą Prancūzijoje baigusį Čekijos prezidentą Vaclavą Klausą. “Retai nutinka, kad šalis vieną po kito turėtų du tokius skirtingus vadovus. Havelas buvo filosofas ir svajotojas, Klausas kalba kaip ekonomikos profesorius ir nekečia utopijų”, rašo “Liberation”. Pasak prancūzų dienraščio, Klausas nuoširdžiai nemėgsta Havelo ir tvirtina nesutikęs labiau už jį elitinio asmens. Tačiau Klausui dar teks įrodyti, kad jis yra ne tik geras ekonomistas, numojantis ranka į viską, kas jam atrodo nepriimtina, bet ir įžvalgus valstybės vyras, tvirtina prancūzų dienraštis “Liberation”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų