REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aiškėja, kiek gi nuo Naujųjų metų mokėsime už elektrą ir dujas. Energetikos reguliavimo taryba svarsto buitiniams vartotojams elektrą branginti dešimtadaliu apie 10 proc., o gamtinės dujos pabrangs skaudžiau – apie 30 proc. Tai reiškia, kad ketvirtadienį Seimo priimtas kainų mažinimo planas elektros kainoms nebus pritaikytas. Tačiau dujos be jo brangtų dvigubai.

Aiškėja, kiek gi nuo Naujųjų metų mokėsime už elektrą ir dujas. Energetikos reguliavimo taryba svarsto buitiniams vartotojams elektrą branginti dešimtadaliu apie 10 proc., o gamtinės dujos pabrangs skaudžiau – apie 30 proc. Tai reiškia, kad ketvirtadienį Seimo priimtas kainų mažinimo planas elektros kainoms nebus pritaikytas. Tačiau dujos be jo brangtų dvigubai.

REKLAMA

„Aš kaip tremtinė, pripratusi prie šalčio, taigoj užaugus, galima ir sumažinti šilumą. Juoko forma, aišku“, – sako panevėžietė Irena.

Orai jau vėsūs, tačiau panevėžietė Irena dar stengiasi namus šildytis kuo mažiau. Moters name šildymas dujinis, o dujos jau 50 proc. brangesnės nei pavasarį, ir nuo Naujųjų metų brangs dar labiau. Tad moteris jau gyvena skrupulingai taupydama.

„Viskas brangsta, nežinau kaip bus ateity, ar reikės sumažinti plotą, kur galima atjungti, nešildyti. Taip gyvename, pasitaupome, pasibūname. Nežinau, kaip bus toliau vienai, o jei susirgčiau, namus tektų parduoti ir važiuoti pas dukrą į Kaliforniją“, – tikina ji. 

REKLAMA
REKLAMA

Tarptautinėse rinkose išbrangus energetikos ištekliams, valdantieji patvirtino planą, pagal kurį žada riboti dujų ir elektros kainų augimą gyventojams. Seimas nustatė, kad nuo Naujųjų metų nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusiems gyventojams elektra prabrangtų ne daugiau kaip 21 proc. Dujų brangimas taip pat bus apribotas iki trečdalio. Tačiau pastaruoju metu už būtiniausias prekes priversti mokėti vis brangiau gyventojai šį valdančiųjų planą vertina kritiškai, esą valdžia per silpnai riboja kainų augimą.

REKLAMA

„Korupcija ir parazitizmas, tuščios piniginės. Nėra ką galvoti.“

„Nieko nebeįgaliu nupirkti, iki ko priėjome Lietuvoje? Viskas nuo valdžios priklauso, šitaip negali būti, kad taip kainos kyla.“

„Valdžia kalta labai, labai nerūpestinga, nežiūri į žmones paprastus.“

„Netikiu, kad valdžia norėtų, kad būtų blogiau. Gal verslininkai uždidina.“

Dar labiau riboti dujų ir elektros kainų augimą premjerė nesiryžta, sako, už tai energetikos bendrovei „Ignitis“ tektų daugiau skolintis, o ši galiausiai šias išlaidas vis tiek perkeltų vartotojams.

REKLAMA
REKLAMA

„Negalima visos rinkos kainos kažkaip paslėpti po kilimu. Jei kainų rinkoje yra tam tikra dinamika, vis tiek tai nėra, kad ore kainos didėjimas ištirpsta“, – teigia premjerė Ingrida Šimonytė. 

Tuo metu energetikos ministras mėgina guosti, kad dujų kainų pikas Europoje jau baigėsi.

„Putinui pradėjus pildyti dujų saugyklas Europoje, dujų kainos pradėjo drastiškai kristi, nuo piko yra nukritusios 30 proc. Tai reiškia, kad realiai situacija ES mastu stabilizuojasi. Gal drastiškos intervencijos nereikės“, – kalba energetikos ministras Dainius Kreivys. 

Visgi dujos rinkoje tebėra 3 kartus brangesnės nei šiuo metu nustatyta kaina Lietuvos buitiniams vartotojams, tad nuo Naujųjų metų dujos gyventojams brangs apie 30 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Preliminariais skaičiavimais gamtinių dujų tarifus padidinti pirmai grupei maistui ruošti 29 proc. antrai grupei 34 proc., kurie šildosi namus“, – aiškina valstybinės kainų reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.

Be Seimo priimto kainų ribojimo priemonių, anot energetikos reguliavimo tarybos pirmininko, dujos gyventojams sausį brangtų pusantro – du kartus.

O štai elektros kainų augimo riboti valdantieji, panašu, nesiims, mat jau prognozuoja nebe 20, o apie 10 proc. elektros brangimą.

„Preliminariai modeliuojama, kad vidutiniškai standartinio plano vartotojams kaina gali padidėti 10 proc.“, – priduria R. Pocius. 

Valdančiųjų nustatytas energetikos kainų amortizavimo planas reiškia, kad nepriemokas gyventojai turės grąžinti per penkerius metus jas įtraukiant į tarifus. Tad opozicija perspėja, kad tai gyventojams kainuos papildomai, mat nepriemokas reikės grąžinti dar ir su palūkanomis.

REKLAMA

„Tie veiksmai nėra tvarūs, niekas negali garantuoti, kokia bus kaina po 4–5 metų. Žmonės naiviai įsivaizduoja, kad uždės ribas, nereikės tų pinigų mokėit. Ne, juos reikės sumokėti visiems mokėtojams“, – sako Seimo narys Saulius Skvernelis.

„Galime turėti situaciją, kai dengsis bangos ir pabrangimai ir galų gale vartotojas sumokės brangiau. Lizingas niekada nebūna pigesnis. Įmonės skolinasi pinigus, moka palūkanas ir tai gula ant vartotojų“, – teigia Seimo narys, socialdemokratas Gintautas Paluckas.

Pusmečiui, iki kitų metų liepos Seimas atidėjo ir galutinį terminą pusei milijono antrosios grupės elektros vartotojų pasirinkti nepriklausomą tiekėją. Toliau brangsta ir centralizuotas šildymas, o šilumos kainų piką Energetikos reguliavimo taryba prognozuoja gruodį-sausį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų