REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos karas prieš Ukrainą pareikalavo netikėtų aukų: šalies oligarchų. Ukraina ilgą laiką buvo laikoma viena labiausiai korumpuotų šalių pasaulyje. Pagrindiniais to kaltininkais yra laikomi didžiąją šalies turto dalį, tarp jų ir televizijos stotis, kasyklas, bankus, parduotuves bei nekilnojamą turtą valdantys keliasdešimt verslininkų.

Rusijos karas prieš Ukrainą pareikalavo netikėtų aukų: šalies oligarchų. Ukraina ilgą laiką buvo laikoma viena labiausiai korumpuotų šalių pasaulyje. Pagrindiniais to kaltininkais yra laikomi didžiąją šalies turto dalį, tarp jų ir televizijos stotis, kasyklas, bankus, parduotuves bei nekilnojamą turtą valdantys keliasdešimt verslininkų.

REKLAMA

Vienas jų – šokolado baronas Petro Porošenka – 2014–2019 m. net ėjo prezidento pareigas.

Tačiau plataus masto Rusijos invazija į Ukrainą jų turtams padarė daug žalos. Rinatui Achmetovui priklausančios didžiulės metalo apdirbimo gamyklos Mariupolyje virto rūkstančiais griuvėsiais, dirbama žemė stovi nenaudojama ir nusėta minų, gamyklos neveikia dėl elektros tiekimo sutrikimų, sumažėjo ir eksportas jūra.

Tai susilpnino turtingųjų politinę įtaką. Dar prieš karą prezidentas Volodymyras Zelenskis palaikė deoligarchizacijos įstatymą, kurio tikslas buvo apriboti oligarchų politinę galią.

REKLAMA
REKLAMA

Karas tik sustiprino šias pastangas. V. Zelenskiui nebereikia politinio ir finansinio oligarchų palaikymo, o slegianti patirtis ginant šalį nuo Rusijos agresijos greičiausiai sumažins ir ukrainiečių baimę pasipriešinti megaturtingiesiems. Negana to, korupcijos mažinimas ir teisinės sistemos stiprinimas yra pagrindinės paramos Ukrainai tiekimo sąlygos.

REKLAMA

Štai kokį poveikį penkių turtingiausių Ukrainos verslininkų finansiniams ir politiniams turtams turėjo karas su Rusija.

Rinatas Achmetovas

Turtingiausiam Ukrainos piliečiui karas su Rusija kainavo tikrai daug. Jo verslo imperijos stuburas – metalurgijos konglomeratas „Metinvest“ – prarado dvi pagrindines gamyklas pietų Ukrainoje. Per Mariupolio puolimą Rusijos pajėgos pavertė „Azovstal“ plieno gamyklą ir „Ilyich“ geležies ir plieno gamyklą į griuvėsių krūvas.

Birželį Europos Žmogaus Teisių Teisme jis pateikė ieškinį prieš Rusiją. Nuo karo pradžios Rusijos kariuomenė apgadino arba užgrobė ir kitą jo turtą: elektrines, bankus, fermas, kasyklas ir apdirbimo gamyklas.

REKLAMA
REKLAMA

R. Achmetovo kompanijos prie kovos prisideda savo lėšomis ir kitais ištekliais. Jos paaukojo daugybę šarvų, šalmų, medžiagų sutvirtinimams statyti, transporto priemonių kariams bei maisto rinkinių ir vaistų civiliams, kurių bendra vertė viršija 100 mln. JAV dolerių.

Pasak R. Achmetovo atstovo spaudai, verslininkas į Ukrainą grįžo dieną prieš Rusijos invazijos pradžią. „Karą jis sutiko savo namuose Kyjive. Nuo tada jis nė vienai dienai nebuvo palikęs Ukrainos“, – teigė jo atstovas spaudai.

Anot ukrainietiškojo „Forbes“, R. Achmetovo turtas sumažėjo nuo beveik 14 mlrd. JAV dolerių sausio mėnesį iki 4,3 mlrd. JAV dolerių gruodį, tačiau jis vis tiek išlieka turtingiausiu Ukrainos žmogumi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi intensyvūs kariniai veiksmai ir raketų atakos Ukrainoje, deja, tęsiasi beveik kasdien, šiuo metu neįmanoma tiksliai ir visapusiškai apskaičiuoti patirtų nuostolių, o apytiksliai skaičiavimai gali būti klaidingi“, – sakė atstovas.

2021 m. V. Zelenskis apkaltino R. Achmetovą bandymu surengti perversmą. Oligarchas šiuos kaltinimus griežtai neigė. Prasidėjus invazijai, jis perdavė savo žiniasklaidos licencijas (taip susilaukdamas V. Zelenskio pagyrų), o jo parama karo pastangoms padėjo jam gauti nemažai visuomenės palaikymo.

Viktoras Pinčukas

Nuo pat Rusijos invazijos pradžios Viktoras Pinčukas aktyviai ragino Vakarų šalis didinti savo karinę paramą ir kritikavo kai kurias šalis, pavyzdžiui, Vokietiją, dėl paramos tiekimo procesų vilkinimo.

REKLAMA

Pasak jo labdaros fondo, iki rugsėjo pabaigos oligarchas parūpino svarbiausių priemonių Ukrainos kariuomenei ir civiliams už daugiau nei 45 mln. JAV dolerių.

Pirmosiomis karo savaitėmis, kai Rusijos pajėgos artinosi prie Kyjivo, prabangiame V. Pinčuko dvare Ukrainos sostinės priemiestyje įsikūrė paramedikai.

Oligarcho verslo imperija, kurios centre – vamzdžių ir geležinkelio ratų gamintojas „Interpipe“, nukentėjo mažiau nei kitų oligarchų verslai.

„Holdingo finansinė padėtis pablogėjo, bet negalima sakyti, kad jie susidūrė su didele nelaime“, – sakė Ukrainos konsultacinės bendrovės „Concorde Capital“ tyrimų vadovas Aleksandras Paraščius.

REKLAMA

„Juos labiau paveikė ne karo veiksmai, o energijos kainų kilimas ir logistikos problemos“, – aiškino jis, patikslindamas, kad karas sumažino „Interpipe“ galimybes eksportuoti prekes jūra.

„Forbes“ duomenimis, jo turtas sumažėjo nuo 2,6 mlrd. iki 2 mlrd. JAV dolerių. V. Pinčuko atstovai žiniasklaidai neatsakė į prašymus pakomentuoti patirtus nuostolius.

Petro Porošenka

Prieš karą P. Porošenka iš paskutiniųjų gelbėjo savo politinę karjerą, kai jis sulaukė kaltinimų dėl valstybės išdavimo ir terorizmo kurstymo. Anot prokurorų, P. Porošenka tariamai teikė pirmenybę angliai, tiekiamai ne iš Pietų Afrikos, o iš sukilėlių kontroliuojamų Donbaso regionų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant bandymų įrodyti, kad jis yra nekaltas, Kyjivo teismas areštavo dalį jo turto. Tačiau prasidėjus invazijai, P. Porošenkos kontroliuojamos televizijos stotys sušvelnino savo kritiką V. Zelenskiui.

„Pirmąją Rusijos agresijos dieną, vasario 24-ąją, atėjau pas V. Zelenskį ir pasakiau: „Aš nebe opozicijos lyderis. Mes abu esame kariai. Iki mūsų pergalės, aš nieko nekritikuosiu“, – duodamas interviu „VOA“ sakė oligarchas.

P. Porošenka, kuris, būdamas prezidentu, pirmenybę teikė nacionalistinei politikai, taip pat dažnai rengdavosi kariniais drabužiais ir organizavo savanorių grupes. Tiesa, V. Zelenskio administracija apkaltino jį nereikalinga „savireklama“.

REKLAMA

Verslininko atstovas spaudai teigė, kad P. Porošenkos įmonės ginkluotosioms pajėgoms remti išleido daugiau nei 46 mln. JAV dolerių. Jis paaukojo Italijoje ir Didžiojoje Britanijoje pirktas šarvuotas mašinas, keturiais ratais varomus pikapus, neperšaunamas liemenes, šalmus, degalus ir kita.

Forbes“ skelbia, kad jo turtas sumažėjo nuo 1,6 mlrd. iki 700 mln. JAV dolerių. P. Porošenkos žiniasklaidos biuras atsisakė komentuoti jo verslams ir asmeniniam turtui karo padarytus nuostolius.

Ihoris Kolomoiskis

Ihoris Kolomoiskis buvo laikomas svarbiausiu iš pirmųjų V. Zelenskio rėmėjų – vykstant 2019 m. prezidento rinkimų kampanijai, jis reklamavo šį populiarų aktorių ir komiką per savo įtakingas televizijos stotis.

REKLAMA

Tačiau artimi ryšiai su naujuoju lyderiu neapsaugojo I. Kolomoiskio nuo problemų.

Sausio mėnesį JAV teisingumo departamentas pateikė įtarimus, kad I. Kolomoiskis ir jo bendražygis plovė lėšas JAV. Jo advokatai neigia bet kokius neteisėtus veiksmus.

Jo pagrindinis finansinis turtas – „Privatbank“ – prieš septynerius metus buvo areštuotas Ukrainos institucijų, kai reguliuotojai jo ataskaitose aptiko 5 mlrd. JAV dolerių skylę. I. Kolomoiskis vis dar kovoja dėl šio banko grąžinimo.

„Mažai tikėtina, kad I. Kolomoiskis susigrąžins jį per teismus“, – sakė A. Paraščius iš „Concorde Capital“.

Pranešama, kad liepos mėn. V. Zelenskis ėmėsi veiksmų atimti I. Kolomojskio Ukrainos pilietybę, nes jis taip pat turi Izraelio ir Kipro pasus. I. Kolomoiskis šiam sprendimui priešinasi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lapkritį Ukrainos vyriausybė pasinaudojo karo įstatymais, kad perimtų pirmaujančios šalies energetikos bendrovės „Ukrnafta“, kurią iš dalies valdo I. Kolomoiskis, akcijų kontrolę.

I. Kolomoiskis neatsakė į prašymus pakomentuoti.

Viktoras Medvedčukas

Viktoras Medvedčukas, kurio turto vertė prieš karą siekė 620 mln. JAV dolerių, buvo įtakingiausias prorusiškas oligarchas Ukrainoje. Pranešama, kad jis netgi yra Vladimiro Putino dukros krikštatėvis.

Tačiau jo artumas Kremliui turėjo neigiamų pasekmių. Dar prieš plataus masto Rusijos invaziją, V. Medvedčukas buvo suimtas dėl galimo valstybės išdavimo, bendradarbiavimo su Rusija dėl neteisėtos dujų gavybos ir anglies gabenimo iš sukilėlių kontroliuojamų teritorijų Donbase.

REKLAMA

Prasidėjus invazijai, V. Medvedčukas pabėgo iš savo namų (kur jam buvo taikomas namų areštas). Jis buvo sugautas, kai bandė pabėgti iš šalies, apsimesdamas kariu-savanoriu.

Rugsėjo mėnesį jis buvo iškeistas į rusų sulaikytus karo belaisvius iš Ukrainos. Dabartinė jo buvimo vieta nežinoma.

Kroatijoje buvo konfiskuota jo 200 mln. JAV dolerių vertės superjachta „Royal Romance“. Ji bus parduota aukcione, o gauti pinigai bus perduoti Ukrainai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų