REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klausimas, kuris šiandien bene labiausiai suskaldė Lietuvos viešąją nuomonę, iš pažiūros yra paprastas: ar prezidentas Valdas Adamkus (o gal kas kitas iš atsakingų krašto vadovų) turi važiuoti į Maskvą gegužės 9-ąją, kai ten bus minimos Antrojo pasaulinio karo pabaigos metinės?

REKLAMA
REKLAMA

Maskvoje ta proga apsilankys Europos ir Amerikos vadovai, pabrėždami, kad Rusija labai prisidėjo prie nacizmo sutriuškinimo. Tai neginčijamas faktas, bet faktas ir tai, kad Rusiją, tiksliau, Sovietų Sąjungą, tada valdė nusikaltėliška komunistų partija ir jos vadas Stalinas, negeresnis už savo priešininką Hitlerį. Laimėjęs kare, jis keturiasdešimt penkeriems metams pratęsė Baltijos valstybių okupaciją (ir, beje, pavergė visą Centrinę arba Rytų Europą). Ar dalyvavimas iškilmėse neįteisins Stalino veiksmų?

REKLAMA

Kiek daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų mano, kad važiuoti į Maskvą reikia ir mums. Mūsų kaimynė, to paties likimo šalis Latvija, atrodo, jau apsisprendė iškilmėse dalyvauti. Lietuvoje ginčai tebevyksta. Žymūs politikai ir politologai - pirmiausia, kaip ir derėjo tikėtis, Vytautas Landsbergis - griežtai reiškia savo nuomonę: vykti į Maskvą leistina tik tada, jei Rusija ta proga pripažins okupacijos faktą ir atsiprašys Baltijos valstybių, kurioms Antrasis pasaulinis karas baigėsi tik 1991 metais. Kadangi to tikėtis šiuo metu neverta, dalyvavimas iškilmėse būtų klaida ir netgi išdavystė.

REKLAMA
REKLAMA

Šis nuomonių skilimas kelia šurmulį, kuriame šalia sveikų tautinių bei valstybinių ambicijų prasiveržia perdėtos emocijos. Girdėti net balsų, lyginančių važiavimą į Maskvą su Sniečkaus ir Paleckio kelione Stalino saulės parvežti. Kai kas tvirtina, kad sutikę dalyvauti iškilmėse įvykdytume Vladimiro Putino įsakymą. Tai, be abejonės, naivūs arba demagogiški balsai. Tačiau reikalas yra keblus ir į jį, kaip ir į visus politinius reikalus, turime žvelgti be emocijų, apgalvodami ir pasverdami argumentus “už” ir “prieš”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tie, kurie pasisako prieš, atkreipia dėmesį į faktą, kad dabartinė Rusija neina demokratiniu keliu ir nekritiškai žvelgia į savo sovietinę praeitį. Ji tebeturi imperinių ambicijų - kurios, anot tų politikų ir politologų, tolydžio stiprėja. Rusija kuria propagandinį mitą, kad jokios Baltijos šalių okupacijos nebuvo. Taigi ji ir dabar vertina mūsų nepriklausomybę kaip laikiną reiškinį. Iškilmes ji panaudosianti saviesiems mitams ir imperinėms ambicijoms pateisinti.

Vakarai, kurie pasmerkė nacizmą, bet nepasmerkė komunizmo, kaip visada užkibsią ant tos meškerės. Su šiomis nuomonėmis iš esmės sutinku, tačiau ne be išlygų, kurias pabandysiu išdėstyti. Žinau, kad mano pozicija nebus priimtina didelei Lietuvos gyventojų, ypač inteligentijos daliai, bet dėl to nemanau atsisakyti sveiko proto argumentų.

REKLAMA

Vakarai iš tikrųjų linkę labiau smerkti nacizmą negu komunizmą ir tikrai gaila, kad komunizmo žlugimas nesibaigė viešu ir griežtu jo nusikaltimų pripažinimu. Tačiau Lietuvoje dažnai pasireiškia priešinga tendencija - smerkti komunizmą labiau negu nacizmą. Girdi, nacizmas buvęs lietuvių tautai mažesnis blogis. Reikia aiškiai pasakyti, kad tokia nuomonė yra žalingas Lietuvai mitas. Hitlerio nešamas blogis mažų mažiausiai prilygo Stalino blogiui.

Čia nekalbėsiu apie tuos skaudžius dalykus, kuriuos žino visi, o tik apie tuos, kuriuos prisimename rečiau. Naciai atplėšė nuo Lietuvos Klaipėdos kraštą, kurį atgavome tik todėl, kad Hitleris buvo sutriuškintas Antrajame pasauliniame kare. Atgavome, tiesa, ne tokiomis aplinkybėmis, kokiomis norėtume, bes vis dėlto atgavome ir tebeturime.

REKLAMA

Naciai beveik visai nutautino Mažąją Lietuvą ir anaiptol neslėpė, kad rengia tokį pat likimą likusiai lietuvių tautos daliai (nacistiniame laikraštyje karo metu buvo juodu ant balto išspausdinta, kad Lietuva turi išgaruoti kaip vandens lašas ant karšto akmens). Pasipriešinimas Hitleriui, kaip ir pasipriešinimas Stalinui, buvo garbingas Lietuvos istorijos puslapis. Žinoma, lietuviai, patekę į sovietų armiją, norom nenorom gynė ne savo krašto interesus.Tačiau Hitleriui priešinosi ir neginčijami Lietuvos patriotai - Steponas Kairys, Mykolas Krupavičius, pagaliau ir Antanas Smetona.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pergalė prieš nacizmą buvo ir jų pergalė, o kai kuriuos jų net išgelbėjo nuo mirties. Taigi nacizmas buvo Lietuvos priešas, ir gerai, kad jis buvo nugalėtas, net jei antrąjį priešą - komunizmą - nugalėti užtruko ilgiau. Jei tave puola du vilkai, tavo šansai išlikti vis dėlto kiek padidėja, kada vilkų lieka tik vienas.

Todėl, kaip ir visai Europai, nacizmo žlugimas mums yra teigiamas dalykas. Demonstratyviai atsisakydami minėti jį drauge su kitais, užsitrauktume kaltinimus, kad juntame silpnybę nacių Vokietijai - vieninteliai pasaulyje gedime Hitlerio. Žinome, kad taip nėra, ir kad tokie kaltinimai yra demagogiški. Bet su jais kovoti būtų sunku, ir Lietuvos įvaizdis smarkiai nukentėtų.

REKLAMA

Būtų nepalyginti geriau, jei karo pabaigos iškilmės vyktų ne Maskvoje, o Londone arba, sakysime, Berlyne. Bet nemanau, kad Maskvos šiandien reikia paniškai bijoti. Dalyvavimas NATO ir Europos Sąjungoje vis dėlto šį tą reiškia ir galvoti, kad ryt poryt į Lietuvą pradės riedėti Rusijos tankai, naivu. 1940 metai nebepasikartos.

Manau, kad tie, kurie visur ir visada mato tik Rusijos pavojų, gyvena praeities nuotaikomis: šių dienų pasaulyje yra ir didesnių pavojų. Taip, Rusija, deja, šiuo metu eina abejotinais keliais ir tebeturi imperinių ambicijų, bet tos ambicijos absoliučiai nesėkmingos: Maskva kelinti metai nepajėgia sukontroliuoti net Baltarusijos, o Ukrainoje ką tik patyrė triuškinantį, visiems akivaizdų pralaimėjimą. Jei Rusija visada liks baubas, nuo kurio jokiomis priemonėmis neįmanoma apsisaugoti, tai mūsų reikalai beviltiški. Bet aš taip nemanau - priešingai, manau, kad ji gali gana greitai pasekti Ukrainos pavyzdžiu. Todėl jokie dabartinės Rusijos bandymai įpiršti pasauliui savo propagandinius mitus nebus sėkmingi.

REKLAMA

Esu tikras, kad Vakarai tą Maskvos silpnumą gerai supranta ir kaip tik todėl nebijo į Maskvą važiuoti. Nebijo to ir Lenkija, Čekija, Vengrija, nors joms Antrasis pasaulinis karas iš esmės irgi baigėsi tik 1990 metais. Nuo SSRS ir komunizmo jos nukentėjo neką mažiau negu mes. Tiesa, jos išsaugojo formalų valstybingumą, bet, sakysime, tokia Rytų Vokietija arba ir Gustavo Husako Čekija šiuo požiūriu tikrai nedaug skyrėsi nuo LTSR. Taigi man nevisiškai aišku, kodėl turėtume iš jų išsiskirti.

Išdidžių ir vienišų teisuolių pozicija, nors griežtai moraliniu požiūriu ji būtų ir korektiška, politinės naudos Lietuvai neatneš, o politinės žalos gali atnešti. Todėl manau, kad į karo pabaigos iškilmes važiuoti reikia ir kad mūsų vadovai ten sugebės santūriai, bet aiškiai ir oriai pareikšti savo poziciją. Bet koks politinis sprendimas turi įvairių, taip pat ir blogų padarinių, bet, mano manymu, šitas sprendimas jų turėtų mažiausiai.

Komentaras skaitytas per Lietuvos radiją (www.lrt.lt).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų