REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prekybos tinklų atstovams Jungtinėje Karalystėje (JK) prabilus apie daržovių ir vaisių ribojimus parduotuvėse, mūsų prekybininkai ir daržovių augintojai įvertino, ar su panašia situacija gali susidurti ir Lietuvos pirkėjai.

Prekybos tinklų atstovams Jungtinėje Karalystėje (JK) prabilus apie daržovių ir vaisių ribojimus parduotuvėse, mūsų prekybininkai ir daržovių augintojai įvertino, ar su panašia situacija gali susidurti ir Lietuvos pirkėjai.

REKLAMA

Neseniai tikrą ažiotažą sukėlė JK žiniasklaidos pranešimas, kad tokie šios šalies prekybos tinklai, kaip „Tesco“, „Aldi“, „Lidl“ ir kiti, riboja per vieną apsipirkimą parduodamų daržovių ir vaisių skaičių. 

Štai prekybos milžinė „Tesco“ nusprendė, kad įsigyti pomidorų, paprikos ar agurkų vienas pirkėjas galės ne daugiau kaip 3 vienetus.

Tuo metu JK veikiantis „Asda“ prekybos tinklas apribojo salotų, brokolių, žiedinių kopūstų, aviečių, pomidorų, paprikų, agurkų pardavimą – tokių produktų vienam pirkėjui taip pat galima įsigyti tik 3 vienetus ar pakuotes.  

REKLAMA
REKLAMA

Ar ribojimų griebsis ir Lietuvos prekybininkai?

Štai praėjusią savaitę portalas „Kas vyksta Kaune“ pasidalijo kauniečio pastebėjimais apie tai, kaip jis prekybos tinklų parduotuvėse išvydo ne tik didelius kainų skirtumus, bet kai kur vienos daržovės net ir negalėjo surasti.

REKLAMA

„Kalbama, kad infliacija jau išsikvėpė, bet kažkaip nepastebėjau... „Maxima“, „Iki“, kaip suprantu, pastrigo paprikų tiekimas, o va „Rimi“ jas pardavinėja po 4 eurus už kilogramą (kilmės šalis Turkija).

Kaip „Lidl“ bando pelnytis iš šitos situacijos? Labai paprastai, tiesiog pakėlė kainą iki 7 eurų už kilogramą. Ar čia yra normalu, kai konkurentai negali pasiūlyti prekių, tai būtina iš to kuo didesnę naudą išpešti?“ – kalbėjo kaunietis.

Lietuvoje veikiančių didžiųjų prekybos tinklų atstovai naujienų portalui tv3.lt papasakojo, su kokia situacija rinkoje tenka susidurti šiuo metu.

REKLAMA
REKLAMA

Prekybos tinklo „Maxima“ Pirkimų departamento direktorius Marius Tilmantas pripažįsta, kad kartais visi prekybininkai, susiduriama su mažesne kai kurių vaisių ar daržovių pasiūla. 

Tokia situacija, pasak M. Tilmanto, šiemet susiklostė dėl neįprastų gamtos reiškinių vietovėse, iš kur yra importuojama produkcija. Dėl pastarosios priežasties, pasak pašnekovo, keitėsi produktų savikaina – ji padidėjo.

„Kaip ir kiti Europos prekybos tinklai, susiduriame su mažesne pomidorų, paprikų, uogų pasiūla ir bendrai išaugusia dalies vaisių, daržovių savikaina. 

Ši žiema buvo itin vėsi Maroke ir Pietų Europos šalyse, kuriose užauginama didelė dalis į mūsų parduotuves tiekiamų vaisių, daržovių, prieskoninių žalumynų. Šiųmetis derlius neįprastai menkas, daržovių ir vaisių trūkumą rinkoje dar padidino žemės drebėjimas Turkijoje“, – paaiškino prekybos tinklo atstovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rimi Lietuva“ ryšių su visuomene vadovė Gabrielė Šerėnienė teigia, kad nors dėl šalto oro Ispanijoje tiekėjai susiduria su agurkų ir pomidorų derliaus iššūkiais, siekiama užtikrinti sklandų produkcijos tiekimą. Be to, pastebima, kad daržovės išlieka vienu svarbiausių lietuvių pirkiniu.

„Lietuviai daržovių nuperka daugiau nei vaisių. Nepaisant sezoniškumo, ištisus metus pačios populiariausios daržovės yra bulvės, pomidorai ir kopūstai. Vaisių kategorijoje daugiausia nuperkama bananų ir citrusinių vaisių“, – kalbėjo G. Šerėnienė.

Kaip teigė „Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė, šiuo metu prekybos tinklas nesusiduria su vaisių ar daržovių trūkumu, taip pat atkreipia dėmesį, kad minėtos produkcijos deficitas atsispindi ne tik JK.

REKLAMA

„Šiuo metų laikotarpiu tokios daržovės, kaip agurkai, pomidorai, paprikos ir didelė dalis salotų yra tiekiamos daugiausiai iš Ispanijos, tačiau šiuo metu Ispanijoje susiduriama su ekstremaliomis oro sąlygomis, tokiomis kaip sniegas, žema oro temperatūra, potvyniai, kurie ženkliai paveikė ir daržovių derlių.

Dėl šio nepalankaus klimato Ispanijoje ženkliai sumažėjus derliui, visoje Europoje yra susiduriama su šviežių daržovių deficitu“, – kalbėjo L. Skersytė.

Tuo metu „Iki“ ir „Norfos“ atstovai taip pat patikino, kad Lietuvoje kritinės situacijos dėl produktų tiekimo grandinių nepastebi.

Dėl šios priežasties Lietuvos prekybininkai ramina savo klientus ir sako, kad riboti daržovių ar vaisių pardavimo tikrai nesiruošia.

REKLAMA

Tam niekas nebuvo pasiruošę

Šiltnamių asociacijos vadovas Evaldas Masevičius naujienų portalui tv3.lt sakė, kad dabartinė situacija susiklostė ne tik dėl neprognozuotų atvejų Ispanijoje ar Turkijoje, bet ir dėl nežinomybės, kuri tvyrojo pernai rudenį.

„Kai kur ribojimai vyksta ir dėl to, kad visą rudenį gyvenome nežinomybėje dėl energetinių kainų šuolių. Net ir didieji agurkų, pomidorų ir kitų daržovių augintojai Europoje sakė: jeigu tokios aukštos kainos išliks, derliaus neauginsime.  

Taigi dabar turime tą bumerangą, kuris sugrįžta, o gamintojai, pamatę, kad kainos stabilizavosi, pradėjo auginti produkciją. Už trijų ar dviejų mėnesių mes vėl turėsime agurkų perteklių. Tuo metu visi bandė rinkoje išlaviruoti, kad sumažintų kaštus, tačiau dėl to atsirado produkcijos trūkumas“, – kalbėjo E. Masevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat sako, kad nors didžioji dalis gyventojų stebisi išaugusiomis daržovių kainomis, tačiau, jo teigimu, parduodamo derliaus savikaina gali būti net ir didesnė.

„Lietuvos augintojai šiek tiek pavėlino auginimo sezoną, nes kainos už dujas buvo neįperkamos. Dejuojame, kad dabar agurkų kaina pasiekė kone 10 eurų, bet ir taip šios produkcijos savikaina yra apie 20 eurų. Tai visą nuostolį prisiima augintojas“, – teigė jis. 

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad socialiniuose tinkluose pastaruoju metu plinta vaizdai, kuriuose matyti, kad kai kur parduotuvių lentynos yra tuščios ir įsigyti norimos produkcijos nėra galimybės.

REKLAMA

BBC, remdamasi JK valdžios atstovų teigimu, rašo, kad tokia situacija susiklostė dėl itin ekstremalių oro sąlygų Ispanijoje, Šiaurės Afrikoje, mat šiame regione buvo neįprastai šalta. O tai paveikė ir ūkininkų užauginamą derlių.

Manoma, kad tokia situacija JK gali tęstis dar bent keletą savaičių, o kai šalyje prasidės auginimo sezonas, prekybininkai ras alternatyvių tiekimo šaltinių.

Žiemos laikotarpiu JK prekybininkai dalį produkcijos gauna iš vietinių augintojų, taip pat ir Nyderlandų. Tačiau abiejų šalių ūkininkai dėl aukštesnių energijos kainų nusprendė sumažinti šiltnamyje užauginamos produkcijos kiekį. 

Manoma, kad dėl vaisių ir daržovių trūkumo artimiausiomis savaitėmis parduodamos produkcijos kainos JK prekybos vietose turėtų padidėti. 

Turėtų būti du pomidorai ir vienas agurkas
Nei čia agurkas, nei pomidoras. Cheminė,beskonė bomba. Neperku tokio šūdo ir man už tai dėkoja skrandis
Mūsuose verslinykai nesigriebs ribojimų. Jie, net iš namų savo asmeninius agurkus ir pomidorus suneš į parduotuves. Kas kiek norės, tiek galės ir pirkti..., nes kainas pakels iki 100-200 EUR už kg :D
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų