• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atradimai gilina susirūpinimą dėl vykdomos Pekino „elito gaudymo“ politikos Europoje. Nyderlandų universiteto sprendimas nutraukti Kinijos finansavimo srautą Nyderlanduose sukėlė politines diskusijas apie metodus, kuriais Pekinas bando nukreipti diskusijas dėl žmogaus teisių Europoje.

Atradimai gilina susirūpinimą dėl vykdomos Pekino „elito gaudymo“ politikos Europoje. Nyderlandų universiteto sprendimas nutraukti Kinijos finansavimo srautą Nyderlanduose sukėlė politines diskusijas apie metodus, kuriais Pekinas bando nukreipti diskusijas dėl žmogaus teisių Europoje.

REKLAMA

Po Nyderlandų transliuotojo NOS atlikto tyrimo, ketvirtas pagal dydį šalyje Laisvasis Amsterdamo universitetas grąžina subsidiją, skirtą Kryžiaus kultūrų žmogaus teisių centrui (CCHRC), nepriklausomam universiteto tyrimų institutui, dėl ryšių su Kinijos komunistų partija.

Ryšys yra problematiškas, nes centro svetainėje pateikiamos nuomonės, propaguojančios Kinijos žmogaus teisių politiką, rašo politico.eu.

Pavyzdžiui, 2020 m. spalio mėn. svetainėje buvo pažymėta, kad su centru susijusių žmonių delegacija „neseniai“ lankėsi Vakarų Kinijos Sindziango regione, kur kelios šalys, įskaitant JAV, kaltina Kiniją vykdant genocidą prieš uigūrus ir kitas etnines mažumas. CCHRC svetainė padarė išvadą: „Situacija, su kuria susidūrėme 4 miestuose šios kelionės metu, neatspindi niūrios situacijos, kuri vaizduojama Vakarų ataskaitose. Regione tikrai nėra jokios uigūrų ar kitų mažumų diskriminacijos“.

REKLAMA
REKLAMA

Nyderlandų švietimo ministras Robbertas Dijkgraafas žurnalistams sakė, kad buvo „šokiruotas“ šių atradimų.

Amsterdamo Laisvojo universiteto atstovas sakė, kad net priklausomybės nuo su Kinija susijusių lėšų „atsiradimas“ yra nepriimtinas ir kad universitetas imsis veiksmų, įskaitant praėjusių metų subsidijos sustabdymą ir grąžinimą. Universitetas netrukus pradės tyrimą, pridūrė atstovas.

REKLAMA

Kinijos įtakos siekimas taikant „elito gaudymo“ politiką akademinėse ir politinėse institucijose greitai tampa vienu iš pagrindinių Europos strateginių galvos skausmų. Anksčiau šį mėnesį Didžiosios Britanijos saugumo tarnyba paskelbė retą įspėjimą apie Kinijos agentą, įsiskverbusį į JK parlamentą vykdyti „politinio kišimosi veiklos“.

CCHRC direktorius Tomas Zwartas, kuris taip pat yra dažnas Kinijos valstybinių renginių ir valstybinės televizijos svečias, atsisakė komentuoti. Tačiau jis NOS sakė, kad bet kokie šio centro ir komunistų partijos pozicijų panašumai yra „atsitiktiniai“ ir nediktuojami jokios tiesioginės įtakos. Jis teigė, kad projekto finansavimas buvo orientuotas tik į mokslinius tyrimus. T. Zwartas pavadino CCHRC svetainę „necenzūruotos laisvos minties“ vieta, priskirdamas komentarus atskiriems veikėjams, kurie neatstovauja visai organizacijai.

REKLAMA
REKLAMA

CCHRC modelis atskleidžia pažeidžiamumą, kurį Europai sunku kontroliuoti.

„Neturime aiškaus vaizdo, kaip dažnai tokios įtakos operacijos vyksta akademinėje bendruomenėje, tačiau galime neabejotinai pasakyti, kad tai aiškus Kinijos komunistų partijos bandymo panaudoti „minkštąją galią“ atvejis, – sakė Robas de Wijkas, Leideno universiteto tarptautinių santykių ir saugumo profesorius. – Jei pinigai keičia savininką taip, kaip matome, institucija negali atsiskirti nuo komunistų partijos linijos“.

Remiantis Nyderlandų NOS gautais dokumentais, 2018, 2019 ir 2020 metais CCHRC gavo nuo 250 000 iki 300 000 eurų per metus iš Pietvakarių politikos mokslų ir teisės universiteto, glaudžiai susijusio su komunistų partija. Iki praėjusių metų universitetas, įsikūręs Čongčingo mieste, buvo vienintelis Nyderlandų tyrimų centro finansuotojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Politinė reakcija

Reaguodama į ginčą dėl galimo kišimosi, centristinė politinė partija D66 paragino atlikti parlamentinį tyrimą, kiek Kinija daro įtakos Nyderlandų mokslui, verslui ir visuomenei.

Tai jau antras kartas, kai įstatymų leidėjai ragina daugiau dėmesio skirti šiam klausimui. Nustatyta, kad 2018 m. su kitu Nyderlandų universitetu susijusio Konfucijaus instituto vadovaujanti akademikė gavo lėšų, „kad nesugadintų Kinijos įvaizdžio“.

Socialistų partija, „Krikščionių demokratų kreipimasis“ ir liberali Liaudies partija už laisvę ir demokratiją (VVD) taip pat ketina aiškintis šią problemą parlamente.

„Yra svarbių aklųjų zonų, susijusių su Kinijos kišimusi, ir tai yra problema, kuriai reikia daugiau nacionalinių ir tarptautinių specializuotų tyrimų agentūrų ir žvalgybos tarnybų tyrimų“, – „Politico“ portalui sakė VVD parlamento narys Rubenas Brekelmansas.

REKLAMA

Švietimo ministras R. Dijkgraafas olandų žurnalistams sakė, kad dabar universitetai turi rasti būdų, kaip išsaugoti pagrindines akademinės bendruomenės vertybes, tokias kaip „laisvė, vientisumas ir nepriklausomybė“.

Nyderlandų švietimo inspekcijos atstovas sakė, kad situacija Laisvajame Amsterdamo universitete „yra aiškus signalas mums dar kartą atlikti inventorizaciją, ar dabar reikia pradėti platesnę prekybos poveikiu procedūrą“.

Tačiau R. De Wijkas perspėjo negeneralizuoti visų Kinijos remiamų tyrimų atvejų ir teigė, kad vis dar reikia dialogo tarp akademinių institucijų.

„Yra daugybė svarbių tyrimų rūšių ir vis tiek ne visi jie tinka potencialiai prekybai įtaka. Pavyzdžiui, tyrinėjant klausimą „Kodėl auga medžiai?“, vargu ar galima sakyti, kad jis pagardintas komunistiniu padažu, tačiau galima atrasti nepaprastai svarbių įžvalgų“, – sakė jis.

Kinijos ambasada Nyderlanduose į prašymą pakomentuoti neatsakė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų