REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
6
 	„Rusijos Marku Zuckerbergu“ pramintas milijonierius po kivirčo su Putinu pabėgo į Dubajų: ukrainiečių duomenų neatiduos (nuotr. Instagram)

Prasidėjus karui Ukrainoje, „Telegram“ tapo svarbiu informacijos šaltiniu, tačiau ten taip pat sklido ir daugybė klaidingos informacijos, susijusios su konfliktu.

6

Prasidėjus karui Ukrainoje, „Telegram“ tapo svarbiu informacijos šaltiniu, tačiau ten taip pat sklido ir daugybė klaidingos informacijos, susijusios su konfliktu.

REKLAMA

Ukrainos žmonės taip pat gausiai pradėjo naudotis „Telegram“, tačiau tuo pat metu programėle naudojosi ir proputiniški rusai, skleisdami melus ir propagandą apie ginkluotą konfliktą, rašo forbes.com.

Programėlės įkūrėjas milijardierius rusas Pavelas Durovas, gimęs Sankt Peterburge (kas buvo Leningradas jo gimimo metu 1984 m.), dabar gyvenantis išskirtinį gyvenimą Dubajuje, išliko paprastai apolitiškas ir kalba tik apie vartotojų augimą ir pastangas išlaikyti paslaugą aukštyn. Tačiau visai neseniai jis daugiau išreiškė savo poziciją.

Reaguodamas į susirūpinimą, pavyzdžiui, iškeltą Signal įkūrėjo Moxie Marlinspike, kad „Telegram“ ar jos darbuotojai gali būti spaudžiami pateikti Rusijai ukrainiečių asmens duomenis, „Telegram“ atstovas sakė, kad Durovas niekada neperdavė jokių ukrainiečių duomenų Rusijai. Tai apimtų ir Rusijos socialinės žiniasklaidos milžinės „VKontakte“ (VK) įkūrėjo ir vadovo pareigas.

REKLAMA
REKLAMA

„Pavelas Durovas nei asmeniškai, nei per jokias savo bendroves niekada neteikė jokių ukrainiečių duomenų Rusijos vyriausybei“, – sakė atstovas spaudai. Jie pridūrė, kad „Telegram“ Rusijos institucijoms niekada neteikė jokių duomenų apie jokį vartotoją. Skirtingai nuo kitų pagrindinių technologijų tiekėjų, „Telegram“ neturi skaidrumo ataskaitos, kurioje būtų atskleista, kaip ji teikia informaciją apie vartotoją teisėsaugai visame pasaulyje.

REKLAMA

Durovas taip pat paskelbė „Telegram“ įrašą, kuriame iškėlė asmeninį susidomėjimą konfliktu. „Iš mamos pusės seku savo šeimos narius iš Kijevo. Jos mergautinė pavardė yra ukrainietiška – Ivanenko, iki šiol Ukrainoje gyvena daug mano giminaičių. Štai kodėl šis tragiškas konfliktas yra asmeninis ir man, ir „Telegram“.“

Pavelas Durovas yra itin gerai žinomas kaip aršiai nepalaikantis Putino, o verčiau padedantis savo informaciją skleisti opozicijos lyderiams. Jis gerai žinomas ir dėl savo stiliaus – vyras visada viešumoje pasirodo dėvintis tik juodai, o socialiniuose tinkluose besidalijantis kadrais, pozuodamas be marškinėlių.

REKLAMA
REKLAMA

2012 m. Durovas ir kai kurie jo darbuotojai pro savo biuro langą išmetė į minią iš pinigų pagamintus popierinius lėktuvus už daugiau nei 1000 svarų. Kiekvienas popierinis lėktuvas buvo pagamintas iš 5000 rublių (50 svarų sterlingų) banknoto.

P. Durovas papasakojo savo istoriją, kodėl paliko Rusiją 2013 m., kai federalinė policijos agentūra FSB pareikalavo pateikti „privačius duomenis apie Ukrainos VK naudotojus, kurie protestavo prieš prorusišką prezidentą“. Ši istorija buvo pranešta anksčiau.

Remiantis ankstesniais pranešimais, 2014 m. Durovas, kurį „Forbes“ įvertino turint kiek daugiau nei 14 milijardų dolerių, pardavė VK, kurį įkūrė 2006 m., akcijų paketą, palikdamas Ališerą Usmanovą, vieną iš Rusijos milijardierių, kuriems taikomos sankcijos. Tai įvyko praėjus trejiems metams po to, kai Durovas atsisakė cenzūruoti VK paskyras, kurias aktyvistai naudoja reklamuodami prieš Putiną nukreiptus pranešimus, remiančius protestus prieš, jų nuomone, suklastotus 2011 m. rinkimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vėliau jo namuose ir versle buvo atliktos kratos dėl keistų kaltinimų, kad jis savo automobiliu pervažiavo policijos pareigūno koją. O 2014-aisiais „TechCrunch“ pranešė, kad jo buvo paprašyta pateikti duomenis apie Ukrainos vadovybę prieš Krymo aneksiją. Netrukus po to jis pabėgo iš Rusijos ir paleido „Telegram“.

Kalbėdamas apie FSB reikalavimą pateikti ukrainiečių informaciją, Durovas šiandien sakė: „Aš atsisakiau vykdyti šiuos reikalavimus, nes tai būtų reiškę mūsų ukrainiečių vartotojų išdavystę. Po to buvau atleistas iš įmonės, kurią įkūriau, ir buvau priverstas palikti Rusiją“.

„Praradau įmonę ir namus, bet nedvejodamas daryčiau tai dar kartą. Aš pasisakau už mūsų vartotojus, kad ir kas jie būtų. Jų teisė į privatumą yra šventa. Dabar – labiau nei bet kada“, - savo nuomonę reiškė vyras.

REKLAMA

„Telegram“ savo kanale rašė, kad „Telegram daugianacionalinėje komandoje yra daug narių iš Ukrainos. Mes visi norime nedelsiant baigti konfliktą.

Nors „Signal“, nuo galo iki galo užšifruota pranešimų siuntimo ir skambinimo programėlė, po Rusijos invazijos pastebėjo didesnį vartotojų šuolį, „Telegram“ tapo de facto platforma Kijevo vyriausybei teikti naujienas apie karo pastangas ir įspėti apie gresiančius pavojus.

Kibernetinio saugumo bendrovės „Check Point“ paskelbti duomenys rodo, kad tą dieną, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, „Telegram“ grupių su karo temomis skaičius išaugo šešis kartus. Beveik ketvirtadalis šių „Telegram“ grupių buvo sukurtos koordinuoti kibernetines atakas prieš Rusiją, įskaitant IT armiją, kurią koordinuoja Ukrainos vyriausybės Skaitmeninės transformacijos ministerija. Beveik trys ketvirtadaliai siunčia „neredaguotos ir dažnai nepatikrintos informacijos greitąsias naujienas“, – teigė „Check Point“.

REKLAMA

Tuo tarpu VK keičia rankas; jo savininkai yra glaudžiai susiję su Kremliumi. 2021 m. gruodį Usmanovas pardavė didžiąją dalį savo bendrovės akcijų valstybinei draudimo bendrovei „Sogaz“, kurios dalis priklauso Jurijui Kovalčiukui, kitam artimam Putino draugui ir kitam nuo karo pradžios taikytų sankcijų.

Pats Pavelas Durovas dėl savo sėkmės buvo pramintas „Rusijos Marku Zuckerbergu“, tačiau buvo priverstas pasitraukti iš įmonės, kuri jam atnešė turtus. Dabar jo naujoji programa sulaukė daugiau nei 100 milijonų vartotojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų