REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Viešbučių ir restoranų asociacija, sporto klubai, kino teatrų ir renginių atstovai prašo pratęsti 9 procentų PVM lengvatinį tarifą dar metams. Restoranai grasina – jei lengvata bus panaikinta, kainos kavinėse pakiltų maždaug penktadaliu.

Viešbučių ir restoranų asociacija, sporto klubai, kino teatrų ir renginių atstovai prašo pratęsti 9 procentų PVM lengvatinį tarifą dar metams. Restoranai grasina – jei lengvata bus panaikinta, kainos kavinėse pakiltų maždaug penktadaliu.

REKLAMA

Tiesa, premjerė Ingrida Šimonytė jau anksčiau skeptiškai vertino lengvatinio PVM tarifo pratęsimą. Finansų ministerija Šimonytei antrina ir prabyla apie milijonines biudžeto netektis.

Po pandemijos šoko kiek atsigavę restoranai nuogąstauja iškart sulaukę antro smūgio – didžiulio maisto produktų ir energetinių išteklių brangimo. Ir į aukštumas kopiančias kainas vadina kosminėmis.

Palangoje įsikūrusio restorano vadovas Henrikas Tautkus įsitikinęs, kad šiuo metu verslą gelbėja dar galiojanti 9 procentų lengvata.

REKLAMA
REKLAMA

„Labai brangsta visi produktai, o jeigu dar reikėtų mokėti PVM 21 procentą – tai automatiškai klientas mokėtų dar 10 ar 15 procentų brangiau. Kad svečiams nepakiltų ta kaina, mes norime PVM lengvatos“, – teigia „Floros simfonija“ vadovas H. Tautkus.

REKLAMA

Vyriausybė 9 procentų PVM lengvatą viešbučiams ir restoranams bei kitiems sektoriams davė kaip subsidiją nuo pandemijos nukentėjusiam verslui, iki tol tarifas siekė 21 procentą. Tačiau lengvata galioti baigia jau šių metų pabaigoje ir verslas nenori jos prarasti.

Pasak viešbučių ir restoranų asociacijos, panaikinus lengvatą – kainos kavinėse šoks kone penktadaliu.

„Jeigu lengvata bus nuimta, tai 20 procentų kils tikrai. Ir mes pažiūrėsime, mėginsime susitarti su Vyriausybe, jeigu nepavyks planuojame prie Vyriausybės padaryti mažą streiką, kur bus akivaizdūs skaičiai, kokiu keliu eina Europa ir kaip mes“, – sako viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.

REKLAMA
REKLAMA

O kavinių ir restoranų lankytojai sako nesitikintys, kad dėl mažesnio PVM tarifo sumenks ir patiekalų kaina:

„Čia yra tiktai žaidimas – tas PVM nebuvimas arba mažinimas.“

„Nemanau, nes esame lietuviai įpratę pasiimti maksimumą.“

„Skiriasi kainos nuo anksčiau. Kaip čia pasakius – visiems gyventi reikia.“

Tiesa, kai prieš metus buvo diskutuojama dėl lengvatos įvedimo, tuo metu kai kurių restoranų vadovai tikino – jei lengvata bus, meniu kainos neiskeis. Tačiau į viršų kopianti infliacija planus gerokai pakoregavo.

„Situacija tikrai… neišsižadu tų žodžių, bet jinai totaliai pasikeitė. Mes galime imti atskiras pozicijas – brangi jautiena, ji dvigubai paaugo, druska vėl kartais. Bet bendrai žaliavos apie 30–40 procentų augo pas visus“, – teisinasi „Amber Food“ vadovas Gediminas Balnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O pandemijos pasekmes sako dar dabar jaučiantys ir kiti verslai. Sporto klubai tvirtina, kad klientai pas juos taip ir nesugrįžo tokia apimtimi, kokia buvo iki pandemijos.

„Tai 15–20 procentų mažiau žmonių vis dar sportuoja. Ir labai dideli komunaliniai kaštai – šildymas tris kartus padidėjo, elektra du kartus, darbo užmokestis – tai didžiausias iššūkis surištas su kaštų augimu“, – kalba Lietuvos sveikatingumo klubo asociacijos vadovas Vidmantas Šiugždinis.

Po susitikimo su verslo asociacijomis Ekonomikos ir inovacijų ministerija žeria pažadus – siūlo pratęsti 9 procentų PVM lengvatą maitinimo įstaigoms, renginiams, sporto klubams dar vieneriems metams. O viešbučiams lengvatinį tarifą siūlo palikti kaip nuolatinį. Ministerijos duomenimis, švelnėjant pandemijos ribojimams 2021 metais apgyvendinimo įstaigų apyvarta augo 14 procentų, tačiau tesiekė tik 63 procentus 2019 metų lygio.

REKLAMA

„Nepaisant, kad pardavimų skaičiai grįžta į priešpandeminį lygmenį, bet išlaidų struktūra, kaštai nuo darbuotojų darbo užmokesčio iki komunalinių kaštų yra ženkliai išaugę, todėl verslo situacija dar nėra tokia lengva“, – sako viceministras Vincas Jurgutis.

Finansų ministerija dar anksčiau paskaičiavo, kad dėl lengvatinio PVM tarifo biudžetas neteks kone 100 milijonų eurų. Kai kurie opozicijoje esantys parlamentarai tikina, kad tai didžiuliai praradimai, mat biudžetas silpnai surenkamas, o įsipareigojimai dideli.

„Kartais ir 2 milijonai yra didelė netektis, kai opozicija kažką pasiūlo, kai kainuoja 1 milijoną ar pusę – tai labai dideli pinigai. Ir pas ministrę Skaistę stalčiaus nėra tokio, iš kurio būtų galima išimti tų pinigėlių. Tai 100 milijonų tai yra taip sakant, daug“, – teigia Seimo narys Algirdas Sysas.

REKLAMA

Ekonomistai tiesiai šviesiai aiškina, kad siūloma lengvata kainų augimo nepristabdys.

„Nepadės sumažinti maisto kainų, nes netrukus Europoje bus nuimtas pavasario–vasaros derlius, kuris buvo sėjamas už aukštesnes naftos ir trąšų kainas. Tai kainos padidės, nes gavybos savikaina aukštesnė nei prieš metus“, – komentuoja ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

Premjerė Šimonytė jau anksčiau yra sakiusi, kad lengvatinis 9 procentų PVM tarifas maitinimo paslaugoms neturėtų būti pratęstas. Pasak Šimonytės, subsidija turi turėti aiškias ribas, o karo Ukrainoje aplinkybės specifiškai neveikia maitinimo sektoriaus.

POFIK man tos kainos. Namuose uz tuos pinigus tiek PRISIGAMINU, tiek, kad vos nuo stalo atsikeliu
Restoranai ,ar jus nepagalvojate,kad zmones gali ir nebeiti.Balgyte mus gasdinti.
Valdžiai svarbiausia,kad gyvuotų restoranai ir turtuoliai būtų sotūs,o ubagams maisto produktai antro būtinumo prekė.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų