REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šalyje ūžiant kalėdinei prekybai, pirkėjai skundžiasi prekybininkų gudravimais. Žmonės tvirtina, kad prekybininkai sukėlė kainas, tad jų žadamos nuolaidos dažnai fiktyvios.

Šalyje ūžiant kalėdinei prekybai, pirkėjai skundžiasi prekybininkų gudravimais. Žmonės tvirtina, kad prekybininkai sukėlė kainas, tad jų žadamos nuolaidos dažnai fiktyvios.

REKLAMA

Aiškėja, kad net ir europinė direktyva, jau pusmetį turinti saugoti pirkėjus nuo fiktyvių nuolaidų, Lietuvoje galimai neveikia. Prekybininkai klientams mulkinti galimai išnaudoja nuolaidų korteles ir kitokias lojalumo programas. Vartotojų teisių tarnyba jau ėmėsi tyrimo.

Gyventojai piktinasi nuolat besikeičiančiomis kainomis:

„Pirma sukelia kainas 10 kartų, paskui nuolaidas daro, čia apgavystė žmonių.“

„Čia didelės apgavystės, nuolaida išprovokuoja žmones, daug šnekėti, aferistai ir tiek.“

„Nesąžininga pirkėjų atžvilgiu.“

„Saldainius kažkada pirkau, buvo didelės nuolaidos, o pasirodė visai nedaug.“

„Padidinta kaina, o paskui padaro nuolaidą, esą pigiau.“

Štai taip panevėžiečiai piktinasi prekybininkų skelbiamomis nuolaidomis ir išpardavimais:

„Aišku, kad apgaudinėja žmones, kitaip nėra.“

„Sukelta prieš, o po to nuleidžia iš tų pačių.“

„Kainos nelabai su nuolaida būna.“

„Tos nuolaidos... kai nuolaidų nebebūna, kaina ta pati vis tiek.“

„Kaina tokia pati ne akcijos metu kaip per akciją.“

Negana to, jau pusmetį galiojanti ir plačiai išgirta europinė vadinamoji „Omnibus“ direktyva, turėjusi apginti pirkėjus nuo fiktyvių nuolaidų, pasirodo, irgi menkai padeda apsaugoti vartotojus nuo prekybininkų manipuliacijų. Esą ji neužkerta kelio išpūsti kainas, o paskui joms neva taikyti kosmines nuolaidas.

„Šitas dalykas – formalumas, jį galima apeiti paprastai kompleksuojant prekes kartu siūlant personalizuotą nuolaidą, kuponą. Neseniai saldainiai įkainoti kosmine kaina, nuolaida 35 procentai, bet vis tiek dvigubai brangiau nei Britanijoje“, – aiškina „Pricer“ vadovas Arūnas Vizickas.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš pusmetį daug klausimų dėl fiktyvių nuolaidų draudimo „Omnibus“ direktyvos turėję prekybos tinklai dabar komentuoti tvirtina neturį ką, esą veikia pagal direktyvos reikalavimus.

REKLAMA

Tačiau Vartotojų teisių tarnyba jau atlieka tyrimą, ar prekybinininkai nepiktnaudžiauja palikta išimtimi ir ar nežongliruoja kainomis ir nuolaidomis kaip panorėję tiesiog pasinaudodami lojalumo programomis ir kortelėmis.

„Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, nagrinėdama atvejus dėl kainų nurodymo, susidūrė su teisės taikymo ir išimčių klausimais, susijusiais su lojalumo programomis“, – komentuoja Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovė Milda Deimantė.

„Omnibus“ direktyva reikalauja, kad skelbdamas apie sumažintą kainą, prekybininkas pirminę kainą būtų išlaikęs nepadidinęs bent 30 dienų. Tai reiškia, kad per mėnesį nusprendęs paskelbti antrą ar trečią nuolaidų akciją, prekybininkas nuolaidą turi padaryti nuo mažiausios buvusios su nuolaida kainos.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau pirkėjų klubams ir lojalumo ar nuolaidų kortelių turėtojams direktyva paliko išimtį. Tad kai kurie prekybininkai, neturintys pirkėjų klubų ar turintys nedaug juose narių, neoficialiai jau piktinasi, jog didieji prekybos tinklai esą piktnaudžiauja šia išimtimi ir taiko per plačiai, kone visiems klientams, mat tapti lojalumo programų dalyviais galima tapti labai lengvai. Ir taip galimai pažeidžia direktyvos paskirtį – uždrausti fiktyvias nuolaidas.

„Vartotojas gali kreiptis į pardavėją, jei pastebėjo, kad kaina nebuvo mažiausia per 30 dienų ir turi įrodymus, pirmiausia reikia kreiptis į pardavėją dėl skirtumo sugrąžinimo. Jei nepavyksta susitarti, gali kreiptis į tarnybą, taip pat pranešti dėl kainų direktyvos pažeidimo“, – aiškina M. Deimantė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pricer“ vadovas Arūnas Vizickas sako, kad nors prekybininkai savo lojalumo korteles ir programėles perša, esą linkėdami klientams tik gero – padėti sutaupyti, tačiau iš tiesų, esą turi ir savanaudiškų neafišuojamų tikslų.

„Nuolaidų kortelės leidžia prekybininkams sekti vartotojo elgseną, kur gyvena, kokie kontaktai, kiek perka. Tai leidžia priiminėti sprendimus, formuoti asortimentą, testuoti kainodarą. Pakeli kainą – matai, kad neperka, sumažini kainą. Nuolaidos ilgainiui bėgant gali tapti personalizuotos, vienam vienokia, kitam kitokia, gal ateity vyras su žmona, jei nebus apjungti, atras, kad jam mažesnė nuolaida nei žmonai ar atvirkščiai“, – sako A. Vizickas.

Stebėdama galimus kainų direktyvos pažeidimus Lietuvoje, Valstybinė vartotojų teisių tarnyba praneša, kad jau konsultuojasi su Europos Komisija ir kitų ES valstybių institucijomis ir perspėja, kad už fiktyvias nuolaidas prekybininkams gresia baudos iki 5 tūkst. eurų.

Mielieji, arteja sventes,
Mielieji, arteja sventes,
nepersivalgymo ir nepesiedimo. Lietuves moterys isradingos, pakaks ka turesime: butina plotkele ir dar kazkas. Svarbu susirinke namiskiai, siluma ir artumas. Nesturmuokime prekybcentriu, tegul jie savo nuolaidas susikisa i savo svarbia vieta, pakaks mus apvagineti. Bukime atidus ir ismintingi. Svarbu sveiki. O sventes, kokios mielos jos bebutu, ateina ir praeina.
Tai vyksta jau kelis dešimtmečius. Kainos sukeliamos dešimtimis kartų ne tik prieš šventes, bet aplamai visada. Galima būtų sakyti, kad valdžia bejėgė, nes rinkos ekonomikos tvarka neleidžia valdžiai regurliuoti verslo antkainių ir pelnų. Deja, kištis gali ir tam yra visos sąlygos bei galimybės, nepažeidžiant tarptautinės verso teisės bei tvarkos. Įvesti progresinius mokesčius pelnui bei antkainiams. Kaipmat dingtų plėšikų "apetitas". Tarkim Dundulis parduodamas pomidorus už 3 EUR su 100% antkainiu žinotų, kad teks susimokėti 1,3 ar 1,4 ĖUR mokesčių, o jei prekiaus su 30% antkainiu, tai teks susimokėti vos 12-15 centų. Dabartinė tvarka žalinga visai šaliai - skurdinami piliečiai ir didinama infliacija.
Siautejame po parduotuves,
Siautejame po parduotuves,
o tuo naudojasi besociai rykliai - prekybininkai. Sustokime ir gerai pagalvokime ko teikia, eikime su tikslu, su sarasu ( deja uzsienyje seniai taip daro ), o ne griebime ka matome. Ir ismesti reikes maziau ir sutaupysime. Tegul protas valdo mus.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų