REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybės saugumo departamento Pranešėjo skandalas keliasi į Seimą. Užgesusi prieš keletą metų istorija vėl įsiliepsnojo valdantiesiems reikalaujant atskiro tyrimo dėl prieštaringai vertinamoje knygoje buvusio saugumiečio ir žurnalistų dėstomų įvykių versijų.

Valstybės saugumo departamento Pranešėjo skandalas keliasi į Seimą. Užgesusi prieš keletą metų istorija vėl įsiliepsnojo valdantiesiems reikalaujant atskiro tyrimo dėl prieštaringai vertinamoje knygoje buvusio saugumiečio ir žurnalistų dėstomų įvykių versijų.

REKLAMA

Tiesa, dėl pačio saugumo departamento veiklos, konservatoriai įvardija tik vieną naują aplinkybę, bet kur kas daugiau klausimų kelia dėl Gitano Nausėdos rinkiminės kampanijos. Opozicija sako, kad konservatoriai taip ruošiasi prezidento rinkimams – bando smukdyti Nausėdos reitingus.

Balsuoti atvykęs Gitanas Nausėda atsistoja į eilės galą, laukia savo eilės, kaip ir visi piliečiai. Bet jį į eilės priekį pastaruoju metu bando pastatyti valdantieji. Tik ta eilė ne tokia maloni – konservatoriai sugrįžo prie vadinamojo VSD Pranešėjo skandalo. Ir sako, kad reikia Seimui apklausti Nausėdą.

„Tai galim nuvažiuoti pas jį, kodėl išsikviesti?“, – sako Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Skandalas buvo kilęs 2020-aisiais, tuomet Pranešėjo informaciją, kad saugumas pažeisdamas įstatymus tikrino Nausėdos, kaip kandidato į prezidentus, komandą, o tuo pačiu rinko informaciją ir konservatoriui Pavilioniui, aiškinosi ir Seimo komitetas ir STT su prokuratūra. Nei politikai, nei teisėsauga tuomet neįžvelgė pagrindo tyrimams pradėti. Bet dabar, pasirodžius knygai, kurioje Pranešėjas išdėstė savo įvykių versiją, skandalas įsižiebė iš naujo.

REKLAMA

„Ką norėjau pasakyti, jau pasakiau, dėl komisijų savo nuomonę taip pat pareiškiau, komisijos gali būti sudaromos, tik norėtųsi to žingeidumo Seimo nariams palinkėti visose srityse“, – kalba G. Nausėda.

Nausėda kiek anksčiau Andriaus Tapino įmonės išleistą skandalingą knygą „Pranešėjas ir prezidentas“ pavadino pasaka ir užsakomąja žurnalistika. O kalbėdamas apie žingeidumą, ko gero, turi omenyje, kad dar ne taip seniai, dėl galimo informacijos nutekinimo Bartoševičiui, patys valdantieji blokavo tyrimo komisijos sudarymą.

„Mes kalbame apie instituciją, kuri yra tiesiogiai atskaitinga Seimui“, – teigia Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA

Nors patys konservatoriai prieš kelis metus sakė, kad papildomo tyrimo nereikia, dabar, sako, atsirado naujų aplinkybių. Tiesa, dėl VSD darbo įvardija tik vieną naują faktą.

„Dėl draugo draugės tikrinimo, jis irgi nebuvo mūsų radaruose, jis tik dabar po žurnalistinio tyrimo atsiradęs ir, kas įdomiausia, patvirtintas, kaip faktas“, – tikina L. Kasčiūnas.

Bet kur kas daugiau – dėl Nausėdos rinkiminės kampanijos.

„Apie trąšų verslo dalyvavimą rinkimų kampanijoje, klausimai apie rinkimų kampanijos finansavimo niuansus, susijusius su tam tikrais asmenimis, kurie įvardyti ir galimai ieškojo paramos rinkimams, koks yra jų vaidmuo visame tame. Ar sąrašas, kuris buvo tikrintas VSD, sutampa su SEB klientų sąrašu kokiu nors?“ – kalba L. Kasčiūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes turime situaciją, kai yra žodis prieš žodį, tie žodžiai sklinda iš tikrai Lietuvos patriotų, VSD aukščiausio lygio vadovų lūpų. Situacija, kai aišku, kad kažkas iš jų meluoja, tai tokia situacija yra savaime grėsmė nacionaliniam saugumui“, – komentuoja Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Raimundas Lopata.

Opozicija sako, kad valdantieji dabar prabudo ir pakeitė nuomonę dėl tyrimo vedini kelių tikslų – užglaistyti Bartoševičiaus galimos pedofilijos skandalą ir įgelti prezidentui.

„Baigiasi savivaldos rinkimai ir prasideda prezidentinė kampanija, tai liko metai laiko su trupučiu, tai kalti prezidentą, kad jis galbūt nekandidatuotų, atsisakytų kandidatuoti, nes panašu, kad tikrai rinks nemažai balsų, tai irgi yra interesas, nes dešinieji greičiausiai kels savo kažkokį bendrą kandidatą“, – teigia „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.

REKLAMA

Apžvalgininkas Marius Laurinavičius sako, kad knygoje esminių naujų faktų neatsirado. O senus jau tikrino STT ir generalinė prokuratūra.

„Tyrė ir nusprendė, kad imtis jokių veiksmų nėra pagrindo. Tai reiškia ištyrė ir pranešėjo versijas atmetė“, – komentuoja M. Laurinavičius.

Pats Laurinavičius pirmasis garsiai įvardijo, kad vadinamasis Pranešėjas yra Tomas Gailius. Apskundęs savo vadovybę, iš darbo VSD išėjo savo noru, gavęs solidžią išeitinę išmoką. Vėliau jam solidų patarėjo darbą parūpino konservatorių sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Paklaustas, kas jam rekomendavo Gailiaus kandidatūra į politinio pasitikėjimo pareigybę, ministras dabar sako, kad neprisimena.

REKLAMA

„Iš ko išgirdote jūs tą pavardę, kas rekomendavo? — Ai, žinokit, labai tiksliai nepasakyčiau, nepamenu, bet tiesiog keletą kartų išgirdau tą pavardę, labai tiksliai neatgaminčiau dabar“, – sako A. Dulkys.

Laurinavičius, remdamasis savo dviem šaltiniais saugume, sako, kad šio skandalo esmė – pačių saugumiečių tarpusavio kovos dėl įtakos.

„Tos grupuotės, galima sakyti, kerštas, galima sakyti bandymas vėl destabilizuoti padėtį VSD, galbūt, jeigu pavyktų nuimti Jauniškį šio skandalo dėka, galbūt kitas žmogus iš to paties klano, galėtų pretenduoti į vadovus“, – tikina M.Laurinavičius.

Ar pasitiki VSD vadu Dariumi Jauniškiu, šalies vadovai kalba skirtingai.

„VSD, kaip institucija, dar labai svarbų darbą ir tikrai apsaugo valstybę nuo daugybės grėsmių, kurios galbūt grėstų, jeigu institucija dirbtų prastai, bet čia visiškai nesusijęs dalykas su mano asmenine nuomone apie konkretų asmenį. – Jūs pasitikite Jauniškiu? — Be jokios abejonės“, – kalba Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O buvę saugumo vadovai sako nesuprantantys, kodėl knygos autoriai kaip nusižengimą pateikia tai, kas ekspertams atrodo normali praktika. 

„Lietuvoje yra labai aiški parlamentinė priežiūra žvalgybos institucijų, jie turi pilną teisę kontroliuoti viską. Vienintelis dalykas, ko negali kontroliuoti komitetas, tai kontroliuoti šaltinių, kas yra logiška, net vadovai nežino, kokie šaltiniai, nes tai yra super slaptas dalykas, nes šaltinis visą laiką rizikuoja net gyvybe, jeigu bus atskleistas“, – sako buvęs VSD vadovas Gediminas Grina.

„Knygą aš perskaičiau, tai yra praktiškai dabartinio prezidento Nausėdos kritika. O kadangi jau artėja rinkiminė kampanija, naujo prezidento rinkimų ir kandidatūrų ieškojimo, tai čia, kaip ir esu pavadinęs, atskrido pirmieji kovai“, – sako buvęs VSD vadovas Mečys Laurinkus.

REKLAMA

Pats saugumo vadovas Jauniškis yra sakęs, kad tikrino visų kandidatų į prezidentus aplinką, nors Gailius knygos autoriams tvirtino, kad tikrinta tik dabartinio prezidento aplinka, o komandos narių sąrašas esą gautas iš pačio Nausėdos. Prezidentas šią informaciją taip pat anksčiau yra paneigęs.

Šią savaitę Jauniškis prisipažino, kad buvo prašęs kolegų saugumo duomenų bazėje patikrinti ir jo draugo merginą. VSD vadovas aiškino, kad jis turi nuolat tikrinti, kokie žmonės būna jo aplinkoje.

Priglaudusi ir tebeglobojanti įtariamą vaikų prievartavimu saviškį šutvė drabsto Prezidentą nematomais purvais iš neišnešiotos kompromato knygos. Ir jau tuoj Lietuva iš jų sulauks nenorimų dovanėlių: iškrypėlių išaukštinimo, narkobiznio palengvinimo ir visuotinio NT mokesčio. Ir tikrai, čia nėra jokių cirkų, cirke bent jau už pinigus gauti pramogą. O čia už mūsų pinigus gauni kažkokią nesibaigiančią prievartautojų orgiją, kurią pavadino reformomis ir švenčiama įvairove. Ir jūs už tai balsuosit? Rimtai??
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų