REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Grūdų krizė ir vis kylanti infliacija neramina ne tik visą pasaulį, bet ir lietuvius, tačiau jie tikrai turi, iš ko gyventi, nors ateitį prognozuoti kol kas sudėtinga, teigė ekonomistas Marius Dubnikovas.

Grūdų krizė ir vis kylanti infliacija neramina ne tik visą pasaulį, bet ir lietuvius, tačiau jie tikrai turi, iš ko gyventi, nors ateitį prognozuoti kol kas sudėtinga, teigė ekonomistas Marius Dubnikovas.

REKLAMA

Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ M. Dubnikovas teigė, kad kylanti infliacija tautiečių neveikia labai stipriai dėl per 6 metus susidėjusių santaupų.

Mariau, kaip jums atrodo, ar lietuviai dar turi iš ko pirkti tuos pabrangusius produktus?

Lietuvių išradingumu apskritai negali atsistebėti. Sąskaitose vis dar guli milžiniškos lėšos, su kuriomis tikrai gali operuoti. Padidėjusias kainas taip pat galima padengti padidėjusiomis pajamomis.

Jei apie viską galvojame tik vienerių metų perspektyvoje, tada nugara tikrai šiaušiasi matant 18 proc. vartotojų kainų padidėjimą, bet reikia suprasti, kad per paskutinius 6 metus atlyginimai vidutiniškai kilo dviženkliais skaičiais – 10 ir daugiau procentų.

REKLAMA
REKLAMA

Per tą laiką jokios infliacijos nebuvo, kai kuriais metais net buvo defliacija – pinigų vertė didėjo. Jei dabar tą kainų pabrangimą, kurį mes turime, išdalintume per pastaruosius 6 metus, vidutinę infliaciją gautume 3 proc.

REKLAMA

Tada atrodytų, kad viskas normalu, tiesiog dabar viskas susistūmė į 1 metus ir dabar bandome iš to išspausti dramą. Kad lietuviai turi pinigų, tai faktas, vieninteliai, kam yra sunku, tai tie žmonės, kurie patenka į 20 proc. mažiausias pajamas gaunančių žmonių ratą.

Tiems iš tiesų yra sunku, nes jų pajamų gali nepakakti ir būtiniausiems poreikiams. Reikia suprasti, kad tiems žmonėms taip buvo visada. Tai labai liūdna, bet tokių žmonių tikrai yra.

20 proc., kurie gauna aukščiausias pajamas, tikrai gali susimokėti tiek už kurą, tiek už duoną, tiek už viską. Vidutines pajamas gaunantiems žmonėms šiais metais šiek tiek sunkiau, bet reikia žiūrėti 6 metų perspektyvą.

REKLAMA
REKLAMA

Ar tiesa, kad infliacija piką jau yra pasiekusi arba jis bus liepos mėnesį?

Neduočiau tokios geros prognozės, kad pikas liepos mėnesį, nes viskas gali dramatiškai pasikeisti. Norėčiau paraginti žiūrėti iš ilgesnės perspektyvos – jei žiūrime į praeitį, tai reikia žiūrėti ne į pirmus šių metų mėnesius, bet į 6 metų perspektyvą, matyti, kaip keitėsi mūsų gyvenimas Lietuvoje.

Lietuvių gyvenimas per tuos metus iš tiesų pagerėjo, o jei žiūrint į priekį – artimiausiu metu prognozės labai nedėkingos, nes jos gali būti bet kokios. Greičiau ir geriau atspėti ateitį galėtume tik su krištoliniu rutuliu.

Jei žvelgiant į ilgesnę perspektyvą – 5, 7 galbūt 10 metų, tai galima pasakyti vieną, jei mes sugebėsime apginti savo šalį nuo bet kokių potencialių intervencijų ar kitų blogų dalykų, tai tikrai lietuviai gyvens daug geriau, nei gyvena dabar.

Visą  pokalbį išgirskite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų