REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarptautinis M. K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas sulaukė didelio atgarsio ir susidomėjimo pasaulyje. Antradienį Vilniuje startuojantis renginys laukia 74 dalyvių - 48 pianistų ir 26 vargonininkų iš Baltijos, Skandinavijos, Rytų ir Vakarų Europos, Tolimųjų Rytų šalių.

REKLAMA
REKLAMA

Dvyliktą kartą rengiamas konkursas šįmet skiriamas 100-osioms Mikalojaus Konstantino Čiurlionio (1875-1911) mirties metinėms. Šia iškilia data pažymėtas konkursas, kultūros ministro Arūno Gelūno manymu, bus kaip niekad įdomus.

REKLAMA

„Yra turbūt smagiau švęsti gimties metines negu mirties, bet iš tikrųjų manau, kad tas šimtmetis, kai neturime Lietuvoje Čiurlionio, yra naudingas refleksijai - o ką gi turim? Tai, kad šis pasaulinės reikšmės ir vis labiau pripažįstamas pasaulyje menininkas sutraukia į konkursą iš įvairių šalių jaunuosius atlikėjus - pianistus ir vargonininkus, manau, yra ypač puikus faktas. Labai džiugu, kad Lietuva, nepaisant tikrai sunkių ekonomiškai laikų, sugebėjo rasti lėšas, nenuvylė konkurso ištikimų organizatorių ir dalyvių, ir žmonių, kurie tiki konkursu“, - kalbėjo ministras. Jis pažadėjo, kad valdžios institucijos dės dideles pastangas konkurso tęstinumui užtikrinti.

REKLAMA
REKLAMA

Šių metų konkurse dalyvauti paraiškas atsiuntė pianistai iš Lietuvos, Estijos, Baltarusijos, Rusijos, Ukrainos, Lenkijos, Kroatijos, Suomijos, Švedijos, Danijos, Pietų Korėjos, Japonijos, Graikijos. Lietuvai konkurse atstovaus 26 pianistai, tarp jų - Motiejus Bazaras, Veronika Kopjova, Justas Šervenikas, Rokas Valuntonis, Joris Sodeika, Paulius Rudokas ir kt.

Tarp vargonininkų daugiausia norinčiųjų varžytis sulaukta iš Latvijos ir Lenkijos, taip pat dalyvaus Baltarusijos, Pietų Korėjos, Rusijos, Austrijos, Prancūzijos atstovai, o Lietuvos vardą konkurse gins septyni jaunieji vargonininkai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

12-asis tarptautinis M. K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas vyks rugsėjo 14-23 dienomis Vilniuje.

Pasak pianistų konkurso vertinimo komisijos nario prof. Zbignevo Ibelhaupto, į Čiurlionio konkursą ateinama ne kaip į „dvi minutes šlovės“, o labai pamažu. „Ir darbo reikia įdėti labai daug, o jis ne visada atneša sėkmę. Mes turime į ką remtis, o didžiausias rengėjų lūkestis - konkurso tęstinumas, nes kol valstybė mano, kad tai būtinas mūsų kultūros reiškinys, konkursas gyvuos. Man asmeniškai Čiurlionis yra vienas iš kertinių akmenų mūsų tapatybės“, - sakė Z. Ibelhauptas, 1982 m. M. K. Čiurlionio konkurse tapęs pirmosios vietos laureatu.

REKLAMA

Šių metų konkurso repertuaras labai platus, o didžiausias dėmesys bus skiriamas M. K. Čiurlionio ir šiuolaikinių lietuvių kompozitorių kūrybai. Į privalomąją programą įtraukti ir du nauji specialiai konkursui sukurti kompozitorių Juozo Širvinsko ir Fausto Latėno kūriniai.

Pianistų konkurso vertinimo komisiją sudarys devyni žymūs pianistai, pedagogai iš Suomijos, Rusijos, Lenkijos, Vokietijos, Italijos, Estijos ir Lietuvos. Lietuvai komisijoje atstovaus profesoriai Veronika Vitaitė, Petras Geniušas ir Zbignevas Ibelhauptas. Šiai komisijai pirmininkaus prof. Erikas T. Tavaststjerna (Tawaststjerna) iš Suomijos. Vargonininkų konkurso žiuri vadovaus prof. Andžejus Chorosinskis (Andrzej Chorosinski) iš Lenkijos, dalyvius vertins žymūs Lietuvos, Austrijos, Nyderlandų, Vokietijos ir Italijos vargonininkai.

REKLAMA

Konkurso laureatai pelnys šešis pagrindinius apdovanojimus, taip pat numatyti specialūs prizai, o bendras prizinis fondas sudarys 46 tūkst. eurų (per 160 tūkst. Lt). Specialiųjų prizų laimėtojai taip pat pelnys teisę surengti koncertus Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje ir Kauno filharmonijoje.

Tarptautinis M. K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas tradiciškai rengiamas kas ketverius metus ir sukviečia į Lietuvą atlikėjus iš viso pasaulio. Pirmasis konkursas įvyko 1965 m., o Lietuvai atgavus nepriklausomybę 1991-aisiais jis tapo tarptautiniu, 1994 m. priimtas į Pasaulinę muzikos konkursų federaciją, pripažįstant aukštą konkurso meniškumą, profesionalumą, ilgametes tradicijas ir organizatorių darbą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastarąjį kartą M. K. Čiurlionio konkursas įvyko 2007 m. Tuomet pianistų konkurso pirmosios vietos laureatu tapo Edvinas Minkštimas, o vargonininkų konkurso pirmuosius laurus nuskynė Jurgita Kazakevičiūtė.

Konkursas rengiamas bendradarbiaujant Kultūros ministerijai, Tarptautinių kultūros programų centrui, Lietuvos nacionalinei filharmonijai, Lietuvos muzikos ir teatro akademijai bei Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčiai.

Konkurso dienomis Vilniuje vyks tarptautinė konferencija „Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875-1911): jo laikas ir mūsų laikas“, subursianti garsiausius pasaulio čiurlionistus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų