REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
TV3

Arabijos pusiasalis nuo šiol lengviau pasiekiamas Lietuvos verslininkams, mat Vilniuje veiklą pradėjo pirmosios Arabų pusiasalio valstybės - Omano Sultonato - garbės konsulatas. Pagrindinė konsulato užduotis bus ne tik efektyviau plėtoti tarpvalstybinius ekonominius ir kultūrinius santykius su Omanu ir kaimyninėmis arabų valstybėmis, bet ir padėti šalies verslininkams įsitvirtinti arabų valstybių rinkose.

REKLAMA
REKLAMA

Sudomino IT sritis

Tik kiek daugiau už Lietuvą - 3,3 mln. - gyventojų turintis Omanas importuoja net 90 procentų visų vidaus rinkai reikalingų produktų ir paslaugų. Omaniečiams netrūksta tik naftos, dujų ir datulių. Panaši situacija yra ir kitose arabų šalyse, todėl eksportu užsiimančioms įmonėms šaime regione egzistuoja puikios sąlygos vystyti savo verslus.

REKLAMA

Omano garbės konsulė Lietuvoje Boleta Senkienė „Valstiečių laikraščiui“ teigė, jog prioritetine verslo sritimi yra laikomos informacinės technologijos, kurių dėka prieš trejus metus ir buvo užmegzti ekonominiai Lietuvos ryšiai su Omano Sultonatu. Šis bendradarbiavimas ilgainiui atvėrė duris į platesnę Omano rinką. Be informacinių technologijų, omaniečius domina ir aukštos kokybės lietuviški maisto produktai.

„Prioritetinėmis eksporto prekėmis į Omano Sultonatą ir Arabijos pusiasalio regioną laikomos informacinių ryšių technologijų paslaugos ir maisto pramonės sukuriama produkcija. Konsulato 2014 m. pirmojo pusmečio tikslas yra padėti Lietuvos verslininkams sudaryti sandorius būtent šiose verslo srityse. Tam egzistuoja didelis poreikis tiek iš mūsų šalies verslininkų pusės, tiek iš Omano pusės“, – sakė B.Senkienė.

REKLAMA
REKLAMA

Beržų sula - egzotika

Garbės konsulės teigimu, Arabijos pusiasalis yra labai plati rinka, kurioje jau sėkmingai įsitvirtino keletas Lietuvos bendrovių. Informacinių technologijos kompanijos "Ruptela" bei "Etronika" jau parduoda savo produktus šioje valstybėje. Šimtmetį skaičiuojantis, Šiauliuose įsikūręs, konditerijos fabrikas „Rūta“ omaniečius sužavėjo savo aukštos kokybės produkcija, o ypač – braškėmis šokolade.

Birštone gaminamas mineralinis vanduo "Akvilė" šiemet taip pat atsirado Omano parduotuvių lentynose. Pirmajame eksportuotojų traukinyje palnuoja įsitvirtinti ir lietuviškų sulčių gamykla „Magnum“. Degustavę lietuviškus gėrimus, omaniečiai itin įvertino obuolių-burokėlių sultis, bei beržų sulą - tolimoje arabų šalyje augmenyje skurdi, medžių beveik nėra, tad lietuvių siūlomas beržų syvų gėrimas omaniečiams yra tikra egzotika. Omano rinkai bus tiekiama 0,2 l stikliniuose buteliukuose išpilstyta, Šalčininkų rajone gaminama, natūrali beržų sula bei sula su citrinos sultimis bei mėtos aromatu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

B.Senkienė pasidžiaugė, kad omaniečiai jau pamėgo ir labai vertina Lietuvos kompanijų kuriamus išskirtinius ir aukštos kokybės produktus ir paslaugas. Anot jos, visa lietuviška maisto pramonė turi galimybių šioje rinkoje, kiek sunkiau būtų tik su mėsos produktais, mat omaniečiams svarbus „Halal“ (ritualinis musulmonų gyvulių skerdimas, kuomet, nenaudojant apsvaiginimo priemonių, iš skerdenų nuleidžiamas visas kraujas - red. past.) sertifikatas. Arabų šalyse net ant „Mc'Donalds“ greitojo restorano iškabų galima pamatyti „Halal“ užrašą – jis rodo, kad produktai neprieštarauja islamo įstatymams ir yra leidžiamas vartoti.

REKLAMA

„Maisto pramonė Lietuvoje iš visų ūkio sričių išvystyta bene stipriausiai. Žemės ūkyje ir perdirbime dirba daugybė žmonių, sukuriama didžiausia BVP dalis. Ir šiuo metu mūsų gaminiai yra vertinami svetur. Didžioji eksporto dalis, beveik 30 proc. visos maisto pramonės sukuriamos produkcijos, šiuo metu iškeliauja į Rytų rinką. Šiek tiek pakoregavus gamybos procesus, gaminius sėkmingai būtų galima realizuoti ir naujoje rinkoje, – teigė Omano Sultonato garbės konsulė Lietuvoje. – Žemės ūkio produktai, kurių tarpe ir grūdai, taip pat labai laukiame šioje šalyje“. Pasak jos, atidarius konsulatą Lietuvoje, bus galima kalbėti ir apie bendrus rinkos tyrimus, partnerių paiešką, gamintojų ir produktų sertifikavimą, kurio reikalauja vietinės rinkos specifika.

REKLAMA

Lankysis švietimo ministrė

Siekiant mažinti priklausomybę nuo Rusijos gamtos išteklių, įmanomas ir energetinis bendradarbiavimas su nafta ir dujomis savo ekonomiką grindžiančiu Omanu. „Ar arabiškas kapitalas Lietuvoje yra laukiamas priklausys nuo Lietuvos Vyriausybės politikos“, - teigė B.Senkienė. Jos teigimu, atidarytas Omano konsulatas žada būti aktyvi institucija, kuri jau numačiusi artimiausius žingsnius.

Balandžio 7-11 dienomis Omano Sultonate 24-tąjį kartą vyksiančioje prestižinėje IT parodoje „COMEX IT, Telecom & Technology Show’’ dalyvaus ir Lietuvos verslininkai. O birželį, kartu su Žemės ūkio ministerija ir VšĮ „Versli Lietuva“, Omano konsulatas organizuos seminarą lietuviškų maisto produktų eksportuotojams dėl teisinio eksporto į šią Arabijos šalį reguliavimo. Taip pat konsulatas teiks pagalbą sertifikuojant lietuviškus produktus Omane bei padės eksportuotojams iš Lietuvos bei Omano atstovams rasti verslo partnerių abiejose valstybėse. Visokeriopą Lietuvos ir Omano bendradarbiavimą rems ir į Lietuvą atvykstantis Omano Sultonato Užsienio reikalų ministerijos Generalinis sekretorius, Sayyid Badr bin Hamad bin Hamoud al Busaidi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos ir Omano bendradarbiavimas pastaraisiais metais suintensyvėjo. Nuo 2010 m. vyksta reguliarios šalių užsienio reikalų viceministrų konsultacijos, rengiamos tarptautinės sutartys dėl investicijų skatinimo. Šis bendradarbiavimas ypač pagyvėjo, kai 2010 m. pradžioje Anees Issa Al Zadjali tapo Lietuvos garbės konsulu Maskate. Jis žinomas Omane žmogus, solidus verslininkas, mecenatas. Jo interesų sritis sultonate yra plati: nafta ir kitos naudingosios iškasenos, nekilnojamas turtas, turizmas, švietimas, leidyba, žiniasklaida, žvejyba, farmacija. Jis studijavo tarptautinius santykius JAV Vebsterio universitete.

REKLAMA

Omanui įdomūs ir kiti sektoriai Lietuvoje – medicininis turizmas, mokslas, universitetai. Omane šiuo metu tėra vienas universitetas. Antrasis statomas, o arabus jau domina būsima profesūra, domimasi Lietuvos patirtimi šioje srityje. Vasarą Lietuvoje turėtų lankytis ir Omano švietimo ministerijos atstovai, kurie vertins galimybę omaniečiams studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose. Tam reikalui arabai žada finansuoti kelias stipendijas. Beje, švietimo ministerijai, kaip ir socialinių reikalų bei turimo, Omane vadovauja moterys.

Omanas, oficialiai vadinamas Omano Sultonatu, yra valstybė Artimuosiuose Rytuose, kurios sostinė – Muskatas. Nors šalyje gyvena tik 3,3 mln. gyventojų, jos teritorija yra maždaug 5 kartus didesnė už Lietuvą. Omano vadovas – Jo Didenybė Sultonas Qaboos bin Said al Said. Šalis įeina į politinę ir ekonominę Arabų bendradarbiavimo tarybą (angl. GCC, Gulf Cooperation Council), kuri 2008 m. sukūrė bendrąją rinką, jungiančią šešias Arabų valstybes: Omaną, Jungtinius Arabų Emyratus, Saudo Arabiją, Bahreiną, Katarą bei Kuveitą.

REKLAMA

1651 m. nepriklausomybę nuo Portugalijos iškovojęs Omanas yra seniausia nepriklausoma ir ilgą laiką labiausiai save izoliavusi (iki 1970 m.) Arabijos pusiasalio šalis. Tačiau dabar ji - viena sparčiausiai besivystančių pasaulio valstybių. 2013 m. pabaigoje Omano BVP siekė 30,961 mlrd. Omano Rialų, arba 200,715 mlrd. litų (Lietuvoje 2013 m. buvo sukurta 119,305 mlrd.. litų BVP).

Omane ne tik, kad nėra fizinių asmenų pajamų mokesčio, bet ir beveik jokių mokesčių. Mokslas ir gydymas taip pat nemokami. Negana to, kiekvienas turintis 20 m. darbo stažą gauna pensiją, valstybė skiria būstą bei apmoka komunalines išlaidas. Minimali alga – 350 Omanų realų (2 tūkst. 275 Lt.). Juoduoju auksu turtingoje šalyje vienas benzino litras tekainuoja vieną litą – panašiai kaip geriamas vanduo.

Vismantas Žuklevičius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų