REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užsienio reikalų ministerija lietuviams, esantiems Rusijoje, rekomenduoja išvykti iš šios šalies, o tiems, kurie ten dar tik keliaus – išvis nevažiuoti. Kol kas dar neaišku ir ką valdžia nuspręs dėl lietuvių kilmės Rusijos piliečių Kaliningrade, kurie norės nuo mobilizacijos bėgti būtent į Lietuvą.

Užsienio reikalų ministerija lietuviams, esantiems Rusijoje, rekomenduoja išvykti iš šios šalies, o tiems, kurie ten dar tik keliaus – išvis nevažiuoti. Kol kas dar neaišku ir ką valdžia nuspręs dėl lietuvių kilmės Rusijos piliečių Kaliningrade, kurie norės nuo mobilizacijos bėgti būtent į Lietuvą.

REKLAMA

Seimo opozicija, nors ir bando kritikuoti valdančiuosius dėl jų reakcijos ir veiksmų, labiau primena cirką – išsikvietę ant kilimo ministrę Bilotaitę, patys ateiti į posėdžių salę patingėjo.

Dar trečiadienį Jungtinės Valstijos paragino savo piliečius išvykti iš Rusijos. Reaguodamas į tokį sprendimą Gabrielius Landsbergis šiandien patikino – tai dar nereiškia, jog kyla didesnio konflikto pavojus.

„Ne, papildomų grėsmių nėra, tiesiog dėl mobilizacijos. Tie asmenys paraginami, tie, kurie turi teisę išvykti, kad jie tiesiog pasinaudotų ta galimybe išvykti“, – aiškina G. Landsbergis.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, jau po pietų jo vadovaujama Užsienio reikalų ministerija išplatino pranešimą, kad palikti Rusiją rekomenduoja ir ten esantiems lietuviams. O planuojančius vykti į Rusiją įspėja nuo tokių kelionių susilaikyti.

REKLAMA

„Dabar Rusija virsta tokia valstybe, kur užsienio piliečiai gali tapti įkaitais šito režimo. Jeigu mes kalbame, kad Rusija yra teroristinė valstybė, naudoja savo ir kitus žmones, ukrainiečius, kaip gyvus skydus, tai kas gali atmesti, kad jie naudos užsienio piliečius, kaip skydus?“ – kalba krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Bet kyla klausimas ir dėl Rusijos piliečių, kurie yra lietuvių kilmės. Lietuva nepriima nuo mobilizacijos bėgančių rusų, bet jau girdisi siūlymų priimti lietuvių kilmės rusus.

Nes jeigu jie neturi lietuviško paso arba leidimo atvykti į Lietuvą, jiems galioja bendros taisyklės – mūsų šalis jų nepriima.

REKLAMA
REKLAMA

„Skaičiuojama, kad apie 30 tūkst. yra Kaliningrado srityje. Kai man mūsų saugumo tarnybos pasakys, kad jos pajėgios užtikrinti patikrą ir duos garantiją, kad tarp tų 30 tūkst. nebus Rusijai lojalių žmonių, kai prasidės kokie nors veiksmai, kai pakvies rusiškas pasaulis ką nors veikt, jeigu tokią garantiją gausiu, aš svarstyčiau tokį variantą“, – sako Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

„Asmenys, norintys įrodyti savo kilmę, turi pateikti tai patvirtinančius dokumentus. Padaugėjo tokių prašymų dabar? — Ne, nepadaugėjo, ir šiaip kiekvienais metais mes tokių pažymėjimų išduodavome, svyruoja nuo 50 iki 250, tai nėra daug, ir daugiausia tai yra Baltarusijos piliečiai, kurie kreipiasi“, – kalba Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O rūpestį tiek lietuvių kilmės rusais, tiek ir eiliniais rusais, kurie bando bėgti nuo mobilizacijos, bando rodyti Seimo opozicija. Ji surengė diskusiją parlamento salėje.

„Jau ne vienas prie Lietuvos konsulato, kur ateina susitvarkyti dokumentų, Rusijos tarnybų paimamas ir išvežamas į Ukrainą. Ten laukia spec. tarnybos supakuoti tų žmonių“, – sako Regionų frakcijos narys Petras Gražulis.

„Nežinom nei kas yra atsakingas už nepaprastąją padėtį, neteikiama jokia informacija, nepristatoma situacija pasienyje“, – kalba valstietis Dainius Gaižauskas.

„Žmonės turi teisę atsisakyti dalyvauti kariniuose veiksmuose, ir turi teisę dėl to, teisę į prieglobstį. Ir tą mes turime vykdyti“, – teigia „Vardan Lietuvos“ frakcijos narys Vytautas Bakas.

REKLAMA

Vėliau ant kilimo išsikviesta Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Jai opozicija priekaištauja ir dėl to, kad paskelbus draudimą atvykti rusams, jų vis tiek kasdien plūsta tūkstančiai.

„Dabar per dieną pravažiuoja apie 1400 Rusijos piliečių. Bet tai 45 proc. vilkikų vairuotojai ir 48 proc. Kaliningrado tranzito keleiviai“, – sako A. Bilotaitė.

Bet tuo metu salėje tuščių kėdžių buvo daugiau, nei užimtų. Iš 141-o parlamentaro, salėje buvo daugiau nei 20.

„Tai rodo, kad Seimas yra gyvas, Seimas stebi situaciją ir reaguoja“, – tikina V. Bakas.

Bet ir atėję opozicijos nariai nerodė didelio susidomėjimo – štai, kol Bilotaitė atsakinėjo į klausimus, socdemas Tomas Bičiūnas tuo metu bendravo su parlamento svečiais, o Mažeika su Valkiūnu aptarinėjo naujus automobilius.

REKLAMA

„Ar vertėjo jums čia eiti ir ar buvo iš opozicijos tas susidomėjimas, nes salė iš esmės buvo pustuštė? — Na, panašu, kad tikrai ne. – Matyt, atitinkamai galbūt žmonės ir vertina mūsų darbą ir užimtumą, jeigu leidžia sau imtis tokių dalykų“, – sako A. Bilotaitė.

Per 10 dienų į Lietuvą nepavyko įvažiuoti 220 turistų iš Rusijos. 6 iš jų prisipažino, kad bėga nuo mobilizacijos, bet vartai į mūsų šalį jiems dėl to neatsivėrė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų