• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Žinomas priešas yra nebaisus. Jį galima kontroliuoti. Saugotis reikia nežinomo niekšo, kuris gali smogti iš pasalų“, – nežinomas autorius

REKLAMA
REKLAMA

Kiekviena bendrovė nori tapti lydere savo rinkoje. Tam ji paaukoja daug metų ir vos šį tikslą pasiekia, atsiranda naujos problemos – kaip išsaugoti lyderės poziciją?

REKLAMA

Į jų vietą dažnai kėsinasi ne antrą ar trečią vietą rinkoje užimančios bendrovės, bet mažos, lanksčios ir visiškai nežinomos įmonės. Dėl Inovacijų  jos keičia verslo modelius, rinkas ir pasaulį – tiesiogine prasme.

Šiame straipsnyje pristatysime keturias IT bendroves, kurios drąsiai pakeitė „žaidimo taisykles“ (angl. game-changers).

„Google“ prieš „Yahoo“

Pirmaisiais interneto atsiradimo metais daugybė paieškos sistemų – „Lycos“, „Excite“, „AskJeeves“, „AltaVista“, „Go.com“ – intensyviai kovojo tarpusavyje dėl rinkos pyrago gabalo.

REKLAMA
REKLAMA

Iki XX a. pabaigos, jau po „dot-com“ burbulo krizės „Yahoo“ iškilo kaip lyderė ir keletą metų tvirtai laikė savo pozicijas. 2000-iais metais 56 proc. vartotojų rinkosi „Yahoo“, antroje vietoje buvo „Lycos“ su 9 proc.

Tačiau 2001-ųjų vasarą įsikūrė „Google“, kuri turėjo savitą informacijos rinkimo algoritmą. Dėl jo bendrovė per pirmuosius metus pasivijo „Yahoo“, o per kitus aštuonerius ėmė dominuoti paieškos sistemų rinkoje.

„Apple“ prieš „Nokia“

Baigiantis 2007 m. bendrovė „Nokia“ turėjo daugiau nei 50 proc. išmaniųjų telefonų rinkos dalį, „Research in Motion“ (gamina „BlackBerry“) – 11 proc., o „Apple“ – tik 5 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant mažos rinkos dalies, visi žinojo, kad „Apple“ tikrai neketina tenkintis varganais 5 proc. – ši kompanija ne tokio mentaliteto. Ji ketino pakeisti rinkos taisyklės nuo pamatų, kaip padarė muzikos grotuvų rinkoje su „iPod“.

Ir pakeitė. Šių metų viduryje „Apple“ turėjo 19 proc. išmaniųjų telefonų rinkos, o „Nokia“ – tik 16 proc. Kasmet „Apple“ auga 140 proc., o „Nokia“ smunka apie 30 procentų.

„Facebook“ prieš „Myspace“

2005 metais žiniasklaidos magnatas Rupertas Murdochas ir jo vadovaujama „News Corporation“ už 580 mln. JAV dolerių nupirko populiariausią socialinį tinklą „Myspace“.

REKLAMA

Tuo metu „Facebook“ vis dar buvo studentams skirtas projektas ir turėjo „kuklius“ 30 mln. paspaudimų kiekvieną mėnesį. „Myspace“ turėjo daugiau nei 70 mln.

Tačiau 2009-iais Marko Zukerbergo „kūdikis“ pasivijo ir galiausiai aplenkė „Myspace“. Šiuo metu neabejotinai tai yra didžiausias socialinis tinklas pasaulyje su daugiau nei 800 mln. vartotojų iš viso pasaulio.

„Netflix“ prieš „Blockbuster“

Vaizdajuosčių nuomos tinklas „Blockbuster“ buvo įkurtas 1985 m. Žengiant į trečiąjį tūkstantmetį bendrovė buvo pravardžiuojama „vaizdajuosčių Makdonaldu“ ir turėjo daugiau nei 6,5 tūkst. nuomos punktų.

REKLAMA

1997 m. įsikūrusi internetinė video svetainė „Netflix“ rodė tik gyvybės ženklus, o 2006-iais metais jau uždirbo savo pirmąjį milijardą JAV dolerių. Tačiau vistiek tai buvo maža palyginus su 5,5 mlrd. dolerių, kuriuos uždirbo „Blockbuster“.

Atsiradus filmų žiūrėjimo galimybei, „Netflix“ staigiai šovė į viršų ir šiuo metu turi 25 mln. vartotojų ir beveik 2,5 tūkst. darbuotojų. Bendrovę už įspūdingus 320 mln. JAV dolerių įsigijo „Dish Network“.

Eugenijus Juozapaitis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų