REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Mossack Fonseca“ dokumentai, kuriuos nežinomas asmuo perdavė vokiečių leidiniui „Süddeutsche Zeitung“ o vėliau tarptautinės tiriamosios žurnalistikos grupės metus analizavo, pateikė duomenų apie Ukrainos prezidento ir dar kelių dešimčių ukrainiečių įtartiną finansinę veiklą karo su Rusija metu, praneša tyrimo partneris Ukrainoje „Slidstvo.info“.

„Mossack Fonseca“ dokumentai, kuriuos nežinomas asmuo perdavė vokiečių leidiniui „Süddeutsche Zeitung“ o vėliau tarptautinės tiriamosios žurnalistikos grupės metus analizavo, pateikė duomenų apie Ukrainos prezidento ir dar kelių dešimčių ukrainiečių įtartiną finansinę veiklą karo su Rusija metu, praneša tyrimo partneris Ukrainoje „Slidstvo.info“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2014-ųjų rugpjūtį ukrianiečiams buvo baisu klausytis naujienų. Ypač tiems, kurių artimieji kariavo Donbase. „4 kariai žuvo, 23 – sužeisti“, „12 karių žuvo, 19 – sužeista“. Tokio naujienos pasiekdavo iš karo zonos per naujienų portalus ar televizorių. Kiekvieną dieną žuvę, sužeisti ir dingę be žinios, rašoma censor.net.ua.

REKLAMA

Tuo pat metu dėl Ukrainos pergyveno ir Kipro sostinėje Nikosijoje. Rugpjūčio 4-ąją, pirmadienio rytą, bendrovės „Dr. K. Chrsostomides&Co“ darbuotojas George’as Ioannou savo dieną pradėjo nuo laiško į saulėtąją Tortolą (Mergelių salos).

G. Ioannou kolegoms iš „Mossack Fonseca & Co“ pasiūlė bendradarbiauti kuriant naują bendrovę. Jis pažymėjo, kad įmonės savininkas – politikas. „Įmonė bus (registruojama kaip) kontroliuojančioji bendrovė ir neturės nieko bendro su jo politine veikla“, – rašė jis.

REKLAMA
REKLAMA

„Mossack Fonseca“ susidomėjo siūlymu ir paprašė daugiau detalių apie būsimą jos savininką.

 

 

2014-ųjų rugpjūtį vyko aršūs mūšiai Donbase, konkrečiau, – Ilovaiske. Tai miestas į rytus nuo Donecko, turintis svarbią strateginę reikšmę. Būtent per jį smogikai gaudavo pastiprinimą ir ginklus iš Rusijos. Netekus Ilovaisko, jų galimybės aprūpinti beveik pusę užgrobtos teritorijos, įskaitant ir patį Donecką, labai sumažėtų.

Tačiau savanorių bataliono „Donbas“ vadas Anatolijus Vinogradskis teigia, kad buvo uždelsta ir praleistas tinkamas momentas. Kol savanoriai vieni kovojo dėl strateginės vietos, rusai įtvirtino savo pozicijas ir miestas atsidūrė spąstuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rugpjūčio 21-ąją Mergelių salų (Didžioji Britanija) registruose atsirado nauja įmonė su ukrainietiškais pėdsakais. Ją pavadino „Prime Asset Partners Limited“. Vienintelis bendrovės savininkas nurodytas Ukrainos pilietis Petro Porošenka.

Vėliau bent savaitę vyksta aktyvus susirašinėjimas tarp Mergelių salų atstovų ir kitos salos – Kipro. Naujai įkurtos Petro Porošenkos bendrovės direktore paskiriama kiprietė Olga Georgou.

Ukrainos prezidentui tuomet buvo iškeltos sąlygos: pateikti banko, kuris su juo bendradarbiauja bent kelis metus, rekomendacijas. Netrukus buvo gautas patikinimas iš „Tarptautinio investicinio banko“, kad „klientas yra ilgametis partneris ir patikimas žmogus“. Ukrainos žurnalistai atkreipė dėmesį, kad kitaip bankui turėtų būti sunku komentuoti, nes bankas priklauso pačiam Petro Porošenkai.

REKLAMA

Susirašinėjimuose taip pat užfiksuota, kad „Prime Asset Partners Limited“ administruoja Ukrainos prezidentui priklausančios „Roshen group“ veiklą. Tos pačios, kurią tapus šalies prezidentu Petro Porošenka privalėjo parduoti.

2016-ųjų pradžioje Ukrainos prezidentas paskelbė, kad jam priklausančius aktyvus perdavė „pasitikėjimo teisės trestui“. „Aš šiais metais pasirašiau sutartį dėl mano dalies Roshen perdavimo nepriklausomam privatumo teisės trestui“, – tuomet kalbėjo Ukrainos prezidentas.

Tačiau tyrimą atlikę žurnalistai Petro Porošenką kaltina atviru melu. „Visų pirma, neegzistuoja joks trestas – „aklo“ ar bet kokio kito. Kai prezidentas P. Porošenka pareiškia, kad pasirašė sutartį dėl savo turimų aktyvų perdavimo, jis sako netiesą. Sprendžiant iš juristų duomenų, trestas iki šiol lieka tik ketinimu. Apie jį kalba tik būsimuoju laiku,“ – teigiama publikacijoje.

REKLAMA

Žurnalistams pavykus susisiekti su P. Porošenkos atstovais, šie tikino, kad „Roshen“ pardavimo schema – „įprastas dalykas Ukrainos verslo sistemoje“. Tačiau, pažymi žurnalistai, aktyvų išvedimas į 0 proc. apmokestintą zoną ofšorinėje terpėje reiškia viena – iš „Roshen“ sandorio ukrainiečiai mokesčių pavidalu į biudžetą negaus nieko.

Tačiau yra ir kitų nuomonių – visuomeninės organizacijos „Reformos prieš korupciją“ atstovas, teisininkas Anatolijus Rodzinskis, pažymėjo, kad žurnalistų tyrimo išvados yra nekompetetingos. Jo teigimu, Ukrainos prezidentas savo įmonę atstovams perdavė teisiškai tvarkingai ir pateikia tam įrodymų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų