Saugumo analitikas: blogiausiu atveju Rusija tikrai užpuls Ukrainą, o kaip bus mums?

Europai stovint ant karo slenksčio specialistai ir ekspertai dėlioja galimus veiksmų scenarijus. Nors viltis išvengti karinio konflikto Ukrainoje dar gyva, visuomenė turi neprarasti budrumo. Tiesa, tai nėra lengva, nes kritinio mastymo mūsuose mažėja, dezinformacijos daugėja, o Rusija agresyveja. Saugumi analitikai įsitikinę ir tuo, kad Rusija už pagalbą Ukrainai mus baus, todėl turime būti pasiruošę visokio tipo išpuoliams.

„New York Times“: JAV svarsto dislokuoti daugiau karių Baltijos šalyse ir Rytų Europoje

JAV prezidentui siūloma dislokuoti papildomus karinius dalinius ir karinės technikos Rytų Europoje ir Baltijos šalyse, skelbia „New York Times“. Pažymima, kad tai būtų esminis pokytis nuo jo santūrios pozicijos Ukrainos atžvilgiu ir Rusijos atgrasymo nuo tolimesnių agresyvių veiksmų siekio demonstravimas, neturintis precedento kelis dešimtmečius. Toks žingsnis būtų ženklių pokyčių Joe Bideno administracijos politikoje krizės Rytų Europoje atžvilgiu demonstravimas.

Kremliaus siūlymas grįžti į 1997-uosius: vienintelis Rusijos turimas argumentas – bauginimas karu

Kremliaus ultimatyvūs reikalavimai NATO „grįžti prie 1997-ųjų ribų“ kol kas sulaukia Vakarų šalių diplomatų griežtai neigiamos reakcijos, o aljanso kuluaruose juokiamasi iš tokių Rusijos pareiškimų. Ekspertai tuo metu pažymi, kad tokie neįgyvendinami reikalavimai tėra bandymas pagerinti derybinę poziciją, o vienintelis Rusijos turimas argumentas – bauginimas karu. „Rusija nenurims“, – įsitikinęs šios šalies vienas iš opozicijos atstovų, publicistas Sergejus Piontkovskis.

Lavrovas apie Baltijos šalis ir NATO: „Mes juk perspėjome Vakarus, kad tai bus klaida“

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, po penktadieninio susitikimo su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu pareiškė, kad lauks iki kitos savaitės atsakymo į pateiktus reikalavimus.

DIENOS PJŪVIS. Karštasis ar šaltasis karas: ką Vakarams paruošė Rusija?

Saugumo situacija regione išlieka įtempta. Baltieji rūmai skelbia, kad Rusija bet kuriuo metu gali įsiveržti į Ukrainą. Prie Ukrainos sienos Rusija jau kurį laiką yra sutelkusi gausias karines pajėgas, kurias, anot JAV valstybės sekretoriaus Anthony Blinkeno, dar gali padidinti. Visgi veiksmas vyksta ne tik prie Ukrainos sienos. Vasarį Baltarusijoje Minskas ir Maskva rengs plataus masto karines pratybas. Visa tai vyksta besitęsiančių Vakarų ir Rusijos derybų fone.

Perspėjimo sulaukusi Rusija pateikė savo atsaką: komunistai siūlo Putinui pripažinti okupuotas teritorijas

Rusija ir Vakarų šalys toliau aktyviai kovoja informaciniame lauke dėl įtakos Ukrainoje. JAV, Didžioji Britanija ir Kanada savo palaikymą Kijevui demonstruoja ne tik perspėjant Kremlių dėl galimų sankcijų, bet ir siunčiant ginkluotę, o Rusijoje vis garsiau kalbama apie jau okupuotų teritorijų „nepriklausomybės pripažinimą“. Jau šios savaitės pabaigoje Rusijos ir NATO šalių atstovų laukia dar vienas derybų ratas dėl pirmosios ultimatumo.

Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys apie Rusiją: „Visi ženklai rodo, kad jie ruošiasi karui“

Lietuvos kariuomenės vadas, generolas leitenantas Valdemaras Rupšys sako, kad Europa taip arti, kaip šiandien, ant karo slenksčio stovėjo tik 1940 metais. Rusijai žvanginant ginklais prieš Ukrainą, NATO šalys galimam konfliktui taip pat aktyviai ruošiasi. Pasak Lietuvos kariuomenės vado, NATO sąjungininkai yra vieningi, supranta Rusijos gudravimus ir yra pasirengę tinkamai atsikirsti.

Rusijos kariuomenė jau Baltarusijoje: Lukašenka 2014-aisiais dievagojosi, kad Ukrainą galėtų pulti nebent traktoriais

Rusijos kariuomenė ir karinė technika jau atvyksta į Baltarusiją, kur vasario pradžioje turėtų prasidėti neplanuotos karinės pratybos, kurių tikslas „patikrinti sąjunginių valstybių reagavimo galimybes“. Ekspertų teigimu, tai panašu ir į bandymą sudaryti Ukrainai apsupties spaudimo įspūdį, nepaisant ankstesnių A. Lukašenkos tvirtinimų, kad puolimas iš Baltarusijos yra neįmanomas.

Branduolinis šantažas: Rusija gąsdina JAV nauja Kubos krize

Vakarų šalių diplomatai „The New York Times“ užsiminė, kad derybų metu Rusijos pusė perspėjo apie galimą branduolinių raketų perkėlimą „arčiau JAV krantų“. JAV tuo metu pademonstravo savo branduolinės triados povandeninį laivą Guamo uoste, o Rusijos bendrovės dėl investuotojų panikos neteko dešimčių milijardų dolerių. JAV žiniasklaidos šaltinių teigimu, Maskva gali imtis tokių veiksmų, jeigu Vakarai nepatenkins Kremliaus reikalavimų dėl saugumo Europoje garantijų.

Atskleidė galimus Rusijos puolimo scenarijus: nuosaikiausias numato okupuoto Donbaso aneksiją

Prancūzijos žiniasklaidoje buvo paviešinti šios šalies žvalgybos numatomi trys Rusijos galimo įsiveržimo į Ukrainą scenarijai. Anot kalbintų specialistų, Kremlius neatsisakė idėjos eiti į konfrontaciją su Kijevu, vienu metu yra svarstomi iškart keli būdai, kaip įsitvirtinti Rytų Europoje.

Ukrainos valstybės kūrėjas Stepanas Bandera: nevienareikšmiškai vertinamas ir tėvynėje

Prieš 113 metų gimė vienas žymiausių kovotojų už Ukrainos laisvę XX a. karo vadas ir ukrainiečių nacionalizmo ideologas Stepanas Bandera. Šio ukrainiečio gyvenimas patenka į tą „pilkąją istorijos zoną“. Ypač kritiškai kovotojas už Ukrainos nepriklausomybę vertinamas dėl jo veiklos prieš žydų ir lenkų civilius, dėl kurių žudynių S. Banderai bent iš dalies tenka atsakomybė.

CNN: JAV žinoma, kad Rusija ruošia diversiją Ukrainoje

JAV institucijos turi informacijos, kad Rusija išsiuntė į okupuotą Donbaso teritoriją operatyvininkų grupę, kuri turės sukurti pretekstą karinės operacijos Rytų Ukrainoje pradžiai, CNN tvirtino vienas JAV pareigūnas. Jo teigimu, JAV turi įrodymų, kad operatyvininkai yra apmokyti kariauti miesto sąlygomis ir naudoti sprogmenis, kad galėtų įvykdyti sabotažą prieš Rusijos palaikomas pajėgas.

Švedija ruošiasi Rusijos karinėms provokacijoms: Gotlando gyvenvietėse patruliuoja kariai

Švedijos kariuomenė paskelbė, kad aktyvavo savo veiklą Gotlando saloje. Tokių veiksmų strategiškai svarbioje Baltijos jūros vietoje švedai buvo priversti imtis dėl įtampos Rytų Europoje. Rusijos ultimatumas NATO šalims verčia kaimynines šalis peržiūrėti savo gynybinius pajėgumus. Gotlandas yra didžiausia Švedijos sala, ir tuo pačiu turi strateginę reikšmę bei yra vos už 330 kilometrų nuo Rusijos kariuomenės laivyno štabo Kaliningrade.

Iš Ukrainos sugrįžęs apžvalgininkas: fronte kalba, kad karas – tik laiko klausimas

Rusija žvangina ginklais ir beldžiasi į rytines Ukrainos sienas. Tai neramina NATO ir JAV, bet labiausiai dėl tokių didžiosios kaimynės veiksmų sunerimo Baltijos šalys. Siekdama sumažinti įtampą JAV sėdo prie derybų stalo su Rusija, bet tai, pasak diplomatų ir politikos apžvalgininkų, labiau „gumos tempimo“ nei realios deeskalacijos aktas.

Kremlius tūžta dėl principingos JAV pozicijos: „rinkitės skudurus ir grįžkit į 1997-ųjų ribas“

Pirmadienį Ženevoje susitinka Rusijos ir JAV derybinės grupės, siekiant deeskaluoti situaciją Rytų Europoje. Abiejų atstovai pripažįsta, kad ateities perspektyvos yra labai miglotos. Žiniasklaidoje pasirodžiusius pranešimus apie tariamą JAV nuolaidžiavimą Kremliui suskubo paneigti Baltieji rūmai ir pavadino tai bandymu suskaldyti sąjungininkes.

Ant Rusijos ir JAV derybų stalo – ir sąjungininkų nervai: ar Putinas peržengs raudonas Ukrainos linijas?

Rusijai nenustojant žvanginti ginklais ir pateikinėti ultimatumumų pirmadienį Ženevoje bus siekiama šiek tiek nuleisti garą. Prie derybų stalo susitikusios JAV ir Rusijos delegacijos, manoma, aptars įtemptą situaciją Ukrainos rytuose ir rusų pateiktus reikalavimus, kurie ekspertų ir politikos dalyvių manymų – nerealistiniai. Vakarų šalys baiminasi dėl Rusijos pajėgų telkimo prie Ukrainos sienų ir kaltina Maskvą planuojant šią žiemą įsiveržti į savo kaimynę.

Labai tikėtinas puolimas – JAV valdžios atstovo komentaras apie Rusijos grėsmę

Kremlius kaupia pajėgas prie savo vakarinės sienos su Ukraina, o vasarį yra planuojamos ir didelės Rusijos karinės pratybos Baltarusijos teritorijoje.
REKLAMA
Į viršų