REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kas yra graži moteris? Kai to paklausiau dizainerio Egidijaus Rainio, šis tik atsiduso: „Pats sunkiausias klausimas... Na, nėra bendros grožio formulės...“ Iš tiesų – nėra. Vis dėlto kas, jei ne mados pasaulio žmogus, gali nusakyti svarbiausius išorinio moters grožio kriterijus. Ir padėti suprasti, kaip neprarasti blaivaus proto ir nepersistengti šiame nepastoviame, nuolat kintančiame grožio pasaulyje. Juk riba tarp „gražu“ ir „negražu“ tokia trapi.

Kas yra graži moteris? Kai to paklausiau dizainerio Egidijaus Rainio, šis tik atsiduso: „Pats sunkiausias klausimas... Na, nėra bendros grožio formulės...“ Iš tiesų – nėra. Vis dėlto kas, jei ne mados pasaulio žmogus, gali nusakyti svarbiausius išorinio moters grožio kriterijus. Ir padėti suprasti, kaip neprarasti blaivaus proto ir nepersistengti šiame nepastoviame, nuolat kintančiame grožio pasaulyje. Juk riba tarp „gražu“ ir „negražu“ tokia trapi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dirbdamas mados srityje daugiau nei 15 metų matote, kaip keičiasi grožio standartai ir reikalavimai dėl moters išorės. Ar jie labai pasikeitė per pastaruosius 15–20 metų?

REKLAMA

Vadinamųjų grožio ikonų – aktorių, modelių – grožio standartai nėra labai pakitę. Ryškiausias pokytis galbūt yra tai, kad mados pasaulyje pastaruoju metu nebeliko supermodelių, ilgalaikių žvaigždžių, kaip buvo dar prieš porą dešimtmečių, kai visi pažinojo ir dievino saujelę garsiausių modelių. Šiandien tokias žvaigždes, kaip Claudia Schhiffer ar Linda Evangelista, kurios kadaise yra garsiai pasakiusios, kad be 10 tūkstančių dolerių iš lovos nelipa, pakeitė jaunos gražios merginos, tarp kurių yra daug puikių gerai vertinamų modelių, bet jos paprastai tebūna kelių sezonų žvaigždės – sužiba ir dingsta. Jų yra labai daug, nebeliko jokių TOP 5, TOP 10.

REKLAMA
REKLAMA

O kaip keičiasi matmenys? Štai neseniai mados istorikas ir meno kritikas Aleksandras Vasiljevas pareiškė, kad tobulos kūno formos pakito, o modelių matmenys bus dar mažesni. Vietoj 90-60-90 dabar jie bus 82-58-85.

Na, čia jau kraštutinumai. (Juokiasi.) Nepasakyčiau, kad dizaineriai mėgsta anoreksikes. Taip, lieknos merginos pageidautinos ir pirmiausia dėl to, kad ant pakylos drabužiai geriausiai atrodo ant tokių merginų, o ne ant pilnesnių. Tokių liesų merginų gana daug, pažįstu modelių, kurios yra liesos, nors valgo pilna burna, užtat jos atrodo sveikai ir gražiai. Yra ir tokių merginų, kurioms Dievo neduota būti tokioms liesoms, bet jos labai nori būti modeliais ir dėl šito darbo kankinasi, aukoja sveikatą. Manau, tai kiekvienos asmeninis reikalas ir nereikia dėl to kaltinti dizainerių, kitų mados pasaulio atstovų, kad jie verčia merginas badauti. Visos merginos turi tėvus, o jeigu jau yra pilnametės, turi ir galvas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Na, o jeigu, tarkime, jūsų dukra kada nors sugalvotų tapti modeliu, bet neturėtų tokių duomenų, kokių reikia. Leistumėte jai kankintis, badauti?

Jeigu gamtos neduota, kankintis nereikia. Čia tas pats kaip sporte: jei disko metikui duotas talentas, jis gali nusviesti diską ir 70 metrų. O kitas norėdamas nusviesti tiek pat vartos anabolikus, alins širdį ir vis viena jam nesiseks. Patys žmonės pasirenka, ar žaloti save.

Bet ar ne laikas ir mados pasauliui šiek tiek keistis? Bent jau dėl tų merginų, kurios bando žūtbūt supanašėti su modeliais. Turbūt žinote, kad kai kur jau ir bandoma tai daryti. Štai Izraelyje parlamentas priėmė įstatymą siekiant pakeisti grožio suvokimą. Šiuo įstatymu uždrausta naudoti reklamai itin liesus modelius – merginos, kurių KMI – 18, 5 ar mažiau, nebegalės būti naudojamos reklamai.

REKLAMA

Man rodos, tokie priverstiniai dalykai nieko nepakeis arba bus trumpalaikiai. Italijoje vienu metu taip pat kažkam buvo kilusi mintis, kad ant podiumo reikia pilnesnių merginų, vis dėlto paaiškėjo, kad tai neįmanoma. Nereikia bandyti išrasti dviračio: podiumas yra darbas, o manekenė turi atlikti savo funkciją – būti gera „pakaba'“ drabužiui. Jei mergina neturi duomenų, šito darbo ji negali imtis.

Kita vertus, nereikia sakyti, kad tik dabar atsirado anoreksija ir visos problemos susijusios su lieknėjimu be saiko, be proto. Prisimenu, kai aš, antro kurso studentas, Rygoje ant pakylos pamačiau merginą – jos išvaizda tada mane išgąsdino, nes ji tebuvo vieni kaulai ir oda. Ir anksčiau modeliai kankindavosi. Ir aktorės, manau, kankindavosi, visas dietas išbandydavo. Tik anksčiau apie tai nebūdavo kalbama.

REKLAMA

O kokia jūsų nuomonė dėl moters seksualumo eksploatavimo mados pasaulyje? Modelis juk neturi galimybių rinktis, ar nori apsinuoginti ir iki kokios ribos jai tai priimtina.

Tai liečia ne vien moteris. Vyrų seksualumas lygiai taip pat eksploatuojamas. Tarkime, futbolininko Ronaldo arba Davido Beckhamo, arba aktoriaus Tomo Cruise'o. Šiais laikais riba tarp vyrų ir moterų išsitrynusi, ne vien moterys išnaudojamos.

Bet moters seksualumas visada buvo siejamas su moteriškomis formomis. Ir daug kam šiandien kyla natūralus klausimas, ką plokščiakrūtė mergaitė turi bendra su seksualumu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Na, standartai keičiasi. Pažvelkime į praeitį: gotikos laikais seksualumo viršūnė buvo nėščia moteris, buvo laikotarpis, kai seksualiausia moters figūra buvo laikoma anties figūra. Užtat moterys veržėsi į korsetus ir save kankino, kad pasiektų tą seksualumą. Dabar standartai yra tokie. Nemanau, kad jie geri ar blogi. Tiesiog jie tokie.

O ar tiesa, kad pastaruoju metu pati gamta gerokai pakeitė moters linijas? Esu skaičiusi, kad šiandien daugelio moterų figūra yra meliono arba obuolio formos.

Man sunku spręsti, bet matydamas savo klienčių figūras ypatingų pokyčių nepastebiu. Mano klientės tebėra labai skirtingos, įvairių figūrų. Bet pastebiu, kad pastaruoju metu labai užaugusios merginų pėdos. Dabar pas mus jau ateina 15–16 metų merginos, kurių kojos – 42 dydžio. Anksčiau tai buvo reta. Be to, merginos anksčiau bręsta, anksčiau moteriškėja. Tiesa, vienu metu tarp jaunų merginų atsirado savotiškai naujas figūros tipas, nes kai tapo madingi džinsai žeminta linija, pradėjo kisti merginų talijos linija. Tokie džinsai formuoja gerokai žemiau liemens įdubimą ir tuomet tarp talijos ir įdubimo atsiranda riebaliukų sluoksnis. Visada, kai drabužių talija kyla arba leidžiasi, tai daro įtaką moters figūrai. Pastebėjau, kad žeminta talija deformuoja figūrą. Ypač jaunoms merginoms, kurių figūra dar formuojasi. O ir tie mano minėti korsetai... Anais laikais ne veltui jie mergaitėms būdavo segami nuo vaikystės, tai buvo daroma todėl, kad korsetai suformuotų figūras.

REKLAMA

Grįžkime prie modelių. Įdomu, kokie jūsų modelių matmenys?

Mano modelis beveik standartinis, nors tikslaus standarto nėra. Krūtinė – apie 88–90, liemuo – iki 62 cm. Klubai dažnai būna per 90 cm. Tokių modelių daugiausia, nesirenku merginų, kurių nėra nei klubų, nei krūtinės. Apskritai dizaineriai tokių modelių nelabai mėgsta, nes modelis turi parodyti, išbaigti drabužį.

Ne paslaptis, kad daug jaunų merginų žūtbūt stengiasi įsisprausti į 36 dydį – modelio drabužių dydį. Gyvenime ir ant pakylos galioja tie patys grožio standartai?

REKLAMA

Be abejo, ne. Kaip sakiau, modelio profesijai reikia tam tikrų matmenų. O gyvenime, jei moters klubai ar kitkas didesni, nereiškia, kad ta moteris neatitinka grožio standartų. O ir apskritai mados pasaulis nuo viso kito pasaulio labai skiriasi, nes šiame pasaulyje viskas perteikiama daug aštriau, ryškiau. Tai yra tam tikras spektaklis, todėl negalima taip tiesmukiškai visko perkelti į gyvenimą: nei formų, nei liesumo, nei šukuosenų, nei makiažo, nei drabužių.

Vis dėlto daugelis merginų siekia ir greičiausiai dar sieks būti 90-60-90, nes tas spektaklis ant pakylos patrauklus ir vilioja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aišku, čia kiekvienos pasirinkimas, kaip ir modelių pasaulyje. Tik vėl klausimas, ar to reikia, ar verta. Man rodos, pirmiausia moteris turėtų neapsileisti. Sportuoti, žiūrėti, ką valgo, viską derinti ir sveikai atrodyti. Štai ir grožio standartas. Perlenkti į bet kurią pusę yra negerai. Geriausia nebūti nei pernelyg liesai, nei per storai. Lygiai taip pat mane ima juokas, kai girdžiu labai pilnas moteris teisinantis: „O man taip gražu... Esu tokia, kokia esu. Mane vyras myli ir tokią, ir aš savimi esu patenkinta“... Esu beveik tikras, kad visos taip kalbančios slapta laikosi dietų. O kai jau numeta apie 30 kg, tada pradeda sakyti, kad sąnariai nelaikė, kad batų negalėjo užsirišti, kad drabužių sau nerasdavo. Ir: „Kokia aš dabar esu laiminga“...

REKLAMA

Manote, būti storam nekultūringa?

Ne, koks čia nekultūringumas. Greičiau žmogaus apsisprendimas: vieni daugiau pastangų deda, kad gerai atrodytų, kiti – mažiau. Bet kai stambūs žmonės sako storėjantys nuo oro, tikrai taip nėra. Kaip maža ir tokių, kurie gali kiek nori kišti į save ir nestorėti. Jie – laimingieji.

O pats ar nesate iš tų laimingųjų?

Iki trisdešimties turbūt buvau. Bet po trisdešimties viskas keičiasi: organizmas, medžiagų apykaita, todėl tenka jau pagalvoti, ką ir kada įsidedu į burną. Prisimenu, dar studentas buvau Amerikoje, ten prie manęs priėjo kokių šešiolikos metų visas liulantis vaikinukas ir stebėjosi: „Kas tau yra? Tu miršti, kad toks plonas?“ Tuo metu aš iš tiesų galėjau valgyti kiek norėjau, bet ne po trisdešimties. (Juokiasi.)

REKLAMA

Normalaus modelio drabužiai yra 36 dydžio. O normalios moters?

Tarp 38 ir 42 dydžio, net 44. Tai dar priklauso nuo ūgio ir amžiaus.

Aišku, kad modeliui svarbu ne vien matmenys. Pagal kokius kriterijus apskritai šiandien atrenkami modeliai?

Modeliui labai svarbu plaukai. Turiu pasakyti, kad Lietuvos modelių plaukai žymiai prastesni. Jei reikia išleisti moterį demonstruoti drabužį palaidais plaukais, tai būna didelė problema. Kas žino, gal tai dėl badavimo. Jei mityba nevisavertė, jei svorio metama nesveikai, kenčia viskas: plaukai, veido oda. Kas, kad figūra bus kokia nori, bet visa kita griūva...

REKLAMA
REKLAMA

Dar modeliui labai svarbu eisena. Šiandien niekas nežiūri ir neieško ypatingų labai gražių akių ar labai gražaus veido. Veidas gali būti tiesiog įdomus, bet prioritetas – graži tinkama eisena. Ji ypač svarbu modeliui.

Susidaro įspūdis, kad šiuo metu vyrauja blyškus šiaurietiško tipo moters modelio veidas.

Įdegis tikrai nemadingas. O lietuvaitės dažnai dar taip nusiskrudina soliariumuose lyg pomidorų rinkėjos Ispanijoje. Tada jau tampa panašios ne į modelius, ne į aktores, ne į aukštuomenės moteris, bet į lauko darbininkes. Įdegis nieko bendra neturi nei su grožiu, nei su sveikata. Užtat mes stengiamės į modelius neimti įrudusių merginų.

Reikia džiaugtis bent jau tuo, kai modeliai diktuoja sveikesnį gyvenimo būdą ir natūralumą. Ar jums neatrodo, kad mūsų gatvėse vis mažiau merginų, kurios persistengia norėdamos būti gražios, neskoningai dažosi?

Dar daug kas priklauso nuo merginų gyvenamosios vietos. Pastebėjau, kad labai skiriasi Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos merginos. Vilniuje to saiko jau daugiau, o kituose miestuose gerokai persistengiama. Merginų blakstienos lyg vėduoklės, plaukai, nagai ir kitos kūno dalys priaugintos. (Juokiasi.) Apsaugok Viešpatie, jei modeliai išeitų su tokiais priaugintas nagais. Na, mūsų merginoms dar yra kur tobulėti.

REKLAMA

Sena liaudies išmintis sako, kad žmogų sutinkame pagal drabužį, o išleidžiame...

Iš tikrųjų taip ir yra. Užtat tas drabužis taip svarbu. Yra žmonių, kurie sako: „Ai, man nesvarbu, kaip atrodau.“ Bet kai žmogus eina į pokalbį dėl darbo ir sako, kad jam nesvarbu, kaip jis atrodo, klausimas, kaip jam pavyks tą darbą gauti. O kiek išvaizda apskritai lemia gyvenimo sėkmę? Ne veltui sakoma, kad gražiems žmonėms labiau sekasi. Taip yra, kartais atrodo, kad gražus žmogus tiesiog kiaurai sienas eina. O ir bendrauti su gražiu ar patraukliu maloniau.

Lietuviai vis dar linkę užsiimti saviplaka. Mums vis atrodo, kad mes blogiau nei visas pasaulis rengiamės, blogiau išmanome stiliaus dalykus, madą. O iš tiesų kaip atrodome pasaulio, kaimynų kontekste?

Na, kitaip. Skiriamės ir nuo Rytų, ir nuo Vakarų, ir nuo Šiaurės. Mūsų išorei įtaką daro ir mentalitetas, ir geopolitinė padėtis. Bet mums ir nebūtina atrodyti kaip iš Paryžiaus. Galima atrodyti kaip Lietuvoje, ir gerai atrodyti. Jau ir Lietuvoje yra žmonių, kurie daug dėmesio skiria drabužiams. Kitas dalykas, kad paprasti žmonės dažnai juos kritikuoja. O iš tikrųjų reikėtų džiaugtis, kad yra kitokių, bandančių kitaip atrodyti. Gana ilgai gyvenome toje santvarkoje, kai visi atrodė vienodai.

REKLAMA

Prieš ketverius metus viena žinoma moteris, vėliau ir Seimo narė, duodama Seime priesaiką gerokai išsiskyrė iš kitų apranga, kaip vėliau buvo kalbama, „išsišoko“. O kaip jums atrodo? Ar moteriai politikoje privaloma paisyti aprangos kanonų?

Kaip ji man pasirodė? Seksualiai. (Juokiasi.) O ar tai gerai, ar blogai, tinka ar netinka, ir pats savęs galiu to klausti. Ar būtina einant į Seimą puritoniškai rengtis, ar galimas ir kitas būdas? Galbūt galimas. Bet ar mūsų visuomenė pasiruošusi tokioms iškirptėms... Manau, viskas priklauso nuo aplinkos ir nuo laikų. Kad ir kokias taisykles bandytum taikyti, praeis keleri metai ir atrodys vėl kitaip. Man tai viskas gerai. Kaip sakiau, svarbu, kad būtų įvairovė.

Kaip manote, ar įmanoma išmokti stiliaus, grožio pajautimo? Ar kiekvienas gali būti stilingas?

Vargu. Man atrodo, kad tai perimama iš namų, iš šeimos, giminės. Tokie dalykai eina iš kartos į kartą. Jei neduota, tai ir neduota. Tada telieka kopijuoti tiesiogiai. Bet viską tiesiogiai nuo podiumo perimti... Aišku, reikia domėtis. Ir svarbiausia nebijoti klausti patarimo.

Elvyra Žvirblienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų