REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bendrovės „Alfa Baltic“ vadovas Audrius Šlamas „Balsas.lt savaitei“ praskleidė automobilių vagysčių užkulisius.

REKLAMA
REKLAMA

Prabangios mašinos „Mercedes-Benz“, BMW ar „Porsche“ – didžiausios jaunų vairuotojų svajonės. Dalis šių Vakarų automobilių pramonės šedevrų kaip ir daugelis kitų transporto priemonių stovi „įkalinti“ Nemenčinėje (Vilniaus r.) esančiame Policijos logistikos centre. Jų taip pat yra ir daugelio šalies rajonų policijos bei pasienio tarnybų užkardų kiemuose, kitose griežtai saugomose aikštelėse.



Naujos veiklos pradininkai

REKLAMA

Šimtus ar dešimtis tūkstančių litų kainuojančios mašinos pareigūnų priežiūroje atsidūrė dėl įvairių priežasčių. Taip pat ir dėl to, jog buvo pavogtos užsienyje. Tokių automobilių pirkėjams neretai tenka nusivilti: kas grąžins išleistus nemažus pinigus ir kas nubaus tokias pinkles surezgusį prekeivį?

Apie automobilių vagysčių užkulisius savaitraštis „Balsas.lt savaitė“ kalbėjosi su dingusių transporto priemonių paiešką Lietuvoje ir Europoje vykdančios bendrovės „Alfa Baltic“ vadovu A. Šlamu.

REKLAMA
REKLAMA

Ši firma jau pusmetį netradicinėmis priemonėmis kovoja su transporto priemonių vagystėmis bei stebi iš užsienio atgabentus ir Lietuvos keliais riedančius įtartinus automobilius.

Pernai įsteigta teisines, informacines ir technines konsultacijas teikianti bendrovė – viena iš retesnio pobūdžio įstaigų Lietuvoje. Šios įmonės darbuotojai ir konsultantai anksčiau yra dirbę teisėsaugos institucijose bei užsienio draudimo bendrovėse.

„Mūsų žiniomis, nemažai Vokietijos, Prancūzijos, Ispanijos, Italijos, Belgijos ir kitų šalių piliečiams priklausančių automobilių šiuo metu yra sulaikyta Lietuvos miestuose. Tačiau dėl šalių teisinės sistemos skirtumų ir nemenko atstumo sugrąžinti šį turtą savininkams gana keblu, todėl mes stengiamės jiems padėti“, − tvirtino A. Šlamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paskutinis stambus bendrovės „Alfa Baltic“ darbuotojų ir žaibiškai į pranešimą apie šalyje pastebėtą užsienyje pavogtą transporto priemonę reagavusių Kauno policijos detektyvų laimikis – prieš kelias savaites automagistralėje šalia Kauno sustabdyti du krovininiai vilkikai „Scania“ su priekabomis.

Paaiškėjo, kad gėles vežantys automobiliai prieš parą buvo pagrobti Danijoje. Jau kitą dieną sulaikytos transporto priemonės buvo nugabentos į Klaipėdą, o iš ten keltu grąžintos savininkams Danijoje.

Naujausi ilgapirščių metodai

A. Šlamas teigė, kad, prasidėjus sunkmečiui, Lietuvoje vėl pagausėjo atvejų, kai automobilį įsigijusį vairuotoją pasiekia nemaloni žinia, jog jo transporto priemonė ieškoma, nes buvo pavogta užsienyje.

REKLAMA

Užsienyje siautėjantys automobilių vagys, pasak „Alfa Baltic“ vadovo, tampa vis įžūlesni. Jie grobia ne tik gatvėje, bet net ir nuosavame kieme stovinčias mašinas.

„Atsiranda naujas scenarijus. Užsienyje vagiliaujantys jaunuoliai įslenka į nuosavo namo teritoriją, patekę vidun pasiglemžia šeimininko mašinos raktelius, dokumentus ir po kelių sekundžių netrukdomai išvažiuoja pagrobta mašina, − pasakojo A. Šlamas. − Po kelių dienų ji atsiduria kurio nors Lietuvos miesto automobilių turguje arba interneto skelbimų tinklalapyje su tais pačiais numeriais.

REKLAMA

 Nieko neįtariantis ir sąžiningai uždirbęs arba iš banko pinigų pasiskolinęs asmuo su išsvajotu pirkiniu netrukus atvyksta į valstybinę įmonę „Regitra“ ir sužino, kad jo mašina buvo pavogta kažkur Europoje. Tokiu atveju apgautasis praranda pinigus ir ima minti teisėsaugos įstaigų slenksčius, o automobilis grąžinamas tikrajam šeimininkui.“

Vis dažniau pasitaiko atvejų, kai brangios mašinos ne pavagiamos, o pateikus suklastotus dokumentus išvairuojamos iš prestižinių automobilių nuomos bendrovių salonų.

Šį gudrų metodą naudojęs ir Prancūzijoje kelias dešimtis prabangių mašinų pasisavinęs kaunietis Ruslanas Kupratas. Jis neseniai sulaikytas ir perduotas šios šalies teisėsaugininkams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vagia ir pagal užsakymą

Vakaruose, imituodami vagystę ir siekdami susižerti solidžią draudimo išmoką, nemažai automobilių „nugvelbia“ patys jų savininkai. Taip automobiliai į Lietuvą patenka gerai užmaskuoti vilkikų priekabose arba būna paprasčiausiai atvairuojami.

Brangios ir retos mašinos dažnai vagiamos pagal užsakymą. Pavyzdžiui, koks nors pasiturimai gyvenantis lietuvis savo visureigį sudaužo per avariją. Tada jis per pažįstamus, besisukančius kriminaliniame pasaulyje, užsako pavogti lygiai tokią pat mašiną. Dokumentai yra, numerius galima pakeisti. Svarbiausia, kad vogta mašina kainuoja perpus ar dar pigiau nei nauja.

REKLAMA

Bendrovės „Alfa Baltic“ konsultantų teigimu, lietuvių itin geidžiamas naujas visureigis BMW X5 kainuoja maždaug 45 tūkst. eurų, o tokio vagių iš Europos atgabentos mašinos kaina svyruoja tarp 8–10 tūkst. eurų.

Prie svetimo vairo – Beždžionė

Savaitraščio „Balsas.lt savaitė“ šaltinių policijoje teigimu, daugelis Lietuvos kriminalinio pasaulio autoritetų iki šiol netrukdomai vairuoja užsienyje pagrobtas prabangias transporto priemones.

Pernai prie užsienyje pavogto BMW X5 vairo buvo sulaikytas Kauno mašinvagių veteranu laikomas Ernestas Buiva, pravarde Beždžionė. Žinomas kaunietis visureigyje netgi buvo įsirengęs mėlynus ir raudonus švyturėlius.

REKLAMA

Iš Norvegijoje pavogto „Porsche Cayenne“ buvo išlaipintas šiuo metu Maskvoje kalinčio milijonieriaus Vadimo Kastujevo bičiulis Stasys Linda.

Atrado aukso gyslą

Operatyvininkų duomenimis, Čikagoje (JAV) gyvenančių lietuvių grupė atrado tikrą aukso gyslą. Mūsų kraštiečiai, prisidengdami statybų verslu, sudarė kelis fiktyvius sandėrius ir pasinaudojo išperkamosios nuomos bendrovių paslaugomis. Lietuviai jų prašė finansuoti išsimokėtinai perkant brangius automobilius ir statybų techniką.

Taip lietuviai įsigijo keliasdešimt įvairių transporto priemonių. Tarp jų − traktorius „Bobcat“ ir „Caterpiler“ bei prabangius visureigius „Porsche“, „Hummer“, „Audi Q7“, „Mercedes-Benz“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išperkamosios nuomos bendrovėms patikėjus lietuvių istorijomis ir sutikus finansuoti minėtas transporto priemones, šios keltu būdavo atplukdomos į Lietuvą. Mūsų šalyje jos dar kartą būdavo parduodamos išperkamosios nuomos bendrovėms, o vėliau išgabenamos ir darsyk perparduodamos Rusijoje, Ukrainoje ar kitose Rytų šalyse.

Kai kurių šaltinių teigimu, tokią nelegalią veiklą vykdo ir kadaise „daškinių“ nusikalstamam susivienijimui priklausęs kaunietis Redas Ivanauskas, geriau žinomas Lūpdažio pravarde. Laikinojoje sostinėje netyla kalbos, kad minėtą šešėlinį verslą koordinuoja iki šiol Čikagoje besiglaudžiantis vyras, pravarde Žvairys.

REKLAMA

Kaip neapsirikti ir nenusipirkti užsienyje pavogto automobilio? „Svarbu įdėmiai apžiūrėti mašinas, kurios iki šiol nebuvo registruotos Lietuvoje. Tvarkant būtinus dokumentus su pardavėju reikia nuvykti į „Regitrą“. Pinigus sumokėti tik tada, kai jūsų pasirinktas automobilis bus nuodugniai apžiūrėtas ir patikrintas „Regitros“ darbuotojų. Nors kai kada pasitaiko, kad tik praėjus mėnesiui būna paskelbta automobilio paieška“, − patarė bendrovės „Alfa Baltic“ direktorius A. Šlamas.

TIK FAKTAI

Daugiausia automobilių vagysčių pernai užregistruota Vilniuje – 533, Kaune – 321, Šiauliuose – 80, Klaipėdoje – 77, Panevėžyje – 51.

REKLAMA

2008-aisiais, kaip ir ankstesniais metais, dažniausiai buvo grobiamos 12−16 metų transporto priemonės. Iki 1990 metų pagamintų mašinų pavogta 594, nesurastos 268.

Kaip ir anksčiau pernai Lietuvoje dažniausiai vagys rinkosi

„Volkswagen“ markės automobiliai, tačiau būtent tokių mašinų šalyje daugiausia ir užregistruota.

Neužilgo „Alfa Baltic“ planuoja teikti automobilių patikimumo patikros paslaugas visiems interesantams, kurie gali kreiptis šiuo elektroniniu paštu [email protected]

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų