REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau šį mėnesį brangiau kainuoja dujos ir elektra. Energetikai didina kainas aiškindami, kad patys jas perka išaugusiomis pasaulinėmis kainomis. Tačiau gyventojus kylančios kainos piktina.

Jau šį mėnesį brangiau kainuoja dujos ir elektra. Energetikai didina kainas aiškindami, kad patys jas perka išaugusiomis pasaulinėmis kainomis. Tačiau gyventojus kylančios kainos piktina.

REKLAMA

Štai opoziciniai socialdemokratai jau siūlo mažinti dujoms ir elektrai pridėtinės vertės mokestį. Valdančiųjų atstovai tokio projekto neatmeta ir žada svarstyti. Tačiau opoziciniai valstiečiai sako, kad to negana, ir reikalauja, kad pačios valstybinės energetikos įmonės mažintų tarifus, tegu ir jų pelnų sąskaita.

Vilnietis Romasis Vaitekūnas savo namą miesto pakraštyje šildosi gamtinėmis dujomis. Karštą vandenį taip pat paruošia dujinis katilas. Tad žinia, kad dujos jam, kaip ir visiems šalyje buitiniams vartotojams, nuo šio mėnesio kainuoja iki 50 proc. brangiau, liūdina. Romasis skaičiuoja, kad jam už 170 kvadratinių metrų ploto namą šildymo sezono metu dujų sąskaita padidės 100 eurų per mėnesį.

„Mes jaučiame diskriminaciją. Dabar netoli 200 eurų žiemą per mėnesį. Garantuotai 100 eurų pabrangs per mėnesį“, – sako jis. 

REKLAMA
REKLAMA

Nuo šio mėnesio gyventojams brangsta ir elektra, tiesa, mažiau nei dujos – vidutiniškai 8 proc. Tačiau ir tai Romasiui kirs papildomai per kišenę.

REKLAMA

„Bendra suma gausis mėnesiui 30–40 eurų, o dabar 20–25 eurų“, – teigia vyriškis. 

Energetikai aiškina, kad dujų ir elektros kainos Lietuvoje kyla, nes jos didėja pasaulio rinkose, padidėjus paklausai po koronaviruso nuosmukio. Premjerė Šimonytė yra pareiškusi, kad į nepriklausomos Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos sprendimus dėl kainų nesikiša.

Tačiau socialdemokratai ragina nelikti nuošaly ir mažinti kainas. Jie registravo įstatymo pataisą, kad buitiniams elektros ir dujų vartotojams būtų taikomas lengvatinis 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio tarifas vietoje dabartinio 21 proc. Dėl to elektra ir dujos galėtų atpigti maždaug dešimtadaliu.

REKLAMA
REKLAMA

„Smarkiai, 50 proc. dujos, 8 proc. elektra, tai didžiulis šuolis iš karto, dar įvertinkim, kas naudoja šildymui dujas ir elektrą. Kartu augs ir kitos prekės ir paslaugos. Vėl iš tos pačios kišenės žmogui, reikia ieškoti, kaip kompensuoti ūsų žmonėms kylančias kainas“, – aiškina socialdemokratų partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė.

Konservatoriai nėra nusistatę kategoriškai prieš opozicinių socialdemokratų siūlymą. Štai Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas neprieštarauja socdemų siūlomas lengvatas svarstyti, tačiau jų paremti dar nežada. Labiausiai jis abejoja lengvatos nauda elektros vartotojams, mat kitąmet kainų daugumai buitinių vartotojų nebenustatys energetikos kainų taryba, jas siūlys tarpusavyje konkuruosiantys elektros tiekėjai, kuriuos iki šių metų pabaigos dauguma vartotojų turės pasirinkti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dujų rinka reguliuojama, PVM lengvata galėtų duoti naudą, nes visa sumažinimo nauda atitektų vartotojui, o ne gamintojui. O elektros rinka yra kitokia. Nuo Naujų metų bus nereguliuojama, nauda nebūtinai pasiektų vartotoją“, – sako Seimo komiteto pirmininkas, konservatorius Mykolas Majauskas. 

Socdemų siūlymą mažinti pridėtinės vertės mokestį palaiko ir opoziciniai valstiečiai, tačiau jie sako, kad to negana ir ragina pačias energetikos įmones spausti mažinti elektros ir dujų kainas.

„Būtų logiška, kad kylant pasaulinėse rinkose kainoms įmonės turėtų solidarizuotis, neperkelti visos naštos gyventojams ant pečių. Bent tais metais sumažinti savo pelnus“, – teigia Seimo narys, „valstietis“ Deividas Labanavičius.

REKLAMA

Stebintys dujų ir elektros kainas pasaulinėse rinkose ekonomistai teigia jau matantys jų stabilizacijos ženklus.

„Žaliavų kaina turėtų stabilizuotis, arba net sumažėti. Tai liečia elektros, dujų, naftos kainas. Rudenį–žiemą elektros kaina turėtų stabilizuotis, neturėtų augti“, – įsitikinęs „Brandnomika“ ekonomistas Aleksandras Izgorodinas. 

Ligšiolinis popandeminis dujų ir elektros kainų augimas, anot ekonomisto, lėtėja. Rudenį, anot jo, tikėtina, kad Europoje ir Amerikoje COVID virusas vėl išplis, o tai mažins žaliavų paklausą, ir kartu stabdys jų kainas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų