REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ir prie partnerystės, ir prie alkoholio pardavimo pataisų rengimo prisidėjęs Seimo narys, liberalas Eugenijus Gentvilas teigia, kad projektai jau parengti ir artimiausiu metu išvys dienos šviesą. Seimo nariams kritiką dėl šių pataisų žeriantiems E. Gentvilas atkerta, kad būtina keisti įstatymais įteisintus nelogiškus dalykus.

Ir prie partnerystės, ir prie alkoholio pardavimo pataisų rengimo prisidėjęs Seimo narys, liberalas Eugenijus Gentvilas teigia, kad projektai jau parengti ir artimiausiu metu išvys dienos šviesą. Seimo nariams kritiką dėl šių pataisų žeriantiems E. Gentvilas atkerta, kad būtina keisti įstatymais įteisintus nelogiškus dalykus.

REKLAMA

Liberalų frakcijos seniūnas E. Gentvilas Seime dirbo ir prie Partnerystės įstatymo, kuris leistų ir tos pačios lyties asmenų partnerystė, ir prie Alkoholio kontrolės įstatymo, kuriuo norima sušvelninti prekybos apribojimus, pataisų.

Jo teigimu, valdančiosios koalicijos partneriai, nepaisant smulkių nesutarimų, iš principo sutarė dėl abiejų projektų esminių nuostatų. Projektus rengusios darbo grupės savo darbą baigė, dabar, anot E. Gentvilo, liko tik techninis darbas – surinkti projektus palaikančių Seimo narių parašus ir įregistruoti pataisas Seime. Jos, Seimo nario manymu, dienos šviesą išvys jau kitą savaitę.

Nutekėjo partnerystės įstatymo pataisos ir iškart pasigirdo kritikos, kodėl su šiomis pataisomis taip slapukaujama. Kodėl pasirinkote kelią jas kurti už uždarų durų?

REKLAMA
REKLAMA

(Juokiasi) Nežinau. O tai ką... Pasakykite, kuri darbo grupė dirba kur ant scenos?

Aš suprantu. Bet, jeigu yra žmonių, kurie kritikuoja, turbūt galima kažkaip atliepti tą kritiką. Visada bus tokių, kurie sako, kad viską reikia maksimaliai atvirai daryti. Juoba, kad tai jautrios pataisos.

REKLAMA

Neturiu ką atsakyti į tą klausimą. Nemanau, kad mes už uždarų durų darome. Tai nėra kažkokie įslaptinti posėdžiai. Darbo grupė didžiąja dalimi posėdžius rengdavo virtualiu būdu. Kai dirbi virtualiu būdu uždaroje grupėje, tai viešai neišeina.

Tai nėra kažkoks ypatingai slaptas, uždaras darbo grupės veikimas. Kaip ir visos darbo grupės, jos, kaip sakau, niekada ant scenos nedirbdavo – ar tiesiogiai, ar virtualiai. 

Nelaikau šitos darbo grupės veiklos uždaru veikimo būdu. Pavyzdžiui, Alkoholio kontrolės įstatymo grupė, aš irgi joje esu, tai ką – irgi slapta rengiame? Ne (juokiasi).

REKLAMA
REKLAMA

Bet tie klausimai yra jautrūs, jie audrina visuomenę. Kuo daugiau nežinios – tuo daugiau spekuliacijų ir tada lengva plisti dezinformacijai.

Sutinku. Ypač, kai yra užsiciklinę žmonės, kaip „Didysis šeimų maršas“... Tai ką tu juos įtikinsi. Tai aš ir juokiuosi – darysime liberalai mažąjį šeimų maršą, marširuosime nuo Seimo iki „Submarino“ ir ten atsisėdę už šeimas bokalą pakelsime (juokiasi). Tai ką su tokiais šnekėti, kurie nenori nieko girdėti.

Bet darbo grupė visada papasakodavo apie tai, kad ruošiamas projektas ir kokios to projekto nuostatos. Tikrai informacija nuolatos buvo teikiama apie ruošiamą projektą ir jo nuostatas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nutekėjus pataisoms, akcentavote, kad jos dar nėra galutinės. Kokių tuomet pakeitimų galima tikėtis?

Kad aš dabar sakyčiau, kad galutinės. Nieko nebėra keičiama. Dabar aptarėme, kas pasirašo, kas teikia. Tai paties teksto jau nebediskutavome. 

Jei tai galutinis variantas, kada pataisos bus registruojamos ir pateikiamos Seime?

Negaliu pasakyti. Kai, matyt, techniškai sudėlios tekstą, – turbūt kitą savaitę. Surinks parašus ir registruos. Kadangi darbo grupės vadovas yra Tomas Vytautas Raskevičius, tai čia dabar jau jo rankose atlikti techninį darbą. Nes darbo grupė turbūt nebesirinks.

Jūs, kaip ilgametis liberalas, puikiai pamenate, kiek kartų (2011, 2015 ir 2017 metais) ir kaip subliuško iki šiol teiktos partnerystės pataisos. Kuo šis kartas, manote, bus kitoks?

REKLAMA

Aš nežinau, ar buvo daug bandymų. Prisimenu vieną – 2017 metais Viktorija Čmilytė-Nielsen teikė. Anksčiau nebuvo, o iki tol aš nebuvau Seime. Aš tikiu, kad bus geriau. Seimo sudėtis kita, kitokia. 

Tada – vis tiek buvo valstiečių dominuojamas Seimas, kaip čia pasakius, perspektyvos nebuvo. Dabar šansų yra. Aš sutinku, kad bus gana trapi persvara, bet tikiuosi, kad ta persvara bus palanki įstatymui. 

Kitas dalykas, jūs sakote, kad žmonės gal mažai informuojami, todėl atsiranda visokių legendų. Tai pamatysite, kai bus registruotas projektas, jis bus išviešintas, ar galvojate, kad tada nebus visokių legendų ir išmislų

Tai aišku, kad bus. Bet tuomet projektas bent jau bus juodu ant balto ir nebus galima sakyti, kad, pavyzdžiui, kažkas grobs vaikus.

REKLAMA

Na, tekstas yra pasirodęs delfyje, ar ne? Bet tas nekliudė ir vakar vienoje laidoje šnekėti ne tai, kas parašyta. Dabar žiūriu Ramūno Karbauskio straipsnį – „liberali valdžia partnerystės įstatymu bando apgauti tautą ir paniekinti Konstituciją“.

Na, nėra čia antikonstitucinių dalykų. Ir R. Karbauskis tą žino, bet tik reikia gąsdinti. Nes Konstitucinis Teismas yra pasisakęs, kad šeima, kuriama santuokos būdu, yra viena iš šeimos formų. Tai kitas dalykas, kad šis projektas atribotas netgi nuo šeimos, kad mažiau gąsdintųsi.

Bet gąsdinimas vis tiek vyksta. Jis vyks ir toliau.

Girdime, naujausios apklausos sako, kad už partnerystę pasisako „kas trečias“ lietuvis. Ar, jūsų manymu, tai tik kas trečias, ar net kas trečias? 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visų pirma, matykime, kad daugėja. Manau, Lietuvoje daugėja tokių, kurie pasisako už partnerystę. Ir tai jau yra gerai. Dabar, jeigu 3 proc. pasisakytų tiktai ir jiems tai būtų aktualu, aš irgi sakyčiau, kad politikai turi galvoti ir apie tuos 3 proc.

Dabar 30 proc. žmonių mato tai, kaip išeitį iš problemų ne tik kalbant apie tos pačios lyties asmenis, bet ir tos pačios lyties asmenis, kurie nesudarinėja santuokų, gyvena partnerystėje. Tai mes turime galvoti apie šituos žmones.

Nebijote, kad dabartiniai valdantieji dar ilgus metus bus maišomi su žeme už šias pataisas?

Aš pasakysiu taip, Lietuvoje, pavyzdžiui, mane, kaip seną politiką, turbūt su žemėmis maišo žymiai daugiau žmonių, negu palaiko mane. Ar aš turiu labai bijoti tų 65 proc., kurie manęs nepalaiko, smerkia ar netgi maišo su žemėmis? Aš turiu daryti tokį darbą, kokį aš įsivaizduoju, laikytis tos pozicijos, kurią palaiko mane palaikantys žmonės.

REKLAMA

Nėra nė vieno žmogaus Lietuvoje, kuris turėtų 100 proc. palaikymą. Dauguma politikų turi didesnį oponentų skaičių negu palaikančiųjų skaičių. Kiekvienas sprendimas turbūt dažniau turi oponentų nei šalininkų. Tai ką, visai nieko nedaryti? Bijoti, kad maišys su žemėmis? Na, aš nebijau.

Esate vienas iš tų Seimo narių, kurie stovi ir už alkoholio pardavimo švelninimo klausimo. Kalbų apie projektą daug, bet paties projekto dar nėra. Kada jį išvysime?

Jokių paslapčių ten nebus. Darbo grupės vadovas – Vytautas Mitalas. Nežinau, vakar (su E. Gentvilu kalbėjomės gegužės 11 dieną – aut. past.) aptarėme irgi, konservatoriai dar kažkokį patikslinimą ruošia. Ir turi būti registruojama irgi, manau, kitą savaitę.

REKLAMA

Bet ar koalicijos partneriai iš principo sutaria dėl visų pasiūlymų?

Iš principo sutaria, kad reikia keisti. Tikrai ne dėl visų pasiūlymų sutaria, mes patys dėl kai kurių nepritariame, mūsų frakcija. Tai dėl ko nesutariame, tas nebus rašoma į projektą.

Kas tai bus konkrečiai?

Visų pirma, sutarėme neatnaujinti prekybos degalinėse. Buvo siūlymas masiniuose renginiuose didinti nuo 7,5 proc. iki 15 proc. leidžiamą alkoholinių gėrimų stiprumą, tai čia nepritarėme. 

Taip pat nusprendėme ir toliau išlaikyti draudimą platinti kuponus, už kuriuos gali nusipirkti alkoholinius gėrimus arba gauti alkoholinių gėrimų su nuolaida. Gal geriau tegul knygą padovanoja gimtadienio proga arba, galų gale, viskio butelį negu kuponą viskiui nusipirkti (juokiasi).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ką pasakytume kaltinantiems valdančiąją koaliciją šiuo klausimu atstovaujant verslo interesams?

Didžiausias verslininkas politikoje, mano žiniomis, yra Ramūnas Karbauskis. Aš jo interesams tikrai neatstovauju. Man labai įdomu, kas rėkia... Ne be reikalo R. Karbauskį paminėjau, kai jis sako „Tai nieko keisto, liberalai gi parsidavę „MG Baltic“, ir taip toliau.

Tai tokio sena daina, kad neįtikinanti. Kitas dalykas – „MG Baltic“ gamina stipriuosius alkoholinius gėrimus. Tai, kai valstiečiai užsiėmė antialkoholine kampanija 2017 metais, aš pats iš tribūnos pasakiau: „Gerbiamieji, negi jūs tarnaujate stipriųjų alkoholinių gėrimų gamintojams“.

REKLAMA

Kur visas paradoksas – valdantieji tada didino akcizus vynui ir alui žymiai labiau nei stipriems alkoholiniams gėrimams. Tai gal Karbauskis tarnauja „MG Baltic“, kad degtinė būtų santykinai pigesnė negu alus ar vynas? 

Galėčiau trumpai pasakyti: kliedesių nekomentuoju. Verslininkai yra ir degalinių valdytojai. Degalinių valdytojų asociacija kreipėsi į mus, prašydama atnaujinti prekybą bent silpnaisiais alkoholiniais gėrimais. Tai yra didžiulis verslas. Ir mūsų visa koalicija pasakėme, kad nepritariame tam. Tai va ir bliūkšta tas mitas, kad mes tarnaujame verslui.

Kalbant apie alkoholio politiką apskritai. Valstiečiai atėjo, įvedė vienus ribojimus, atėjote jūs, juos atšauksite, vėliau nauja valdančioji koalicija įves savo tvarką ir taip be galo, be krašto. Gal vis tik reikėtų vieningesnės ir kompromisinės alkoholio politikos?

REKLAMA

Visų pirma, nemanau, kad ateis kada nors su tokia jėga tokie, kaip atėjo valstiečiai anoje kadencijoje. Antras dalykas, net jeigu jie ir ateitų vėl 57 ar 67, ar tai reiškia, kad mes negalime daryti tų dalykų, kuriuos įsivaizduojame, kad reikia daryti?

Tai mano toks įsivaizdavimas, kaip ir kitų koalicijos partnerių, kad kokius nors nelogiškus dalykus reikia sutvarkyti. O ar ateis komunistų valdžia, ar fašistų valdžia, tai neprognozuokime. Bet aš manau, kad negalima skatinimo daryti, tačiau nelogiškus dalykus tikrai reikia pakeisti.

Matyti įvairių signalų apie galimą trintį valdančiojoje koalicijoje. Turbūt vienas paskutinių – V. Čmilytės-Nielsen, Aušrinės Armonaitės bei Ingridos Šimonytės nuomonių išsiskyrimas dėl galimybių paso. Koks jums vaizdas iš vidaus?

REKLAMA
REKLAMA

Atsakysiu R. Karbauskio žodžiais, kai jis su Sauliumi Skverneliu susiriejo viešai, R. Karbauskis sakė: „Tai nuomonių įvairovė“. Tai ironizuodamas sakau, taip, yra nuomonių skirtumai. Pavyzdžiui, dėl to paties galimybių paso. Tai yra Vyriausybės sprendimas, bet tai nereiškia, kad Seimo pirmininkė negali padaryti kai kurių pastebėjimų <...>.

Ar dabar dėl to griūna koalicija? Žiūrėkite, galimybių pasą patvirtino Vyriausybė. Ar griuvo koalicija? Ar Čmilytė rovėsi plaukus? (Juokiasi) Ne, tikrai nesirovė. Nes tai nėra dalykas, dėl kurio vyksta esminiai ginčai.

Mes galbūt esame įpratę, kad, jeigu yra koalicija arba partija, tai niekada niekas blogo negali nuskambėti. Na, šitoje koalicijoje esame trys partijos, kartais turime skirtingas nuomones, jas kartais ir pasakome. Bet dabar nežinau, kaip čia jums prisiekti – tikrai negriūna šita koalicija, nėra tokių ginčų, dėl kurių kvepėtų skyrybomis. O kad yra skirtingos nuomones – taip.

Kiek tiesos pareiškimuose, kad Laisvės partija „ožiuojasi“ ir sako, kad, jei jiems nepavyks įgyvendinti savo pažadų rinkėjams, jie trenks durimis?

Aš galiu pasakyti, nemeluoju – niekada valdančiosios koalicijos pasitarimuose ar frakcijų vadovybės pasitarimuose niekada nebuvo keliamas iš Laisvės partijos toks ultimatumas – arba palaikote, arba mes svarstysime kaip nors.

REKLAMA

Aš tikrai nesu šito girdėjęs. Tačiau man ne vienas žurnalistas dievagojosi, kad su jais kalbant Laisvės partijos nariai yra panašiai šnekėję. Lyg ir turėčiau žurnalistais tikėti, juoba, kad iš skirtingų žiniasklaidos priemonių tą yra pasakę. Tačiau dar kartą sakau, niekada nėra nuskambėjęs koks nors ultimatumas.

Man tai kartais atrodo kaip interpretacijos. 

Pačiam neatrodo, kad Laisvės partija, koalicijos jaunėlė sesuo, skuba drumsti vandenį pasiūlymais, kurie gali prieštarauti dalies visuomenės vertybėms?

Jie jauni, veržlūs, atsipalaidavę.

Tai ar šita lazda netrenks antru galu?

Visada karštakošiškumas gali trenkti. Ant savo kabineto durų esu užsirašęs: „Liberalai – gyvenimo užgrūdinti realistai“. Tai kartais to realizmo kai kuriems politikams pritrūksta. Na, galvoja, mes dabar čia viską išsakysime, išpasakosime, priregistruosime viską, ką žinome.

Aš ir pats esu replikavęs Laisvės partijai, kolegos, šitoje sesijoje nutarėme nedrumsti vandens daugiau, nes yra Partnerystės įstatymas, tai Stambulo konvencijos nerašome į sesijos darbų programą. Tai ne, paima ir registruoja neapykantos kalbos įstatymą, dvikalbių užrašų įstatymą, dar prabyla apie lyties keitimo operacijas. 

Aš turėjau replikuoti – gerbiamieji, jūs patys norite, kad būtų priimtas partnerystės įstatymas ir kanapių dekriminalizavimas, tai štai mūsų prioritetai. Ir sutariame, kad Stambulo konvencijos nebededame. Tai ne, jūs paimate ir sudrumsčiate vandenis.

Bet, patikėkite, koalicija dėl to negriūna (juokiasi).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų