REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Laikrodis tiksi, o kai kurie šalies gyventojai neriasi iš kailio. Likus kiek mažiau nei mėnesiui iki kada privaloma pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją, Lietuvoje vis dar yra apie 350 tūkstančių neapsisprendusių vartotojų. Tačiau energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas ramina ir sako, kad pasirinkti labai paprasta, nes kol kas rinkoje nėra realios konkurencijos.

Laikrodis tiksi, o kai kurie šalies gyventojai neriasi iš kailio. Likus kiek mažiau nei mėnesiui iki kada privaloma pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją, Lietuvoje vis dar yra apie 350 tūkstančių neapsisprendusių vartotojų. Tačiau energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas ramina ir sako, kad pasirinkti labai paprasta, nes kol kas rinkoje nėra realios konkurencijos.

REKLAMA

Pokalbis su ekonomistu Vidmantu Jankausku ir Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininku Renatu Pociumi – naujienų portalo tv3.lt aktualijų laidoje „Dienos pjūvis“.

Pone Pociau, kaip jums iš šono atrodo, kaip žmonėms sekasi rinktis nepriklausomą elektros tiekėją? Atrodo, kad bent jau pradžioje sumaišties buvo pakankamai daug, po to įsijungė žiniasklaida, kitos institucijos, pradėjo aiškinti skirtumus. Bet ar jums atrodo, kad procesas vyksta sklandžiai ir žmonės supranta, ką ir kaip pasirinkti?

R. Pocius: Iš principo, procesas kol kas vyksta sklandžiai, jeigu taip galima apibendrinant pasakyti. Viskas prasidėjo nuo pirmojo liberalizavimo etapo ir iš esmės jis yra baigtas – nepriklausomą tiekėją yra pasirinkę beveik 100 procentų vartotojų. Tai praktiškai pirmas etapas yra įveiktas labai sėkmingai.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu turime antrąjį etapą. Akivaizdu, kad jis yra sudėtingesnis dėl to, kad praktiškai yra 7,5 karto daugiau vartotojų, kurie privalo pasirinkti elektros tiekėją, palyginus su pirmu etapu. Bet nepaisant to, jau šiai dienai turime daugiau negu pusę vartotojų, pasirinkusių nepriklausomą tiekėją, dar yra likę apie 350 tūkstančių, kurie tai privalo padaryti iki birželio 18 dienos tam, kad nebūtų vykdomas garantinis tiekimas, o tai yra brangesnis tiekimas.

REKLAMA

Suprantame, kad tai yra naujas procesas vartotojams, niekada anksčiau neteko to daryti, tai akivaizdu, kad vartotojams galbūt šiek tiek trūksta žinių, galbūt, ką ir pastebime, trūksta domėjimosi, ir trečias dalykas – raginame vartotojus naudotis paprastais dalykais, kurie jau yra šiai dienai sukurti. Turiu omenyje kainų palyginimo skaičiuoklę, kur vienoje vietoje visi vartotojai gali rasti visų tiekėjų pasiūlymus, nereikia atskirai vaikščioti į kiekvieno tiekėjo interneto puslapius arba skambinti jiems ir teirautis kainų. Paprasčiausiai suvedus savo elektros energijos suvartojimo apimtis, vartotojai gauna pasiūlymus iš tiekėjų, kurie surikiuoti nuo mažiausios kainos iki didžiausios.

REKLAMA
REKLAMA

Pone Jankauskai, kaip jums atrodo, kur problema, kad atsiranda tam tikra sumaištis tarp žmonių, kurie nelabai domisi? Čia žmonės patys nesuvokia ar trūksta valstybės išaiškinimo? O gal kai turime daug tiekėjų, pasirinkti visada sunku?

V. Jankauskas: Atrodo, kad jau tiek buvo tos reklamos, tiek buvo aiškinimų. Ką beįsijungsi – ar televizorių, ar kompiuterį, ar telefoną – visuomet pamatysi kokio nors tiekėjo reklamą, ar kad nepamirškite pasirinkti. Labai daug buvo reklamos. Netgi pradėjau galvoti, kad galbūt jie mato čia didelį verslą, planuoja daug uždirbti, kad tiek daug reklamuojasi.

Bet trumpai kalbant, vartotojui pagaliau tapo visiškai aišku. Šiandien, kai liko dvi savaitės iki galutinės datos, tapo aišku. Anksčiau buvo, kad gali būti taip, gali būti anaip, galbūt Vyriausybė nepatvirtins. O dabar yra galutinai ir pasirinkimas yra paprastas – pasižiūrite bet kurį tiekėją, kuris nesiūlo daugiau nei 33 centus ir pasirenkate. Ir viskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nei konkurencijos čia yra, nei reikia rinktis pagal kokį kitą kriterijų. Jūs pasirenkate ir turite tik pasiklausti tiekėjo, ar jis neturi kokių nors papildomų kabliukų – kad jums neleis pabėgti nuo jo arba pakeisti tą sutartį. Nes pagal įstatymą, visi tiekėjai turi lengvai leisti jums pakeisti tiekėją, išskyrus tai, kad galbūt kai kurie siūlo nuolaidą, tai tą nuolaidą reikės grąžinti.

Tai dabar išėjo toks labai paprastas dalykas – po visų šitų ilgų vargų, ir abejonių, ir ginčų, ir diskusijų nelabai yra skirtumas, ką pasirinkti. O tiekėjams nelabai yra prasmės siūlyti mažiau, nes vis tiek kompensuos, jeigu mažiau negu 33 centai. Tai praktiškai dar šį pusmetį mes neturėsime nei tikro pasirinkimo, nei tikros rinkos.

Tik turėčiau priminti vieną aiškų dalyką – pasirinkti vis dėl to reikia. Nes patekus pas garantinį tiekėją vis dėl to teks mokėti daugiau.

Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.

Tą el. liberalizacijos visiškas blefas.Jei visi semia iš vieno šulinio,tai kaip gali būti skirtingas vanduo ?

Šita "liberalizacija" pavyzdys kaip valdžia gali ignoruoti savo piliečių nuomone. Tokiu svarbių klausimų būtina daryti apklausa,ar net referendumą.Lietuva iki šiol neturi net mažos AE ir net neplanuoja
O idiotisko dydžio amzina stadioną suplanavo ir stato.

Kiekvienas butas verčiamas mokėti skirtingus tarifus už tą pačią elektros energiją, ateinančią tais pačiais laidais. Tai pablogins žmonių gyvenimą ir patuštins pinigines.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų