Raumenų skausmą gali sukelti pačios įvairiausios priežastys ir jos gali būti susijusios su paprasčiausiu patempimu, rečiau – rimtesnėmis sisteminėmis ligomis. Ūminis raumenų skausmas dažniau susijęs su traumomis ar infekcijomis, lėtinis – su kitomis priežastimis, pavyzdžiui, autoimuninėmis ligomis, vitaminų trūkumu, depresija ir pan.
Raumenų skausmą tikrai įmanoma gana sėkmingai kontroliuoti, tačiau gydymas veiksmingas gali būti tik tuomet, kai gana gerai žinomos diskomfortą sukėlusios priežastys.
Kokia pati dažniausia raumenų skausmo priežastis?
Dažniausiai raumenis skauda dėl patirto per didelio fizinio krūvio ar traumos. Sportiniai pratimai, sunkus fizinis darbas ar ilgas sėdėjimas gali sukelti gana rimtus raumenų skausmus. Kalta gali būti ir netaisyklinga laikysena. Fizinio pertempimo ar traumos sukeltam raumenų skausmui būdinga tam tikra lokacija, suaktyvėjimas po fizinio aktyvumo ar judėjimo. Pobūdis paprastai būna maudžiantis; o jei trauma sunkesnė, skausmas gali būti itin intensyvus ir aštrus.
Ar raumenų skausmą gali sukelti infekcijos?
Taip, kita gana dažna ūminio raumenų skausmo priežastis yra įvairios infekcijos, ypatingai virusinės kilmės. Vieni dažniausiai pasitaikančių pavyzdžių yra gripo ar koronaviruso sukeliamos infekcijos, kurių metu jaučiamas bendro pobūdžio raumenų skausmas. Kartu su išplitusiu raumenų skausmu gali pasireikšti bendras silpnumas, negalavimas, karščiavimas. Vis dėlto pasveikus skausmas praeina be liekamųjų reiškinių.
Ar raumenų skausmas gali pranešti apie patiriamą stresą?
Patiriama emocinė įtampa, ypač šių dienų pasaulyje, labai dažnai susijusi su raumenų skausmais ir diskomfortu, dažniausiai jaučiamu sprando, nugaros, žandikaulio ir pečių srityse. Būtina pabrėžti ir tai, kad ilgalaikis stresas gali sukelti spaudimo bei maudimo jausmą raumenyse ir tai taip pat gali būti ilgalaikė pasekmė. Tokiu atveju gana rimtai kenkiama gyvenimo kokybei.
Emocinė įtampa sukelia raumenų skausmą ir diskomfortą, o nemalonūs pojūčiai kūne sukelia dar daugiau streso – jei nesiimama jokių priemonių, galima patekti į užburtą blogos fizinės ir emocinės savijautos ratą.
Ar raumenų skausmų gali kilti sergant lėtinėmis ligomis?
Žinoma, kad taip. Raumenų skausmas gana dažnai siejamas su lėtinėmis ligomis, kurių metu gali būti pažeidžiamos raumenų skaidulos. Pavyzdžiui, ypatingai varginanti yra fibromialgija, kai raumenis (bei kitus minkštuosius audinius) skauda gana dažnai ir skausmas išplitęs. Kartu su išplitusiu minkštųjų audinių skausmu gali būti jaučiamas didelis nuovargis, beviltiškumo jausmas. Taip pat gali kankinti nemiga ir nerimo sutrikimai, sunkesniais atvejais – net ir depresija, nes liga yra lėtinė ir tinkamai nekontroliuojama labai kenkia gyvenimo kokybei.
Raumenų skausmai būdingi ir kai kurių vitaminų ar mineralinių medžiagų trūkumui. Jei jaučiamas raumenų skausmas, silpnumas ir diskomfortas raumeniniame audinyje, verta įsitikinti, ar netrūksta vitamino D, vitamino B12, folio rūgšties, geležies bei kalcio, kalio ir magnio. Greičiausias ar patikimiausias būdas – kraujo tyrimai, mitybos įvertinimas.
Raumenų skausmai susiję ir kai su kuriomis autoimuninėmis ligomis, pavyzdžiui, sistemine raudonąja vilklige, polimiozitu, dermatomiozitu, reumatoidiniu artritu, vaskulitu, mišria jungiamojo audinio liga ir t.t.
Ar raumenų skausmai gali būti susiję su vartojamais vaistiniais preparatais?
Duomenys po vaistinių preparatų patekimo į rinką rodo, kad tam tikros vaistinės medžiagos gali sukelti raumenų skausmus, kartais – net ir stiprius. Būtina paminėti statinus, fibratus, AKF inhibitorius, imunosupresantus, kai kuriuos antibiotikus. Raumenų skausmus gali sukelti ir antidepresantai, nors sėkmingai kontroliuojant pačią depresiją raumenų skausmas gali išnykti arba bent jau ženkliai palengvėti.
Ar raumenų skausmai gali būti susiję su žalingais įpročiais?
Tikrai taip, nes alkoholis ir nikotinas kenkia raumenims. Poveikis ypatingai neigiamas, jei alkoholis bei nikotinas vartojami gausiai ir dažnai. Šios medžiagos raumenų skaidulas neigiamai veikia tiesiogiai, tačiau būdingas ir netiesioginis žalojantis poveikis per nervų sistemą, hormonų apykaitą, kraujotaką ir kt.
Sunkus ir ilgalaikis raumenų skausmas bei silpnumas gali būti vienas iš apsinuodijimo sunkiaisiais metalais požymių. Kartais raumenų skausmų priežastys lieka nežinomos.
Kaip greitai ir efektyviai padėti sau patiriant ūminį raumenų skausmą?
Dolmen skirtas skausmui malšinti, priklausantis vadinamųjų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) grupei. Jis vartojamas trumpalaikiam simptominiam lengvo ir vidutinio stiprumo ūminiam skausmui, tokiam kaip raumenų ar sąnarių skausmui, skausmingų mėnesinių (dismenorėjos), dantų skausmui malšinti. Šis vaistas skirtas suaugusiems pacientams. Dolmen 25 mg geriamasis tirpalas paketėlyje – patogus būdas greitai ir veiksmingai numalšinti dantų skausmą, kad ir kur bebūtumėte, nes juos galima vartoti net prieš valgį, nereikia užgerti skysčiais. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes neteisingai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Straipsnį parengė: „Berlin Chemie“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!