REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ekonomistai prognozuoja, kad algos gyventojams šiemet didės dviženkliu skaičiumi – vidutiniškai augs apie 10 procentų. O tai lemia ir rekordus mušanti infliacija, mat išsigandę augančių kainų darbuotojai jau derasi dėl didesnio uždarbio.

Ekonomistai prognozuoja, kad algos gyventojams šiemet didės dviženkliu skaičiumi – vidutiniškai augs apie 10 procentų. O tai lemia ir rekordus mušanti infliacija, mat išsigandę augančių kainų darbuotojai jau derasi dėl didesnio uždarbio.

REKLAMA

Tiesa, iššūkių netrūksta ir verslininkams – besipučiančios žaliavų kainos, jų trūkumas ir stringančios tiekimo grandinės didina įtampą. Jau dabar kai kurie sektoriai puse lūpų užsimena apie galimus bankrotus ir atleidimų bangas.

Dvidešimtmetį gyvuojanti įmonė Šiauliuose gamina lauko reklamos iškabas, net 98 procentai produkcijos yra eksportuojama į kitas šalis. O iškabos užsienyje gaminamos tokiems garsiems prekių ženklams kaip „Ferrari“, „Lamborghini“.

Šiais metais darbuotojams įmonė padidino atlyginimus 7 procentais, dar tiek pat žada didinti, nors planuose augimas buvo spartesnis.

REKLAMA
REKLAMA

„Situacija nėra labai palanki atlyginimų didinimui. Kadangi medžiagos brangsta, o produkcijos kainos taip stipriai nekyla. Stengiamės išlaikyti aukso viduriuką, darbuotojams keliam atlyginimus, kadangi visi suprantam, kaip viskas parduotuvėse irgi kyla“, – teigia „RD Signs“ komercijos padalinio vadovė Ieva Ivanovienė.

REKLAMA

Apie tai, kad šiemet pajamų augimą turėtų pajusti dauguma dirbančiųjų – skelbia ir ekonomistai. Šiuos metus Lietuvos ekonomika pradėjo gana stipriai – šalies bendrasis vidaus produktas per metus padidėjo 4 procentais, per pirmąjį ketvirtį ekonomika stiebėsi 0,9 procento. O gerus rezultatus šių metų pradžioje lėmė pramonės plėtros inercija.

„Tokie sektoriai kaip pramonė sugebėjo nustebinti ir pademonstruoti vis dar itin spartų augimą. Veikė pernykštė itin žema palyginamoji bazė į vidaus vartojimą orientuotus sektorius, nes turėjome griežtą karantiną. Todėl augti buvo ne taip ir sudėtinga“, – kalba „INVL Asset Managenet“ ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.

REKLAMA
REKLAMA

Ekonomistai prognozuoja, kad šiais metais atlyginimai didės dviženkliu skaičiumi. O prie to reikšmingai prisideda ir rekordus mušanti metinė infliacija, kuri balandžio mėnesį pasiekė aukščiausią lygį nuo 96 metų – kainos šiuo metu yra 16,6 procento didesnės nei buvo prieš metus.  Auganti infliacija įkandin didina ir darbuotojų derybines pozicijas.

„Atlyginimų augimas vidutinis bus dviženklis – apie 10 procentų sieks. Aišku, didžiąja dalimi didės atlyginimai mažesnes pajamas gaunantiems. Jeigu žiūrėti į rankas, tai dar prisidės ir NPD didinimas“, – komentuoja „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gyventojai vertina, kokio atlyginimų augimo reikėtų iš tiesų:

„10 procentų tai nelabai čia kam ir padėtų, nes infliacija yra didesnė. Jei būtų 30-40 procentų, tada pasijaustų.“

„Tai bent jau 20 procentų, galvoju apie tuos žmones, kuriems iš tikrųjų reikia.“

„Pasvajot – tai 50 procentų užtektų.“

„Tas 10 procentų – kažkam bus daug, o kažkam mažai.“

„Norai tai dideli aišku, kiek ten padidės – ir tai gerai. Vis tiek į kišenę.“

Jau nuo naujų metų rekordiškai padidėjo minimali mėnesio alga – apie 14 procentų ir „į rankas“ ji siekia 533 eurus. Auga ir bazinis pareiginės algos dydis, o tai kelia mažiausiai uždirbančių biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimus. Tad vidutiniškai algos kyla ne tik privačiame, bet ir biudžetiniame sektoriuje.

REKLAMA

„Valstybiniame sektoriuje darbo užmokestis auga lėčiau nei privačiame sektoriuje. Tai valstybės sektoriuje prognozuojame apie 8 procentų algų augimą, gal mažesnį. O privačiame – apie 9 procentus“, – teigia SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.

O dviženklio atlyginimų augimo šiemet išskirtinai gali tikėtis keli sektoriai, kurie sukuria itin aukštą pridėtinę vertę.

„Pramonės sektorius turėtų išlaikyti augimą. Informacinių technologijų paslaugų taip pat. Ir atlyginimai augs sparčiau nei produktyvumas“, – sako Ž. Mauricas.

„Gali atsirasti įmonių, kurios nesugebės susitvarkyti ir stebėsime padidėjusį bankrotų skaičių“, – tikina I. Genytė-Pikčienė.

REKLAMA

Lietuvos darbdavių konfederacijos vadovas Danas Arlauskas pripažįsta, kad jau dabar kai kurios įmonės susiduria su iššūkiais, tačiau nepaisant jų verslas yra pasiruošęs didinti algas darbuotojams kiek įstengs.

„Jeigu kalbėsime apie atlyginimų didinimą – taip, jisai bus dviženklis. Bet jeigu kalbėsime apie perkamąją galią, tai neišvengiamai prekių tiekimo sutrikimai, karo veiksmai – jie neskatina perkamosios galios didėjimo. Todėl tie infliaciniai procesai bus kompensuoti per algų didinimą“, – sako darbdavių konfederacijos prezidentas Danas Arlauskas.

Tiesa, pasak ekonomistų, darbdavių situacija išliks įtempta, mat be darbo sąnaudų ir spartaus atlyginimų augimo pučiasi ir žaliavų kainos, stringa tiekimo grandinės. Jau dabar per šalį ritasi atleidimų banga – „Lietuvos geležinkeliai“ atleidžia 2000 darbuotojų, Klaipėdos uoste veikianti bendrovė „Klasco“ – 76 darbuotojus – ir tai dar ne pabaiga.

Atsimenu kai prieš aštuonis metus pasakiau darbdaviui išvažiuoju į užsienį tai greitai pasisiūlė pakelti atlyginimą:))), bet sakau ne aš jau apsisprendziau jis sako jūs visi grysite nieko ten nerasite gero na rasiu nerasiu jau va aštuoni metai kai isvazeves ir tikrai neplanuoju gryzti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų