• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Darbas pamainomis ir asmeninis gyvenimas – įmanoma

Dirbate pamainomis? Vis tiek galite gerai išsimiegoti, trykšti energija, sveikai maitintis ir būti patenkinti gyvenimu.

Dirbate pamainomis? Vis tiek galite gerai išsimiegoti, trykšti energija, sveikai maitintis ir būti patenkinti gyvenimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Daug metų redagavau tekstus nacionaliniame dienraštyje, ieškojau gramatinių, faktinių klaidų ir netikslumų. Pamainos buvo nenuspėjamos: kartais dirbdavau nuo 10 ryto šeštadienį iki šeštos ryto sekmadienį“, – pasakoja Marija.

REKLAMA

Anot moters, ji mėgo savo darbą dėl daugelio priežasčių: dinamiškos aplinkos, stabilaus atlyginimo ir puikių kolegų, kurie visada buvo linksmai nusiteikę, net jei laikrodis rodydavo ketvirtą valandą ryto. Vis dėlto ilgos ir nenuspėjamos darbo valandos griovė šeimos planus ir neleido reguliariai išsimiegoti.

Ar dirbate neįprastu laiku?

Tyrimai rodo, kad vis daugiau žmonių pasaulyje ir Lietuvoje patiria tokių išbandymų. Pamaininių darbuotojų esama nuo vienos ketvirtosios iki vienos trečiosios visų dirbančiųjų. Juk ir sveikatos sritis, ir kitos bet kuriuo paros metu dirbančios skubios tarnybos, ir įvairiausios gamybos sektoriai, ir turizmo bei paslaugų įmonės – visi siūlo darbo vietas, neįtelpančias į įprastą darbo dieną nuo aštuonių iki penkių, pirmadienį–penktadienį.

REKLAMA
REKLAMA

Net ir tie, kurie turėtų dirbti įprastu grafiku, kartais pluša vakarais, savaitgaliais ir per atostogas.

Gera žinia: dirbti nestandartiniu laiku ir kokybiškai pasiilsėti – įmanoma. Ypač, jei išmoksite gerai planuoti laiką ir protingai žiūrėsite į tai, ką darote. Buvusi slaugė, šiandien – slaugos profesorė Albertos universitete Kanadoje Greta Cummings pabrėžia: „Privalu įsikalti į galvą, kad turite investuoti į save. Pas mane ateina 27 metų slaugė ir sako: „Jau dabar esu išsekusi, ką darysiu toliau?“ Atsakau: „Turite išmokti vesti save į priekį. Tai reiškia – rasti savo stiprybių, vertybių ir turėti gyvenimo viziją.“ Anot G. Cummings, reikia įžvelgti, kiek daug savęs galite duoti darbe, asmeniniame gyvenime ir kiek laiko jums reikia pasirūpinti savimi. Tai – kelionės pusiausvyros link pradžia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gerai maitintis ir būti tvirtam

Kanadiečių Bridget Glen (34) ir Jonathano Brittono (35) pora labai protingai žvelgia į asmeninio ir profesinio gyvenimų pusiausvyrą.

Bridget yra Jorko regioninės policijos viršininkė, o Jonathanas – specialios paskirties medicinos darbuotojas, gydantis ypatingomis aplinkybėmis sužeistus pacientus (skrydžiuose ar katastrofose gabenant į ligonines sraigtasparniais ir pan.). Jiedu dirba nepalankiausiomis sveikatai valandomis ir itin sudėtingus darbus. Vis dėlto laiką jie skirsto taip, kad visų pirma pasirūpintų savimi.

REKLAMA

Vienas jų esminių kasdienybės užsiėmimų – mankšta. Jonathanas kilnoja svorius, bėgioja, kopia į kalnus ir vedžioja šunį – o tai ne tik fizinis, bet ir psichikai naudingas užsiėmimas. „Draugystė su šuneliu – nuostabu.

Ji labai padeda atsigauti“, – sako vyras.

Bridget laisvalaikiu jodinėja. Netolimoje fermoje ji pati prižiūri žirgą, tad turi skirti laiko su juo pabendrauti. „Turėti žirgą ir šunį – nepakartojama. Jie priverčia mus būti aktyviems net žiemą“, – tvirtina moteris. Bridget taip pat kilnoja svorius, be to, žaidžia futbolą ir bėgioja.

REKLAMA

„Dirbant tokį darbą reikia būti fiziškai tvirtam, nes bet kurią akimirką gali susidurti su priešiškai nusiteikusiu žmogumi, kuris bus stipresnis ir tvirtesnis nei tu. Be to, kai tenka dirbti naktimis ir kovoti su natūraliu paros ritmu, tiesiog privaloma gerai pavalgyti ir nebūti aptežusiam“, – sako ji.

Paklausta, ar policininkai iš tiesų minta tik spurgomis, kebabais ir kava, moteris juokiasi: „Taip negalėčiau išgyventi. Į darbą pasiimu sočius pietus arba užsuku į maisto parduotuvę ir nusiperku maistingų salotų. Jei to nepadarau, taip pavargstu, kad smegenys visai nebeveikia.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasirūpinti savimi turi būti prioritetas.

Būtina rasti laiko fiziniams užsiėmimams ir valgyti kokybišką maistą.

Kaip pasidalyti krūvį?

Cindy Grainger, 46 metų priimamojo slaugė, sako, kad be vyro pagalbos ir supratimo jai būtų daug sunkiau.  Per

24 bendro gyvenimo metus jis niekada nesipriešino atlikti tų darbų, kurie dažniausiai priskiriami mamoms, o ne tėčiams. Kai jų vaikai pradėjo eiti į mokyklą, abu tėveliai išmoko pasidalyti užduotimis. „Kai negalėdavau nuvežti vaikų į būrelius, juos nuveždavo Garthas. Žinoma, mums labai padėjo tai, kad jo darbas buvo įprasto režimo. Kai mūsų vaikai sirgdavo, jis pasiimdavo laisvų dienų. Jam tai buvo paprasčiau. Galėdavo padirbėti vakarais, jei prireikdavo. O aš turėdavau susitvarkyti su nuolatiniu pacientų srautu“, – neslepia moteris.

REKLAMA

Nenutolkite nuo šeimos ir draugų.

Paprašykite sutuoktinio paramos ir, kai reikia, ieškokite kompromisų.

Dairantis pagalbos

Cindy tvirtina, kad dirbant pamainomis labai svarbu turėti supratingus kolegas. „Kad ir kur dirbčiau, visuomet susidurdavau su požiūriu, kad mes visi – komanda. Slaugės stengiasi padėti viena kitai, ypač naktinėmis pamainomis. Būtent tuo metu čia mažiau žmonių ir triukšmo. Viena vertus, mažiau streso, tačiau organizmas sunkiai susidoroja su darbu, kai turėtų miegoti.“ Ji priduria, kad apsipirkinėti ir tvarkyti įvairius reikalus dieną daug paprasčiau, nes dauguma žmonių dirba, niekur nėra spūsčių ir eilių.

REKLAMA

Moteriai dėl darbo teko praleisti ir svarbių įvykių, pavyzdžiui, daugybę tėvų susirinkimų mokykloje. Bet ji išmoko dėl to nesigraužti. „Jei negaliu aš, nueis vyras. Jei negalime nei vienas, susitariame su mokytoju susitikti kitu laiku asmeniškai“, – pasakoja ji.

Cindy prisiminė vieną draugę, taip pat dirbančią pamainomis ir labai nerimaujančią, kad negali eiti į žygius ir ekskursijas su vaikais, kaip kitos mamos. „Liepiau jai nesijaudinti. Kai vaikai paaugs, jie vis tiek to neatsimins. Juk šilumą ir meilę galima parodyti ir daugybe kitų būdų“, – sako moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galiausiai juk net darbas pamainomis yra tam tikra rutina. „Galbūt žmonės kelias dienas nemato savo vaikų, nekalbant apie tai, kad neapkamšo jų prieš miegą, bet tada turi tris ar keturias laisvas dienas, per kurias kartu ruošia pamokas, eina pasivaikščioti, leidžia laiką kartu. Tikrai galima rasti teigiamų pusių“, – įsitikinusi slaugė.

REKLAMA

Paprašykite aplinkinių šiek tiek prisitaikyti, pavyzdžiui, paskirti susitikimus ar vizitus neįprastomis valandomis.

Nebijokite pasikliauti kolegomis. Juk jie geriausiai žino, ką jūs patiriate.

Artimųjų desantas

Artimieji – svarbi mūsų gyvenimo dalis. Jei dirbate toliau nuo namų ir dažnai išvykstate kelioms dienoms, vertėtų kasdien jiems paskambinti. O kai turite virtinę laisvų dienų, aplankykite tėvus, seseris, brolius.

REKLAMA

Johnatanas artimai draugauja su savo būriu. „Žmonės apie gaisrininkų komandą dažniausiai kalba kaip apie šeimą. Skrydžių slaugos darbuotojai – taip pat šeima. Turime būti artimi. Turime pasitikėti savo partneriais ir kolegomis. Bendradarbiai – tie žmonės, į kuriuos kreipiuosi, kai man sunku“, – sako medikas. Vyras neslepia, kad kartu dirbantys žmonės puikiai nutuokia apie patiriamą stresą. „Be to, labai svarbu, kad mes su Bridget suprantame vienas kitą. Jeigu ji dirba naktimis, o aš dienomis, nė vienam mūsų nekyla problemų. Leidžiu jai miegoti ir viskuo pasirūpinu. Juk visada žinau, kad ji padarytų tą patį“, – sako vyras.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip rasti pusiausvyrą?

Pabudę, suvalgykite rimtą patiekalą. „Pamaininių darbuotojų organizmas išsiderina ir jie nebežino, kada yra alkani, arba kada derėtų nustoti valgyti“, – sako mitybos specialistė Rosie Schwartz. Pasiimkite sveiko, namie ruošto maisto į darbą ir planuokite maisto ruošą į priekį. Juk likučiai nuo šeimos pietų gali būti puiki vakarienė.

Sportuokite. Net jei jaučiatės visai leisgyvis, keturis–penkis kartus per savaitę pasivaikščiokite greitu tempu. Tai padės jums pasijusti geriau, net jei trūksta miego.

Prisiverskite išsimiegoti. „Miegas dieną prieštarauja natūraliems organizmo ritmams. Tad reikia kaip įmanoma sumažinti aplinkos trikdžius – išjungti telefoną, užsitraukti storas užuolaidas, naudoti ausų kištukus“, – patirtimi dalijasi Jonathanas.

Praleiskite laiko su augintiniais. Vedžiokite, prauskite šunį, bendraukite, žaiskite su augintiniu. Tai padeda atsipalaiduoti smegenims, suteikia geros nuotaikos ir teigiamos energijos.

Protingai išsirinkite vadovą. Slaugos profesorė Greta Cummings teigia, kad geriausi vadovai darbe pamainomis tie, kurie empatiški, stengiasi suprasti, ką jaučiate, jiems įdomios jūsų problemos, o darbuotojai jų akimis – svarbiausias organizacijos išteklius. Sveikatai tai daug geriau nei „komanduok ir kontroliuok“ tipo bosas.

REKLAMA

Mėgaukitės teikiamais pranašumais. Darbas netradicinėmis valandomis turi savų privalumų. Galite užsiimti daugeliu dalykų, kai kiti sėdi darbe.

„Kurį laiką dirbau biure nuo aštuonių iki penkių, kaip ir visi kiti – nuolat niekam neturėdavau laiko“, – pastebi Johnatanas. O geriausia, jo akimis, kad žmonos ir jo darbo grafikams sutapus, jie galėdavo keturias dienas praleisti kartu ir veikti ką tik nori. „Tai tarsi trumputės atostogos. Paprastomis dienomis galėjome užsiimti tuo, dėl ko dauguma turi sulaukti savaitgalių. Galėdavome važiuoti į kaimą, eiti į parodas, kiną, daryti ką tik norime.

Tai – puiku“, – džiaugiasi vyras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų