REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiaurės Korėjos diktatorius Kim Džong Unas gali pasinaudoti Ukrainos krize, rašo foreignaffairs.com. Visam pasauliui sutelkus dėmesį į Ukrainą, ateinančios savaitės ir mėnesiai suteiks puikią galimybę nesąžiningoms valstybėms sukelti nemalonumus žinant, kad JAV ir kitos valstybės bus išsiblaškę. Lyderė tarp šių galimų oportunisčių yra Šiaurės Korėja, kuri gali pažadinti miegančią 2022 metų krizę.

Šiaurės Korėjos diktatorius Kim Džong Unas gali pasinaudoti Ukrainos krize, rašo foreignaffairs.com. Visam pasauliui sutelkus dėmesį į Ukrainą, ateinančios savaitės ir mėnesiai suteiks puikią galimybę nesąžiningoms valstybėms sukelti nemalonumus žinant, kad JAV ir kitos valstybės bus išsiblaškę. Lyderė tarp šių galimų oportunisčių yra Šiaurės Korėja, kuri gali pažadinti miegančią 2022 metų krizę.

REKLAMA

Bideno administracija turi būti pasiruošusi sukilimui Korėjos pusiasalyje, nors Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas lieja kraują Ukrainoje ir grasina atominiu karu.

Rusijos invazija į Ukrainą tik padvigubins Šiaurės Korėjos lyderio Kim Džong Uno ryžtą plėsti savo branduolinį arsenalą. Kim žino, kad per 1994 m. Budapešto memorandumą Ukraina atsisakė iš Sovietų Sąjungos paveldėtų branduolinių ginklų, ir neabejoja, kad jei Ukraina vis dar būtų branduolinė valstybė, Rusija nebūtų išdrįsusi pulti.

Ukrainos patirtis tik sustiprina pamokas, kurias sunkiai išmoko jo kolegos diktatoriai Irake ir Libijoje: šalys, atsisakančios branduolinių ginklų programų, tampa pažeidžiamos, o jų lyderiai susiduria su rimta rizika būti nuversti ir nužudyti.

REKLAMA
REKLAMA

Visu greičiu pirmyn

Yra daug priežasčių nerimauti, kad ateinančiais metais Šiaurės Korėja vykdys raketų bandymus, branduolinius testus ar kitas provokacijas. Pirma, Pchenjano režimas jau kurį laiką grasinimais sveikina veiklą pradedančius Pietų Korėjos prezidentus. Šį mėnesį Pietų Korėjos prezidento rinkimus laimėjęs konservatorių kandidatas Yoonas Suk-yeolis jau pareiškė, kad vykdys griežtesnę politiką Šiaurės Korėjos atžvilgiu.

REKLAMA

Kai paskutinį kartą Pietų Korėjoje buvo išrinkta konservatyvi prezidentė – Park Geun-hye – Kim atliko trečiąjį Šiaurės Korėjos branduolinį bandymą likus vos kelioms savaitėms iki jos inauguracijos 2013 metų vasarį. Progresyvūs prezidentai, vargu, ar gavo leidimą: 2017 metais per pirmuosius keturis Moon Jae-ino prezidentavimo mėnesius Šiaurės Korėja atliko šeštąjį branduolinio ginklo bandymą (vandenilio bombos) ir du tarpžemyninius balistinių raketų bandymus (trečiasis ICBM, galintis pasiekti taikinius visose Jungtinėse Valstijose, bandytas vėliau šiais metais).

REKLAMA
REKLAMA

Šie metai taip pat turi simbolinę svarbą Šiaurės Korėjoje: minimas pirmasis Kim valdymo dešimtmetis, 80-osios jo tėvo Kim Jong Ilo gimimo metinės ir 110-osios jo senelio Kim Il Sungo gimimo metinės. Pastarosios metinės, vyksiančios balandžio 15-ąją, gali paskatinti surengti didelį ginklų bandymą Šiaurės Korėjoje. Labai tikėtina, netgi įmanoma, kad Šiaurės Korėja ruošiasi išbandyti ICBM arba paleisti karinį palydovą, naudojantį tą pačią raketų technologiją, kurią draudžia JT Saugumo Tarybos rezoliucijos.

Dar prieš pastarąją krizę Šiaurės Korėjos branduolinė programa jau buvo perpildyta. Nuo atėjimo į valdžią Kim atliko keturis branduolinius bandymus ir daugiau kaip 130 raketų bandymų. Skaičiuojama, kad Pchenjanas turi iki 60 branduolinių kovinių galvučių ir gamina pakankamai skiliųjų medžiagų, kad per metus būtų galima pagaminti tuzinus naujų bombų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kim dabar ruošiasi dėti kelias kovines galvutes ant vieno ICBM. Šis pajėgumas, naudojantis vadinamąja daugkartine nepriklausoma reaktyvine transporto priemone, greičiausiai sustabdytų ribotą JAV priešraketinę gynybą ir sustiprintų Šiaurės Korėjos gebėjimą smogti JAV žemyninei daliai branduolinėmis raketomis, todėl Šiaurės Korėja taptų viena iš trijų pasaulio šalių, galinčių tai padaryti kartu su Kinija ir Rusija.

Per pastaruosius šešis mėnesius Šiaurės Korėja išbandė naują iš povandeninio laivo paleidžiamą balistinę raketą, prie traukinio primontuotą balistinę raketą, naują zenitinių gynybos raketų sistemą, tolimojo nuotolio strateginę kruizinę raketą ir kelias hipergarsines raketas. Visai neseniai, kovo pradžioje, Šiaurės Korėja išbandė ICBM komponentus, tarp jų ir tuos, kurie leistų paleisti kelias kovines galvutes iš raketų, kurios yra dar didesnės už 2017 metais išbandytas ICBM.

REKLAMA

Šiaurės Korėja turi toliau išbandyti ir modernizuoti savo arsenalą, kad pasiektų savo strateginį tikslą: užtikrinti tarptautinį pripažinimą kaip branduolinio ginklo galiūnę ir kartu stiprinti įtaką būsimai diplomatijai su JAV. Pakistanas šiuo atžvilgiu yra Šiaurės Korėjos modelis: po pirmojo Pakistano branduolinio bandymo 1998 metais Islamabadas susidūrė su JAV ir JT sankcijomis, tačiau jos netrukus buvo sušvelnintos, o po 9/11 JAV gausiai padėjo Pakistanui.

Galiausiai geopolitinė aplinka yra ypač palanki Šiaurės Korėjos raketų bandymams. Rusija nesutaria su Vakarais dėl invazijos į Ukrainą. Kinijos prezidentas Xi Jinpingas pernelyg susirūpinęs dėl ekonominės ir politinės krizės Rusijos kare – Xi patiria didelį tiek Vašingtono, tiek Maskvos spaudimą pasirinkti pusę – kad šiuo metu susirūpintų Šiaurės Korėja. Šiomis aplinkybėmis nei Maskva, nei Pekinas JT Saugumo Taryboje greičiausiai nesutiks dėl papildomų sankcijų Šiaurės Korėjai. Tiesą sakant, abi šalys jau sušvelnino sankcijų Šiaurės Korėjai vykdymą. Tai praktiškai kvietimas Šiaurės Korėjai vykdyti naujas provokacijas.

REKLAMA

Ir toliau tas pats?

Problema ta, kad jei šiemet Šiaurės Korėja padidins savo grėsmės lygį atlikdama didelius ginklų bandymus, JAV vyriausybė neturi daug būdų sureaguoti. Šiaurės Korėjos branduolinė programa persekiojo penkis JAV prezidentus ir nepaisant to, kad Vašingtonas taiko visus įmanomus metodus nuo šaukimo į teismą iki grasinimų jėga, branduolinės galios panaikinimo tikslas išlieka sunkiai pasiekiamas.

Tai gali paaiškinti, kodėl po daugiau nei metų darbo JAV prezidentas Joe Bidenas neatskleidė jokių reikšmingų naujų iniciatyvų dėl Šiaurės Korėjos. Administracijos nurodyta „kalibruoto, praktiško požiūrio“ politika yra tarp prezidento Baracko Obamos „strateginės kantrybės“ ir prezidento Donaldo Trumpo „didžiųjų derybų“, prilygstančių status quo pripažinimui. Tiesą sakant, J. Bideno administracija aiškiai pasakė, kad Jungtinės Valstijos yra pasirengusios kalbėtis su Šiaurės Korėjos gyventojais be jokių išankstinių sąlygų, tačiau Pchenjanas nerodė didelio susidomėjimo tolesniu dialogu su Vašingtonu po trijų Trump-Kim viršūnių susitikimų nesėkmės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Vienintelis realus variantas Bidenui yra išlaikyti įsipareigojimą panaikinti Šiaurės Korėjos branduolinę galią kaip ilgalaikį tikslą, o trumpuoju ir vidutiniu laikotarpiu vykdyti praktiškesnę sankcijų, atgrasymo ir suvaržymo politiką, siekiant sumažinti grėsmę. Tai nėra nauja politika, tačiau JAV ir jos sąjungininkės turi siekti jas įgyvendinti nuosekliau, patikimiau ir koordinuočiau nei anksčiau.

Sankcijos yra viena iš priemonių, kuri gali praversti. Sankcijos, kurias George' o W. Busho administracija 2005 metais įvedė Makao „Banco Delta Asia“, kai Šiaurės Korėja laikė dalį savo grynųjų pinigų, buvo vienas iš nedaugelio žingsnių, kurių ėmėsi Vašingtonas, tikrai patraukęs Pchenjano dėmesį. Tačiau tik po dvejų metų JAV sutiko išleisti 25 mln. JAV dolerių įšaldytų lėšų šešių šalių deryboms paskatinti, o sankcijos buvo oficialiai atšauktos 2020 metais.

REKLAMA

Šiaurės Korėja taip pat pastebėjo, kai Trumpas leido JAV iždo departamentui blokuoti iš JAV finansų sistemos bet kokį individualų ar užsienio verslą, kuris palengvina prekybą su Pchenjanu. J. Bideno administracija turėtų išplėsti tokias antrines sankcijas finansų įstaigoms, kurios padeda Kim režimui, taip pat ir Kinijai. Administracija turi galimybių toliau kovoti su Šiaurės Korėjos finansiniais tinklais pagal 2019 metų Otto Warmbier įstatymą (pavadintas Šiaurės Korėjos nužudyto, bet prieš pat mirtį namo išsiųsto amerikiečio studento vardu).

Įstatymas suteikia prezidentui įgaliojimus sankcionuoti finansines institucijas, kurios padeda Šiaurės Korėjai išvengti JT sankcijų. Jungtinės Valstijos turi pasiųsti paprastą, tiesioginį pranešimą užsienio finansų įmonėms, ypač Kinijos įmonėms: jie gali verslo atžvilgiu bendrauti su Šiaurės Korėja arba gali verslu užsiimti su JAV, bet negali turėti reikalų su abiem. Modelis turėtų būti griežtos sankcijos, kurias Jungtinės Valstijos Iranui įvedė prieš sudarydamos susitarimą dėl Teherano branduolinės veiklos 2015 metais.

REKLAMA

Sankcijos turėtų būti sušvelnintos tik tuo atveju, jei Šiaurės Korėja imsis patikrinamų ir negrįžtamų žingsnių branduolinės jėgos pašalinimo link. Tokios priemonės gali būti derinamos su karinio bendradarbiavimo su sąjungininkais stiprinimu siekiant sutrukdyti neteisėtai Šiaurės Korėjos prekybai ir ginklų platinimui, raketinės gynybos išplėtimu Korėjos pusiasalyje ir karinių pajėgumų stiprinimu atgrasant Šiaurės Korėją.

Seulas ir Vašingtonas vėl kartu

Anksčiau Jungtinės Valstijos ir Pietų Korėja kartas nuo karto laikėsi griežtos linijos, o kartais ir švelnesnio požiūrio į Šiaurės Korėją, ir ne visada sutarė, kaip elgtis. Pavyzdžiui, pagal vadinamąją Saulės politiką Pietų Korėja 1998 – 2008 m. teikė ekonominę pagalbą Šiaurės Korėjai. Pirmosios prezidento George' o W.Busho kadencijos metu Jungtinės Valstijos vykdė griežtesnę politiką prieš Šiaurės Korėją, kurią Bušas įtraukė į jo „blogio ašį“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastaruoju metu, nepaisant to, kad po Trumpo-Kim viršūnių susitikimų nebuvo padaryta branduolinės jėgos pašalinimo pažanga, Pietų Korėjos prezidento Moono Jae'ino administracija bandė bendradarbiauti su Šiaurės Korėja sušvelnindama sankcijas ir reikalaudama formaliai nutraukti Korėjos karą; savo ruožtu J. Bideno administracija manė, kad tokie žingsniai yra skuboti.

Šių metų kovą Pietų Korėjos prezidentu išrinktas Yoonas Suk-yeol tikriausiai bus artimesnis Bidenui nei Moonas. Yoonas pritaria didelio masto bendrų JAV ir Pietų Korėjos karinių pratybų, kurios buvo atšauktos praėjus metams po Trumpo viršūnių susitikimo su Kim, atkūrimui. Jei Šiaurės Korėja atliktų IBCM arba branduolinį bandymą, Bidenas ir Yoonas veikiausiai būtų vieningi agresyviau įgyvendindami sankcijas.

REKLAMA

 

Yoonas taip pat išreiškė paramą papildomų JAV priešraketinės gynybos baterijų, vadinamų „Terminal High Altitude Area Defense“, arba THAAD, skirtų apsiginti nuo Šiaurės Korėjos raketų, dislokavimui. Galiausiai Bidenas ir Yoonas sutaria dėl būtinybės Seului taisyti santykius su Tokiju, kad būtų sustiprintas JAV, Japonijos bei Pietų Korėjos trišalis koordinavimas. Yoono ir Bideno partnerystė turėtų sudaryti sąlygas taikyti griežtesnį sankcijų metodą, tuo pačiu paliekant galimybę dialogui, jei Kim tai domintų.

Nors Vakarai turėtų išlikti ryžtingi Šiaurės Korėjos provokacijų akivaizdoje, Seulas ir Vašingtonas neturėtų bijoti kalbėtis su Pchenjanu. Jei Šiaurės Korėja nuspręs grįžti prie derybų, JAV turėtų pabandyti išsiaiškinti, ar būtų įmanoma sudaryti laikinąjį susitarimą, kuris patikrinamu būdu įšaldytų Šiaurės Korėjos branduolinę programą mainais į dalinę Jungtinių Valstijų sankcijų lengvatą. Tačiau susitarimas turėtų būti teisingesnis už Šiaurės Korėjos reikalavimą 2019 m. Hanojaus viršūnių susitikime panaikinti daugumą sankcijų mainais tik į dalinį branduolinės energetikos uždarymą.

REKLAMA

Laikinasis susitarimas gali būti nerealus, nes Kim režimas neįrodė, kad sutiktų su tokiais įkyriais tikrinimais, su kuriais 2015 metais sutiko Iranas. Tačiau dar mažiau realu įsivaizduoti, kad gali būti pasiektas didžiulis susitarimas, kuris baigtųsi visišku Šiaurės Korėjos branduolinės jėgos pašalinimu. Jei nieko nepavyks, noras dalyvauti tokiose ribotose derybose leis Vašingtonui laimėti naratyvo mūšį, parodant pasauliui, kad jis tikrai suinteresuotas taika ir kad Pchenjane galima rasti pagrindines susitarimo kliūtis.

Nesunku argumentuoti, kad tokie žingsniai būtų panašesni. Tačiau yra rimta priežastis, kodėl JAV ir Pietų Korėja kartas nuo karto grįžta prie šios veiksmų krypties: tai mažiausiai bloga alternatyva. Šios strategijos modelis yra Šaltasis karas, kai JAV kantriai siekė suvaldyti ir atsigrasyti nuo sovietų grėsmės, kol po daugiau nei pusės amžiaus Sovietų Sąjunga taikiai subyrėjo. Nuskurdintas ir neteisėtas Šiaurės Korėjos režimas taip pat galiausiai turės transformuotis arba žlugti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų