REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinėje Karalystėje pradedama prekyba oficialiai patvirtintais, namų sąlygomis atliekamo žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) testavimo rinkiniais (angl. HIV home test kits), kuriuos panaudojus žmogus per 15 minučių gali sužinoti, ar yra užsikrėtęs ŽIV virusu. Savarankiško ŽIV testavimo rinkiniai jau parduodami Anglijoje, Škotijoje ir Velse.

REKLAMA
REKLAMA

ŽIV sukelia AIDS – įgytą imunodeficito sindromą, pasireiškiantį įvairiomis infekcijomis, navikais ir kitomis ligomis. ŽIV patekęs į žmogaus organizmą naikina baltuosius kraujo kūnelius (T-limfocitus), imuninėje sistemoje kontroliuojančius infekcijas. ŽIV infekcijai progresuojant imuninė sistema palaipsniui silpsta ir organizmas tampa nepajėgus apsiginti nuo infekcijų ar ligų.

REKLAMA

ŽIV priklauso retrovirusų grupei, vadinamai lentivirusais (lot. lenti – „lėtas“), nes jie vystosi lėtai. Paprastai prabėga ne vieneri metai, kol pasireiškia ŽIV infekcijos simptomai. Infekcijos šaltinis – ŽIV užsikrėtęs žmogus. Didžiausia ŽIV koncentracija randama kraujyje, makšties išskyrose, spermoje, motinos piene.

ŽIV užsikrečiama tiesiogiai į kraują, per gleivines ar pažeistą odą patekus ŽIV užkrėstų organizmo skysčių. Seilėse, šlapime, ašarose, prakaite ŽIV koncentracija yra nedidelė, todėl nekelia užsikrėtimo pavojaus. Virusui imlūs visi žmonės. Specifinės imunoprofilaktikos priemonių nėra – vakcina dar tik kuriama. ŽIV gali plisti per lytinius santykius, per kraują, nėštumo, gimdymo metu arba maitinant krūtimi. ŽIV neužsikrečiama naudojantis tuo pačiu tualetu, baseinu, indais ar per vabzdžių (pvz., uodų, erkių) įkandimus. ŽIV neperduodamas per kasdienius kontaktus, pvz., rankos paspaudimą sveikinantis ar apsikabinant.

REKLAMA
REKLAMA

Naujasis ŽIV savarankiško testavimo rinkinys veikia panašiai kaip nėštumo testas – testavimo metu ištiriami žmogaus kraujo laše esantys antikūniai. Skirtingai nuo kitų ŽIV testavimo rinkinių, savarankiško testavimo rezultatų nebereikia siųsti į specialias laboratorijas, tačiau sveikatos apsaugos specialistai įspėja, kad bet kokie ŽIV savarankiško testavimo teigiami rezultatai (patvirtinantys, kad žmogus yra užsikrėtęs ŽIV) dar kartą turi būti patikrinti medicininėse laboratorijose arba klinikose. Taip pat savarankiško ŽIV testavimo rinkiniai gali nenustatyti ŽIV, jei nuo užsikrėtimo šiuo virusu praėjo mažiau nei trys mėnesiai. Manoma, kad Jungtinėje Karalystėje yra mažiausiai 26 000 asmenys, turintys nediagnozuotą ŽIV virusą.

Anglija.today  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų