REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

 Dėl impulsyviai priimto sprendimo pirkti dažnai ištuštėja kišenės ir graužia sąžinė. Pasekmės būna dar sunkesnės, jei neapsvarsčius visų „už“ ir „prieš“ įsigyjamas šuo, ypač jei ketinama ne laikyti jį pririštą prie būdos, o įsileisti į namus. Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė ir projekto noriušuns.lt iniciatorė Brigita Kymantaitė pataria, apie ką reikėtų pagalvoti prieš įsigyjant keturkojį draugą.

 Dėl impulsyviai priimto sprendimo pirkti dažnai ištuštėja kišenės ir graužia sąžinė. Pasekmės būna dar sunkesnės, jei neapsvarsčius visų „už“ ir „prieš“ įsigyjamas šuo, ypač jei ketinama ne laikyti jį pririštą prie būdos, o įsileisti į namus. Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė ir projekto noriušuns.lt iniciatorė Brigita Kymantaitė pataria, apie ką reikėtų pagalvoti prieš įsigyjant keturkojį draugą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1. Iš tiesų norite šuns ar jums tiesiog patiktų jį turėti?

Žmonės labai dažnai pamiršta savęs to paklausti. Tik kai gyvūnas apsigyvena namie tampa akivaizdu, kad augintinis įsigytas vien todėl, kad jo labai prašė vaikai. Nepamirškite, kad gyvūnas gyvens apie 10, 15, gal net 20 metų ir visą tą laiką jūs privalėsite juo rūpintis.

REKLAMA

2. Ar turite laiko augintiniui?

Šunys mėgsta draugiją, todėl negali būti ignoruojami tik todėl, kad esate užimtas ar pavargęs. Jiems reikia maisto, vandens, fizinio ir protinio krūvio bei draugijos kiekvieną dieną visus metus. Daug gyvūnų atsiduria globos namuose tik todėl, kad jų šeimininkai nė neįsivaizdavo, kiek augintiniams reikės skirti laiko. Dėl augintinio neretai tenka keisti atostogų, kelionių ar kitus ilgai kurtus planus.

REKLAMA
REKLAMA

Gerai pagalvokite, ar dėl jūsų užimtumo augintinis netaps našta jums ir jūsų šeimai. Supraskite, kad šuniui nesvarbu, jog šiandien savaitgalis, atostogos, lauke blogas oras, o jūs turite temperatūros – vaikščioti ir bendrauti su juo reikės taip pat, kaip ir kiekvieną dieną.

3. Kokio šuns norite?

Gerai apgalvokite, ar norite suaugusio, ramesnio šuns ar jauniklio, kuris bus judrus, žaismingas, sukels netvarką, reikalaus itin daug dėmesio ir jį reikės auklėti. Be to, nepamirškite, kad ilgainiui pūkuotas, meiliai atrodantis mažylis užaugs ir taps ne taip meiliai atrodančiu suaugusiu šunimi. Taip pat svarbu pasirinkti šunį, kurio charakteris, temperamentas ir fizinės savybės derės prie jūsų gyvenimo būdo. Atsakingas veisėjas ar prieglaudos darbuotojas padės jums pasirinkti šunį, atitinkantį jūsų gyvenimo būdą ir kitas aplinkybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Ar turėsite lėšų tinkamai prižiūrėti augintinį?

Šuns laikymas yra gana brangus malonumas. Net jei šuo jums nekainavo arba sumokėjote už jį tik simbolinę sumą, šuns priežiūrai nuo šiol teks skirti dalį jūsų šeimos biudžeto. Gyvūno registracijos mokestis savivaldybėje, kasmetiniai skiepai, profilaktinės priemonės nuo parazitų, ėdalas, žaislai, nenumatytos ligos, dresūros užsiėmimai labai greitai ima ploninti piniginę kiekvieną mėnesį visus metus.

5. Ar esate pasirengęs spręsti problemas, kurias gali sukelti jūsų augintinis?

Jis gali sugadinti jūsų baldus, sugraužti jūsų mėgstamus batus, išrausti gėles ir pridaryti daugybę kitų eibių. Šuo prineš į namus purvo, šėrimosi sezonu jo plaukų ant savo drabužių rasite ne tik jūs, bet ir jūsų svečiai, žiūrėdamas pro langą šuo nosimi jį neišvengiamai nuteplios, be to, daugelis šunų, net ir puikiai prižiūrimų ir reguliariai maudomų, skleidžia specifinį kvapą.

REKLAMA

6. Ar galite laikyti augintinį ten, kur gyvenate?

Jei nuomojatės gyvenamąjį plotą, gali būti, kad savininkai neleis laikyti gyvūno. Beje, prieš įsigydami augintinį pasidomėkite savivaldybės, kurioje gyvenate, gyvūnų laikymo taisyklėmis, kad įsitikintumėte, jog galėsite jų laikytis.

7. Ar dabar tinkamas metas įsigyti augintinį?

Jei turite mažų vaikų, galbūt verčiau palaukti keletą metų, kol jie paaugs – vaikus reikia mokyti su šunimi elgtis atsakingai, o tai jie gali suprasti tik ūgtelėję. Nemažai gyvūnų į globos namus patenka, kai šeima susilaukia naujagimio ir nebelieka laiko vedžioti augintinį, ima erzinti gyvūnų plaukai ant grindų arba paaiškėja, kad vaikas alergiškas augintiniui.

REKLAMA

8. Ar jūsų gyvenamoji aplinka tinkama šuniui?

Tai lemia toli gražu ne vien šuns dydis, pavyzdžiui, kai kurie maži šuneliai gali būti labai aktyvūs, loti išgirdę mažiausią triukšmą, jiems taip pat reikia daug judėti, kad išsikrautų. O kai kurie dideli šunys gali gulėti ilgas valandas ir ramiai leisti laiką ant sofos. Prieš įsigydami šunį apie jį ir jo veislę sužinokite kuo daugiau, kad įsitikintumėte, ar šis gyvūnas tikrai tinka jūsų gyvenimo aplinkybėms ir būdui.

9. Ar žinote, kas pasirūpins augintiniu, kai būsite išvykęs?

Jums reikės gero, patikimo draugo, kaimyno arba nemažai pinigų, kad galėtumėte palikti augintinį šunų viešbutyje. Jei augintinį galėsite vežtis kartu, pasidomėkite, kokios yra gyvūnų transportavimo sąlygos, gyvūnų įvežimo į tam tikrą šalį taisyklės ir apgyvendinimo su jais sąlygos. Be to, kelionė su augintiniu padidins išlaidas.

10. Ar esate pasiruošę augintiniu rūpintis iki paskutinio jo atodūsio?

Įsigiję augintinį įsipareigojate juo rūpintis iki pat jo gyvenimo pabaigos. Gyvūnas nėra daiktas, kuriam atsibodus galima tiesiog jo atsisakyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų