Šiluma (nuotr. SCANPIX)

Šiluma (nuotr. SCANPIX)

Dauguma politikų teigia nepritarsiantys šilumos PVM panaikinimui

Vyriausybei siūlant atsisakyti lengvatinio 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) šildymui, dauguma BNS apklaustų Seimo narių teigia tam nepritariantys. Jie reikalauja išlaikyti lengvatą, kol įsibėgės daugiabučių renovacija ar didmiesčiuose bus pradėtas kūrenti biokuras ir šiluma atpigs.

Tik nedaugelis Seimo narių teigia, jog lengvata iškraipo rinką, nes ja naudojasi ne visi gyventojai, o tik prisijungę prie centrinio šildymo sistemos.

Opozicijai priklausantys liberalsąjūdiečiai teigia, kad lengvatos panaikinimas reiškia komunalinių mokesčių didinimą - jie įregistravo pataisą, kuria siūlo 9 proc. PVM galiojimą pratęsti dar 1 metams. Frakcijos seniūno Eligijaus Masiulio teigimu, padidinus PVM, dar labiau išaugs gyventojų skolos šilumininkams.

REKLAMA

„Labiausiai nukentės tie žmonės, kurie gyvena nuo atlyginimo iki atlyginimo“, - teigė jis.

E.Masiulio teigimu, vietoj diskusijos apie PVM didinimą, reikia ieškoti būdų, kaip didinti žmonių pajamas: „Jeigu naikiname lengvatas, turi būti sprendimai, kurie padidintų žmonių pajamas arba būtų sumažinami kiti mokesčiai“.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nario Povilo Gylio teigimu, valstybė nesugebės tinkamai paskirstyti kompensacijų tiems, kurie neišgalės mokėti už pabrangusį šildymą.

„Linkęs palikti tai, kas yra. Jeigu valdžia mokėtų protingai tas kompensacijas išsiskirstyti... Tai sudėtingiau negu taikyti atskirą tarifą šilumai. Kai nustatysime 21 proc. tarifą, žmonės pradės teikti duomenis, kad jie vargšai, tarp tokių bus ir turtingų žmonių. Nelabai tikiu, kad valstybė šiandien turi pakankamai intelektualinio ir administracinio kapitalo, kad iš tos padėties išeitų galantiškai“, - BNS teigė P.Gylys.

E.Masiulis prognozuoja, kad įplaukos iš padidinto PVM šilumai bus išmokamos kaip kompensacijos, nes šildymui šeimos skiria didelę pajamų dalį: „Tie, kurie iki šiol gauna kompensacijas, jas ir toliau gaus, bet prie jų prisidės naujų gavėjų“.

Neseniai iš valdančiosios daugumos pasitraukusios Lietuvos lenkų rinkimų akcijos narė Rita Tamašuniene pasisako už PVM lengvatos išlaikymą, nes „pigesnis šildymas buvo valdžios prioritetas“.

REKLAMA

„Visi iki šiol darbai buvo nukreipti, kad sumažinti kainą už šildymą... Dabar, jai sumažėjus, mes panaikinsime lengvatą, tai bus tas pats, ką žmonės mokėjo anksčiau“, - teigė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narė, siūlanti diskusijas apie tai atidėti mažiausiai metams.

„Šie metai tikrai ne tie metai, kad naikinti PVM lengvatą“, - BNS teigė Seimo narė. Anot jos, lengvatos naikinimui dabar nepalankus metas, nes didės žmonių išlaidos dėl euro įvedimo: „Matome jau dabar kainų kilimą. Tai rėš per gyventojų kišenes“.

E.Masiulis siūlo per 2015 metus priimti esminius sprendimus, kurie leistų dar labiau sumažinti šilumos kainą: „Pagrindinis sprendimas yra konkurencijos įvedimas šilumos ūkyje, renovacija ir kompensacijų skyrimo tvarkos peržiūrėjimas.“

Tačiau jis neatmetį galimybės PVM didinti ne iš karto 11 punktu, o per kelerius metus po kelis punktus, kol pasieks standartinį 21 proc.

Seimo Ekonomikos komiteto narė socialdemokratė Birutė Vėsaitė sako, kad naikinti PVM lengvatą nuo sausio - per ankstyvas metas ir siūlo jos galiojimą atidėti dar vieneriems metams. Ji taip pat siūlo paskaičiuoti, ar geriau naikinti lengvatą ir surinkti daugiau pajamų ar iš biudžeto išmokėti didesnes pašalpas tiems, kurie nepajėgs apmokėti šildymo išlaidų.

REKLAMA

„Šiuo momentu esu prieš lengvatos šildymui panaikinimą - renovacija dar tik įsibėgėja, didžiuosiuose mistuose, kur gyvena daugiausia gyventojų, kurie šildosi centralizuotai. Prie biokuro, kas ženkliai turėtų atpiginti šilumą, bus perinama per 2015 metus, 2016 metų pradžioje“, - kalbėjo ji.

B.Vėsaitė abejoja, ar sprendimas duos naudos.

„Bus valstybės pinigų perdėliojimas iš vienos kišenės į kitą ir dar žmones nervinsime. Daug dirbančių žmonių gyvena arti skurdo ribos. Ypač tuose kiauruose daugiabučiuose, kur daugiausia gyvena pensininkai ir nuomojančios butus jaunos šeimos. Dirbančioms šeimoms yra pažeminimas dar prašyti ir įrodinėti, kad jiems reikia kompensacija ar socialinių išmokų“, - BNS kalbėjo Seimo narė.

Tuo tarpu Ekonomikos komiteto vadovas „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis pripažįsta, kad padidėjus PVM tarifui, išaugs žmonių išlaidos už šildymą, bet, anot jo, lengvatą reikia naikinti kuo greičiau, nes ji socialiai neteisinga. Pasak jo, lengvata galėtų būti taikoma, jeigu šilumos ūkį valdytų valstybė, o ne privatus verslas.

„Ta lengvata iškraipo diskriminacijos principus - vienam gerai, kitam blogai. Tu perki anglis ar malkas šildytis, PVM lengvata netaikoma, o jeigu gyveni daugiabutyje, lengvatinis kuras yra“, - teigė parlamentaras.

REKLAMA

R.Žemaitaitis sako, kad PVM lengvatą šildymui panaikinti nuo sausio nėra jokių kliūčių.

„Niekas netrukdo dabar rezervus (kuro - BNS) užsipildyti su 9 proc. PVM ir du mėnesius šildyti - sausį vasarį jie turi gyventojams teikti pigias dujas ir pigų šildymą, ir lieka tik kovas ir balandis“, - teigė R.Žemaitaitis.

Biudžeto ir finansų komiteto narys Rytas Kupčinskas teigė skeptiškai vertinantis idėją naikinti lengvatą, tačiau motyvų nekomentavo, o Ekonomikos komiteto narys Dainius Kreivys nesutiko išsakyti savo nuomonės: „Šis klausimas yra jautrus ir reikia vieningos frakcijos nuomonės“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.  

pensininkė
2014-10-03 18:27:16
Reikia sąžinės turėti iš karto daugiau nei dvigubai didinti PVM. Pensininkai ir dirbantieji už minimumą tikrai nepaneš tokios naštos. Siūlančiųjų naikinti lengvatą neracionalus mąstymas verčia galvoti, jog jiems visai nerūpi kaip palengvinti tą naštą, jie paprasčiausiai pastumdo - tam duoti, iš to atimti. Manau, jog rinkėjai tokį negarbingą poelgį įvertins. Aš tai tikrai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ponai 2014-10-04 13:16:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nesupratote jumoro. Prie ko čia skurdžiai, turtingi, bomžai ar dar kas nors. Eina socdemų pataikavimas koncervams. Negi jūs spangi, kaip jie palaikė koncervų delegatę į prezidentus, pats Kubilius jau ne tik nekelia balso prieš, bet aiškina, kad valdžia vykdo jų programą. Socdemai siekia tos " vaivorykštinės koalicijos" iš dviejų spalvų, kurią siūlo koncervai. Jų veiksmai, kaip dabar madinga, labai "skaidrūs"- jau nuleido lenkus į tuliką, negina Vyckos nuo susidorojimo, sabotuoja Pakso teisių atkūrimą. Dabar liko tik laukti kas ką nuleis- ar darbiečiai su tvarkiečiais, ar socdemai.   ATSAKYTI
jonas 2014-10-04 12:21:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nu tikrai nigalima mažinti PVM pats su pajamų mokesčiu-visiems turi būti vienodai, tai nuostabus komunistinis palikimas, tam ir reikalingas Seimas, kad žiūrėtų lygybės .Pirmyn/   ATSAKYTI
Nepopuliari 2014-10-04 08:28:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mano nuomone, reikia visiems kompensacijų gavėjams panaikinti tas kompensacijas, tuomet gerai patikrinti kodėl jie gauna teisėtas ar neteisėtas kompensacijas. Dauguma žmonių, turinčių didžiausius butų plotus, aišku, išregistravę iš jų savo vaikus, verkia, kad negali susimokėti už šildymą. Tuomet sakykit, kai praeityje tie žmonės gavo didžiausius butus, tai jie gavo dėl vaikų ar papildomai gudriai prisirašę krūvą giminaičių, kodėl dabar jiems privalo kiti kompensuoti jų išlaidas už jų patogumus? Siūlyčiau, nuimti kompensacijas tiems, kas testamentu paliks butus valstybei,o ne savo vaikams, kuriems buvo skirtas gyvenamas plotas, ir atvirkščiai, jei palieki vaikams ar kitiems giminaičiams, tai kompensacijas nuimti, lai apsimoka tie, kas ateityje gaus pagal paveldėjimo teisę. Dabar gudresni gauna kompensacijas ir juokiasi iš tų, kurie balansuoja ant tos ribos, kur negali ar nedrįsta gauti kokias nors kompensacijas iš valstybės, beja, valstybės biudžetas nėra guminis,o jį papildymas metų metais mažėja dėl dirbančiųjų, ar norinčių dirbti.   ATSAKYTI
vaje 2014-10-03 22:58:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gal tiem, kuriu butai dideli, daugiausia bus uostoliu, nes jiem per ta PVM sumazinta daug maziau moketi, bet gi individualiuose moka senai 21 PVM, saldosi ir kencia, tai gi ponam liberalam tik tyleti    ATSAKYTI
Peckel 2014-10-03 19:56:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Niekas cia nepades kele ir kels kainas,naikino ir naikins lietuva sita vadinama sutve seimo nariu,tai susirinke zmogeliai subure kasta nur jie sprendzia kaip bus geriau,tegu uzeina rusai i lietuva nelabai noriu to bet,noriu atsikersiti sitiems gyvuliams kuriuos tik smeliuku pakasiu negaliu kaip nekenciu ju.   ATSAKYTI
Petras 2014-10-03 19:21:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Seimas turi atsiklausti savo rinkėjų,nesunkinti daugumos nuskurdintųjų pragyvenimo ir mokesčių naštos nesiskaityti su prichvatizatorių milijonierių nuomone. Reikia pirmiau atsiskaityt su apvogtais pensininkais ,pasiekti aukštesnį gyvenimo lygį ,tada jau kelti jiems mokesčius .Tai kur Lietuvos socialdemokratų principai...? Gaila ,kad rinkėjų dauguma tarprinkiminiu laikotarpiu negali paleisti jiems neatstovaujančio seimo.   ATSAKYTI
runkelis 2014-10-03 18:56:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
o jus pagalvojot apie tuos, kurie uz kura silumai gaminti moka 21 ??? uz ka jus tuos zmones dusinat? Pensininkai ir dirbantys uz minimuma gauna zenklias kompensacijas ir jiems nieks nepadides. O tokiems kaip as didejant duju kainai pinigine israiska didejo ir pridetinis mokestis. Ar permoketa suma zadat grazint??? paskaitykit konstitucija ries balsuodami.    ATSAKYTI
pensininkė 2014-10-03 18:27:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reikia sąžinės turėti iš karto daugiau nei dvigubai didinti PVM. Pensininkai ir dirbantieji už minimumą tikrai nepaneš tokios naštos. Siūlančiųjų naikinti lengvatą neracionalus mąstymas verčia galvoti, jog jiems visai nerūpi kaip palengvinti tą naštą, jie paprasčiausiai pastumdo - tam duoti, iš to atimti. Manau, jog rinkėjai tokį negarbingą poelgį įvertins. Aš tai tikrai.   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Planuojami nauji apribojimai keliuose
DABAR RODOMA
Planuojami nauji apribojimai keliuose
DABAR RODOMA
Kurėno iškėlimo operacija
DABAR RODOMA
Skurdi grybavimo sezono pradžia
DABAR RODOMA
Palanga skaičiuoja lietaus žalą
DABAR RODOMA
Amžino poilsio vietą verčia sąvartynais
DABAR RODOMA
Policija tikrins paspirtukininkus
DABAR RODOMA
Krakėse rastas lavonas
DABAR RODOMA
Skvernelis keliasi į Turniškes
DABAR RODOMA
Žiaurus poelgis su šinšilomis
DABAR RODOMA
Policijos reidą „nuspalvino“ peštukas
REKLAMA
darbininkės (nuotr. SCANPIX)
Vertindama sveikuolio Dainiaus Kepenio planus kurti sveikesnę darbo aplinką Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovė Inga Ruginienė rėžia tiesiai šviesiai: nors fizinį ...
Viktoras Pranckietis Vygintas Skaraitis/Fotobankas
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai pirmadienį patvirtinus valdančiosios koalicijos sutartį, šios partijos deleguotam Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui gresia ...
R. Karbauskis (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos tarybos nariai pirmadienį slaptu balsavime pareiškė pasitikėjimą partijos pirmininku Ramūnu Karbauskiu. Už pasitikėjimą juo balsavo 65 ...
A. Paleckis (nuotr. Fotodiena.lt)
Šnipinėjimu Rusijai įtariamas Algirdas Paleckis negali susitikti su artimaisiais – per devynis mėnesius jam vienintelį kartą leista susitikti su žmona, teigia įtariamojo tėvas ...
Linas Kukuraitis (nuotr. stop kadras)
Linas Kukuraitis tikisi toliau likti ministro poste ir tęsti darbus, nors prezidentas Gitanas Nausėda yra išreiškęs abejonių dėl jo kompetencijos. Ministras taip pat tvirtino, ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų