REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gruodį Kėdainiuose pradės veikti pirmasis šalyje krematoriumas. Apklausos rodo, kad kremavimą kaip laidojimo būdą rinktųsi tik 18 proc. Lietuvos gyventojų. Tačiau manoma, kad ateityje tradicijos keisis.

REKLAMA
REKLAMA

Krematoriume Kėdainiuose, kuris pradės veikti gruodį, baigiami deginimo įrenginio degiklių, šilumokaičio, karščio mažinimo ir kitos įrangos montavimo darbai.

REKLAMA

Kol kas savininkai ketina paleisti tik vieną liniją. Per metus čia bus galima kremuoti 4 tūkst. mirusiųjų palaikų.

„Mūsų kaina bus panaši kaip Latvijoje. Lenkų kaina šiek tiek mažesnė. bet labai dideli transportavimo ir laiko kaštai. Ko negali pasiūlyti mūsų kolegos iš Rytų ar Vakarų, jie negali pasiūlyti to atsisveikinimo ir pabuvimo kartu“, – teigė įmonės „K2 LT“ direktorius Vytenis Labanauskas.

Krematoriume žadama įrengti patalpas ir sudaryti galimybę artimiesiems atsisveikinti su mirusiuoju prieš kremavimą ir po, o norintieji galės stebėti ir kremavimo procesą. Krematoriume įrengtos dvi atsisveikinimo salės.

REKLAMA
REKLAMA

Anot specialistų keičiantis lietuvių laidojimo papročiams, keisis ir atsisveikinimo tradicijos – jos bus kuklesnės, paprastesnės, bus apsieinama  be daugybės gėlių, trijų dienų gedėjimo prie karsto.

„Kitose šalyse lygiai taip pat labai gražiai papuošiamas karstas kažkokiu vainikėliu ar gėlių puokšte ar keletu gėlių. Atvežus kremuoti jos nuimamos, atiduodamos artimiesiems. Kremavus su urna tos pačios gėlės grąžinamos atgal“, – pasakojo V. Labanauskas.

Skaičiuojama, kad per metus Rygoje ir Varšuvoje kremuojama apie tūkstantis lietuvių palaikų. Todėl, anot floristų, kaip estetiškai papuošti urnas ir kurti naujas tradicijas – taip pat iššūkis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Minimalistinis dekoras turi atspindėti, kas kremuojama – vyras ar moteris, jaunas ar vyresnis žmogus.Tai gali atspindėti augalai, gėlės, kurias sukomponuoja meistrai – floristai. Nepamirškime savo keramikų, kurie išveža savo produktus. Mes norėtume juos matyti, susigrąžinti ir turėti lietuviškas urnas“, – sakė floristė iš Prienų Rita Naujalienė.

Anot specialistų, keičiantis laidojimo papročiams, naudą turės ir savivaldybės – mažiau reikės žemės kapinėms. Šiuo metu jau statomi ar planuojami statyti kolumbariumai Klaipėdoje, Kaune ir Vilniuje.

Aurelija Malakauskaitė, Rūta Lankininkaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų