V.Adamkaus pranešimo didžiausios Vakarų pakrantėje tarptautinius santykius analizuojančios organizacijos "World Affairs Council" surengtoje konferencijoje klausėsi daugiau kaip 250 tarptautine politika ir ekonomika besidominčių svečių iš visos JAV Vakarų pakrantės, V.Adamkaus kalbą taip pat transliuos San Francisko radijas.
Skaitydamas pranešimą "Jungtinių Valstijų ir Europos Sąjungos transatlantinė partnerystė: kuriant saugų ir stabilų regioną Rytų Europoje", Lietuvos vadovas pabrėžė, kad dėl įvairių vidinių ir geopolitinių priežasčių Rytų Europos regiono šalys, kaip Ukraina, Baltarusija ir Moldova, o taip pat ir Pietų Kaukazo tautos neprisijungė prie europinės ar transatlantinės integracijos proceso ir nesukūrė tvarių regioninių darinių, kurie padėtų užtikrinti šių šalių saugumo bei ekonominės integracijos poreikius.
V.Adamkus sakė, kad per paskutinį 20 amžiaus dešimtmetį Juodosios jūros regionas faktiškai nepateko į transatlantinio bendradarbiavimo akiratį. Lietuvos vadovas pastebėjo, kad Vakarų pasaulis dėmesį atkreipdavo tik į kai kurias šio regiono valstybių aktualijas, tokias kaip Kaspijos nafta ir dujos, vis stiprėjantys autoritarinio režimo vėjai iš Minsko arba "įšaldyti konfliktai" Padnestrėje arba Pietų Kaukaze.
"Tai, kad nebuvo pripažintas platus saugumo problemų spektras, lėmė, kad Juodosios jūros valstybėms - strateginei jungčiai ir Rytų bei Vakarų susitikimo vietai - vis dar gresia naujos geležinės uždangos", - sakė V.Adamkus.
Jis pabrėžė, kad teigiami pokyčiai šio regiono valstybėse yra įmanomi tik turint aiškią demokratinių pokyčių viziją ir nuosekliai remiant glaudaus bendradarbiavimo su Vakarų demokratiniu pasauliu siekiančias jėgas.
"Juodosios jūros regiono strategija turėtų remtis trimis pagrindiniais ramsčiais: parama demokratijai; bendradarbiavimu energetinio saugumo srityje, kuris užtikrintų didesnę energetinę nepriklausomybę, ir kitu ne mažiau svarbiu dalyku - atvirų durų politika, siūlančia narystės euroatlantinėse institucijose perspektyvą", - kalbėjo V.Adamkus.
Po susitikimų su JAV Vakarų pakrantės verslininkais, V.Adamkus pažymėjo, kad Lietuvos šalies pasiekimai ir užsienio verslininkų galimybės investuoti Lietuvoje yra per menkai pristatomos pasaulyje.
Prezidentas pabrėžė laukiantis, kad šį netoleruotiną trūkumą vizito metu ištaisys jį lydinčių Lietuvos bankininkystės, finansų, draudimo ir informacinių technologijų sektoriaus bendrovių atstovų pastangos, o šalies Vyriausybė imsis visų priemonių efektyvesniam ir labiau koordinuotam ekonominiam Lietuvos pristatymui užsienyje užtikrinti.
"Visi sutikti verslininkai aktyviai domėjosi Lietuva ir klausinėjo apie galimybes investuoti mūsų šalyje. Jų klausimai atkreipė mano ir delegacijos dėmesį į tai, kad Lietuva per mažai dėmesio skiria galimybių investuoti mūsų šalyje pristatymui, o atliekami reprezentacijos darbai nėra grindžiami vieninga vizija ir mechanizmu. Tikiuosi, kad Vyriausybė imsis visų būtinų priemonių ir užtikrins, kad valstybės institucijos Lietuvą pristatytų efektyviai ir vieningai", - sakė V.Adamkus.
REKLAMA