REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba kalbėdamas spaudos konferencijoje, skirtoje užsienio žurnalistams, pabrėžė, kad saugumo situacija Ukrainoje yra sudėtinga, šalis ruošiasi visiems įmanomiems scenarijams, bet, kad „karas neišvengiamas“ – nesako. 

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba kalbėdamas spaudos konferencijoje, skirtoje užsienio žurnalistams, pabrėžė, kad saugumo situacija Ukrainoje yra sudėtinga, šalis ruošiasi visiems įmanomiems scenarijams, bet, kad „karas neišvengiamas“ – nesako. 

REKLAMA

Jis tikino, kad Rusija jau daug metų bando Ukrainos kantrybę, kiša jai pagalius į ratus, o sulaukusi tinkamos progos užgrobė Krymą, palaikė Luhansko ir Donecko „atsiskyrimą“.

Ruošiasi visiems scenarijams

Tiesa, pasak D. Kulebos, ukrainiečiai pasirinko savo kelią, savo prezidentus ir parlamentą, visa tai gynė ir gina aštuonerius metus, todėl jau pats laikas „baigti mėginti nepaisyti Ukrainos ar bandyti pakeisti jos politinį kursą“.  

Pasak Ukrainos užsienio reikalų ministro Vakarų strateginis tikslas turėtų būti, kad Ukraina būtų Vakarų sferos dalis. 

REKLAMA
REKLAMA

Jis pripažino, kad Rusijos kariuomenės didėjimas greta rytinių šalies sienų nenutiko staiga. Dar nuo praeito pavasario, kuomet Rusija ten rengė savo kariuomenės mokymus, ji liko. O lapkričio mėnesį ėmė didėti.

REKLAMA

Tai, kad Rusija telkia dideles karines pajėgas pirmieji ukrainiečiams pranešė JAV. Rusija, pasak jo, niekada nepaaiškino, ką greta Ukrainos sienų veikia tokia didelė kariuomenė, pasakė tik tai, kad ji yra laisva savo kariuomenę kilnoti po savo teritoriją visiškai laisvai. 

D. Kuleba pripažino, kad Ukraina ruošiasi visiems įmanomiems scenarijams. Kariniam konfliktui, taip pat, nes įtampa nemažėja, karių prie Ukrainos sienų – irgi. Tiesa, prie sienos Rusijos kariuomenės nėra tiek, kad pavyktų įvykdyti didelio masto puolimą, bet štai mažas puolimas arba situacijos destabilizavimas kitais būdais – labai realūs scenarijai. 

REKLAMA
REKLAMA

„Norime, kad jie pasitrauktų nuo mūsų sienų ir sėstų prie derybų stalo. <...> Mūsų kalbėjimo tonas nuo mūsų partnerių gali skirtis, bet situacijos suvokimas yra toks pat. Esame dėkingi JAV už didžiausią karinę pagalbą, kokią esame gavę, taip pat kitoms šalims už pagalbą. Dėkoja visi Ukrainos žmonės. O su Rusija mes esame pasiruošę susitikti ir derėtis. Mes niekada nesislėpėme nuo derybų, priešingai – mėginome derėtis ilgus metus. <...> Reikia susitarimų, susitikimų Normandijos formate. Mes nežinome, ką galvoja Rusija, bet dirbame su partneriais, siekiame vienybės, tikslas, yra įtikinti, kad karas nevertas savo kainos“, – sakė Ukrainos diplomatijos vadovas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis taip pat pripažino, kad Rusija ne tik telkia karius prie sienų, bet veikia ir Ukrainos viduje. Siekia destabilizuoti, skleidžia dezinformaciją, rengia kibernetines atakas, kenkia šalies ekonomikai. 

„Rusijos tikslas eiti tolyn, sudarkyti po Šaltojo karo Europoje susiformavusią saugumo architektūrą. Jei žlugtų Ukraina, tai būtų Vakarų žlugimas ir pasauliui pasiųstų žinutę, kad Vakarai negali apginti savo demokratijos principų“, – kalbėjo D. Kuleba.

Jis atskleidė, kad Ukraina šiuo metų taiko aktyvių priemonių paketą: aktyvią diplomatiją, sankcijų siekį ir karinę kooperaciją. Tai jau vyksta ir tai, pasak ministro, duoda rezultatų. Taip pat svarbūs yra aukštų pareigūnų vizitai Ukrainoje, kurie savotiškai saugo šalį nuo puolimo. Koordinuojamos ir pozicijos, vyksta network diplomatija, kur Ukraina nori užsitikrinti, kad joks sprendimas ar susitarimas nebus padarytas be jos žinios. 

REKLAMA

Ukraina moka už save pakovoti

Atsakinėdamas į žurnalistų klausimus, ministras pabrėžė, kad nors pasaulyje kalbama apie neišvengiamą ir greitai vyksiantį karą, taip nebūtinai bus. Esą situacija tikrai įtempta, Rusijos karių yra ne tik prie rytinės, bet ir prie pietinės Ukrainos sienos, bet to neužtenka didelei operacijai. 

„Nei Vašingtonas, nei Kijevas negali atmesti invazijos, mes sakome, kad turime likti racionalūs ir vertinti veiksmus ir grėsmes. Situacija kompleksinė“, – sakė jis, kalbėdamas apie Pentagono komentarus apie neišvengiamą karą.

Jis taip pat pabrėžė tikintis diplomatijos galia, kuri duoda naudos, nes karas dar neprasidėjo, o kalbama apie jį jau senokai. 

REKLAMA

„Ukraina išmoko karčią pamoką, kad gali tik pats už save kovoti, todėl niekada neprašėme užsienio karinių pajėgų mums padėti. Bet lengviau atremti agresiją, kai turi draugų paramą, diplomatiją, sankcijas ir karinę paramą. Aš tikiu, kad galime patys apginti savo šalį. Tikiu ir užsienio parama, bet sudėtinga situacija negali būti išspręsta be sunkių sprendimų. Kad ir kokia kaina bebūtų dabar, stabdyti karą kainuos daugiau. Tai ne tik apie Ukrainą, Rusija vykdė kibernetinę ataką prieš britus, ten vyko nuodijimai. Tai neturėjo nieko bendro su Ukraina, bet tai vyko“, – kalbėjo Ukrainos užsienio reikalų ministras. 

Laukia sankcijų Rusijai

Jis tikino, kad Europos Sąjunga šiuo metu turėtų susiimti, likti vieninga ir užbaigti sankcijų Rusijai rengimą, jas paviešinti, tam, kad rusai pagaliau pamatytų, kas jų laukia. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nes mes girdime diskusijas, kokios bus baisios sankcijos, bet jokių konkrečių dalykų nematome, Rusija gali manyti, kad tai blefas. Taip pat reikia padėti Ukrainai, vieni gali siųsti ginklus, kiti amuniciją ir reikia politinės valios stiprinti Ukrainos tarptautinę padėtį. <...> Kalbant apie situaciją šalyje, o ir apie tarptautinę, mes vis girdime, kad Ukraina turi kažką daryti. Ne mes atakavome, ne mes atsisakome susitikti Normandijos formate. Tai vis Rusija, todėl reikia realistinio priėjimo prie to, ką Rusija pagaliau turi daryti. Mes norime išspręsti ši konfliktą taikiai, bet Rusija turi žengti pirmą žingsnį“, – sakė D. Kuleba.

Jis taip pat patikino, kad tarp Ukrainos ir JAV aukščiausių pareigūnų nėra nesutarimų dėl situacijos vertinimo, visi supranta, kad ji trapi ir nesaugi. 

REKLAMA

Baigdamas spaudos konferenciją Ukrainos užsienio reikalų ministras patikino, kad Rusija niekada nepasieks, jog Doneckas ir Luhanskas įgautų specialų statusą Ukrainoje ir galėtų vetuoti visus strateginius šalies sprendimus. 

„Taip nebus. Niekada. Yra Minsko susitarimai, kurie sako, kad tos teritorijos turi turėti specialų statusą, bet be veto teisių ir kitų specialių Rusijos reikalavimų. Mes pasiruošę Minsko susitarimų laikytis, bet Rusijos versijos Minsko susitarimų mes nepriimsime“, – griežtai rėžė ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų