M. Danielius taip pat nori, kad teisėsauga įvertintų Valstybės saugumo departamento (VSD) direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio veiksmus. Kaltinamasis mano, kad VSD vienas iš pavaduotojų nemalonės gali susilaukti už, pasak M. Danieliaus, VSD užverbuotų ir VSD agentais dirbusių baltarusių opozicionierių tapatybių paviešinimą 2022 m. parengtoje pažymoje. Remiantis šia pažyma ir buvo pradėta M. Danieliaus byla.
Vilniaus apygardos teismas praeitą savaitę baigė nagrinėti šią baudžiamąją bylą ir rugsėjo 20 dieną skelbs nuosprendį kaltinamajam.
„Nėra nustatyta specialiųjų tarnybų užduoties užsienio valstybei, yra tik bendravimas su Ksenija Lebedeva, byloje nėra aiškių duomenų, kad ji yra KGB kadrinė karininkė, jeigu aš jai numečiau straipsnio nuorodą savo iniciatyva, tai nėra šnipinėjimas“, – sako M. Danielius.
Jis mano, kad kaltinimas jam grįstas spėlionėmis ir prielaidomis, todėl tikisi būti išteisintas.
„Man pateiktuose kaltinimuose nefigūruoja KGB arba Baltarusijos valstybės man galimai formuluotos užduotys, o priešingai – nurodoma, kad su KGB bendradarbiauja kitas asmuo – K. Lebedeva, kuri, kaip matyti iš kaltinamojo akto formuluočių, jokio mandato, leidimo, ar užduoties mane užverbuoti dirbti KGB ar būti KGB agentu neturėjo“, – sako M. Danielius.
Savo baigiamąją kalbą, kurią praeitą savaitę skaitė teisme, jis laišku atsiuntė Eltos žurnalistei.
M. Danielius teigia, kad prokuroras šioje byloje netyrė teisinančių įrodymų, pateikė tik kaltinančius duomenis, nors įstatymas reikalauja, kad būtų tiriami ir teisinantys, ir kaltinantys duomenys.
„Melagingi yra kaltinamojo akto teiginiai, jog aš į opozicijos organizacijas patekau „dangstydamasis savanorio veikla. Liudytoja Olga Karač tiek teisme, tiek ikiteisminio tyrimo metu nuosekliai laikėsi pozicijos, jog su manimi, Mantu Danieliumi, buvo sudaryta teisinių paslaugų sutartis, o VŠĮ „Mūsų namai“ bent jau pradžioje už šių paslaugų teikimą man ir mokėjo“, – sako M. Danielius.
Prokuratūra teigia, kad, prisidengdamas savanorio veikla, M. Danielius bendravo su Lietuvoje veikiančiomis organizacijomis, vienijančiomis Baltarusijos režimo demokratinę opoziciją, asmenimis, kurie po 2020 m. rugpjūčio mėn. vykusių Baltarusijos prezidento rinkimų, siekdami išvengti arešto, įkalinimo ar kitokio teisinio persekiojimo, persikėlė į Lietuvą.
Bylos duomenimis, kaltinamasis lankydavosi Baltarusijos opozicijos organizacijų patalpose, dalyvaudavo renginiuose, įtariama, rinko ir perdavė informaciją apie jų veiklą, vykdomus projektus, finansavimo šaltinius, organizacijoms priklausančius asmenis ir jų susitikimus.
Laiške Eltai M. Danielius pateikė ir Lietuvos Respublikos žvalgybos kontrolierių įstaigos atsakymą į jo skundą – kaltinamasis reikalavo ištirti, ar VSD ir Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie KAM teisėtai tinkamai tvarkė jo asmens duomenis. Kaltinamasis taip pat prašė ištirti VSD veiksmus.
Įstaigos vadovo, žvalgybos kontrolieriaus Nortauto Statkaus liepą M. Danieliui atsiųstame atsakyme teigiama, kad priimtas sprendimas atsisakyti nagrinėti skundą, nes tą patį klausimą nagrinėja ir teismas.
Kaltinamas metus rinkęs Baltarusijos režimą dominančią informaciją
Pernai rugsėjį, perduodama bylą teismui, prokuratūra teigė, kad, tyrimo duomenimis, kaltinamasis M. Danielius nuo 2022 m. sausio iki 2023 m. vasario vykdė Baltarusijos pilietės bendradarbiaujančios su šios šalies žvalgybos organizacija užduotis, rinko ir perdavė ją dominančią informaciją. Minima Baltarusijos pilietė yra Minsko kontroliuojamos žiniasklaidos laidų vedėja Ksenija Lebedeva.
„Mes aptarinėjome publikacijas, nei man, nei Lebedevai KGB užduočių neformulavo“, – teigia M. Danielius.
Jis sakė tenorėjęs parodyti, kokie iš tikrųjų yra į Lietuvą atvykę baltarusių opozicinių organizacijų atstovai. Pasak kaltinamojo, jie siekė pasisavinti pinigines lėšas, skirtas opozicijos rėmimui.
Kaltinimą M. Danieliaus byloje palaikantis Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Giedrius Tarasevičius informavo teismą, kad K. Lebedevos atžvilgiu išskirtas tyrimas yra tęsiamas, K. Lebedeva už akių yra pripažinta įtariamąja, per Interpolą ir Europolą paskelbta jos paieška.
Vienas liudytojas žuvo, keli išvyko atgal į Baltarusiją
Lietuvos pilietis M. Danielius kaltinamas Baltarusijos žvalgybai ne tik rinkęs ir galbūt perdavęs informaciją apie Lietuvoje veikiančias baltarusių opozicijos organizacijas, bet ir Ukrainoje esantį baltarusių Konstantino Kalinausko pulką.
2021 m. iš Baltarusijos išvykęs Viktoras Savičius 2022 m. tarnavo Tarptautinio Ukrainos gynybos legiono Konstantino Kalinausko pulke, po tarnybos grįžo į Vilnių. Bylos duomenimis, M. Danielius, vykdydamas K. Lebedevos užduotį, 2022 m. rugpjūtį Vilniuje surengė susitikimą su minėtu Baltarusijos piliečiu, jis buvusį karį įtikino, kad JAV ambasadą domina informacija apie pulko sudėtį, apginklavimą, logistikos ir tiekimo grandines. Įrašęs pokalbį su V. Savičiumi, M. Danielius jį per „Telegram“ persiuntė K. Lebedevai.
M. Danieliaus bylą nagrinėjančiam Vilniaus apygardos teismui V. Savičiaus apklausti taip ir nepavyko – pernai spalį 34 metų V. Savičius žuvo per avariją Grigiškėse, jį partrenkė automobilis.
„Savičius pasakė, kad pinigai nepasiekė pulko, jo pasakojimas nebuvo dezinformacija, tai vėliau parodė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio inicijuoti valymai kariuomenėje“, – teigė M. Danielius.
Pasak kaltinamojo, du baltarusių „opozicionieriai“ teismą informavo, kad sugrįžo gyventi į Baltarusiją, todėl nesutinka duoti parodymus Lietuvos teismams.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!