Kaunietė Rusnė šiandien džiaugiasi žiūrėdama į smagiai ant sūpynių besisupančią dukrą. Ji pasakoja, kad visai neseniai mažoji susirgusi karščiavo, temperatūra pakilo iki 39 laipsnių ir jos ilgą laiką nepavyko nuslopinti, tad mama nusprendė į namus pasikviesti gydytoją. Čia jos laukė akibrokštas. Už vizitą paprašyta susimokėti.
„Kadangi Domeikava – Kauno rajonas, tai kainuoja. Sakau, kiek kainuoja? Atsako – tai šeši eurai valanda. O tai nuo ko skaičiuot pradedat? Sako, kai vairuotojas įsėda į mašiną. Ir kiek gydytojas važinėja kiek užtrunka, gali ir pusantros valandos – bet gali ir keturias – taip ir pusė dienos.“, - piktinasi kaunietė Rusnė.
Šeima gyvena Domeikavoje, jau Kauno rajone. Domeikava prasideda iškart, kai baigiasi Kaunas. Jauna šeima pasirinkusi miesto polikliniką Šilainiuose, nes ten dirba visi reikalingi specialistai. Šeimos namai nuo miesto ribos nutolę vos kelis kilometrus. Mieste kviečiant gydytoją, net jei kilometrų tenka įveikti daugiau, vizitas nemokamas, o rajone jau reketuojami.
„Daro tokias nesąmones, čia yra kaip privati įstaiga, kaip UAB, o ne poliklinika. Mūsų visų pinigai mokami, kodėl mes turim antrą kartą mokėti. Tai čia nesuvokiama“, - savo istoriją vertina Rusnė.
Moteris svarsto, ar tai tik ne įstaigos savivalė? Mama prisimena ir daugiau detalių – esą tokia praktika Šilainių poliklinikoje buvusi ir anksčiau.
„Kai dukra gimė, tai reikėjo važiuoti gydytoją parsivežti asmeniškai, vyras važiavo, parvežė, apžiūrėjo ir tada nuvežė atgal. O kai maža susirgo, dar metukų nebuvo – tai teko kviesti gydytoją iš Šilainių poliklinikos, tada susimokėjom septynis ar aštuonis litus panašiai“, - apie besikartojančią situaciją pasakoja kaunietė.
Lietuvoje pacientai gali pasirinkti norimą polikliniką ir norimą šeimos gydytoją. Prisiregistravę įstaigoje joje gyventojai gauna nemokamas paslaugas. Ligonių kasos atstovai sako, jog reikalaudama pinigų už tokį šeimos gydytojo vizitą įstaiga elgėsi neteisėtai. Tačiau tam patvirtinti reiktų tyrimo.
„Na, pvz., pacientas tingi pats atvažiuoti į polikliniką, tai tokiu atveju visiškai teisėtai būtų iš jo paimtas mokestis, nes va jis tingėjo, gydytojas pas jį atvažiavo ir suteikė asmens sveikatos priežiūros paslaugą... Bet jei buvo medicininė indikacija, kaip ir sakau – neturėjo būt imami pinigai, nes sumokama iš PSDF biudžeto lėšų“, - tvirtina gydytojas, Kontrolės skyriaus specialistas Gintaras Kašėta.
Anksčiau Kaune būtent į Šilainių polikliniką buvo intensyviai kviečiami registruotis Kauno rajono gyventojai. Teikiama ir pagalbos į namus tarnyba, o už tai tekdavo pacientams susimokėti.
„Tiems gyventojams, kurie yra prisirašę mūsų poliklinikoje, o gyvena už miesto, kadangi transporto sąnaudos ženkliai didesnės, todėl ankstesnio direktoriaus įsakymu buvo numatytas mokestis už transportą. Svarbu, kad visi pacientai visada buvo apie tai įspėjami“, - sako Kauno miesto poliklinikos vadovas Paulius Kibiša.
Tačiau kalbinta mama sako jokių perspėjimų apie mokamus vizitus nepamenanti. Nuo šių metų Kaune situacija pasikeitusi – visos penkios poliklinikos jau sujungtos į vieną Kauno miesto polikliniką – tad suskubta naikinti ir buvusio vadovo palikimą.
„Pradėjom vienodinti ir paslaugų įkainius, ir visus kitus dalykus. Aišku, viskas nepasidaro per vieną dieną, tačiau šitas įkainis yra jau panaikintas, jo nebėra ir jis imamas nebus“, - tikina Kauno miesto poliklinikos vadovas Paulius Kibiša.
Direktorius meta akmenį ir į Sveikatos apsaugos ministerijos daržą – jei būtų skiriama pakankamai lėšų, tokių situacijų nebūtų. Štai už vieną, kaip sakoma, prisirašiusį pacientą priklausomai nuo amžiaus poliklinikai kas mėnesį sumokama vos nuo beveik dviejų eurų iki dešimties. Tokie įkainiai dažnai nepadengia net suteiktos paslaugos savikainos. Tad vienas vizitas į namus – ir skirtų lėšų kaip nebuvę...