REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šimonytė apie Nausėdos veto: pasakė, kas nenustebintų

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad jos nenustebins, jei Seimas atmes prezidento Gitano Nausėdos veto dėl vadinamojo nacionalinių sankcijų įstatymo. Vyriausybės vadovės teigimu, Seimas neturi teisės palikti įstatymo apskritai nepriimto.

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad jos nenustebins, jei Seimas atmes prezidento Gitano Nausėdos veto dėl vadinamojo nacionalinių sankcijų įstatymo. Vyriausybės vadovės teigimu, Seimas neturi teisės palikti įstatymo apskritai nepriimto.

REKLAMA

„Seimas svarstys [veto], manau, kad bus priimtas sprendimas svarstyti iš naujo, nes laikyti įstatymą nepriimtu nėra variantas tokiomis aplinkybėmis. To įstatymo reikia, tai reiškia, kad jis grįš į svarstymą šiandien po pietų. Manau, kad Seimas dėl to sutars bendru sutarimu. O toliau, atsižvelgti ar neatsižvelgti į prezidento veto, tai diskutuos komitetas. Tačiau prisiminus, kiek čia tų batalijų dėl Baltarusijos piliečių buvo, kai buvo pats projektas svarstomas, dėl to ir pats priėmimas ilgai užtruko, <...> po ilgų debatų Seimas apsisprendė. Nenustebčiau, jei nutars laikytis to sprendimo, kuris buvo pradiniame variante“, – Seime susirinkusiems žurnalistams sakė premjerė I. Šimonytė.

Nausėdos laukia kaktomuša su Seimu: valdantieji nepritaria prezidento sprendimui

Antradienį Seimo salėje parlamentarai svarstys prezidento vetuotą vadinamąjį nacionalinių sankcijų įstatymą. Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen griežtai nenukerta, kad parlamentas atmes Gitano Nausėdos veto, tačiau pabrėžia – Seimo priimtas įstatymas yra geras.

REKLAMA
REKLAMA

„Mano galva, kad tas įstatymas, kuris priimtas Seime, yra kompromisų rezultatas, tikrai daug diskutavome apie jį. Seimo sprendimas buvo pakankamai geras. Žiūrėsime, kaip Seimas apsispręs“, – Seime susirinkusiems žurnalistams antradienį sakė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

REKLAMA

Parlamento vadovės tikinimu, koalicijos partnerių nuomonė panaši – Seimo priimtas įstatymo variantas yra geras, didelio poreikio jį keisti nėra.

„Juolab, kad šis veto iš dalies paneigia ilgametę mūsų politiką Baltarusijos opozicijos atžvilgiu, Lietuvos siunčiamus signalus, tai, kad mes visą laiką stengėmės būti kuo atviresni Baltarusijos opozicijai, žmonėms, bėgantiems nuo Lukašenkos režimo. Matyt, tokios pozicijos reikėtų ir laikytis“, – aiškino V. Čmilytė-Nielsen.

Viktorija Čmilytė-Nielsen (Paulius Peleckis/ BNS nuotr.)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė sakė, kad Seimo priimtas variantas, kur Rusijos ir Baltarusijos piliečiams taikomos skirtingos sankcijos ir ribojimai, yra tinkamas.

REKLAMA
REKLAMA

„Manau, kad judėkime šia krypimi. Seimas sprendimą jau priėmė“, – teigė konservatorių seniūnė.

R. Morkūnaitė-Mikulėnienė teigė, kad Lietuva, taikydama baltarusiams mažesnius ribojimus, „puoselėja Baltarusijos opozicijos daigą ir neatstumia tų žmonių“.

Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė (Lukas Balandis/ BNS nuotr.)

„Dvasinis suverenitetas“

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigė, kad sankcijų Rusijos ir Baltarusijos piliečiams negalima suvienodinti, nes pastarosios šalies visuomenė „kovojo už savo laisvę, demokratiją“.

„Šimtai tūkstančių žmonių 2020 metais Minske išėjo kovoti prieš režimą. Tokių pastangų kovoti Rusijoje mes nematome. Todėl argumentas, kodėl mes taikome skirtingą požiūrį į Baltarusijos ir Rusijos piliečius, yra nesunkiai paaiškinamas“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, baltarusiai „turi tai, ką vadintume dvasiniu suverenitetu“.

Gabrielius Landsbergis (Paulius Peleckis/ BNS nuotr.)

„Jie yra žmonės, kurie yra išreiškę savo poziciją į laisvę, demokratiją, į tas vertybes, kurios mums svarbios. Todėl suvienodinimas jų įstatyme, manau, yra neteisingas“, – teigė ministras.

G. Landsbergis pabrėžė, kad balsuos už tai, jog būtų atmestas prezidento veto, taip pat ragins ir kitus parlamentarus priimti tokį patį sprendimą.

Seimas svarstys prezidento veto dėl nacionalinių sankcijų rusams ir baltarusiams

Parlamentarai antradienį pradės svarstyti prezidento Gitano Nausėdos praėjusią savaitę vetuotą vadinamąjį nacionalinių sankcijų įstatymą.

REKLAMA

Šalies vadovas siūlo Seimui vienodus ribojimus nustatyti ir Rusijos, ir Baltarusijos piliečiams.

Prezidentūros teigimu, priimtu įstatymu siekiant užtikrinti Lietuvos nacionalinio saugumo ir užsienio politikos interesus nustatomos septynios skirtingos ribojamosios priemonės, keturios jų taikomos ir Rusijos, ir Baltarusijos piliečiams, o trys – tik Rusijos piliečiams.

G. Nausėda pritaria ribojamųjų priemonių taikymui Rusijos ir Baltarusijos piliečiams dėl šių valstybių vykdomos karinės agresijos prieš Ukrainą, tačiau mano, kad nėra  pagrindo nustatyti skirtingą teisinį reguliavimą dviejų valstybių agresorių piliečiams.

Anot prezidento, šios abi šalys agresorės kelia grėsmę ne tik savo kaimynams, regionui, bet ir visai Europai „kaip vieningas militarizuotas, neapykanta alsuojantis teritorinis darinys“.

REKLAMA

Gitanas Nausėda (nuotr. SCANPIX)

G. Nausėda siūlo Ribojamųjų priemonių dėl karinės agresijos prieš Ukrainą nustatymo įstatyme įtvirtinti, kad Lietuva metus nepriimtų ne tik Rusijos, bet ir Baltarusijos piliečių prašymų išduoti leidimą laikinai gyventi šalyje, išskyrus kai dėl to tarpininkauja Vyriausybės įgaliota institucija arba šie piliečiai jau turi išduotą vizą, leidimą gyventi Lietuvoje ar kitoje Europos Sąjungos (ES) valstybėje.

Be to, į Lietuvą per išorinę ES sieną atvykstantiems baltarusiams, kaip ir rusams, būtų taikomas individualus papildomas išsamus patikrinimas dėl jų atvykimo keliamos grėsmės šalies nacionaliniam saugumui, viešajai tvarkai, viešajai politikai, vidaus saugumui, visuomenės sveikatai ar tarptautiniams santykiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis ribojimas negaliotų asmenims, turintiems leidimą gyventi ES, Šengeno zonos valstybėse, turintiems vizą, diplomatams, atvykstantiesiems dėl humanitarinių priežasčių, transporto įmonių darbuotojams.

Pagal prezidento siūlymą, leidimų gyventi Lietuvoje neturintys rusai ir baltarusiai negalėtų metus įsigyti nekilnojamojo turto.

G. Nausėda įstatymą siūlo papildyti dar viena sankcija. Anot jo, Rusijos ir Baltarusijos piliečiai, kurie teismų būtų pripažinti kaltais dėl tarptautinių sankcijų ar ribojimo priemonių pažeidimo, būtų laikomi keliančiais grėsmę nacionaliniam saugumui, viešajai tvarkai ir žmonių sveikatai.

Pasak Prezidentūros, tai leistų paprasčiau panaikinti jiems išduotas nacionalines vizas, leidimus gyventi Lietuvoje, palengvintų tokių asmenų išsiuntimą.

REKLAMA

Seimas balandžio pradžioje priėmė Ribojamųjų priemonių dėl karinės agresijos prieš Ukrainą nustatymo įstatymą.

Be jau minėtų nacionalinių sankcijų, nuo šių metų gegužės pradžios iki kitų metų gegužės rusai ir baltarusiai negalės įvežti į Lietuvą ir iš jos išvežti ukrainietiškų grivinų, nebus priimami jų prašymai dėl elektroninio rezidento statuso, Lietuvos vizų išdavimo, jeigu dėl jų netarpininkaus Lietuvos užsienio reikalų ministerija.

Švelnesnių ribojimų baltarusiams prašė Vilniuje gyvenanti Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.

Sviatlana Cichanouskaja (Irmantas Gelūnas/ BNS nuotr.)

Migracijos departamento duomenimis, šių metų pradžioje Lietuvoje gyveno beveik 49 tūkst. Baltarusijos piliečių. Didelė jų dalis atvyko, kad išvengtų Aliaksandro Lukašenko režimo represijų po 2020 metų masinių demonstracijų reikalaujant laisvų ir demokratinių rinkimų.

Nacionalinių sankcijų įstatymas priimtas, nes gegužės pradžioje baigia galioti Seimo nutarimas dėl nepaprastosios padėties įvedimo Rusijos ir Baltarusijos pasienyje. Jame numatyta dalis į įstatymą perkeltų ribojimų.

 

 

"Politikai": Šimonytė, Čmilytė, Morkūnaitė, Landsbergiukas tai pasityčiojimas iš valstybės. Iš jų tokie politikai kiek iš karvė balerina.
mane tai tikrai stebina, kad priėmus nuo režimų BY, RU ir karo Ukrainoje pabėgėlius, jiems buvo leista pirkti nekilnojamąjį turtą ir taip sugadinti mano pasirinktą pirkimą. Kainos užkilo nežmoniškai.
Tikrai stebina, kad su Šimonyte neįmanoma diskutuoti, nes ji girdi tik SAVE!
Tikrai stebina, kad konfliktuoja su Prezidentu, kurį išrinko Lietuvos žmonės, taigi, jei veikia Šveiko ambicijos, gal geriau nedalyvauti politikoje?
dar Danielė, kuri ne parke, o Seimo aptvare triedžia, Pakarklė, kuri nemokėjo Šimašiauskui čiulpti, todėl į Seimo gardą išpirdolinta ir Armoškaitė, kuri kaip Šimonė, girdi tik save.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų