Po spalio 14-osios dalis Seimo narių praras šiltas kėdes. Nepatekusiems į naująjį Seimą parlamentarams iš kiauro biudžeto bus atseikėtos solidžios, dešimtį ar daugiau tūkstančių siekiančios išeitinės kompensacijos.

Manoma, kad į kitą Seimą neišrinktų parlamentarų bei jų padėjėjų išeitinėms kompensacijoms prireiks apie 5–6 mln. litų. Todėl rinkimų laukiama su nerimu, kadangi parlamento kanceliarijos biudžete pinigų nepakanka. Šiais metais išeitinėms kompensacijoms numatyta vos  912 tūkst. litų.

Seimo nariams ir padėjėjams kompensacija priklauso

„Valstiečių laikraščio“ skaitytoja Valerija iš Skuodo mano, kad išeitinės kompensacijos parlamentarams turi būti mokamos, kaip ir visiems kitiems dirbantiems.

„Jei Seimo nario neperrinko,  vadinasi, jis dirbo blogai. Tai už ką jiems mokama kompensacija?“ –  svarstė rinkėja. Pagal dabar galiojančią tvarką, kurią numato Seimo statutas, naujai kadencijai neperrinkti Seimo nariai turi teisę gauti išeitinę kompensaciją. Šiuo metu išmokos dydis, atsižvelgiant į išbūtų kadencijų skaičių, svyruoja nuo 4 iki 6 mėnesinių atlyginimų. Šiuo metu Seimo nario mėnesinė alga yra 6900 litų. Frakcijų, komitetų vadovų, Seimo pirmininko ir vicepirmininkų atlyginimai dar didesni. Todėl parlamentarams bus išmokamos nuo 13 tūkst. iki 41 tūkst. litų kompensacijos.  Seimo narių padėjėjų, kuriems taip pat priklauso išeitinės išmokos, vidutinis atlyginimas neatskaičius mokesčių viršija 2 500 litų per mėnesį.

REKLAMA

Rinkėjų valios negali suplanuoti

Seimo audito komiteto pirmininkė Loreta Graužinienė sako, kad Seimo kanceliarija negali suplanuoti Lietuvos rinkėjų valios.

„Neaišku, kiek į Seimą bus išrinkta buvusių Seimo narių ir kiek bus išrinkta naujų. Manau, kad kompensacijų išmokėjimui turėtų būti pakeista bendroji tvarka. Pinigai kompensacijoms po Seimo rinkimų turėtų būti skiriami iš specialaus Finansų ministerijos fondo, ar iš rezervo. Lėšos, skirtos pagal šį faktą neturėtų sukelti diskusijų“, – sakė Seimo audito komiteto pirmininkė. Pasak L. Graužinienės, šiais metais Seimo kanceliarijai buvo stipriai sumažinti asignavimai, todėl iškilo kompensacijų išmokėjimo problema.

Šių metų Parlamento kanceliarijos biudžetas yra pats skurdžiausias per kelis pastaruosius metus. „Manau, kad visi Seimo nariai, kurie nebus išrinkti, sutiks išmokas gauti dalimis, nes šiais metais nėra galimybių jas išmokėti iš karto“, – tvirtino L. Graužinienė. Seimo kanceliarija jau kreipėsi į Finansų ministeriją prašydama numatyti 2013 metų biudžete dalį išeitinėms kompensacijoms skirtų lėšų. Per parlamento rudens sesiją bus priimtos Seimo statuto pataisos, kurios leis kompensacijas politikams išmokėti dalimis. Tuomet vieną dalis lėšų darbą Seime baigusiems darbą politikams bus išmokama iš karto nutrūkus jų įgaliojimams, kita - tik 2013 metų sausį.

Išeis ne tuščiomis piniginėmis

Politikų karjerą nusprendę baigti Seimo vicepirmininkai Česlovas Juršėnas ir Česlovas Vytautas Stankevičius taip pat savo pinigines papildys solidžiomis kompensacijomis. Seimo pirmininko pavaduotojų pareiginė alga siekia 7985 litus neatskaičius mokesčių. Jiems taip pat mokamas priedas už stažą valstybės tarnyboje. Č. Juršėno, kaip ilgamečio parlamentaro išeitinė kompensacija turėtų sudaryti daugiau kaip 42 tūkst. litų atskaičius mokesčius. Trečią kadenciją Seime dirbantis Č. V. Stankevičius į Seimą buvo išrinktas po aštuonerių metų pertraukos, todėl jam priklausys keturių vidutinių atlyginimų dydžio išeitinė išmoka – apie 28 tūkst. litų į rankas. Č.Juršėnas pritaria, kad išeitinės kompensacijos į Seimą nebeišrinktiems parlamentarams būtų pervestos dalimis. Jis siūlė Seimo valdybai numatyti, jog išmokos lygiomis dalimis būtų mokamos kas du mėnesius.

REKLAMA

Atsisveikino su politika

Kol kas niekas negali pasakyti, kiek tauta į Seimą išrinks senbuvių. Paprastai į naująjį Seimą neperrenkama nuo 70 iki 90 parlamentarų. Po 2004 metų rinkimų Seimą paliko 84 parlamentarai. Jiems buvo išmokėta 1 mln. 668 tūkst. litų, vidutiniškai daugiau kaip po 19,5 tūkst. kiekvienam. Po 2008 metų rinkimų su Seimu atsisveikino 67 politikai. Visoms Seimą paliekančiųjų išmokoms pakako 2 mln. litų, Neperrinktiems į Seimą politikams buvo išmokėta vidutiniškai po 23 tūkst. litų. Išeitinės kompensacijos lig šiol yra atsisakęs vienintelis buvęs Seimo narys – amžiną atilsį teisininkas Kęstutis Čilinskas.


Rašyti komentarą...
t
taupykit
2012-09-05 09:45:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
kiek bl galima jiems kist pinigus. Uzknisa
Atsakyti
0

T
Tai aiškutis
2012-09-05 09:45:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
dėl mininimimo tik sąžiningi sėdėtu
Atsakyti
0

r
rima
2012-09-05 19:25:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
įdomu ,kiek kandidatuotų į seimą jei būtų mokamas tik šalies vidutinis atlyginimas ,o dabar kiek privilegijų ,jei jau nori eit į politiką tegul eina kam jiems mašinos juk dirbam visi ir darbą pasiekiam kas kaip sugebam ką iki tol kol išrinko į seimą neturėjo mašinos ,turėjo tik tegul sudaro sutartį su seimu ,kad būtų galima nurašyt už kurą na ir kur galimos remonto išlaidos .o dabar sėda į prabangias mašinas ,kaip paaiškino kažkuris iš seimo narių jų įvaizdis neleidžia pigiomis mašinomis važinėtis .tuomet ir biudžetas pasipildytų o dabar ant tušinukų tūkstančiai ant komandiruočiių ,telefonų turi būti nustatyta riba ,kiek galima iškalbėti yra dabar tų planų įvairiausių ir galima įsitekti .tik reikia noro jei jau eini dirbti žmonių labui tai ir dirbk,o ne kaip dabar žmones reikalingi ,kol išrenka o toliau jau išgirsti tai buvo reklama .mums nereikia reklamos mums reikia darbų o iki šiol matėme tik rūpestį savimi o ne rinkėjais
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų