Turkija yra tapusi pagrindine starto aikštele per Viduržemio jūrą į Europą plūstantiems migrantams, tačiau ketvirtadienį, po ES šalių ministrų susitikimo su Turkijos atstovais, S.Skvernelis BNS sakė, jog susitarimų su Turkija įgyvendinimas galėtų realiai pakeisti padėtį.
„Turkai labai pragmatiški - jie išsako sąlygas, kas jiems reikalinga, ir yra pasiruošę bendradarbiauti - tai svarbiausia“, - BNS telefonu iš Briuselio sakė S.Skvernelis.
„Šiandien turkų viceministras pareiškė, kad jau 800 žmonių iš Graikijos grįžta į Turkiją. Taip pas jis pateikė, kaip jie kovos su žmonių kontrabandos tinklais pas save, kokios pagalbos reikia užtikrinti pabėgėlių gyvenimą patekus į Turkiją, pristatė jų taikomas priemones dėl darbo galimybių, dėl stovyklų, mokymų. Šitas darbas su Turkija kelia bent jau man asmeniškai didžiausią viltį, kad kažkas realiai pradės keistis kalbant apei Graikijos ir Turkijos pasienį“, - teigė ministras.
Pasak S.Skvernelio, apie realų pabėgėlių srauto mažinimą leidžia galvoti ir NATO operacija Viduržemio jūroje.
Ketvirtadienio susitikime taip pat kalbėta apie pasiūlymą dėl Europos sienų ir pakrančių apsaugos pajėgų sukūrimo. Europos Komisija 2015 metų gruodžio mėnesį pasiūlė sustiprinti visų institucijų, kurių veikla susijusi su išorės sienų ir pakrančių apsauga, tarpusavio bendradarbiavimą sukuriant Europos sienų ir pakrančių apsaugos tarnybą, įsteigti privalomą pasieniečių bei bendrą įrangos rezervą.
„Manome, kad iki birželio galbūt pavyks baigti klausimą dėl naujos agentūros - sienų ir pakrančių apsaugos pajėgų realaus funkcionavimo“, - sakė Lietuvos vidaus reikalų ministras.
Nuo šių metų pradžios į Europą per Viduržemio jūrą jau atvyko daugiau kaip 110 tūkst. migrantų ir pabėgėlių.
Pernai į žemyną atvyko per milijoną žmonių, rodo Tarptautinės migracijos organizacijos duomenys.
Lietuva pagal ES programą kol kas yra priėmusi vieną keturių asmenų sirų pabėgėlių šeimą iš Graikijos, o per dvejus metus yra įsipareigojusi priimti 1105 žmones.