• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Premjeras paskelbė, kiek Lietuvoje turėtų likti universitetų

R. Karbauskio nuomonė kitokia

Lietuvoje turėtų likti iki penkių valstybinių universitetų.

Lietuvoje turėtų likti iki penkių valstybinių universitetų.

REKLAMA

Trečiadienį tai paskelbė premjeras Saulius Skvernelis, kartu su švietimo ir mokslo ministre Jurgita Petrauskiene Vyriausybėje žurnalistams pristatęs planuojamą aukštojo mokslo tinklo pertvarką.

REKLAMA
REKLAMA

„Nematome tikslo mechaniškai apsibrėžti (universitetų skaičiaus) be jokio pagrindimo, matote, yra (laukiama) pasiūlymų dėl jungimosi alternatyvų iš pačių bendruomenių, ir tada paaiškės, kokiais argumentais ir kokiais modeliai jie patys siūlo (pertvarkyti tinklą), bet realiai žiūrint į situaciją, tuos kriterijus ir atliktus mokslinius tyrimus, kuriais disponuoja Vyriausybė, galėtume kalbėti iki penkių. Bet, kaip jau minėjau, tai nėra skaičius penki ir taškas“, - aiškino premjeras.

REKLAMA

„Ir dar kas svarbu - mes nekalbame apie universitetinio mokslo eliminavimą iš šalies regionų, tikrai nekalbame, tai turi išlikti ir tai išliks, nes yra vienas iš prioritetų“, - pabrėžė jis.

„Mes nesakome, kad bus išsaugoti Šiaulių ir Klaipėdos universitetai, mes kalbame, kad turime ne emociniu pagrindu, bet labai aiškiais kriterijais remdamiesi (...) išsaugoti universitetinį mokslą. Forma galima įvairi“, - aiškino premjeras.

REKLAMA
REKLAMA

J.Petrauskienė teigė, kad universitetų finansavimo pokyčiai gali būti įgyvendinami nuo 2018 metų.

„Šiuo metu yra kaip tik atidėtas įsigaliojimas Mokslo ir studijų įstatymo straipsnio, kuris apibrėžia aukštųjų mokyklų finansavimą. Šiandien finansavimas didžiąja dalimi remiasi studentų skaičiumi, todėl akcentas pertvarkant finansavimą turėtų būti skiriamas rezultatui ir kokybei“, - kalbėjo ministrė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, su universitetais dėl finansavimo bus pasirašomos sutartys ir jose turės atsispindėti, pavyzdžiui, aukštesnė priėmimo kartelė.

„Mes turime ir specializuotų aukštųjų mokyklų: yra menų akademijos, yra karo akademija, yra kunigų seminarijos. Šios aukštosios mokyklos yra specifinės, kiekviena turi ir specifinę paskirtį, ir labai motyvuoti žmonės renkasi studijuoti būtent šiose kryptyse, tai tinklo pertvarkos pokyčiai šių mokyklų neturėtų paliesti“, - taip pat sakė J.Petrauskienė.

REKLAMA

Kartu tiek premjeras, tiek ministrė pabrėžė, kad pertvarkos tikslas nėra tiesiog sumažinti mokslo įstaigų skaičių, bet kelti mokslo kokybę, labiau atspindėti darbo rinkos poreikius, mažinti emigraciją. S.Skvernelis nesiryžo įvardinti, kada pertvarka galėtų baigtis.

„Be abejo, pereinamasis laikotarpis reikalingas, negali būti pertvarka padaryta fiziškai, mechaniškai per pusę metų, per vienerius metus. Žiūrėsime, kokie procesai bus inicijuoti pačių aukštųjų mokyklų, kiek mums reikės daryti įtaką administracinėmis skatinančiomis priemonėmis, kad tas procesas vyktų“, - dėstė S.Skvernelis.

REKLAMA

Pagal Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro parengtą studiją, optimizuojant aukštųjų mokyklų tinklą Lietuvoje iki 2025 metų siūloma palikti veikti 3–5 universitetus, taip pat vieną ar dvi menų akademijas bei Karo akademiją.

Vilniuje veiktų du universitetai, viena ar dvi menų akademijos bei Karo akademija. Kaune siūloma palikti vieną ar du universitetus, Klaipėdoje veiktų universitetas ar jo padalinys, o Šiauliuose – universiteto padalinys arba kolegija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu Lietuvoje veikia 14 valstybinių universitetų bei kelios dešimtys kolegijų.

Prezidentė palaiko Vyriausybės siekį mažinti aukštųjų mokyklų skaičių

Prezidentė Dalia Grybauskaitė palaiko Vyriausybės siekį mažinti aukštųjų mokyklų skaičių.

„Aukštojo mokslo reforma – vienas pagrindinių 17-ajai Vyriausybei prezidentės įvardytų prioritetų. Prezidentė palaiko Vyriausybės siekį mažinti aukštųjų mokyklų skaičių ir gerinti aukštojo mokslo kokybę“, – rašoma prezidentės spaudos tarnybos BNS trečiadienį atsiųstame komentare.

REKLAMA

R.Karbauskis: nereikia koncentruotis į universitetų skaičių

Lietuvos valstiečių ir žalių sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis sako, kad planuojama aukštojo mokslo reforma siekiama aukštąjį mokslą padaryti nemokamą. Kartu jis ragina nesikoncentruoti į tai, kiek po pertvarkos liktų aukštųjų mokyklų.

REKLAMA

„Pats pagrindinis siekis - kad aukštasis mokslas Lietuvoje būtų nemokamas. Bet kokios reformos dabar siekis yra padaryti taip, kad aukštasis mokslas Lietuvoje būtų nemokamas. Čia pirma žinutė, kuri skambėtų, nors nežinau, ar jis (S.Skvernelis) taip pasakė - tai yra tikslas“, - BNS sakė R.Karbauskis, komentuodamas trečiadienį Vyriausybėje pristatytą planuojamą aukštojo mokslo tinklo pertvarką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš manau, kad jeigu bus prisirišta prie to - penki ar kiek (universitetų turi likti), tai jūs suklaidinsite žmones (...). Aš pradėsiu vardinti ir jūs suprasite, kad jeigu pridėsime, kas dabar vadinama universitetais, kad galbūt po pertvarkos nebus vadinama universitetu arba bus vadinama universitetu, bet specializuotu, tai gausis jau nebe penki, o aštuoni, devyni ar kažkiek. Aš noriu pasakyti, kad nereikėtų dabar akcentuoti skaičių. Reikia koncentruotis į tai, kad keisis finansavimo sistema, keisis reikalavimai stojantiesiems, o bendras tikslas - kad mokslas būtų nemokamas visiems“, - aiškino valstiečių frakcijos Seime seniūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų