REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniaus Universitete (VU) dalyje fakultetų pirmąjį mokslo metų pusmetį įvedus nuotolinį arba mišrų mokymą ko gero labiausiai nuo šio sprendimo nukentės Medicinos fakulteto studentai. Kaip sako jie patys, be gyvo darbo ligoninėse jų studijų kokybė yra praktiškai niekinė, o kontaktinių užsiėmimų gali nebūti ne tik šį semestrą, bet ir visus metus. VU Medicinos fakulteto atstovai problemą sako suprantantys, tačiau teigia, jog gerą studijų kokybės rezultatą galima pasiekti ir dabartinėmis sąlygomis.

Vilniaus Universitete (VU) dalyje fakultetų pirmąjį mokslo metų pusmetį įvedus nuotolinį arba mišrų mokymą ko gero labiausiai nuo šio sprendimo nukentės Medicinos fakulteto studentai. Kaip sako jie patys, be gyvo darbo ligoninėse jų studijų kokybė yra praktiškai niekinė, o kontaktinių užsiėmimų gali nebūti ne tik šį semestrą, bet ir visus metus. VU Medicinos fakulteto atstovai problemą sako suprantantys, tačiau teigia, jog gerą studijų kokybės rezultatą galima pasiekti ir dabartinėmis sąlygomis.

REKLAMA

VU Medicinos fakultete praktinius užsiėmimus tiesioginiu kontaktiniu būdu kol kas vykdyti numatoma tik daliai studentų. Likusieji, daugiausia vyresnių kursų studentai, studijas tęs nuotoliniu būdu, tačiau kaip tiksliai bus įgyvendintas praktikos perkėlimas į skaitmeninę erdvę iki šiol nėra aišku.

Ketvirto kurso medicinos studentė Milda (vardas pakeistas – aut. past.) sako nuoširdžiai bijanti dėl savo ateities. Pasak merginos, per pastaruosius pusę metų VU Medicinos fakultete ji negavo pakankamai praktinių įgūdžių, o už prarastą laiką tikriausiai jau neatsigriebs.

REKLAMA
REKLAMA

„Buvome stipriai nusivylę studijų kokybe, nes medicina nėra tas dalykas, kurį galima išmokti nuotoliniu būdu. Turėjome tik teoriją. 

Pavyzdžiui, traumatologija, turėjome eiti ir stebėti operacijas, galbūt pasimokyti šiek tiek gipsavimo – šių įgūdžių neturime ir nebeturėsime, nes ciklas pasibaigė ir išlaikėme egzaminus, per kuriuos buvo masinis sukčiavimas“, – pasakoja studentė.

REKLAMA

Tame pačiame fakultete, taip pat ketvirtame kurse, studijuojanti Kristina (vardas pakeistas – aut. past.) irgi neslepia nusivylimo: „Jų argumentas yra ir tai, kad pabaigę 6 vientisųjų studijų metus mes įstosime į rezidentūrą ir išmoksime visko, ką praradome dabar.

Reikia pagalvoti, kad ne visi iš karto stoja į rezidentūrą, o pabaigęs medicinos studijas tu jau esi medicinos gydytojas ir gali dirbti, pavyzdžiui, priimamajame. Būtų įdomu pažiūrėti, kaip ten reaguotų sužinoję, kad aš pabaigiau studijas internetu ir pasijungus video pamoką siuvau kokią nors žaizdą“.

REKLAMA
REKLAMA

Fakultetas didelės problemos neįžvelgia

Susisiekus su VU Medicinos fakulteto komunikacijos vadove Lina Jociene ir paklausus, kaip fakultetas galėtų pakomentuoti studentų skundus, ji atsiuntė atsakymą, kad kiekvienai fakulteto studijų programai buvo parinktas skirtingas, geriausiai pritaikomas mokymosi būdas, o studijų formos buvo renkamos pasiremiant dalyko specifika bei studentų skaičiumi.

Tai, pasak jos, buvo derinama ir su dėstytojais, ligoninių atstovais bei tais pačiais studentais.

„Fakultetas priėmė sprendimą, kad svarbiausia, šioje, koronaviruso situacijoje, yra rūpintis darbuotojų, dėstytojų, kurie yra ir gydytojai, bei studentų, sveikata. Žinoma, norime maksimaliai išlaikyti studijų kokybę, todėl ir šiuo atveju auditoriniam darbui kviečiame studentus, kuriems toks mokymosi būdas yra būtinas“, – tv3.lt aiškina fakulteto atstovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal ką yra nustatomas auditorinio darbo būtinumas, ji nepaaiškino.

Praktinius užsiėmimus šį pusmetį turės visi medicinos fakulteto pirmakursiai, farmacijos bei paskutinių kursų odontologijos studentai ir beveik visi magistrantai.

Tačiau tai tik palyginus nedidelė dalis visų fakultete studijuojančių būsimų sveikatos priežiūros specialistų. Nemažai jų, nors ir moka už mokslą, bent jau pusę metų negalės savo teorinių įgūdžių pritaikyti praktikoje.

Pasak L. Jocienės, tokiems studentams VU praktinius klinikinius gebėjimus siūlys tobulinti kitais būdais – virtualiais pacientais ir atvejo analizėmis. Dalis praleistų praktinių valandų gali būti nukeliamos į kitus studijų semestrus.

REKLAMA

„Suprantame, kad virtualūs pacientai nepakeičia studento mokymo prie paciento lovos, tačiau ugdo ne mažiau reikšmingas kompetencijas, reikalingas gydytojo darbe. Šių įrankių taikymas, tikėtina, atvers naujas galimybes ir leis analizuoti tokius klinikinius atvejus, kurie rečiau pasitaiko kasdienėje klinikinėje praktikoje.

Fakultetas šią vasarą daug investavo į naujų simuliacinių įrankių ir programų pirkimą, duomenų bazių atnaujinimą, naujų leidinių įsigijimą – tikimės, kad šios išlaidos pasiteisins ir sudarys sąlygas studijas vykdyti sklandžiai ir sėkmingai“, – tv3.lt dėstė medicinos fakulteto komunikacijos vadovė.

Studentai jaučiasi apvogti

Studentai tokius fakulteto atstovybės teiginius ir investicijas vadina juokingais. Kaip sako ketvirtakursė Milda, dėl nuotolinio mokymo priimti sprendimai tikrai nebuvo derinti su didžiąja studentų bendruomenės dalimi.

REKLAMA

„Tie studentai, apie kuriuos šnekama, yra tikriausiai 3 ar 4 atstovai taryboje. Galite įsivaizduoti, kad kai sėdi keli studentai taryboje yra sunku nepalaikyti vyresnių žmonių nuomonės, niekas nesiklauso.

Fakultetas gali daug ką sakyti, bet mums yra baisu prieštarauti, nes medicina yra tokia sritis, kad paprieštaravus gali būti sunkumų ateityje, karjeroje“, – fakulteto teigimus paneigia ji.

Su studentais niekas nesitarė ir dėl simuliacinių įrankių bei programų pirkimo ar jų reikalingumo. Teigiama, jog nebuvo įsiklausyta ir į jų pasiūlymus.

Kaip sako Milda, neseniai vykusiame fakulteto vadovybės ir studentų susitikime paklausus, kodėl buvo priimti tam tikri sprendimai, kai kurie klausimai buvo tiesiog ignoruojami: „Jokio konstruktyvaus dialogo vadovybė nemezga su mumis. Perka simuliacines programas, vietoje to, kad už tuos pinigus nupirktų mums apsaugos priemonių arba realiai spręstų problemą, ką darys su tokiais gydytojais kaip mes, kurie išeis po keturių metų, nebus matę nei vieno paciento ir tikrai nežinos kaip gydyti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis dėl to, dėl sumažinto krūvio ir suprastėjusios studijų kokybės pasiūlius sumažinti ir studijų kainą, buvo pateiktos kelios priežastys kodėl to padaryti negalima. Viena iš jų – šiuo metu universitete vykstantys remontai.

„Geriausias argumentas tai, kad jiems reikia daryti remontus, nors mes turime savo pinigais, padidinta kaina, mokėti už mokslus.

Tas labai nuvylė. Nuo praėjusių metų studijų kainos labai pabrango. Kokia finansinė našta ir pyktis yra žmonėms, kurie turi mokėti pilną kainą, nors sėdi namie ir studijas baigia internetu“, – nusivylimo neslėpė kita tv3.lt kalbinta ketvirtakursė Kristina.

Šiuo metu metinė vientisųjų medicinos studijų kaina yra 5100 eurų. Per visus savo studijų metus šiame VU fakultete besimokantys studentai sumoka kiek daugiau nei 30 000 eurų.

REKLAMA

Vilniaus universiteto Studentų atstovybės (VU SA) Medicinos fakultete pirmininkas Tautvydas Petkus šioje situacijoje visgi stoja į administracijos pusę ir teigia, jog savo sprendimais universitetas atlieka visuomeninę pareigą.

„Šiuo metu nei vienas žmogus negali prognozuoti epidemiologinės situacijos Lietuvoje ir pasaulyje, todėl svarbiausia yra visų sveikata ir saugumas. Apie tai turime mąstyti ne tik valstybėje, bet ir šalies universitetuose. (...)

Su administracija esame sutarę dėl ateities galimybių studentams: diskusijų metu buvo prieitas variantas kitą pusmetį su fakulteto pagalba organizuoti savanoriškų vasaros praktikų principu vykdyti praktikas ligoninėse, kontroliuojant studentų srautus bei stengiantis užtikrinti įgautų įgūdžių kokybę šių praktikų metu. Su VU Medicinos fakulteto administracija palaikomas kontaktas, mes patys teiksime pasiūlymus, kaip būtų galima suteikti praktinius įgūdžius studentams“, – tv3.lt aiškino T. Petkus.

REKLAMA

Praktikas daugelis atliko nelegaliai

Universitete praktinių įgūdžių šiuo metu negalintys tobulinti studentai teoriškai turi ir kitą išeitį – savanoriškas neuniversitetines praktikas ligoninėse. Tačiau, pasirodo, jog dabar net ir tokia galimybė kai kuriose gydymo įstaigose yra uždrausta.

Kaip teigia tv3.lt kalbintos studentės, VUL Santaros klinikose visiems gydytojams buvo išsiųstas laiškas su nurodymais jokiu būdu nepriimti praktikantų.

Tačiau tiek merginos, tiek daugelis jų bendrakursių praktikas atliko, kaip jos pačios sako, „nelegaliai“.

„Viskas priklauso nuo gydytojo, kai kurie iš jų labai nepalaikė šito sprendimo. Man pasisekė, kad mano gydytojas suprato, kad mes turime įgauti įgūdžių ir mokytis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Buvo daug tokių kaip aš, kurie praktikas turėjo, nors kaip ir nebuvo leidžiama. Nieko baisaus nenutiko“, – pasakoja VU Medicinos fakulteto ketvirtakursė Milda.

VUL Santaros klinikų atstovai situacijos plačiau nekomentuoja ir tv3.lt pasidomėjus, ar tokie kaltinimai turi pagrindo, pateikė lakonišką atsakymą: „VUL Santaros klinikos LR sveikatos apsaugos ministro sprendimu yra pagrindinė dėl COVID-19 ligos stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikianti asmens sveikatos priežiūros įstaiga.

Ir karantino laikotarpiu, ir po karantino atšaukimo šalyje, epidemiologinei situacijai negerėjant, Santaros klinikoms,  kurios kartu yra  ir VU Medicinos fakulteto klinikinė mokymo bazė, tenka taikyti pakankamas apsaugos priemones norint apsaugoti pacientų, darbuotojų bei studentų sveikatą ir užtikrinti sklandų gydymo bei mokymo procesų suderinimą.

REKLAMA

Šiuo metu numatyta tvarka bei patvirtintas sąrašas auditorijų, kuriose saugiai gali būti organizuojamas mokymosi procesas nuo mokslo metų pradžios. Numatyta, kad keičiantis epidemiologinei situacijai, nustatyta tvarka būtų peržiūrima nedelsiant“.

Fakultete įsisiautėjo ir sukčiavimas

Kaip sako su portalu kalbėjusi studentė Milda, nuotolinis mokymas lėmė ne tik prarastus įgūdžius, „nelegalias“ praktikas, bet ir neįtikėtinai aukštus egzaminų įvertinimus. Tiesa, pažymiai kilo tikrai ne dėl išaugusios studijų kokybės ar studentų motyvacijos.

„Buvo puikios sąlygos sukčiavimui. Visų mano pažįstamų pažymiai buvo neadekvačiai dideli. Ir mano pačios pažymiai buvo tokie, bet tu negali vienintelis nesukčiauti, nes tokioje situacijoje tu nukenti“, – pripažino mergina.

REKLAMA

Fakulteto atstovė L. Jocienė sako, kad apie šią problemą administraciją taip pat žino, tačiau vienintelis sprendimas, kurį gali pasiūlyti – virtualios studentų stebėsenos įrankiai.

„Remiantis universiteto studijų nuostatais, studentai už tokio pobūdžio veiklas, gali būti šalinami. Vykdant nusirašinėjimo prevenciją universitetas investavo į virtualią mokymosi aplinką integruodamas elektroninį stebėsenos įrankį, kuris tikimės padės suvaldyti kylančias pagundas.

Manome, kad ir patys studentai neturėtų taikytis su savo kolegų nesąžiningumu studijų metu ir nebijoti viešai ir atvirai apie tai kalbėti“, – į klausimus apie nusirašinėjimo prevenciją atsako L. Jocienė.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip sako fakulteto studentė Milda, kalbėti nebijojo daugelis, tačiau į kalbas niekas paprasčiausiai nekreipė dėmesio.

„Pranešėme dekanatui, keli studentai parašė laišką. Į tai visiškai nebuvo atsižvelgta, jokių priemonių nebuvo imtasi“, – atskleidžia studentė.

VU SA atstovas T. Petkus portalui tv3.lt sako, kad jokių skundų dėl nusirašinėjimo Medicinos fakulteto SA padalinys gavęs nėra. Pasak jo, universitete taip pat yra vykdoma aktyvi akademinės etikos programa, kurios pagalba nešališki stebėtojai dalyvauja beveik visuose fakulteto atsiskaitymuose.

„Programoje aktyviai dalyvauja ne tik studentai, bet ir dėstytojai – pastarieji yra kviečiami kreiptis į VU SA bei registruoti atsiskaitymus, kuriuose pageidautų nešališkų stebėtojų – kitų studijų krypčių studentų. Stebėtojai surandami kiekvienam užregistruotam atsiskaitymui, kurių įprastai užregistruojama apie kelis šimtus per visus universiteto kamieninius akademinius padalinius. (...)

Jeigu studentai pastebi tokius (nusirašinėjimo – aut. past.) atvejus, visada galima kreiptis į fakulteto akademinės etikos komisiją“, – teigia studentų atstovas universitete.

Visgi, kas laukia kitą semestrą – kol kas dar neaišku, bet su portalu kalbėjusios studentės teigia esą visi jų kurso draugai yra pasiruošę blogiausiam: „Jie teigia, kad pavasarį bus geriau, bet mes žinome, kad nebus. Esame pasirengę studijas baigti su vienais ar net keliais metais nuotolinio mokymo“.

Šiais metais VU bakalauro  ir vientisųjų studijų studentai mokslus pradeda rugsėjo 14 d. Kaip rašoma VU Medicinos fakulteto internetiniame puslapyje, „studijų vykdymo modelis gali būti keičiamas, atsižvelgiant į LR Vyriausybės sprendimus ir rekomendacijas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų