Ką daryti, kad Lietuvos policija būtų patraukli, motyvuota, veiksmingai ir efektyviai dirbtų? Tai klausimas, į kurį itin aktyviai bandoma atsakyti pastaruosius kelerius metus, kai prasidėjo sunkmetis ir buvo gana stipriai sumažintas finansavimas policijos sistemai. Tiesa, iki šiol daugiausia apsiribojama kalbomis, o ne realiais darbais.
Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo politikos departamento Kriminalinių procesų kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Eglė Vileikienė pristatė vieną paskutinių tyrimų, kuris atskleidė visuomenės ir pačių pareigūnų požiūrį į policijos sistemą.
„2005 metais vos 43 proc. šalies gyventojų policijos darbą vertino gerai, o dabar teigiamai vertina jau net 64 proc. Lietuvos piliečių, – teigė ji. – Maža to, policijos veikla yra sritis, apie kurią visi turi savo nuomonę.
Noriu paminėti, kad per paskutinius 5 metus su policija susidūrė nuo ketvirtadalio iki trečdalio šalies gyventojų. Policija yra viena matomiausių institucijų, todėl teigiami vertinimai nuteikia optimistiškai, bet...“
Nors policijos pareigūnų darbą visuomenė vertina teigiamai, lietuviai iš esmės nėra patenkinti kriminogenine šalies padėtimi. Tiesa, lyginant pastarųjų aštuonerių metų tendencijas, galima teigti, kad, žmonių nuomone, bendra padėtis Lietuvoje gerėja, tiesa, galbūt ne taip sparčiai, kaip daugelis norėtų.
„Svarbiausi dalykai, kalbant apie policijos darbo efektyvumą, yra reagavimas į iškvietimus, susijusius su smurtu artimoje aplinkoje, ir reakcija į bendro pobūdžio iškvietimus į įvykio vietą.
Prieš 16 metų, kalbant apie policijos darbą, buvo minima vienintelė teigiama pareigūnų savybė – tvarkingumas. Paskutinė apklausa rodo, kad visuomenės akyse pareigūnas tapo tvarkingu, darbščiu, vertu pasitikėjimo žmogumi“, – teigė E. Vileikienė.
Nors yra tam tikrų pozityvių dalykų, E. Vileikienė nepamiršo atskleisti ir antrosios, kuri kaip įprasta būna ne tokia šviesi, medalio pusės: „Per apklausą žmonių buvo prašoma įvertinti policijos pareigūnų sąžiningumą. Šiuo atveju respondentai pasidalijo į dvi lygias dalis, o tai liūdina.“
Tačiau visuomenės abejonės pareigūnų sąžiningumu buvo ne vienintelė bėda, kurią akcentavo lietuviai. Anot tautiečių, du neigiami su pareigūnų veikla susiję dalykai juo piktina labiausiai. Visų pirma, žmonės nėra patenkinti, kai patys policijos pareigūnai pažeidžia įstatymus. Antra – lietuviai itin jautriai ir kritiškai vertina korupcijos policijos sistemoje atvejus.