Nuo kitų metų sausio 1 d. vairuotojams atsiranda pareiga periodiškai tikrintis sveikatą. Nors tą daryti tam tikru periodiškumu buvo privaloma ir anksčiau, dabartiniais pakeitimais numatoma, kad neturint galiojančios pažymos negalios ir vairuotojo pažymėjimas. Teigiama, kad tai prisidės prie eismo saugumo.
Praėjusių metų pabaigoje padarytais Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pakeitimais, šiuo metu dažniau nei kas 10 metų sveikatą vairuotojai privalo tikrintis nuo 65 m. 66–79 m. amžiaus vairuotojams tą reikia daryti kas 5 metus, vyresniems nei 80 m. – kas dvejus metus. Tiesa, dėl esamos sveikatos būklės konkretaus asmens pažymos galiojimo terminas gali skirtis neatsižvelgiant į šias nurodytas amžiaus grupes.
„Įsigalios pakeitimai, kurie lems, kad asmenys, kurie turi vairuotojo pažymėjus, jei bus nepasitikrinę sveikatos, neturės pažymų, jų vairuotojo pažymėjimai bus negaliojantys“, – SAM surengtoje konferencijoje antradienį informavo sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.
237 tūkst. vairuotojų dar nepasitikrino sveikatos
„Regitra“ generalinis direktorius Vaidas Dominauskas nurodė, kad per pastarąjį pusmetį sveikatą profilaktiškai pasitikrino 200 tūkst. vairuotojų.
„Tačiau dar liko daugiau nei 50 proc. vairuotojų, kurie šios pareigos dar neatliko, tai yra 237 tūkst. vairuotojų. (...) Labiausiai suskubti turėtų 30-mečiai ir 65-mečiai, nes jų dalis yra didžiausia“, – kalbėjo jis.
A. Pečkauskas paragino šiuos žmones pasitikrinti sveikatą, kol dar nėra didesnių eilių:
„Esame dar neįžengę į vasaros ribą ir prieinamumas pas šeimos gydytojus yra didesnis, tad labai raginame artėjančių atostogų laikotarpiu suskubti pasitikrinti sveikatą, kurie dar to nepadarė, nes rudenį prasidės peršalimo ligų sezonas.
Tada, natūralu, eilės pas sveikatos priežiūros specialistus ilgės, net nesinorėtų, kad nesuskubę pasitikrinti netektų teisės vairuoti.“
Kokių nuobaudų sulauks?
Paklaustas, kokios laukia nuobaudos nespėjusių laiku pasitikrinti sveikatos, Policijos departamento Viešosios tvarkos biuro vadovas Vytautas Grašys visų pirma vylėsi, kad tokių tebus vienetai.
„Tikrai galimas variantas, kad jų bus labai nedaug. O tiems, kurie to nepadarys, bus taikoma administracinė atsakomybė ir prieš praeinant medicininę patikrą dar reikės sumokėti piniginę 30–50 eurų baudą“, – konstatavo jis.
„Jis turės pasirūpinti savo transporto priemone – arba ją nuvairuos kitas asmuo, ar bus priverstinai nuvežta pasamdant nuvežėjus.“
Policijos atstovas pasakojo, kad jei kelyje bus sustabdytas automobilis, o vairuotojo medicininė pažyma negalios, bus surašomas protokolas. Tai pat asmuo toliau vairuoti nebegalės.
„Jis turės pasirūpinti savo transporto priemone – arba ją nuvairuos kitas asmuo, ar bus priverstinai nuvežta pasamdant nuvežėjus. Taigi tam tikrų veiksmų iki sausio 1 dienos neatlikę asmenys tikrai susidurs su nepatogumais.
Tad policija ragina pasitikrinti sveikatą ir atlikti visas procedūras iki sausio 1 d., kad nebūtų papildomai apkrautas tiek jos darbas, tiek ir patys žmonės neturėtų problemų“, – ragino V. Grašys.
Pasak jo, automatinės sistemos keliuose taip pat galės fiksuoti tokius pažeidėjus: „Nesant civilinės atsakomybės draudimui, negaliojant technikinei apžiūrai ar padarius kitą pažeidimą – viršijus greitį, tai prasisuks po „Regitros“ sistemą ir tie žmonės, kurių vairuotojo pažymėjimas bus negaliojantis, sulauks atsakomybės.“
Portalas tv3.lt primena, kad šis pakeitimas turėjo įsigalioti šių metų sausio 1 d., paskui Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) datą pavėlino iki šių metų birželio 1 d., galiausiai pakeitimų įsigaliojimo data buvo dar labiau pavėlinta iki 2025 metų sausio 1 d.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!